Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 65 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 57 ... LastLast
Results 121 to 140 of 1299

Thread: Clubul Xbox Series X

  1. #121 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu zic sa nu ne bucuram inca, pentru ca ei (Microsoft) au fost destul de rezervati in afirmatia oficiala:

    This technology is available for all developers and publishers, and they can choose to use it for titles that will be release on Xbox One first and come to the Xbox Series X later
    E clar ca ce au facut CD Project Red, este o practica onesta (dar ei sunt si recunoscuti pentru DLC-uri gratis), dar tine cont ca sunt altii care prefera sa ciupeasca in orice mod extra $$$ (exact EA dar nu numai).

  2. #122 SP
    CG Editor Dant3's Avatar


    LE: Mi-a plăcut mai mult ăsta

  3. #123 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte frumos explica ACG in video de mai sus

  4. #124 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Dacă aveți chef să-l ascultați pe mister Phil
    http://interactive.libsyn.com/head-of-xbox-phil-spencer

  5. #125 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Cateva noi detalii

    Recently, Xbox Live's Director of Programming Larry Hryb sat down with Director of Program Management Jason Ronald to discuss the Xbox Series X. Ronald has been with Xbox for the past 15 years. A lot of new information was revealed including the console's ability to ray-trace audio, how it features a custom-built solid-state drive (SSD), and how even a restart doesn't erase the save states of multiple games.
    https://www.windowscentral.com/xbox-...rt-save-states

  6. #126 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tot mi se pare mult, dupa ce au zis toti ca vor avea 1s (aici vad ca-i ia cam 10s + incarcarea texturilor) dar probabil fiind joc vechi, e doar optimizat, nu gandit de la inceput asa.



  7. #127 SP
    Member lukecelmare's Avatar

  8. #128 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Si hands on cu el



  9. #129 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Super, abia il astept!!! Nu mi se pare deloc mare, ma uit la al meu X acum si are dimensiuni chiar rezonabile.

  10. #130 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Whoa, ce-avem noi aici....day 1 purchase.Fara niciun fel de gluma generatia asta 99.99% va fi MS la putere.Si eu o sa aleg ce e mai bun, ca de obicei

  11. #131 SP
    Banned wd87's Avatar
    cand zici "va fi MS la putere", te referi la performanta consolei(rezolutie, fps) sau la cine vinde mai multe console? pentru ca poate ai dreptate, poate nu in primul punct, dar daca te referi la al doilea punct, niciodata

  12. #132 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Sincer ma asteptam la ceva mai multi rami, pe parte de GPU si CPU consola rupe! Un alt lucru este viteza SSD-ului, putea fi mai mare...
    Din ce am inteles deja a inceput producția in masa a consolei si va fi gata de livrare asa cum era stabilit, de sărbători.

  13. #133 SP
    Banned wd87's Avatar
    viteza SSD-ului este impresiva, depaseste 99% din ce este in PC-uri acum, cat despre ram cum zice si DigitalFoundry, GDDR6 este foarte scump acum, de aia au 10gb la viteza 500+ si 6gb la viteza 300+, pentru ca nu aveau cum sa lanseza consola cu toti cei 16gb la viteza mare, nici nu zic de mai multi GB, au trebuit sa faca compromisuri

  14. #134 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    cand zici "va fi MS la putere", te referi la performanta consolei(rezolutie, fps) sau la cine vinde mai multe console? pentru ca poate ai dreptate, poate nu in primul punct, dar daca te referi la al doilea punct, niciodata
    Ma refeream la amandoua.Da stiu, stiu, stiu Sony e cu mult peste MS la marketing bla bla bla.I don't give a ****.Uite, 360 a avut mai mult succes desi a contribuit si Sony la asta.Asa ca de ce n-ar avea si Series X succes?Nu ca as avea un hate pe Sony, dar Xbox One a cam ranas in urma.Ca sa ai o platforma de succes cu multe jocuri bune ai nevoie de marketing, vanzari, promovare, etc.Nu ca as fi eu vreun maniac care vrea ca MS sa vanda n console.
    Ideea e ca, cu cat e mai populara consola, cu atat e mai fericit gamerul. In felul asta ai mai multe jocuri si sevicii de calitate.Uita-te la Wii U, succes minim -- doar 7-8 jocuri care merita jucate (parerea mea) Si conteaza si concurenta foarte mult.Daca ea nu exista.....s-a dus naibii tot "farmecul"

  15. #135 SP
    Banned wd87's Avatar
    xbox 360 a vandut 84 de milioane, ps3 a vandut 87.4 milioane lansat 1 an mai tarziu la $600, 360 nu a avut nici-un succes, MS a pierdut bani gramada de la red ring of death si Sony a pierdut bani gramada pt ca a trebuit sa micsoreze pretul, dar PS3 a vandut mai mult ca 360, MS nu a castigat niciodata o generatie

    cat despre putere, rez, fps, un jurnalist a postat 100% specificatiile xbox series x in decembrie 2019 dovedite adevarate azi, si a mai zis ca PS5 e mai puternic cu 13.3 tflops, daca a avut dreptate cu xbox de ce nu si cu ps5? asteptam si vedem, eu zic sa nu te grabesti ca mai mari sanse sunt sa fie MS ultimii si la putere si la popularitate, la popularitate 99%

    atentie la ce zice MS, "most powerful XBOX console", nu "most powerful console", stiu ei ceva

  16. #136 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    viteza SSD-ului este impresiva, depaseste 99% din ce este in PC-uri acum...
    Pe ce te bazezi cand faci afirmatia asta referitoare la viteza ssd-ului?

    In niciun caz nu este impressive.

    IO Throughput2.4GB/s (Raw). Eu in laptop am 3.5. Sony se ludau cu 6. Nu e slow dar e cat un low-cost nvme ssd de azi.

    Tot o sa fie cu 20x mai rapid decat hdd-urile actuale (cu ~120 MB/s)

  17. #137 SP
    Banned wd87's Avatar
    Just to clarify - I think both Series X and PS5 will use this approach. They're targeting a very high level of performance and the chips themselves need to reach a sustained transfer rate. Many NVMe drives you can buy for your PC don't meet this spec.

    vezi videourile de la DigitalFoundry, SSD urile de pe PC nu sustin performanta constant si nu sunt folosite ca virtual memory pt jocuri, SSDul din Xbox are viteze constante 100% si e folosit ca ram virtual, Sony nu a confirmat nimic, nu stiu de unde ai tu 6

  18. #138 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    xbox 360 a vandut 84 de milioane, ps3 a vandut 87.4 milioane lansat 1 an mai tarziu la $600, 360 nu a avut nici-un succes, MS a pierdut bani gramada de la red ring of death si Sony a pierdut bani gramada pt ca a trebuit sa micsoreze pretul, dar PS3 a vandut mai mult ca 360, MS nu a castigat niciodata o generatie

    cat despre putere, rez, fps, un jurnalist a postat 100% specificatiile xbox series x in decembrie 2019 dovedite adevarate azi, si a mai zis ca PS5 e mai puternic cu 13.3 tflops, daca a avut dreptate cu xbox de ce nu si cu ps5? asteptam si vedem, eu zic sa nu te grabesti ca mai mari sanse sunt sa fie MS ultimii si la putere si la popularitate, la popularitate 99%

    atentie la ce zice MS, "most powerful XBOX console", nu "most powerful console", stiu ei ceva
    "Ultimul"? Oare nu mai stiu eu sa numar?Daca tu pui Nintendo in aceeasi categorie cu Sony si MS imi este clar.Acum 15 ani puteai, dar acum.....vezi tu....nu prea mai merge

  19. #139 SP
    Banned wd87's Avatar
    da quote unde am facut eu asta, nu eu am pus pe nimeni in nici-o categorie, tu ti-ai asumat asta, noi vorbim aici de Sony is MS, tu ai adus Nintendo in discutie acum, si al doilea este ultimul, ca doar nu e primul, Xbox vs PS2, 360 vs PS3, XB1 vs PS4, toate 3 generatiile Sony au fost peste MS, hai ca a patra e cu mai mult noroc sau ce? nu stiu cum cineva care si-a luat bataie sora cu moartea doua generatii si din bulan aproape a dat un egal o generatie ar crede ca a patra sare MS in sus, vedem noi cum o sa fie, dar daca ne luam dupa istorie nu pariez pe xbox eu

  20. #140 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    vezi videourile de la DigitalFoundry, SSD urile de pe PC nu sustin performanta constant si nu sunt folosite ca virtual memory pt jocuri, SSDul din Xbox are viteze constante 100% si e folosit ca ram virtual, Sony nu a confirmat nimic, nu stiu de unde ai tu 6
    Le-am vazut, dar nici ei nu zic fix asta (de fapt abereaza putin pe langa). Iar in tweetu ala la fel, zice most, dar nu da un procent sau alte detalii. Desigur ca sunt si d-alea, dar vad ca majoritatea au minim 2.2 GB/s (cele mai ieftine si mici dpdv capacitate), mostly alea putin mai scumpe si marimi mai mari au 3.5 GB/s.

    Ideea e foarte simpla. Ca sa se ajunga la viteza maxima, jocurile trebuiesc facute in asa fel in incat 1 fisier sa aibe mai multi GB. Daca fisierul unde sunt texturi si alte assets are, sa zicem 5GB, atunci va conta viteza aia mare de citire/scriere (repet, e 2.4 GB/s maximum throughput, iar 4.8GB/s de care zice acolo e ceva trick cu compresie din software), in schimb daca avem fisiere de cate 10/200/500MB/s, atunci fiecare fisier va fi citit cu viteza maxima (adica fix marimea fisierului).
    E ceva ce am mai zis de cateva ori pe aici, momentan nu asa se lucreaza in industrie si sunt foarte putini cei care pun fisiere mari, iar asta este unu din dizavantajele consolelor si cum au tras in jos PC-ul. Pentru ca poti sa ai tu orice SSD mega scump in PC, daca esti oricum limitat la calupuri de fisiere de 5MB pentru incarcat zona, atunci stai si astepti ca si cum ai avea HDD.

    Cat de PS5, da, nu e nimic anuntat oficial, dar asta spun toate leak-urile si articolele dupa calculele facute in loading-ul de la Spider-Man

    Ideea ramane. 2.4GB/s nu numai ca nu este "impresiva", este deja normalitate.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 65 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 57 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox Series S By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 164 Last Post: 17-02-2024, 00:44
  2. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  3. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  4. Clubul Xbox By MonkY in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 128 Last Post: 12-06-2023, 22:57
  5. Clubul Xbox 360 By Mika in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 15756 Last Post: 18-09-2021, 00:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts