Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 137 of 214 FirstFirst ... 37 87 127 135 136 137 138 139 147 187 ... LastLast
Results 2,721 to 2,740 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #2721 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Eu voi face trecerea de la vanilla PS4 si televizor 1080p, deja mi-am luat un OLED B9 cu gandul la PS5! Diferența la mine probabil va fi una mare! De grăbit cu achiziția nu ma grabesc ca o picat din hype cu toata lălăială ce a făcut-o Sony dar probabil pe la sfârșitul anului voi avea si eu una! Daca venea in bundle cu Horizon 2 probabil ma aruncam si eu la precomandă.

  2. #2722 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by jormungandr86 View Post
    very funny, sa rectific, pentru cine are ps4 pro nu vad rostul unui upgrade acum! pentru cei care au avut ps4 sau deloc, da, ps5 e must buy acum!

    ---------- Post added 08-10-2020 at 18:52 ----------




    iti recomand sa o lasi mai moale cu evaluarile de gen "mare tampenie". Ai google la dispozitie, sau esti prea putoare incat sa cauti singur infomatiile. Mai uita-te tu, in RT ps5 e echivalent cu un 2060 super, end of story sony fanboy!

    Iti raspund doar pentru a te face sa intelegi ca aici nu esti cu ''putorile'' tale, si daca dumneata crezi ca daca o persoana are un punct de vedere si are cateva cunostinte despre cum functioneaza anumite lucruri este ''fanboy'', ''putoare''... te anunt ca te inseli!

    ''gpu de ps5 e underwhelming'' - GRESIT
    Acest GPU este mai mult decat capabil, vine cu o noua arhitectura RDNA2 (Confirmata de Lisa Su, Mark Cerny si multi altii), aceasta arhitectura este cu 50% mai eficienta decat RDNA1.
    Iti poti lua ca reper RX5700X, o placa video de 9.75TF. Acum gandestete ca ai cu 50% mai multa eficienta pe RDNA2 fata de RDNA1. Intro consola sa ai un asemenea GPU, este de vis pentru oricine! Nu cataloga puterea dintr-un PC cu una din console, este ca si cum ai compara mere cu pere.

    ''de putere echivalenta cu un 2060 super'' - GRESIT
    In prima faza ai inteles gresit, abia dupa ce ti-am zis sa te mai uiti o data la video ai inteles ca de fapt el compara doar RT.
    Aici iti spun asa, pe langa faptul ca sunt arhitecturi total diferite si nu pot fi masurate decat in practica, ruland acelasi lucru (fapt ce inca nu se poate), mai este si o placa inferioara ca putere de procesare fata de 10.3TF RDNA2, totusi vorbim de 7.2TF....

    ''GPU care nu are toate proprietățile unui rdna2, mai degrabă 1.5'' - GRESIT
    Pe langa ce ti-am zis si mai sus, sunt oameni mai in masura decat noi care au confirmat ca aceste GPU-uri sunt Custom RDNA2, asta inseamna ca arhitectura de baza ramane RDNA2 doar ca mai sunt adaugate sau scoase anumite functii pe care nu le considera de folos. Si daca e sa ne luam dupa niste zvonuri, PS5 are in acest GPU cateva functii ce se vor regasi in RDNA3, dar asta nu inseamna ca acest GPU devine automat 2.5 RDNA2 sau RDNA3, la fel ca si in cazul in care scoti anumite functii din RDNA2, asta nu inseamna ca devine RDNA 1.5.

    ''fără ceva ca dlss de pe Nvidia va avea mult de furca cu Ray tracing.''
    Dupa cum bine stim cu totii, consolele au dat startul la formele de upscaling, si ne-au aratat in generatia trecuta ca o fac cu succes. De unde stii tu ca noua generatie nu vine cu o forma de FIDELITYFX care sa aibe aceleasi proprietati ca si DLSS2.0 SAU 3.0?

    ''Mai e și faptul ca gpu este deja Overclocked, la baza fiind un 9.2tflops care, atenție, nu sunt echivalenți cu cei de la Nvidia'' GRESIT!
    Asta chiar e o aberatie! de aici imi dau seama ca nu stii despre ce vorbesti si esti pus pe FUD.
    Nu este nici un GPU de 9.2TF, termino cu prostioarele astea, serios! Acel leak cu Oberon de 9.2TF era din anul 2018, de atunci lucrurile au evoluat, lucrurile s-au imbunatatit, s-a schimbat arhitectura si multe altele.... sunt o groaza de materiale pe net care dovedesc asta la o singura cautare.

    ''pu de ps5 e deja obsolete pt Ray tracing''
    De unde stii tu cum functioneaza RT pe RDNA2? Ai un glob de cristal ceva? Eu zic sa mai astepti putin si apoi da-ti cu parerea despre cum functioneaza deoarece momentan totul e o necunoscuta pentru toti... inclusiv pentru prea sfantul Alex de la Digital Foundry (care nu isi da seama de o rezolutie dar in schimb stie sa arunce cu rahat aiurea si sa creeze FUD).

    Pe langa chestiile spuse mai sus, care nu au la baza cuvinte tehnice sau mai stiu eu ce, vezi ca aceasta consola ''underwhelming'', vine cu niste solutii inovative pe care nu le mai gasesti nicaieri. Partea de I/O este accelerata hardware, face tranzitia de date direct catre GPU fara a mai fi nevoit sa le treaca prin memoria RAM (pana sa apara Nvidia cu noua generatie de placi toti spuneau ca este doar PR din partea Sony, si totusi noile placi Nvidia au doar o solutie software nu si hardware....).
    Mai apoi ai un SSD de mare putere ce este folosit cu cap pentru a dezvolta jocurile in jurul lui fara a mai fi nevoie sa ''omori'' toata puterea GPU-lui.
    WIfi 6
    BT 5.1
    Racire cu metal lichid
    Controller inovativ.. etc...

    ''o sa iasa jocuri super'' AICI AI DREPTATE!

    Ma opresc aici, daca vrei mai multe detalii, tehnice, imi poti spune, ca pot formula si altfel acest comentariu.

    O seara buna! (invata sa respecti oamenii si sa vorbesti mai frumos, agresiv, dar frumos fara sa jignesti)

  3. #2723 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by Push Square
    Sony Launching New PS Store on Web and Mobile This Month
    PS3, PS Vita games will no longer be available

    Sony plans to launch a new PlayStation Store on the web and mobile later this month, which will remove the ability for you to purchase content for legacy consoles such as the PlayStation 3, PS Vita, and PSP. PlayStation 4 apps, themes, and avatars will also no longer be available through the web and mobile storefronts once the changes roll out, while content from your existing wishlist will be removed.

    The alterations presumably preface the introduction of the PlayStation 5; source code discovered on the official PlayStation website hinted that wishlists will be integrated into the next-gen console, so it's likely the manufacturer is completely rebuilding this feature. Sony’s yet to reveal its new system’s user interface, but following this week’s hardware teardown, we can’t imagine it’ll be too far out.

    While you’ll no longer be able to purchase PS3 and PS Vita content from the PS Store on web and mobile, the platform holder is not shutting the storefronts down; you’ll still be able to buy content for both consoles using their native PS Store apps, although Sony has been failing to display new releases in the PS Vita storefront for years now.

    As for any themes, avatars, or apps you own on the PlayStation 4, you’ll still be able to access those directly from your console. And it goes without saying that any content you've purchased for any of the aforementioned systems will remain in your download list and will be available exactly as they were before. As mentioned, this is almost certainly all in preparation for the arrival of the PS5.
    Sony Launching New PS Store on Web and Mobile This Month - Push Square

  4. #2724 SP
    Member fdkenzo's Avatar

  5. #2725 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Eu zic sa o lasam balta cu hardware-ul, AMD tocmai a anuntat Ryzen 5000, Nvidia a lansat GeForce RTX 30 Series, pe SSD Samsung are 980 PRO. PS5/XSX sunt depasite hardware inainte sa iasa pe piata la fel cum a fost cu PS4 si XO.

    Consolele sunt bune dar tot timpul o sa fie depasite pentru ca nu e ca pe telefoane sau PC unde in fiecare an iese un model nou.
    Bine au inceput si ei sa se adapteze cu PS4 Pro si XOX.

    ---------- Post added 08-10-2020 at 23:50 ----------

    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Eu voi face trecerea de la vanilla PS4 si televizor 1080p, deja mi-am luat un OLED B9 cu gandul la PS5! Diferența la mine probabil va fi una mare! De grăbit cu achiziția nu ma grabesc ca o picat din hype cu toata lălăială ce a făcut-o Sony dar probabil pe la sfârșitul anului voi avea si eu una! Daca venea in bundle cu Horizon 2 probabil ma aruncam si eu la precomandă.
    Ai luat B9 care e vechi si nu LG OLED55CX3LA ? CX are suport pentru noile console.


    "The best TV for gaming overall is LG’s scintillating CX OLED range, which is a powerhouse for features and offers jaw-dropping image quality. It includes support for ALLM and VRR (we'll explain what these mean in a moment), plus 4K at 120 frames per second on all four HDMI ports, so it will serve gamers well into the next generation of consoles: the PlayStation 5 and Xbox Series X "

  6. #2726 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Ca detinator Pc, Ps si XSX nu as renunța la nici unul si nici nu o fac, ma gandesc sa iau si un nintendo. Consolele au jocuri exclusive, pe PC sunt anumite jocuri care se pot juca mai usor datorita tastaturii si mouse-ului plus se folosesc si la altele, nu ca nu poti avea si pe console tastatura.
    Toate au avantaje si dezavantaje, dar la final e cam aiurea sa vrei sa joci un joc anume si sa nu ai pe ce.
    Eu zic sa o lasati moale cu discutia asta.

    Iata insa o stire care daca este adevarat e bine pentru Sony:
    https://www.techradar.com/amp/news/s...ty-information
    Daca expresia : “approximately 99 percent of the thousands of PS4 titles, both catalog and newly published, will be playable on PS5” este adevarata este un castig pentru fani.

  7. #2727 SP
    Member morphine's Avatar
    Oare de ce au renuntat la portul optic?

  8. #2728 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Nu știu că și eu am căștile pe optic.

    Este diferența majoră dacă folosesc portul optic din TV in loc de cel din consolă?

  9. #2729 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cautati "HDMI Audio Extractor"... veti putea scoate linistiti optic din HDMI. Sau folositi ca mine o jucarie de genul acesta de switch care are si optical.

  10. #2730 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Terminati cu prostiile 4K@120 fps. Ati devenit brusc veterani de Quake peste noapte nu mai sunt bune nici 60 fps in 4K.
    Atunci cand vor fi console care sa ofere 120fps o sa spui ca sunt depasite ca vrei 240fps

    Va fi o generatie cu 4K@60 fps asa ca omul si-a cumparat un TV foarte ok. Jaw dropping image quality au toate OLED-ure inclusiv cele din 2016 + N alte TV-uri actuale 4K.
    A naibii tu poveste cu vulpea si strugurii...

    Also, sa spui ca o tehnologie ca cea din XSX/PS5 este depasita este iarasi o aberatie. Nu uitati ca pe console intotdeauna optimizarea a adus calitatea jocurilor extrem de sus.
    Uitati-va cum arata TLOU2 pe mizeria aia de PS4 vanilla.

    Jesus, avem o perioada atat de frumoasa ahead of us ... cand vad atata negativism si atatea incercari de limitare a bucuriei celorlalti imi vine sa vars.
    Cum sa ii spui unui om care a facut un efort (poate rate, poate a muncit OT pentru a isi indeplini un vis, poate s-a certat cu nevasta, who the f knows) si si-a luat un OLED ca a luat TV-ul gresit si ca monstrii astia care stau sa apara sunt deja depasite...

  11. #2731 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu inteleg asta cu 4k la 120fps. Nu stiu daca vom avea 1 joc care va merge asa prea curand. Poate doar ceva gen FIFA la cum arata acum sau slide scroller 2D. In rest vom avea "doar" 4K la 60fps si in cel mai bun caz, 1440p cu 120fps, daca nu doar 1080p cu 120fps. Iar alea merg fara probleme si pe TV-uri mai vechi gen XE90-ul meu.

  12. #2732 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La naiba. Confirm ca merge si pe jaful meu de 75XE85...

  13. #2733 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Scuze că perpetuez acest offtopic, dar LG B9 are hdmi 2.1, la fel ca CX. Televizoare sunt identice, diferă doar procesorul grafic de care un OLED oricum nu prea are nevoie. Sursa: HDTVTest.

  14. #2734 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Deci eu cu B7 sunt prostul baltii conform colegului de mai sus, nu sunt pregatit pentru noua generatie

  15. #2735 SP
    Junior Member nicugoalkeper's Avatar
    Uni jucau asa pe PS4 si altii vorbesc la PS5 de 4k@120MHz:


  16. #2736 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Pe vremea cand lucram in 'industrie' le spuneam 'Tauras' la TV-urile alea. Dupa ce-ti beleai ochii 12 ore in asa ceva totul parea monocrom pana te duceai la culcare.
    Daca primeai un CRT 1280*1024 erai tare, iar cine avea cate un HDTV Samsung 720p era zeul zeilor.
    Good old times (#babulu stie )

  17. #2737 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Also, sa spui ca o tehnologie ca cea din XSX/PS5 este depasita este iarasi o aberatie. Nu uitati ca pe console intotdeauna optimizarea a adus calitatea jocurilor extrem de sus.
    Uitati-va cum arata TLOU2 pe mizeria aia de PS4 vanilla.
    Am vazut ce optimizare a adus PS4 si Xbox One, nu sunt in stare sa ofere nici macar 1080p la 30 de fps-uri la setari medium/high. Xbox one vanilla e praf.

    Ce sa optimizezi daca esti limitat rau de hardware? Procesorul a fost foarte slab generatia asta chiar si PS4 Pro si XOX au fost in trase in jos din cauza asta.

    Cu noua generatie PS5/XSX aduc si ei procesorul la un nivel decent si introduc in sfarsit SSD-ull. Vrei sa sar in sus de bucurie?
    SSD am de cativa ani atat pe PC-ul de acasa cat si pe cel de la lucru.
    Fata de ce exista pe piata in momentul de fata si de ce o sa mai iasa intre timp da sunt depasite hardware.

    Sunt curios ce o sa faca cand o sa crape SSD-ul de pe console pentru ca e integrat in placa de baza, nu se poate schimba asa de usor.

  18. #2738 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Papillioane, tu incurci optimizarea jocurilor cu potenta unei console - fie din prostie, fie din hate-areala. Posibil din amandoua. Gandeste inainte sa apesi pe taste, altfel o sa devii in curand bufonul de serviciu al forumului.

    Pentru orice sistem de gaming lansat in ultimii peste 40 de ani, a existat o optimizare care sa tina cont de puterea hardware a fiecarui sistem in parte.

    Scuteste-ne cu mizeriile tale infecte de genul "dar vai, abia ruleaza in 1080p".

    Optimizarea nu inseamna (doar) rezolutie si fps, ci inseamna in primul rand stabilitate si lipsa de probleme majore la rularea jocurilor.

  19. #2739 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aveti si nu dreptate.

    Un hardware slab si depasit este slab si depasit in orice ecuatie. De data asta vin cu ceva (desi la un nivel mult mai lite) care se lanseaza concomitent si la PC, dar tot nu e ceva wow.

    In teorie, orice engine de facut jocuri are optiunea de export pentru o anumita platforma, astfel ca face mostly toata optimizarea singur, dupa care e luat la mana de cineva si face ce mai ramane. D-aia poti exporta fortnite si pe console si pe PC si pe telefoane, samd. El in mare parte arata la fel si chiar ruleaza cam la aceeasi rezolutie. Dar se schimba complet detaliile si calitatea texturilor, distanta de randare, samd.

  20. #2740 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    Am vazut ce optimizare a adus PS4 si Xbox One, nu sunt in stare sa ...
    Vrei sa spui ca la ce mizerie de HW are PS4 vanilla (aici suntem de acord), exclusivele nu au fost extrem de bine optimizate si nu au depasit cu mult asteptarile?

    Vrei sa spui ca jocuri precum God of War, Days Gone, TLOU2, Ghost of Tsushima, Horizon ZD, nu au aratat fantastic de bine pe PS4 vanilla si nu au fost bine optimizate?
    In multe dintre ele, you could barely see the difference in comparatii intre PS4 si PS4 Pro, fara un grafic care sa te ajute.

    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    Cu noua generatie PS5/XSX aduc si ei procesorul la un nivel decent si introduc in sfarsit SSD-ull. Vrei sa sar in sus de bucurie?
    Consolele noi sunt mult mai mult de atat.
    Nu vreau sa sari in sus de bucurie, dar as vrea sa nu mai existe atata negativism toxic si inutil. Ce vroiai sa faca?

    Pretul de 500$ nu e bun, daca le faceau de 20TFlops automat costau 700$, iar sareati in sus astia vesnic nemultumiti.
    Ce vreti voi de fapt? Un device de 300$ dar care sa fie si la zi 1 vs 1 cu Alienware??

    Quote Originally Posted by Papillon_ View Post
    Sunt curios ce o sa faca cand o sa crape SSD-ul de pe console pentru ca e integrat in placa de baza, nu se poate schimba asa de usor.
    Nu stiu ce o sa faca ei, dar iti pot spune ce voi face eu.
    Initial, voi fi in negare timp de 5 minute cat timp voi fuma o tigara. Eventual putin descumpanit, spre trist.
    Apoi, voi trimite consola la magazinul X de unde am cumparat-o si voi astepta sa imi trimita una noua, ca de aia am garantie, iar viata va merge inainte, cu bucurie, cu facturi, cam cum e viata asa...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 137 of 214 FirstFirst ... 37 87 127 135 136 137 138 139 147 187 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts