Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 181

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #21 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Singurul motiv pentru care as lua un PS5 in noiembrie, "backlog-ul" destul de mare de PS4. Dar acest motiv nu e de ajuns pentru perioada covid.

    PS5 o sa doboare recorduri in primele 3 luni nu datorită titlurilor de lansare, care sunt... minunate, ci mai degrabă din cauza pandemiei și a faptului ca e compatibilă cu jocuri PS4.

  2. #22 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Nu fiti bre hateri si nu mai cobiti. Ratchet tre’ sa vina dayone, is a must


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #23 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Eu cred ca asta vine day 1. Oricum, pentru mine, nu asta ar fi primul motiv pentru care iau PS5 day 1, ci posibilitatea de a juca jocuri mai demanding fara sa trebuiasca sa joc cu casti sau sa dau volumul in boxe la un nivel mult mai mare pentru a acoperi acest mic avion de sufragerie. Ma zgarie pe creier, abia astept sa il parchez si sa stea acolo linistit, sa isi vada de pensionare. Bine, eu gandesc pozitiv acum, ca nu am vazut auzit un PS5 in actiune sau un teardown, dar ma gandesc ca nu ar fi asa idioti incat sa repete greseala facuta cu generatia asta. Unless...

    Si motivul 2, care devine principal dupa primul an, este format din jocurile care vor aparea. E o investitie de viitor. Nu e ca si cand daca o iei dupa un an o sa o prinzi la un pret mai bun (exceptand un release de Slim sau ceva asemanator).

  4. #24 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    ^
    Bine punctat!
    Si eu iau consola day1, sunt n’ motive pe care nu le mai enumăr acum. (Singurul motiv ca sa mai ai o consola in casa este PS5)

    Din cate am inteles gameplay-ul va fi din aceiasi secțiune care a fost prezentată in Iunie, insa fara întreruperi si alte chestii, mizez pe cel putin 8-10 minute.

  5. #25 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Eu cred ca asta vine day 1. Oricum, pentru mine, nu asta ar fi primul motiv pentru care iau PS5 day 1, ci posibilitatea de a juca jocuri mai demanding fara sa trebuiasca sa joc cu casti sau sa dau volumul in boxe la un nivel mult mai mare pentru a acoperi acest mic avion de sufragerie. Ma zgarie pe creier, abia astept sa il parchez si sa stea acolo linistit, sa isi vada de pensionare. Bine, eu gandesc pozitiv acum, ca nu am vazut auzit un PS5 in actiune sau un teardown, dar ma gandesc ca nu ar fi asa idioti incat sa repete greseala facuta cu generatia asta. Unless...

    Si motivul 2, care devine principal dupa primul an, este format din jocurile care vor aparea. E o investitie de viitor. Nu e ca si cand daca o iei dupa un an o sa o prinzi la un pret mai bun (exceptand un release de Slim sau ceva asemanator).
    Nu e vorba de reducere, nici nu ma aștept la asa ceva, vezi PS4 Pro. Eu niciodată nu am putut sa cumpăr o consola day one dacă nu mi-au dat ceva ce îmi place.

    Mi-as fi dorit ca PS5 sa fie lansat cu un joc de calibrul TloU2, exclusiv.

    Visez la un bundle limited cu Horizon 2 sau GoW 2, care sigur o sa apară anul viitor. Parca se lăudau ca vor urma mai multe console limited acum când o sa fie mai ușor sa schimbi fețele precum o făceam in trecut la Nokia 5110

  6. #26 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Desigur, inteleg punctul asta de vedere, trebuie sa fie ceva nou, atractiv care sa justifice investitia day 1. Si mie mi-ar fi placut sa se lanseze cu oricare din GoW2, HZD2 sau cu ambele, daca se poate, dar imi dau seama ca nu traim astfel de vremuri si ma multumesc cu ideea ca o sa am liniste in casa atunci cand joc ceva. Linistea sufleteasca este priceless, dar uneori e nevoie si de linistea conventionala

    Da, probabil ca la anul o sa fie niste bundle-uri interesante, mai un controller in plus, mai un joc, mai o fateta. Sa vedem ce ne pregatesc astia de la Soony.

  7. #27 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Nu e vorba de reducere, nici nu ma aștept la asa ceva, vezi PS4 Pro. Eu niciodată nu am putut sa cumpăr o consola day one dacă nu mi-au dat ceva ce îmi place.

    Mi-as fi dorit ca PS5 sa fie lansat cu un joc de calibrul TloU2, exclusiv.

    Visez la un bundle limited cu Horizon 2 sau GoW 2, care sigur o sa apară anul viitor. Parca se lăudau ca vor urma mai multe console limited acum când o sa fie mai ușor sa schimbi fețele precum o făceam in trecut la Nokia 5110

    Si eu procedez la fel.
    PS4 l-am luat cu Uncharted Collection iar PS4 PRO l-am luat cu GoW la 1580 lei, practic consola a fost 1400 lei.
    Tot nu inteleg de ce este atat de scumpa acum.


    PS5 probabil il voi lua cu Horizon sau Ratchet & Clank, sper doar sa ofere din nou Altex un pachet de genul asta, consola in editie standard + joc. Nu prea agreez editiile limitate pentru ca nu imi place ca o consola sa fie definita de un joc, cand eu ma joc pe ea multe alte jocuri. I like it simple.

  8. #28 SP
    Manager paul's Avatar
    Extended gameplay demo:

  9. #29 SP
    Member vladthegamer's Avatar
    Ratchet & Clank: Rift Apart is releasing in PS5 launch window.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #30 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Yep, arata demențial!

  11. #31 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by vladthegamer View Post
    Ratchet & Clank: Rift Apart is releasing in PS5 launch window.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nu vine anul ăsta

  12. #32 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu tot sper sa-l vedem in Decembrie, chiar daca acel Launch Window (ce termen cretin, nu cred ca l-am mai auzit pana acum in industrie dar e posibil sa ma insel) poate include 2-3 luni.

    Cel mai probabil a fost targetat ca launch title pentru PS5 si au ceva probleme pe care nu sunt sigur ca le pot rezolva in timpul pana la lansarea consolei. Sper doar sa nu se duca pana in februarie/martie.

  13. #33 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu tot sper sa-l vedem in Decembrie, chiar daca acel Launch Window (ce termen cretin, nu cred ca l-am mai auzit pana acum in industrie dar e posibil sa ma insel) poate include 2-3 luni.

    Cel mai probabil a fost targetat ca launch title pentru PS5 si au ceva probleme pe care nu sunt sigur ca le pot rezolva in timpul pana la lansarea consolei. Sper doar sa nu se duca pana in februarie/martie.
    Razvan launch window este intre 1 si 6 luni, deci in primavara cel mai tarziu.


    Sincer si eu sper in Decembrie, apropo mi sa parut mie sau rula in 30 de fps?

  14. #34 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Nu ti sa parut, rula sigur la 30fps. Cred ca au si spus acum vreo doua luni ca jocul va rula la 30fps. Insa ma astept sa primească si acesta acelasi tratament precum Spiderman MM si sa vina si cu o optiune de 60fps.

  15. #35 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ideal ar fi sa vedem optiune de 4k cu 30fps si 1440 cu 60fps (dar sa nu se umble la detaliile grafice) si o solutie de upscalling foarte buna.

  16. #36 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Aceeasi ciroba doar cu ceva mai multe legume! Nu mi se pare next gen, ceva reflexii pe acolo.

  17. #37 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Aceeasi ciroba doar cu ceva mai multe legume! Nu mi se pare next gen, ceva reflexii pe acolo.
    Sunt curios, ce inseamna “NexT Gen” pentru tine?

    Eu unul vad foarte multe chestii NexT Gen la R&C, iar diferenta intre acesta si versiunea de PS4 este foarte mare. Jocul are imbunatatiri la toate capitolele (texturi la o rezoluție imensa, foliage, depth of field, RTX, umbre super detaliate, motion Blur la un alt nivel, no load times (SSD), particule zburând in aer cum nu am mai vazut pana acum in vreun joc... si as putea continua), acest joc poate fi trecut lejer ca film CGI.

    Initial si eu am zis ca nu e diferenta mare intre acesta si cel de PS4, insa cand le pui unul langa altul observi o diferenta foarte mare!

    Jocul arata a NexT Gen, cei care nu vad asta poate nu sunt impresionați de modul artistic ales si probabil de aici si disputa...
    in fine, eu sunt impresionat de cum arata, pana la urma nu trebuie sa fie toti impresionați...


    //sincer aceiasi chestie am pățit-o si cu Spiderman MM, am zis ca nu e mare upgrade. Dupa ce am vazut trailer-ul de cateva ori la rezoluție 4K am zis sa bag putin Spiderman ca imi dăduse chef. Cand am dat drumu la joc am crezut ca au facut astia vreun downgrade ceva, cand de fapt era doar evoluția lucrurilor. Apoi am vazut si niste comparații pe net iar diferenta iar era destul de mare.

  18. #38 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    O fi vazut omul acel demo in hd si nu in 4k, daca l-a mai vazut si live... Jocul arata a next gen fara discutie, superb.

  19. #39 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie o singura chestie nu mi-a placut - acele pop-ups care-ti spuneau ca ai facut upgrade la x si la y si care acopereau tot ecranul, blocau actiunea si trebuia sa apesi un buton ca sa treci peste... wtf? nu puteau pune ca un fel de notificare intr-un colt care sa dispara dupa 10s?
    Unde e evolutia? Nu ar trebui sa fie next gen? Pana si aia de la DONTNOD s-au prins de asta si baga textul intr-un colt pe ecran ca sa nu intrerupa actiunea

  20. #40 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Quote Originally Posted by Srachi View Post
    Aceeasi ciroba doar cu ceva mai multe legume! Nu mi se pare next gen, ceva reflexii pe acolo.
    Discutia asta despre nextgen e destul de problematica in ziua de azi.
    Sunt de acord ca saltul este din ce in ce mai mic cu fiecare generatie.

    Singurul lucru care ar putea sa aduca cu adevarat o revelatie in momentul de fata este ray-tracingul. Din pacate, momentan e doar un gimmick fiindca e foarte costisitor. PS5 si XSX nu au suficienta putere sa-l implementeze cu adevarat, inclusiv seria RTX 2000 se chinuie, fiind mostly folosit la umbre, reflexii si f. rar la global illumination (si asta cu un nr. limitat de rays). Eu vorbesc aici strict de ray-traced render pur, nu rasterizare 99% + reflexii/umbre/AO etc. Cred ca mai trec lejer 10-15 ani pana vedem un joc 100% ray-traced care sa ruleze real time pe PC.

    Poti vedea si in Ratchet & Clank, unde ai 99% rasterizare si ceva ray traced reflections pe Clank, in rest SSR pe podele si restul.
    Impact vizual nu prea poti sa mai ai daca nu schimbi radical modul de randare. Asa ca pe reteta clasica, poti doar sa cresti puterea de procesare, sa cresti numarul de poligoane, si sa maresti rezolutia. Dar daca vrei ceva cat mai aproape de Hollywood CGI, iti trebuie cel putin iluminare cat mai realista... Nici nu mai vorbesc de alte aspecte.

    Asa ca nextgen-ul din generatia ce vine e axat pe:
    1. SSD-ul miraculos si modul rapid de a accesa si transfera informatia asta catre GPU, loading times si texture/object pop in aproape de zero
    2. Puterea crescuta de rasterizare fata de generatia anterioara (poligoane mai multe in acelasi timp, deci scene mai complexe, rezolutie crescuta, framerate mai mare)
    3. Partial ray-tracing (sau ai putea sa-i zici 99% rasterizare si 1% ray tracing).


    Daca e sa vorbim de progres real, si eu mi-as dori full raytraced global illumination, mi-as dori sa avem collision models identice cu game models, as vrea ca absolut tot ce este rasterizat sa aiba fizica, masa, material simulation (fluide, nisip etc), sa poata fi deformat/ars/distrus etc, modelele sa nu mai fie doar texturi goale pe dinauntru, sa nu mai dispara particulele si alte obiecte cu care interactionezi la cateva secunde dupa etc.


    Absolut tot ce definim ca grafica realtime pe console/pc in ziua de azi, din pacate este doar rasterizare, poligoane peste care punem o gramada de tehnici de texturare, shadere, phisically based rendering etc, si ceva coliziune, fizica, masa, rudimentare...


    Ca sa-ti faci o idee cata cale mai e pana acolo, uite cam ce implica un film Pixar:


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 10 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ratchet & Clank By Einherjar793AD in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 111 Last Post: 29-06-2021, 14:59
  2. Ratchet & Clank pe marile ecrane in 2015 By Dant3 in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 25-04-2013, 10:08
  3. Ratchet & Clank HD Collection pe PS3? By dragoszontara in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 16-03-2012, 16:37
  4. Ratchet & Clank Future: CT Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 8 Last Post: 30-10-2009, 11:29
  5. Ratchet & Clank - Seria By braingrinder in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 10 Last Post: 11-09-2009, 18:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts