Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 10 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 LastLast
Results 141 to 160 of 181

Thread: Ratchet & Clank: Rift Apart

  1. #141 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Comparatii noi cu modul RT 60:


  2. #142 SP
    Manager paul's Avatar
    Performance + Graphics - All Modes Tested!:


    Image quality in all modes is boosted with temporal jittering, an image reconstruction technique that analyses the last frame, maps the trajectory of every pixel and 'injects' that data into the new frame.

    Fidelity (RT):
    - 1800p-4K/30fps
    - hardware-accelerated ray tracing for reflections
    - increased density in elements like crowds or dynamically generated detail like, say, the amount of spaceships flying around in the background
    - hair strand system (used to render Lombax fur, for example) sees the amount of strands running at the max in fidelity mode

    Performance:
    - 1620p-1800p/60fps
    - turns off ray tracing, reduces scene density, and pares back hair strand count

    Performance RT:
    - 1080p-1440p/60fps
    - RT looks solid though, with reflection quality tied to the current native rendering resolution
    - Image quality can look grainier, naturally, but owing to a visual aesthetic that more CG toon-like, and more organic than say, Marvel's Spider-Man

    Articolul: Ratchet and Clank: Rift Apart - all three graphics modes tried and tested • Eurogamer.net.

  3. #143 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    A primit cineva jocul de la JRC? Bineinteles ca nu a ajuns astazi, sa fie sanatosi...

  4. #144 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Ratchet & Clank: Rift Apart

    JRC nu mai e de incredere, din pacate, de cand nu mai au magazine aici si livreaza prin 15 hub-uri. Eu inca sper sa ajunga maine de la gamers.ro…

    LE: se pare ca cel mai devreme luni ajunge...adio si gamers.ro. Prefer sa dau un ban in plus la Altex/eMag, dar sunt sanse mult mai mari sa vina la timp. M-am saturat de magazinele astea mici...

  5. #145 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    PS5 Power: Insomniac Dev Says Ratchet Is 'Tip of the Iceberg':

  6. #146 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Jocul asta, absolut spectaculos, aratos, ma face sa pun Insomniac pe aceeasi treapta cu Guerilla, Santa Monica si Naughty Dog! Bravo lor ca au putut sa vina in decurs de cateva luni cu doua jocuri noi! Jucati-l ca merita!

  7. #147 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Interesant tot clipul la fel si cel de la DF ,unde pe la min 17 ,il intreaba ceva legat si de performanta ! Pe partea de GPU se mai gaseste loc de stors, dar cu CPU-ul sunt la limita . Super jocul !…si Returnal la fel ! Wow !

  8. #148 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    M-am apucat de el astazi si pot sa spun ca jocul este superb dar astia de la DF+altii o impacheteaza asa elegant, in afara de modul Fidelity RT+30fps, jocul arata spalacit rau de tot la mine.

    Am incercat atat Perfomance cat si Performance + RT si arata spalacit rau, parca nu mai are nici un fel de tone-mapping nimic, imediat cum schimb pe Fidelity devine superb dpdv grafic.

    In orice caz, trofeele se deblocheaza in limba romana full si efectiv stau si rad ca un prost singur de cat de haioase sunt denumirile e.g. 'De-a v-ati centipedul' si altele

  9. #149 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Fix asta voiam sa zic si eu de partea grafica. Trebuie sa mai testez putin intre moduri, pentru ca la comparatiile grafice pareau identice, doar lower res...
    Oricum, mi se pare horror de jucat in 30fps...

    Also, desi am jucat doar ~30 min, nu-mi place deloc ca nu ai un feedback mai intens cand folosesti acele Rifts. Nu e nici animatie interesanta, nici sunet, nici vibratie intensa, nimic. E lipsit de orice chestie si nu simti niciun impact interesant (gen cum era cand se intorcea toporul lui Kartos dupa ce-l aruncai, de o faceai cu placere), ceea ce e dezamagitor.

  10. #150 SP
    Member Johnny's Avatar
    Jocul arata ok dupa mine in Performance RT pe un OLED dupa primele 2 nivele ( cutscenes arata wow si unele locatii arata chiar foarte bine, mai ales pe partea de lightning ). Sunt unele zone care nu arata prea next gen dar la 60 de fps trebuie sa faca niste concesii grafice pe undeva, poate aveti voi prea mari pretentii la grafica .

    HDR-ul arata foarte bine la mine. Nu trebuie sa se schimbe nimic la HDR intre modurile grafice poate e vreun bug cand faceti switch intre modurile grafice de prea multe ori? Un restart la joc poate ?


    Also Xander cand zici ca te-ai apucat de el azi si deja ai ajuns la nivelul 2 asa de repede . Primul nivel a fost destul de lung daca vrei sa strangi tot...

  11. #151 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu a zis nimeni, nimic de HDR.

    Cel putin in perceptia mea, jocul pare mai sters, mai gri, texturile parca nu au adancime si totul e mai plat. E posibil sa lipseasca ambient occlusion sau o forma a lui.
    Cum treci la 30fps, e un boost mult mai mare decat era la Miles Moralse, spre exemplu.

    Din ce am apucat sa joc, mi s-a parut ca joc jocul de PS4, dar cu portale si reflexii mai bune.

    Posibil sa mi se obisnuiasca ochii daca-l joc asa in 60fps cu RT, dar arata mult mai bine in 30fps, doar ca mi se pare ca merge oribil...

  12. #152 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Once you go 60… you can never turn back ! Arata bine fidelity , nimic de zis . Mi-am dat seama din prima de rezolutia aia mai scazuta ,dar mai ales sharpness-ul ala agresiv . Il mai aveam crescut putin si din TV ,asa ca trecut in oversharpen (sau cum ii zice )! Fidelity 60 …next time

  13. #153 SP
    Member Johnny's Avatar
    In caz ca aveti 120hz mode enabled in setari la PS5 o sa aveti probleme in Ratchet and Clack/ performance RT sau performance. Trebuie sa opriti 120hz mode din setarile consolei.

  14. #154 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Johnny View Post
    Also Xander cand zici ca te-ai apucat de el azi si deja ai ajuns la nivelul 2 asa de repede . Primul nivel a fost destul de lung daca vrei sa strangi tot...
    Nu stau sa culeg nimic trec prin story si cam atat. Da, cred ca ti-ai dat seama dupa trofeu unde am ajuns .

  15. #155 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Spre deosebire de DS care nu poate fi jucat in 30 fps, aici nu e cazul, nu m-a deranjat deloc sa-l joc in modul Fidelity, nici macar la nivelul 3 sau 4 unde actiunea e intensa. Si nici spalacit nu mi se pare. Dar, na, fiecare cu spiritul lui de observatie mai mult sau mai putin dezvoltat. Si fiecare cu tv-ul lui.

  16. #156 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pe primul l-am terminat de 2 ori in 30fps.

    Acum am facut greseala sa-l incep in 60fps RT si cand am trecut la 30fps si am vazut cum arata, dar cum se misca…

  17. #157 SP
    Junior Member sumanovici's Avatar
    Comandat vineri de la jocurinoi.ro, a ajuns luni, coperta in engleza, totul impecabil din partea lor, inclusiv pretul care este sub cel de pe piata.

    In ceea ce priveste jocul, din perspectiva unui mare fan al acestei serii, primul joc introducandu-ma in lumea Playstation pe vremea cand eram mic copil, pot spune ca este deja printre preferatele mele, probabil doar A Crack in Time si Going Commando luandu-i fata.

    Este primul joc pe care l-am terminat in fidelity mode generatia asta, mi-a fost putin greu sa ma obisnuiesc venind de la 60FPS din alte jocuri, dar dupa vreo ora de gaming ochii mei s-au adaptat si nu am avut dificultati. Arata impecabil, in fiecare moment parca creierul meu nu putea sa conceapa prezentarea grafica a acestui joc, un nivel absurd de atentie la detalii iar in unele momente se intamplau atat de multe lucruri pe ecran incat ma intrebam cum de nu-mi ia foc consola. De notat aici, vorbind de aspecte ce tin de prezentare, este si soundtrack-ul, unele track-uri remarcandu-se mai mult decat altele, dar overall one of the better soundtracks in aceasta serie.

    Gameplay-ul nu este cu mult diferit cu ce ne-am obisnuit pana acum din partea jocurilor R&C, insa caracteristicile noi de care controller-ul PS5 dispune eleveaza cu o scara sau doua experienta.

    Cel mai important, zic eu, este faptul ca jocul are "suflet", mai ales in comparatie cu remake-ul din 2016. Umorul de data aceasta mi s-a parut chiar de bun gust, animatiile over the top contribuind la dramatismul ridicol al unor secvente care va zic sincer chiar m-au facut sa rad sau cel putin mi-au pus un zambet pe buze. Dupa ce am terminat jocul am avut un sentiment ca si cum am trecut printr-o aventura nebuneasca alaturi de niste personaje, desi exagerate intentionat, pline de viata si personalitate. Voiam mai mult, si asta spune multe, rar mi se intampla ca dupa ce termin un joc sa-l incep iara de la capat. Daca ar fi sa decriu jocul cu un singur cuvant acela ar fi "charming".

    Ar fi de mentionat ca si downside-uri lungimea jocului, care desi este in linie cu alte full entries in serie, s-ar putea sa nu multumeasca pe toata lumea. Mi-a luat aproximativ 15 ore sa-l termin, asta in conditiile in care am facut aproape toate side quest-urile (de notat totusi ca inca nu am platina). De asemenea as fi vrut mai multa varietate pentru enemies, mai ales in ceea ce priveste boss fights, mi-a adus foarte mult aminte de trolii repetitivi din God of war, mai mult sau mai putin este fix aceeasi formula si aici.

  18. #158 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Tocmai ce am terminat și eu R&C, ce pot sa spun, jocul mi-a depășit așteptările.
    Nu am reușit sa termin R&C din 2016, însă acesta m-a ținut captat cum doar câteva jocuri pot sa o facă. A avut și o poveste foarte buna, cu suflet!
    Grafica este superba, in anumite momente chiar te minunezi de ce au putut sa facă cei de la Insomniac.
    Si partea de sunet este foarte buna, cel puțin acele nivele in Spatiu, chiar ai o imersiune foarte buna creată de sunet.
    Dualsense destul de bine implementat, se putea mai bine fără dar și poate, însă a fost ok.
    Cât despre gameplay, nu am ce reproșa! Arme destule, inamici destui pentru ați da putina dificultate, pe nivele mai grele jocul devine chiar challenging.
    Acest joc este maxim de distractiv, îți oferă de toate, foarte variat (pe sol, in aer, pe apa, in Spatiu, etc…)

    Poveste 9
    Sunet 9
    Gameplay 9
    Grafica 10

    Nota finala: 9.25

    Recomand cu caldura oricarei persoane, este un joc pentru toate vârstele.

  19. #159 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    O comparatie foarte buna intre cele 2 jocuri


  20. #160 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Jocul din editia bundle are meniul in limba croata, wtf? Nu-l pot schimba de nicaieri, am reinstalat jocul, etc. Same sh1t...

    edit: NU incercati sa activati subtitle, automat trece tot meniul in limba croata si cu greu ii dai de cap, ce bug infect.
    Am rezolvat pana la urma cu setarea din poza de mai jos, back to english, lol...

    https://www.resetera.com/threads/rat...#post-66939847

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 10 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 LastLast

Similar Threads

  1. Ratchet & Clank By Einherjar793AD in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 111 Last Post: 29-06-2021, 14:59
  2. Ratchet & Clank pe marile ecrane in 2015 By Dant3 in forum Stories & Other News
    Replies: 3 Last Post: 25-04-2013, 10:08
  3. Ratchet & Clank HD Collection pe PS3? By dragoszontara in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 16-03-2012, 16:37
  4. Ratchet & Clank Future: CT Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 8 Last Post: 30-10-2009, 11:29
  5. Ratchet & Clank - Seria By braingrinder in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 10 Last Post: 11-09-2009, 18:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts