Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 344 of 404 FirstFirst ... 244 294 334 342 343 344 345 346 354 394 ... LastLast
Results 6,861 to 6,880 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #6861 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Salutare
    Am gasit pe cineva care vrea sa renunte la consola de la Altex,a primit link ul etc.Eu vreau sa o cumpar pe cardul meu ,in rate.Aveti idee cum tre sa procedez ca sa mi vina mie consola si nu persoanei care vrea sa renunte?Daca schimb datele de livrare din contul lui Altex si pe urma fac plata de pe cardul meu ,v a merge?
    Ms!

  2. #6862 SP
    Junior Member Bisebi's Avatar
    Cel mai bine ar fi sa vorbești direct la Altex in situația asta. Cel mai bun sfat dat pe forum pentru cazurile acestea a fost sa lași persoana respectiva sa cumpere consola și să o plătești persoanei respective

    Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  3. #6863 SP
    Junior Member mmihailasergiu's Avatar
    Am vorbit eu legat de asta altex trimite exact unde e adresa din cont,tipu poate face inainte sa trimita comanda sa puna numele tau si adresa ta,dar sa nu te trezesti ca ii trimiti bani si el numai onoreaza comanda,consola trebuie platita direct din cont

  4. #6864 SP
    Junior Member GlontzVidia's Avatar
    Si eu am la emag Produse in drum spre showroom din 16.06 la o comanda din 11.06. maine daca nu ajunge am sa sun la ei sa nu ,,uite,, sa o introduca in sistem.

  5. #6865 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    PS5 - achizitie din Romania

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Vina este strict a comerciantului. Daca ai 5 console, pui stoc 5 pentru a primit doar 5 comenzi, nu 37 si lista de asteptare in bataie de joc.
    Ma gandesc ca este si vina sistemului, prost facut. Poate sucombeaza la atatea cereri pe secunda, de aici si comenzile cu stoc de 0.

    Bine, in fond si la urma urmei, tot vina comerciantului este.

    Dar ce ne mai mira, in Romania, toti astia mari fac pipi pe consumator pentru ca pot, pentru ca legile le permit sau pedepsele sunt blande samd.

    Oricum, Altex chiar merita apreciati, jos palaria la cum au gestionat situatia “cererii de PS5” de dinainte si dupa precomenzi. Au avut sincopa cu tombola vietii, totusi.

    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #6866 SP
    Junior Member mmihailasergiu's Avatar
    Afara am vazut ca poti comanda o singura consola pe cont,cred ca daca faceau asa si aici era mai ok

  7. #6867 SP
    Junior Member Bisebi's Avatar
    Știi cât e de ușor să faci conturi multiple? Am făcut botul de uipath doar pe Chrome pe un singur user dar îl puteam face să verifice pe Chrome sau in background daca este disponibil și când apărea disponibil trebuia să incarc 3 browsere diferite și să iau 3, sau sa rulaz mai mulți boți și să iau 3 ori câți boți am, fiecare cu un cont diferit făcut cu 10minutemail.com. chestia cu contul nu e chiar o opțiune. Singura metoda ar fi ridicarea din magazin pe baza unui act de identitate cu poza

    Sent from my SM-N975F using Tapatalk

  8. #6868 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Quote Originally Posted by mmihailasergiu View Post
    Am vorbit eu legat de asta altex trimite exact unde e adresa din cont,tipu poate face inainte sa trimita comanda sa puna numele tau si adresa ta,dar sa nu te trezesti ca ii trimiti bani si el numai onoreaza comanda,consola trebuie platita direct din cont
    Dar nu cred ca platesti din cont,link ul iti vine pe email

  9. #6869 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Verificati contul emag si comanda pentru bundle-ul PS5. S-a modificat: in drum catre showroom.

  10. #6870 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Quote Originally Posted by dctemy View Post
    Ma bucur ca nu ne mint macar astia de la Emag. Zic cam aceeasi chestie...
    Mint mai frumos probabil. Mie mi-a spus ca maine, daca afla de la responsabilul de achizitie/produs sau ce functie ar avea, ma va suna.
    Colegului iry i-a spus "de luni incolo".
    Ceva nu se leaga. Oricum ziua de luni nu o luam in calcul, fiind Rusaliile, o parte din ei sunt acasa.

    Tot nu inteleg, cum au avut vineri pe 11 iunie consolele basic, si apoi pe 14 iunie au adaugat bundle-ul mult peste ce aveau ei fizic. La cum s-au miscat lucrurile si mai ales ca a durat ceva aceasta "precomanda", probabil spre finalul lunii iunie - inceputul lunii iulie vor incepe sa livreze si ei

    Daca precomanda inseamna sa comandam ceva inainte, ca ei sa comande de la furnizor, mai bine nu mai precomandam.
    Prin precomanda eu inteleg ca ei le au deja in depozit, si la data respectiva sa efectueze livrarile. La Altex a fost pentru 17.06 si nu am apucat sa comand acolo si am incercat la eMAG, chiar daca la ei nu scria data de lansare in descriere, cum este in cazul la Dualsense-urile noi.

    @iry: Esti unul din cei care au prins lotul asta. La mine nu s-a modificat .

    L.E.: dctemy: Si eu am ridicare din showroom Titan si tot plata acceptata apare.

  11. #6871 SP
    Junior Member dctemy's Avatar
    La tine s-a modificat pentru ca ai comandat in showroom. la mine inca nu de exemplu. Comanda plasata inca

  12. #6872 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    Quote Originally Posted by Bisebi View Post
    Știi cât e de ușor să faci conturi multiple? Am făcut botul de uipath doar pe Chrome pe un singur user dar îl puteam face să verifice pe Chrome sau in background daca este disponibil și când apărea disponibil trebuia să incarc 3 browsere diferite și să iau 3, sau sa rulaz mai mulți boți și să iau 3 ori câți boți am, fiecare cu un cont diferit făcut cu 10minutemail.com. chestia cu contul nu e chiar o opțiune. Singura metoda ar fi ridicarea din magazin pe baza unui act de identitate cu poza

    Sent from my SM-N975F using Tapatalk
    E totuși și asta o opțiune. Nu e cea mai buna, însă mai filtrează din ei. Deși nu e neaparat dificil, nu toți scalperii stiu de soluții de rpa, webscraping, Python, extensii de chrome si alte nebunii. Limitezi numărul de comenzi la 1 per cont, eventual pui o limita si după numărul de telefon de contact, poate te uiți si la adresa - dacă tot sunt angajați care sunt implicați in procesul asta si intervin manual pe comenzi. Poate lași ca opțiune de livrare doar ridicarea din magazin cu buletinul, cum spui și tu.

    Soluții sun dar implementarea lor dureaza, ceea ce se traduce in $$. Iar daca as fi Altex sau eMag presupun ca as avea o gândire pragmatica, mai orientata pe profit. Am x console care se vând ca pâinea caldă. Mie nu îmi aduce nici o valoare adăugată implementarea unor restrictii de genul asta. Eu vreau sa vând și sa o fac repede, nu sa stau cu marfa in depozit.

  13. #6873 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by gabytzu16 View Post
    ...Limitezi numărul de comenzi la 1 per cont
    Asta inseamna sa modifici tot sistemul care e facut pentru milioane de produse, doar pentru un singur produs - PS5. Ce faci daca vrei sa comanzi 5 pachete de pampersi? Dai 5 comenzi?
    Nu toata lumea se invarte in jurul unei console.
    Quote Originally Posted by dark18 View Post
    Prin precomanda eu inteleg ca ei le au deja in depozit, si la data respectiva sa efectueze livrarile.
    PRECOMÁNDĂ, precomenzi, s. f. Comandă făcută pentru o marfă înainte de a fi fabricată sau pusă în vânzare.
    Termenul folosit de ei (atat Altex cat si eMag) a fost corect si nu prea.

    Noi folosim acest termen doar inaintea lansarii unui produs - atunci punem o precomanda, pentru a ne garanta achizitia lui in ziua lansarii.
    In cazul de fata, termenul folosit de ei a fost inselator - pentru ca produsul era fabricat deja, chiar si pus in vanzare (literally asta au facut ei, l-au pus in vanzare).

    Ce zici tu, nu se numeste precomanda, ci comanda - adica vanzare normala.

  14. #6874 SP
    Junior Member mmihailasergiu's Avatar
    Am vazut ca afara sony ii anunta ca pot comanda pe email cica primesc pe email sa faca comanda cam cum face altex asta la americani,ar putea sa faca si sony intri pe cont la sony si soliciti o comanda pe email o singura consola.

  15. #6875 SP
    Member gabytzu16's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Asta inseamna sa modifici tot sistemul care e facut pentru milioane de produse, doar pentru un singur produs - PS5. Ce faci daca vrei sa comanzi 5 pachete de pampersi? Dai 5 comenzi?
    Nu toata lumea se invarte in jurul unei console.
    Definești o excepție doar pentru produsul asta, nu stai sa rescrii acum toată logica din store - ma gândeam ca e deja evident

    Dar exact asta încercam sa zic prin comentariul de mai sus, lucrurile astea durează si costă bani. Iar la finalul zilei nu aduc prea multă valoare adăugată pentru comerciant încât sa se justifice. Așa ca atunci când apar consolele in stoc, cine prinde prinde, cine nu…nu.

  16. #6876 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact. Deci orice comerciant va face asta cu sistemul actual. Orice altceva costa sji nu vor investi bani ca sa modifice sistemul pentru profitul mic pe care-l au cu bataia asta de cap de PS5.
    Pentru ca doar asta e pentru ei.
    Le flood-am serverele cu distill si alti boti, ii terorizam cu telefoane si reclamatii si pentru ce? Pentru 1-200 lei profit la o consola?

  17. #6877 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Dar dacă nu vând console atunci nu vând nici jocuri nici accesorii pentru consola respectivă.

  18. #6878 SP
    Junior Member Bisebi's Avatar
    Quote Originally Posted by dronology View Post
    Dar dacă nu vând console atunci nu vând nici jocuri nici accesorii pentru consola respectivă.
    Dar in ideea asta, daca consola ajunge la samsari și nu la oamenii care se vor juca pe ea nu vor vinde jocuri și accesorii

  19. #6879 SP
    Junior Member Schultz's Avatar
    Quote Originally Posted by flightcrank View Post
    Salutare
    Am gasit pe cineva care vrea sa renunte la consola de la Altex,a primit link ul etc.Eu vreau sa o cumpar pe cardul meu ,in rate.Aveti idee cum tre sa procedez ca sa mi vina mie consola si nu persoanei care vrea sa renunte?Daca schimb datele de livrare din contul lui Altex si pe urma fac plata de pe cardul meu ,v a merge?
    Ms!
    Mai greu cu schimbatul adreselor, mai ales daca acea comanda a intrat pe fluxul de confirmare sau e un produs precum PS5-ul. Pot apărea probleme daca persoana care a comandat inițial consola se răzgândește și nu mai vrea să renunțe la ea in favoarea altei persoane care a trimis banii deja. Mai bine vă întâlniți într-un loc și faceți schimbul live.

  20. #6880 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Quote Originally Posted by Schultz View Post
    Mai greu cu schimbatul adreselor, mai ales daca acea comanda a intrat pe fluxul de confirmare sau e un produs precum PS5-ul. Pot apărea probleme daca persoana care a comandat inițial consola se răzgândește și nu mai vrea să renunțe la ea in favoarea altei persoane care a trimis banii deja. Mai bine vă întâlniți într-un loc și faceți schimbul live.
    Pai nu a comandat nimic .Maine ma vad cu el,schimb datele de contact din cont si fac plata cu cardul meu.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 344 of 404 FirstFirst ... 244 294 334 342 343 344 345 346 354 394 ... LastLast

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts