Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 374 of 404 FirstFirst ... 274 324 364 372 373 374 375 376 384 ... LastLast
Results 7,461 to 7,480 of 8079

Thread: PS5 - achizitie din Romania

  1. #7461 SP
    Member Aliosa's Avatar
    În Altex din Târgoviște încă mai au PS5 pe stoc. Varianta in bundle cu 3 jocuri, 3400 lei.

  2. #7462 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Sweet Mary Mother of Jesus! Inca se mai incearca manevra cu jocuri bagate pe gat cu forta?

    Asadar jocuri de 100-150 de lei bucata, si sigilate pe olx, ei le pretuiesc la 300...

  3. #7463 SP
    Member tmihai20's Avatar
    @Phi: compari piața gri a OLX cu prețul unui joc nou. Jocurile respective noi în magazin costă mai mult decât cer ei (mă refer la prețul întreg, nu cel la reducere acum). Fiecare dintre cele 3 costă peste 300 de lei. OLX are atât de multe jocuri pentru că au fost oameni care au cumpărat consola, dar nu vor jocurile.

  4. #7464 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    E foarte bine ca facem comparatie. Adica, tu ca si client, urmaresti sa cumperi de unde ti-e mai avantajos, nu? Pe mine personal nu ma incanta deloc ideea ca mai bine iau din retail la full price, decat sa iau de pe olx acelasi joc, sigilat, la un pret de 3 ori mai mic. Ca exemplu, am luat Miles Morales la fix 100 de lei cu transport inclus de pe olx, si sigilat. Actualmente, acelasi Miles Moralea e 270 pe Altex, cu transport ajungi la 300.

    Comerciantii incearca sa vanda aceiasi galusca iar si iar ca oamenii sunt adusi in punctul in care-si zic "**** it, hai ca platesc mai mult doar ca vreau consola" chiar daca lor nu le e necesar niciunul din acele jocuri. Miles Morales e aparut de 1 an si nu zic, e ok jocul, dar nu 300 de lei ok imho, iar ei exact asta incearca sa faca - sa vanda acelasi joc la pret aproape de lansare.

    Unde mai pui ca, asa cum ai scris si tu, sunt multi care imediat pun jocurile pe olx ori ca nu au trebuinta de ele, ori ca le-au jucat si terminat/nu le plac. Automat, indivizii respectivi intra in pierdere, platesc consola la pret de bisnitar olx, doar ca au luat-o din retail.

    Practici de vanzare neortodoxe si neavenite - care nu stiu cat de bine resping scalperii cat mai degraba resping the average buyer, care, poate si asa, considera pretul de 2500 de lei un efort financiar, daramite 3400

    Daca tot se incearca prin metoda asta sa se inlature scalperii, macar lasa omul sa isi aleaga el jocurile. Poate vrea sa rupa R2 pe Back4Blood, sau ii face cu ochiul Deathloop ori Far Cry 6 ii pare interesant. Nu cred ca acest bundle e conditionat de Sony, din moment ce nu vine oficial, ci e conditionat de comerciant - vezi cazul ozone.ro unde te lasau sa iti alegi ce anume voiai ca si jocuri in pachet.

  5. #7465 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu este deloc o practica neortodoxa. Teoretic, "neortodox" este ce se intampla pe olx. Preturile oficiale sunt cele din magazin. Faptul ca noi putem sa alegem sa luam si sh sau sigilate, dar obtinute prin cine stie ce metode "neortodoxe", este asa cum a zis tmihai20, o zona gri, tocmai pentru ca nu ni se face dovada achizitiei initiale. Iar alea ar putea sa fie furate de undeva, iar asta inseamna ca noi incurajam astfel de practici - dar asta este un alt subiect pentru alt topic.

    Iar aceste bundle-uri se regasesc prin toata lumea si au fost cam singura metoda care a functionat in stoparea bisnitei cu PS5.

    Singura mea problema cu aceste bundles este - de ce nu se regasesc si online? Adica ok, sa fie disponibil doar in magazin, dar sa fie bundle-ul pe site cu singura optiune - disponibil doar in magazin si sa vedem o lista cu magazinele unde sunt disponibile.

  6. #7466 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Si ceilalti de vand mai ieftin ca altex, emag alde ozone, gamers, jocurinoi tot piata gri sunt de ei pot sa listeze jocuri la juma' de pret, iar altex nu ca asa e pretul pietei?

    Afluxul de R&C de pe olx, tot din bundle-urile minune isi are originea si e as legit as it can be. Still, oamenii aia au fost jecmaniti de 200 de lei la consola, fiindca ei cer 100 pe un joc pe care nici macar nu l-au desigilat sa il probeze. Ce ti se pare good practice aici? Ca esti fortat sa iei un produs (sau mai multe) de care nu ai nevoie?

    Cum am scris si mai sus, metoda asta pune la zid o categorie de gameri, cei average, poate un liceean, un student care isi rupe de la gura sa stranga putin cate putin pentru o consola, iar cand are banii necesari, adunati cu chiu cu vai, vede ca de fapt pretul nu mai e 2500, e 3400

    Si hai sa trecem si peste asta. E 3400 ok. Dar permite-i omului sa joace dupa pofta inimii. Sa isi aleaga el jocurile. Mie personal nu imi plac nici R&C, nici Demon's Soul - de ce sa fiu obligat sa le cumpar? Ca asa e piata? Si care piata? Ca din moment ce nu e bundle oficial, inseamna ca e o piata nereglementata de catre producator. La fel de bine pot pune altex bundle de playstation cu o masina de spalat vase - e same thing

  7. #7467 SP
    Member iionut's Avatar
    ^
    Primează gamerii cu bani, pentru că un licean sau un student dacă n-au 899 de Ron pentru 3 jocuri ce vor face in continuare, vor cumpăra consola și se vor uita la ea?

    Când prețul jocului e la MSRP ne plângem că pe OLX e mai ieftin, iar când prețul consolei e peste MSRP la diferiți vânzători iar ne văităm.

    Dacă ești sărac, licean sau student pune mâna și învață, că apoi ulterior să câștigi bine și să nu te mai uiți la 200-300 de Ron la un joc...

  8. #7468 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Ok. Deci:

    1. Poti sa joci si altceva, nu ce vrea altex sa joci, poti sa ramai doar pe jocurile de PS Plus ce le capeti pentru PS5, ca sa nu includem si celelalte de PS4, poti sa nu fi avut niciodata consola si sa vrei direct PS5, poti sa, poti sa... o gramada de motive

    2. Cine se plange ca pe olx e iefin? Dimpotriva, eu sunt bucuros ca pot gasi jocuri mai ieftin decat in walk-in store. Ca e grey market, ca e luat din Germania la sales si vandut un pic mai scump la noi, ca e cadou si omul il scoate la vanzare - not my problem.

    3. E cea mai mare elucubratie ce mi-a fost dat sa citesc pe forumul asta. Nu are rost sa mai raspund la asta, daca atata intelegi tu ca a fi gamer = a avea bani. Gandire elitista. No comment.

  9. #7469 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Nu se refera ca a fi gamer=a avea bani. Spune doar ca in ochii lui Sony primeaza gamerii care au bani (ca doar asa e cu companiile, vor cat mai mult profit). Si ca e mai mare sansa ca cineva care da bani pe un bundle sa cumpere jocuri la pret mai mare in viitor (nu SH sau la super reducere), iar Sony vrea ca, consolele sa ajunga in primul rand la genul acesta de gameri.

  10. #7470 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Bai dar ce ne mai lafaim aici in bani.. serios.. parca nu ne mai respectam daca unii nu sunt dispusi sa dea sute de lei pe niste jocuri. Bagate sau nu pe gat. Nici nu stiu ce relevanta are.

    Sau suntem asa niste mirononisite care nu am cumparat sau vandut nimic pe OLX in viata asta.. Mai ramane sa facem si sarakii pe altii.
    Cu toate ca inteleg ca daca vrei mai mult in viata.. well work for it more. Total de acord. Insa nu cred ca trebuie simplificat astfel.. aici. Mai ales ca nu (chiar) cred ca este o industrie.. ce trebuie aparata cu privire la strategiile de marketing sau la preturile aplicate.

    Nu este vorba nici despre a avea dreptate sau nu. Nu suntem toti la fel.
    Si fiecare este liber sa faca ce vrea cu banii lui. La fel cum este liber sa aiba propriile pareri.
    Cei 2 bani ai mei.

  11. #7471 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Phi View Post
    Si ceilalti de vand mai ieftin ca altex, emag alde ozone, gamers, jocurinoi tot piata gri sunt de ei pot sa listeze jocuri la juma' de pret, iar altex nu ca asa e pretul pietei?

    Afluxul de R&C de pe olx, tot din bundle-urile minune isi are originea si e as legit as it can be. Still, oamenii aia au fost jecmaniti de 200 de lei la consola, fiindca ei cer 100 pe un joc pe care nici macar nu l-au desigilat sa il probeze. Ce ti se pare good practice aici? Ca esti fortat sa iei un produs (sau mai multe) de care nu ai nevoie?

    Cum am scris si mai sus, metoda asta pune la zid o categorie de gameri, cei average, poate un liceean, un student care isi rupe de la gura sa stranga putin cate putin pentru o consola, iar cand are banii necesari, adunati cu chiu cu vai, vede ca de fapt pretul nu mai e 2500, e 3400

    Si hai sa trecem si peste asta. E 3400 ok. Dar permite-i omului sa joace dupa pofta inimii. Sa isi aleaga el jocurile. Mie personal nu imi plac nici R&C, nici Demon's Soul - de ce sa fiu obligat sa le cumpar? Ca asa e piata? Si care piata? Ca din moment ce nu e bundle oficial, inseamna ca e o piata nereglementata de catre producator. La fel de bine pot pune altex bundle de playstation cu o masina de spalat vase - e same thing
    Nu stiu exact cine are jocuri la juma de pret pe ozone, gamers sau ceilalti, dar daca asa este cazul, sunt ceva manarii in spate, pentru ca le procura ei de pe piata gri sau chiar cealalta si le vand cu adaos minim.
    Cei ca Altex sau eMag le vand la pretul oficial, iar daca ai ceva reduceri, acele reduceri vin de la furnizori. Asa functioneaza industria.

    Dar da, ce face Altex, asa cum am zis si mai sus, nu este tocmai ortodox, iar asta se vede foarte clar din faptul ca acele bundles nu exista pe site.
    Sa fim seriosi, ce zic ei oficial, faptul ca Sony impune sau cere activari pe tara, este stupid. Ok, iei ala ca bundle, dar ai cont pe alta tara si atunci activarea unde este? Sau iei jocuri din alte parti si le activezi pe cont de ro. Nu are nicio importanta.
    Sony sa faca exclusive bune si oamenii le vor cumpara pentru ca si le doresc, iar atunci vor exista activari peste tot.

    Cat de afluxul de R&C de pe olx, de fapt nu vine de la nicio intentie de a jecmanii pe nimeni. Ala este singurul (din cate stiu) bundle oficial cu PS5, care are si imaginea jocului pe cutia consolei, deci acolo nu a fost nimic bagat pe gat de nimeni. A fost alegerea oamenilor sa ia acel bundle si sa nu ia consola normala.
    Nu de alta, dar in perioada aia au fost cateva sute, poate chiar 1000 de bucati din fiecare, la comercianti, iar lumea a ales sa-si ia acel bundle si nu consola singura.

    Si nu, nu sunt de acord cu ce face Altex din niciun punct de vedere, dar momentan inca functioneaza si nu mai vedem console doar pe olx la preturi exorbitante.

    Si da, cea mai buna metoda ar fi sa ne putem alege jocurile (si nu doar 1st party) cu care sa facem acel bundle, daca tot ne obliga la asta si sigur ar fi lumea mult mai multumita si s-ar goli stocurile mai rapid, dar nah...it is what it is.

    Macar inca avem optiunea sa luam consola. Ce-i prin afara...te crucesti. Sunt oameni care vor sa ia chiar si cu vreun bundle si nu au de unde.

  12. #7472 SP
    Member smits's Avatar
    Decat pe olx, mai bine asa.

    Cine chiar doreste ps5 isi ia. scuze nu mai sunt.

  13. #7473 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar

  14. #7474 SP
    Junior Member ciocanul's Avatar
    Fuse fuse si se duse... stoc epuizat.

  15. #7475 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Daca ajuta pe cineva la Altex Titan Bucuresti bundle cu Ratched and Clank, Miles Morales si Ghost of Tsushima la 3399.
    Din pacate tot bundle, din pacate tot aceleasi jocuri obosite, din pacate nu este disponibil si online.. nu stiu ce tot face Altex, dar am tot discutat despre acest subiect. Na, momentan, este ceea ce este.

    LE: Nu stiu insa daca mai este de actualitate.. am fost acolo alaltaieri sa ridic o tastatura.

  16. #7476 SP
    Junior Member ciocanul's Avatar
    Pe OLX am vazut la 2800 lei consola digitala, fara disk(nu stiu daca pot pune link dar se poate cauta). Cum nu am discuri fizice pe mine sincer asta ma tenteaza. Nu o voi lua ca eu sunt stan patitul cu chestii luate si stricate de pe olx ca sunt ghinionist asa ca astept sa iau din magazin sa am garantie ca lumea.

  17. #7477 SP
    Member miculas10's Avatar
    Nu stiu dar deja si Orange face figuri legatura PS5 , astazi a fost multe ori pe stoc PS5 Digital din greu am ajuns sa fac comanda pentru 1 am finalizat comanda , primesc email sa platesc in 24 de ore sa nu anuleze comada, nu am platit instant, numa peste 7 ore apoi cand platesc primesc peste 5 minute mesajul...
    Motiv anulare: Reservations[SHS-PST2801301]: {code=20002, message=Nu sunt suficiente produse in stoc SHS-PST2801301}.


    Nu stiu a avut si alti acest probleme cu comanda..pana acum nu am patit asa ceva, o sa sun maine sa vad ce se poate rezolva.

  18. #7478 SP
    Junior Member Dakata's Avatar
    Nu o sa rezolvi absolut nimic prin telefon. Daca chiar iti doresti acel PS, cauta pe google "plangere anpc" formuleaza plangerea, pune mailul de la ei , dovada platii etc si o sa se rezolve. Prin Februarie tot asa au facut, cine a facut plangere la ANPC a fost contact de ei sa isi primeasca consola si sa isi retraga plangerea (unu din ei am fost chiar eu).

  19. #7479 SP
    Member miculas10's Avatar
    Mulțumesc pentru informații

  20. #7480 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Astia de la Orange sunt doar niste bagatori de seama.. nu stiu cum ii pot numi altfel.
    Nu am nicio bucurie la concurenta (daca o pot numi asa) dar nu este prima data cand fac asa ceva. Au niste mari "profesionisti" la marketing.. pun cate o bucata la vanzare sa para a fi relevanti sau ceva..

    Poveste lunga scurta -- cum spune si colegul mai sus -- plangere la ANPC.
    Sincer am zis ca dupa cele intamplate in trecut s-au potolit. Dar le plac amenzile probabil. Sa ii bucuram, zic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 374 of 404 FirstFirst ... 274 324 364 372 373 374 375 376 384 ... LastLast

Similar Threads

  1. Xbox Series X|S - achizitie din Romania By paul in forum Microsoft Xbox Series
    Replies: 1047 Last Post: 17-08-2023, 09:48
  2. Pot juca jocuri din Romania pe PS4 din America? By SnowPhantom in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2013, 16:07
  3. Locuri frumoase din Romania By vasilescui in forum Travel & Fashion
    Replies: 0 Last Post: 05-05-2011, 08:24
  4. Replies: 9 Last Post: 28-02-2011, 13:53
  5. Reviste de profil din Romania By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 23 Last Post: 11-08-2008, 13:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts