Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 33 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast
Results 21 to 40 of 653

Thread: PS5 - pune o intrebare, primeste un raspuns

  1. #21 SP
    Member morphine's Avatar
    Din ce am citit pe net, cred ca si dintr-o sursa oficiala, va avea VRR. Atata timp cat esti pe game mode nu ar trebui sa faca tearing tv-ul. Face consola eventual prin joc.

  2. #22 SP
    Junior Member amon2051's Avatar
    Iti pot confirma eu pentru B9+PS5=tearing daca nu ai game mode activat ( cumva nu s-a activat singur ) ... odata activat nu exista nici o urma de screen tearing. B8 nu vad care ar putea fi diferenta ...

  3. #23 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @morphine VRR nu ajuta din ce am inteles, pentru ca TV-ul meu nu suporta VRR. Legat de game mode, absolut, ruleaza mereu in game mode.

    @amon2051 pai si atunci despre ce tearing se tot vorbeste in Valhalla? ca ma gandesc ca tot in game mode se testeaza. Altfel ciudat, un PS4 il detecteaza automat TV-ul > game mode.

  4. #24 SP
    Junior Member amon2051's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    @amon2051 pai si atunci despre ce tearing se tot vorbeste in Valhalla? ca ma gandesc ca tot in game mode se testeaza. Altfel ciudat, un PS4 il detecteaza automat TV-ul > game mode.
    Singurul screen tearing observat a fost in astro ... primul joc lansat dar vizibil deranjant drept urmare am dat pe game mode si nu am mai intalnit nici o problema legata de TV. In game mode cumva iese singur daca dau output-ul pe BT ... ca exemplu ... misterioase sunt caile tehnologiei si tot in game mode intra automat daca nu ai setat acelasi profil pe toate intrarile ( este optiunea asta ) la B9.

  5. #25 SP
    Junior Member mwscoofield's Avatar
    Buna baieti!
    Mi-a sosit PS5-ul, si acuma vreau sa bag niste gift card-uri.
    Ce regiune sa setez la contul PSN?
    As vrea sa iau chestii de pe cdkeys.com si igiftcards.

  6. #26 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Am inteles, na.. nu imi doresc screen tearing. Daca este o chestiune de AC Valhalla.. un joc nou (Ubisoft) pe o platforma noua, nu este bai. Ubisoft should patch it.

    https://www.videogameschronicle.com/...ysis-suggests/
    Dar din articol se sugereaza ca VRR va rezolva problema tearing-ului.

    A venit Sony ulterior si a zic ca PS5 va avea VRR:
    https://www.techradar.com/news/ps5-w...-confirms-sony
    Ceea ce nu incalzeste prea tare, din moment ce B8/B9 nu suporta VRR.

    De aici a plecat intrebarea mea: screen tearing (in 4K@60 hz) is a thing on PS5 running on older OLED without VRR / HDMI 2.1? sau este doar ceva izolat. Nu as vrea sa scot din buzunar ~1500 EUR pentru a schimba un TV perfect functional, vechime ~2 ani de zile.. ca tehnologie. Dar daca am tearing, ma mai gandesc.

  7. #27 SP
    Junior Member Lukian's Avatar
    Salutare! Pana acum nici o problema legata de consola insa Spider Man Miles morales verisunea de PS 4 cu disc nu isi face upgrade la versiunea de PS5.Din cate am inteles de la un coleg de forum trebuie facut un cont pe UK, nu inteleg de ce.

  8. #28 SP
    Junior Member Xedros's Avatar
    Dacă te referi la versiunea remastered. E nevoie sa ai Miles Morales Ultimate version pe PS5 pentru acces la ea. Nu exista alata cale pentru moment.

  9. #29 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Quote Originally Posted by mwscoofield View Post
    Buna baieti!
    Mi-a sosit PS5-ul, si acuma vreau sa bag niste gift card-uri.
    Ce regiune sa setez la contul PSN?
    As vrea sa iau chestii de pe cdkeys.com si igiftcards.
    Cel mai simplu este sa iti faci cont de Romania pentru ca vei putea plati foarte usor cu cardul de la banca. Fara sa te mai complici cu coduri/gift coduri cumparate de pe alte site-uri.
    Daca nu ai card si vrei sa cumperi de pe cdkeys sau alte site-uri recomand sa iti faci un cont de US pe un stat fara taxe gen Alaska etc deoarece preturile sunt putin mai avantajoase decat la noi sau UK.

  10. #30 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ba da. Zicea cineva ca a reusit cu un cont pe UK. Probabil nu e live upgrade-ul pe cont de RO.

  11. #31 SP
    Junior Member Xedros's Avatar
    Eu am primit un update ieri la versiunea 1.19 pe contul de ro. Dar am versiunea digitală. Nu știu cât afectează.

  12. #32 SP
    Member dtancu's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    Am inteles, na.. nu imi doresc screen tearing. Daca este o chestiune de AC Valhalla.. un joc nou (Ubisoft) pe o platforma noua, nu este bai. Ubisoft should patch it.

    https://www.videogameschronicle.com/...ysis-suggests/
    Dar din articol se sugereaza ca VRR va rezolva problema tearing-ului.

    A venit Sony ulterior si a zic ca PS5 va avea VRR:
    https://www.techradar.com/news/ps5-w...-confirms-sony
    Ceea ce nu incalzeste prea tare, din moment ce B8/B9 nu suporta VRR.

    De aici a plecat intrebarea mea: screen tearing (in 4K@60 hz) is a thing on PS5 running on older OLED without VRR / HDMI 2.1? sau este doar ceva izolat. Nu as vrea sa scot din buzunar ~1500 EUR pentru a schimba un TV perfect functional, vechime ~2 ani de zile.. ca tehnologie. Dar daca am tearing, ma mai gandesc.
    Ce pot sa îți confirm este ca la mine pe CX, care are HDMI 2.1 nu exista nici un screen tearing in AC Valhalla pe series X.
    Deci probabil soluția safe este un OLED 2020 sau 2021. Presupunând ca PS5 va primi VRR support.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  13. #33 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Pai asta nu este nici o soluție, vb de ceva între 5000 și 7500 de lei, cum poate fi asta o soluție?

  14. #34 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Momentan incerc sa-mi dau seama daca este o problema intr-adevar.. ca apoi sa vad care ar fi solutia.
    In afara de colegul @amon2051 care spune ca nu ar fi niciun fel de tearing odata ce ai game mode on (dar cu Astro, pe un B9), nu am gasit pe nimeni care sa fie in aceeasi situatie. Cu AC Valhalla nici atat.

    In alta ordine de idei, nu as vrea sa marit TV-ul actual si sa fac gaura si in buget. Ar fi pacat, TV de ~ 2 ani, nu tocmai de lepadat.
    Dar sincer, e de rahat, daca un PS5 nu poate rula pe modele "mai vechi" de TV-uri fara sa aiba tearing in 4K@ 60 hz. Nu de alta dar dincolo de nu stiu ce artificii cu 120hz, etc, acesta este ce s-a asteptat in mare de la PS5: sa scoata 60 de frame-uri in 4K (nativ sau nu).

    Poate speculez momentan, agit spiritele in mod inutil, ma mai documentez. Eventual cumpar consola si ma dumiresc singur. Dar albul ala.. damn!

  15. #35 SP
    Member coxanovici's Avatar
    Am si eu o întrebare un TV cum e Sony XH90 ? Voi ce recomandati

  16. #36 SP
    Member jon209's Avatar
    Eu încă încerc sa aflu de unde am in unele jocuri de PS4 puncte albe pe ecran care apar și dispar culmea este ca în nici un joc de PS5 nu face asa ceva nici in UI.

  17. #37 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Quote Originally Posted by cosminbad View Post
    Nimeni?


    Sent from my iPad using Tapatalk
    L-am conectat eu pana la urma, am un HDD 2Tb, Seagate PS4 Expansion - merge totul fara probleme. Las raspunsul pt ca nu a raspuns nimeni.

  18. #38 SP
    Junior Member Asadar's Avatar
    Quote Originally Posted by Encman View Post
    Momentan incerc sa-mi dau seama daca este o problema intr-adevar.. ca apoi sa vad care ar fi solutia.
    In afara de colegul @amon2051 care spune ca nu ar fi niciun fel de tearing odata ce ai game mode on (dar cu Astro, pe un B9), nu am gasit pe nimeni care sa fie in aceeasi situatie. Cu AC Valhalla nici atat.

    In alta ordine de idei, nu as vrea sa marit TV-ul actual si sa fac gaura si in buget. Ar fi pacat, TV de ~ 2 ani, nu tocmai de lepadat.
    Dar sincer, e de rahat, daca un PS5 nu poate rula pe modele "mai vechi" de TV-uri fara sa aiba tearing in 4K@ 60 hz. Nu de alta dar dincolo de nu stiu ce artificii cu 120hz, etc, acesta este ce s-a asteptat in mare de la PS5: sa scoata 60 de frame-uri in 4K (nativ sau nu).

    Poate speculez momentan, agit spiritele in mod inutil, ma mai documentez. Eventual cumpar consola si ma dumiresc singur. Dar albul ala.. damn!
    O sa fiu in aceeasi situatie cu tine, daca o sa castig la tombola . Tot B8 am si eu de 1 an.. sper totusi sa nu fie asa dar pana nu testam nu cred ca o sa aflam

  19. #39 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Ma poate ajuta cineva cu o informație? Sub tab'ul media există un media player? Daca da e capabil sa redea din retea samba sau macar dlna? Redă filme in container mkv cu pista sonoră Dolby TrueHD Atmos cumva?

  20. #40 SP
    Member toto's Avatar
    A incercat cineva daca se poate incarca la priza controlerul cu cablul de incarcare al telefonului asa cum se putea la ps4?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 33 FirstFirst 1 2 3 4 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare upgrade jocuri la versiunea PS5 By dumiandrei99 in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 33 Last Post: 23-11-2020, 10:23
  2. Replies: 13 Last Post: 27-10-2015, 02:05
  3. Nu mai pot pune anunturi - Help. By riconos in forum Help Desk
    Replies: 1 Last Post: 28-01-2014, 11:15
  4. Xbox - Pune o intrebare, primeste un raspuns By AndRewqp in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 06-07-2013, 06:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts