Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 106

Thread: Clubul Dreamcast - This is not a dream, it's... Dreamcast

  1. #1 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar

    Lightbulb Clubul Dreamcast - This is not a dream, it's... Dreamcast

    - Sega Dreamcast - Ultima consola Sega ... una dintre cele mai reusite din istoria jocurilor video -


    - Putin din istorie - intr-o zi de toama a anului 1998 Sega a incercat sa repare greselile facute de predecesorul sau Saturn si sa "rupa gura targului" cu al sau - Dreamcast - ca fiind prima consola din era 128biti - mult mai puternica ca tot ce exista in acel moment pe piata si cu multe inovatii prin care se pot numara:

    - Online Games
    - VMU - Visual Memory Unit - o memorie detasabila cu propriul sau display pe care se putea salva dar si jucat mini joculetze.
    - Microfon, controllere pentru Samba d Amigo.

    Dreamcast - Wikipedia, the free encyclopedia - detaliile amanuntite

    - Lansarea si lupta pentru supravietuire impotriva PS2-ului:

    - cu toate ca Sega a prins 18 luni in fatza companiei Sony si al sau PS2, nu au putut convinge lumea sa cumpere macar stocul existent pentru a putea continua productia:
    - Sega vinde vinde dar pana.... a fost lansat PS2 - prima consola care putea sa fie folosita ca un DVD player ( cel mai ieftin DVD player la acel moment ). Din acel moment Sega nu prea mai putea sa tina pasul dar singura scapare venea din gresala comp. Sony care nu putea sa produca unitatile promise iar in iarna anului 2000 Sega incerca revenirea de craciun:
    - cu multe promisiuni , console date aproape gratis , cu un marketing agresiv incerca sa revina ...
    - dupa trecerea sarbatorilor anului 2000 sega nu si-a atins targetul si s-a ajuns la --->

    - History Part 1
    - History Part 2

    - din fericire pentru Japonezi ei inca se bucura de jocuri scoase pentru Dreamcast chiar si in 2008 (Wind and Water: Puzzle Battles)

    ------ Poate ca viitorul suna bine chiar daca directorul Sega (USA) declara:



    Concluzia: cu toate ca sunt un fan Nintendo faptul ca Sega nu se mai afla pe piata de console cu toate ca ultima lor consola a fost ceva senzational ma face sa regret ca nu sunt Bill Gates sa fii cumparat yo tot ce aveau doar ca sa nu se ajunga la asa ceva.

    Sarbatori Fericite si
    (keep the sega dream live on)

    LE:
    --- chiar va rog sa continuati cu jocurile preferate si orice alta adaugare
    --- RonanN1 fiind prima pers care a observat threadul la o fractiune de secunda dupa ce l-am postat, Multumesc frumos
    Attached Images Attached Images dreamcast.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    A fost excepțională! �ncă-mi aduc aminte de dashboard-ul animat și de mp3 playerul care era (pe vreamea aia) ceva de vis

    N-am prea avut multe jocuri pe ea (se găseau și greu pe la noi atunci...). C�teva le mai și am...

    Soul Calibur - Continuarea jocului Soul Blade/Soul Edge - (țin minte că...aproape că am pl�ns de bucurie c�nd l-am văzut pe Yoshimitsu (Tekken Series) �n lista de personaje, plus niște melodii in-game de nota ZC (In the Name of the Father - Siegfried Stage)

    The House of the Dead II -
    ce să mai zic...zombie! �ncă de mic am avut o manie pentru zombies! C�nd am primit cadou de ziua mea acest joc...aproape că am explodat! Mi-am lăsat toți invitații și-am fugit să mă joc! Culori perfecte, interacțiunea �ntre personaje era foarte bună, mereu era ceva de zis și de făcut. Cel mai greu boss..."magicianul" - care se regenera...deci era INFERNAL! - dar tot l-am trecut

    Alone in the Dark: The New Nightmare -
    la fel, un joc superb! L-am jucat prima dată pe PlayStation 1 dar aici...era �mbunătățit. Oricum e peste Alone in The Dark 5 (ăsta nou) din toate punctele de vedere.

    Atari Anniversary Edition

    Sonic Adventure -
    motivul pentru care mi-am dorit Dre@mcast

    Resident Evil 2
    ]
    Resident Evil: Code Veronica
    ]
    Resident Evil 3: Last Escape
    ] - ...no comment! (că iar scriu zece pagini...și mă leg de filmele Resident Evil și de banalitatea Resident Evil 4 și Resident Evil 5. Niște umbre ale adevăratelor jocuri Resident Evil!)

    Bust a Move 4 -
    și �n ziua de azi mă mai joc acest joc. Păcat că nu-l importă pentru XBLA.

    Capcom Vs SNK 2
    Guilty Gear X
    Marvel vs. Capcom 2: New Age of Heroes

    Mortal Kombat Gold -
    personajele extra, au meritat!

    Nightmare Creatures II

    Quake III Arena
    (cam aiurea �n split screen...)

    Street Fighter III: Third Strike

    Vanishing Point
    (pe vremea lui...concurent serios pentru Gran Turismo)

    Vigilante 8: Second Offense -
    hehe...rivalul seriei Twisted Metal.

    Ikaruga
    ]
    Triggerheart eXelica
    ] - acestea le am și pe X360 (XBLA) și vreau să vă spun că...m-au ținut �n fața TV-ului ore și ore. Ce era nou...viteza excesivă și folosirea combo-urilor pentru un chain blast mai bun. Jocuri grele Japoneze!

    ...am (prin tona de reviste) un articol special �n care era prezentată ultima consolă [email protected] toate semnăturile...Doamne, era GOLD!

    Niciodată nu te vom uita..micuțule Dre@mcast!
    Attached Images Attached Images sega-dreamcast.439317.jpg dreamcast02.jpg 00002.jpg 212.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Ma impresionat la primi bani pusi deoparte o si cumpar.

  4. #4 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    Quote Originally Posted by consol3 View Post
    Ma impresionat la primi bani pusi deoparte o si cumpar.
    Ma bucur - ca pretz consola + 1 controller (~200RON) - pretul unui controller (~5RON) - pretul unui VMU + Vibration pack (10RON) iar jocurile sunt de la 5-10RON bucata - poate chiar si mai ieftin depinde d unde vrei sa cumperi - ebay, amazon sau poate din tzara d la cineva care nu il mai vrea.

    - o sa strang mai multe date si o sa revin cu un post cum potzi sa faci:

    - meniul 3d, joculete pentru memorie (VMU), homebrew si multe altele.

    Sarbatori fericite inca odata va las cu un mic intro Resident Evil: Code Veronica


  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar


    ...mor!



    ...păi cam are dreptate baiatu'. Că vă place, că nu vă place, asta e situația.

  6. #6 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    - ceva asa ar trebui sa avem si noi - un fel d PSP - u're not that grate sa incerce sa faca cineva PS3 portabil

    - m-am uitat acu sa vad mai multe detalii - a facut si o consola portabila dupa N64 - iar preturile d p ebay - 650USD(Dreamcast) - 600(N64) - sunt curios cum s-ar putea face asa ceva, dar tre sa am si timp si niste bani

    Oricum foarte misto

  7. #7 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    House of the dead 2: Chapter 1




    ...no comment!

    (doamne...cum era �n 2 sau �n 4...NEBUNIE!)

    ...și preferatul meu:

    House of the Dead 2 boss fight - Magician




    Ce mi-a plăcut foarte mult la The house of the Dead 2, a fost modul original �n care erau prezentați boșii. Acea "carte" ruptă și lipită...doamne...



    *p.s.

    Există The House of the Dead 4 (ARC) - Japanese bastards! și urmează pe WII The house of the Dead Overkill (5).

    Cei care aveți Wii, să nu cumva să-l ratați! (p�nă ce apare, aveți ce să jucați - The house of the Dead 2 and 3 remix)

  8. #8 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar

    You will need this...

    Daca tot o sa vrea lumea sa joace

    Dreamcast light guns - Wikipedia, the free encyclopedia

    si inca cateva accesorii :

    Dreameye - Wikipedia, the free encyclopedia

    ---------------------------------
    -un joculetz pe numele de Seaman--->

    pt amuzament eu zic ca merita un 10

    ---------------------------------

    -pentru cei mai petrecaretzi --- let's samba --->

    Samba de Amigo - Wikipedia, the free encyclopedia

    ^_^ - eu am multe de cumparat sper sa strang si tot
    Attached Images Attached Images dreamcast-gun.jpg seaman_328335.jpg seaman-jap.jpg samba.jpg

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...n-am avut disc-ul cu web browser-ul . Ce sange rău mi-am făcut...


  10. #10 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar

    Official Dreamcast Magazine Preview Issue - Aug 1999 (UK)

    Revista

    RapidShare: Easy Filehosting

    CDisplay

    CDisplay Comic Reader

    Enjoy

    ---- LE - RonanN1 daca exista si revista la noi - aveam browserul gratis p CD
    Attached Images Attached Images dreamcast.jpg dreamcast-2.jpg

  11. #11 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...la noi pe vremea aia era Constantinescu președinte aka albăstrelul

    (da numa mă enervez c�nd mă g�ndesc...)



    ...no comment!

  12. #12 SP
    Junior Member sonic's Avatar
    Intradevar, o consola foarte interesanta, insa avea multe minusuri tehnice.Am schimbat cel putin 3 placi de baza la primul meu Dreamcast iar blocul optic ajunsesem sa il reglez aproape o data pe zi.Cu toate astea mi-a placut foarte mult consola...la vremea ei a fost nemaipomenita.Pacat ca au renuntat...

  13. #13 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Păi n-ai văzut ce implicat e PR-ul SEGA (sau cine-i ăla) din clipul de mai sus...(nici nu mă mai uit că numa mă enervez...)

    Așa oameni...așa rezultate.

  14. #14 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    RonanN1 - tre sa te uitzi e ft tare "totzi zic ca iese Dreamcast 2 ... doar eu nu stiu" )

  15. #15 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by level View Post
    RonanN1 - tre sa te uitzi e ft tare "totzi zic ca iese Dreamcast 2 ... doar eu nu stiu" )
    E genul ăla de om...pe care doar banii și sexul �l interesează. Oki, și alea, dar și industria �n care te-ai implicat trebuie să te intereseze nu? Așa e normal...

    Dacă eu mă implic �n IT...păi �n primul r�nd sunt pasionat și ma intereseaza domeniul IT și apoi profitul, etc. Dacă din start mă interesează doar banii...și cum să-i c�știg �n timp record...pai unde ajung

    Eu sunt foarte instabil emoțional, și c�nd văd așa...oameni relaxați �n situații de criză (sau �n orice situații) crep. Take it easy...relax (așa ceva nu există).

    Așa e si excrocul ăsta din Cluj (patronul Intend) care a �nchis Witi...un relaxat (nu mai deschid subiectul Witi. Profit au făcut, clienți aveau, și ce e mai important planuri de viitor...).

    Ras tot! și pus oameni capabili...

  16. #16 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    actualul director mi se pare OK - cel din interviu - chiar daca zice calm ca nu va fi Dreamcast 2 - p cand fostul ... Bernie Stolar - n-am cuvinte, eu dak l-ash fi vazut live il lasam fara dintzi sa nu faca asemenea declaratii:

    Stolar is remembered for remarking at the 1997 E3 that the "Saturn is not our future" and also for stating that "there is no more Tekken" during a televised interview
    Stolar implemented a "no-RPG" policy
    poate ca de aici au invatzat oameni si nu vor sa mai agajeze persoane care au fost date afara de la competitie

    Bernie Stolar - Wikipedia, the free encyclopedia

    - Se vede unde a ajuns pustiu de la Sony ... la Oasys Mobile, Inc ... poate ajunge sa faca paine si ne lasa
    - Bernie Stolar: Recruited from Sony, President SOA (1996 – 1999) (pacat ca nu l-au dat afara in 1997)

    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    Dreamcast Hacks:

    - Menu Hack - ceva superb
    [video=youtube;OdUKLIUCmUg]http://www.youtube.com/watch?v=RWdbbGIS-WI"]YouTube - Dreamcast Bios (Menu Hack) Version 2[/url]Utopia bootdisk - Wikipedia, the free encyclopedia

    - Ai vreun joc favorit pe PSOne? - nici o problema pe Dreamcast se vede si misca si mai bine(Bleemcast):
    bleemcast! - Wikipedia, the free encyclopedia

    However, they managed to release individual bleemcast! bootdiscs for three popular games: Gran Turismo 2, Tekken 3, and Metal Gear Solid (Box Scan). As promised from the beginning, the games ran in a 640x480 resolution, as opposed to the PS1's 320x240 resolution, and featured anti-aliasing and bilinear filtering. This drastically improved the games' graphics (more so than the backwards-compatible PlayStation 2), but also brought out some graphical imperfections that were originally hidden in the lower resolution
    Dream ON - Dreamcast

  17. #17 SP
    Junior Member sonic's Avatar
    Apropo de Bleemcast...la folosit cineva?Eu unul l-am cautat 2 ani de zile de cand am auzit ca a aparut dar nu l-am gasit pe nicaieri

  18. #18 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    @ sonic - acu se gaseste try un search - si faza frumoasa e ca s-au scos multe multe jocuri. Spatiu sa ai in PC.

    bleemcast! Tekken 3 for DC - bleemcast! Tekken 3 Dreamcast - bleemcast! Tekken 3 DC Game - (pana si p gamespot au aparut )

    Underground Gamer - (cand o sa fie loc - fatzi cont)

    http://www.dcisozone.com/bleem-games.html - (ai tot ce itzi doresti)

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Da, l-am folosit eu și mai am unul (cam instabil) - Dre@mcast Nightmare

    (sunt bune și emulatoarele astea la ceva )

    - �n zilele noastre sunt cu tonele pentru. Pentru aproape 90% din platforme...

  20. #20 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 6 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand Sega Dreamcast By divayo in forum Bazar Retro: Console & Accesorii
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2018, 14:12
  2. Replies: 0 Last Post: 01-10-2011, 14:26
  3. Dreamcast Collection detaliat By erik95 in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 16-01-2011, 00:48
  4. 9.9.99, A Dreamcast Memorial By eXist in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 11-09-2009, 19:45
  5. Licitatie: Shenmue - Dreamcast By rodarkone in forum Licitatii
    Replies: 2 Last Post: 18-06-2009, 09:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts