Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 29

Thread: Recomandari GBA

  1. #1 SP
    Senior Member Khan's Avatar

    Recomandari GBA

    Luni intru in posesia GBA-ului de la trickz. Din pacate GBA s-a lansat in perioada cand eu si consolele eram despartiti, asa ca nu prea stiu jocuri ce merita jucate.
    Din cate stiu am si backwards compatibility cu GB si GBC asa ca printre primele optiuni de jucat se afla seria Zelda, dar vreau si alte sugestii in special RPG-uri.

  2. #2 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Pokemon They are za shieeet

  3. #3 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    si eu astept mai multe sfaturi deaorece in afara de TMNT nu prea stiu ce sa imi iau, mie imi place cele de genul beat em up

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Eu iti recomand asa:

    1. pe partea de RPG uri -> Final Fantasy (tot ce prinzi) / Golden Sun 1 si 2 / Breath of Fire 1 si 2 / Sword of Mana
    2. pe partea de turn based tactics -> Fire Emblem, Onimusha Tactics, Advance Wars, Final Fantasy Tactics Advance
    3. pe partea de adventure -> zelda (tot ce inseamna zelda) / boktai 1 si 2 / Pokemon (excelent joc - in ciuda faptului ca e considerat copilaros ... nu este)
    4. pe partea de platform -> Metroid / Castlevania si evident Mario (tot ce prinzi)

  5. #5 SP
    Member Leni's Avatar
    dapp. de acord cu darkone.....cele mai bune serii sunt Zelda(Minish cap si A link to the past), Metroid si Castlevania....de asemenea e un joc bunicel Sword of Mana,dar nu e nici de departe de calibrul la Secret of Mana de pe SNES(deci s-ar putea, ca si pe mine, sa te dezamageasca).Jocuri bune sunt si seria Mario care sunt reeditari are celor mai bune jocuri de pe SNES si NES(in special Mario Advance 2,3 si 4 aka. Super Mario World(SNES),Yoshi's Island(SNES) si Super Mario Bros3.(NES)), si mai sunt jocuri.....de ex. Street Fighter Turbo Revival daca esti fanul seriei...sau seris DK Country e foarte buna....Zelda 1 si 2 de pe NES (sub forma de NES Classics).......astea-s jocurile cel mai cel mai.....dar mai sunt multe jocuri bune.....

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Incerc sa incropesc un TOP 20 de GBA. Pana acum e cam si facut... am pus cam tot ce a zis dark si parca nu e loc. Pana la urma cred ca-l fac TOP 25 si asa ramane

    L.E. - Nope nu ramane asa. Nu pot fi impasibil la seria DK Trebuie sa o am pe toata. Mi se pare mie sau toate sunt reeditari dupa SNES?
    Din cate am observat poti sa joci multe jocuri de SNES pe GBA... si cu o colectie puternica pe GBA elimin din wishlistul pt un SNES. Am I right?

  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Exact - multe jocuri de GBA sunt reeditari de pe SNES - insa nu le poti compara, desi uneori pe cartrige ul de GBA spatiul este de 32 MB (mult peste cei 8 MB al celui de SNES) lipsesc chipurile speciale (care au facut SNES ul celebra ex chipul SONY de sunet)

    Eu iti recomand sa iei mai bine alea de SNES - astea de GBA sunt doar un surogat si cred ca in afara de cele "dedicate" de GBA care sunt foarte bune (metroid/castlevania .. etc ) cele remake sunt mult mai slabe decat alea de SNES.

    Din pacate jocurile de SNES de top - asa numitele "wishable" - (dorite - probabil subinteles de toata lumea) sunt si cam scumpe - pot ajunge pana la 100 RON bucata (la mana 2-a) unele chiar mai sus (spre 100 EU) - eu pot spune ca am avut noroc si le-am cumparat pe majoritatea cand preturile erau inca mici (exprimate in lire sterline in jur de 20 lire) insa acum ... mult mai dificil.

  8. #8 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Hmm.. oricum daca ma uit la lista incropita de mine pe sectiunea Bazar inafara de Donkey Kong Country nu mai am mai nimic portat de pe SNES. Eventual seria Mario dar sincer sa fiu atunci cand ma voi apuca de colectionat pe SNES nu cred ca o includ.

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    De exemplu:

    SNES: Final Fantasy II (care e de fapt FF 4 ... de GBA)
    SNES: (unul dintre cele mai bune jocuri pe SNES - din genul RPG si nu numai) Final Fantasy III (care e de fapt FF 6 ... de GBA)

    FF 5 nu a aparut pe SNES (nici in europa nici in SUA)

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Si atunci ala Final Fantasy I & II ce e?

  11. #11 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Bun hai sa mai scriu odata (ca am dat enter pe Khan - era mouse ul pozitionat si s-a pierdut povestea de juma' de ora)

    asa ca pe scurt:

    Final Fantasy - a aparut initial pe NES (in USA) ulterior a aparut pe PSX (remake) impreuna cu FF 2 (sub numele de Final Fantasy Origins in USA) apoi pe GBA - in compilatia Dawn of Sould - tot impreuna cu FF 2 si remake pe PSP - singur (evident si pe multe alte platforme .... MSX, Wonderswan etc)

    Final Fantasy II - nu a aparut pe NES decat in Japonia - si cum am zis mai sus ca si remake pe GBA / PSX .. singur pe PSP (si alte platforme) - acest joc trebuia sa apara si in USA insa a fost retras in ultimul moment (exista prototyp in limba ENGLEZA/deci localizat)

    Final Fantasy III - a aparut pe NES decat in Japonia (si atat) ulterior a aparut in USA pe Nintendo DS

    Final Fantasy IV - a aparut pe SNES sub numele de Final Fantasy II (pentru ca in USA nu s-au lansat FF 2 si FF 3 si era normal sa exista o "continuitate") - el a aparut de curand pe NDS si daca nu gresesc a aparut si pe PSX in compilatie alaturi de Chrono Trigger si evident pe GBA (si alte platforme Wonderswan .. etc)

    Final Fantasy V - a aparut pe SNES in japonia dar nu a fost adus in USA (si datorita succesului slab al lui FF 2 / FF 4) deci acesta a aparut impreuna cu FF 6 pe o compilatie PSX - si evident pe GBA - de asemeni a aparut si pe Nintendo DS

    Final Fantasy VI - a aparut pe SNES (in USA) sub numele de FF 3 (pentru ca ramasesera la 2 - care e de fapt FF4 - iar FF 5 nu a fost lansat in USA si pentru a pastra continuitatea s-a ales acest nume) - de asemeni a aparut pe GBA si in compilatia de care vorbeam mai sus alaturi de FF 5

    restul - e ok

    FF 7-8-9 - pe Playstation
    FF 10 - 10-2 - 11 - 12 - pe Playstation 2
    FF 11 - pe PC / Xbox 360 / PS3

    si asteptam continuarile FF 13 / FF 14

    De asemeni exista si serii alternative

    Final Fantasy Legends
    Final Fantasy Adventure

    ETC

    Dar asta este o alta poveste pe care mi-e lene sa o mai scriu odata - asa ca ma voi opri (pentru moment)

  12. #12 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    10x darkie pentu lamuriri... Khan, start collecting, it's a loooong list!

  13. #13 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Whoo-hoo! Azi am castigat pt prima oara o licitatie la ebay, fara buy it now!

    Final Fantasy Tactics la 12 usedei (boxed & carticica). Ramane sa stabilesc shippingul cu userul si asta se pare ca va fi primul joc din lunga lista

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe... vezi Khan, ti se trage de la licitatiile de pe CG
    Sa-l stapanesti sanatos !

  15. #15 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    uhm.. sper sa nu ma lovesc de o anumita problema care am vazut ca poate aparea si anume: fake or not fake?
    Cum imi dau seama de un fake de GBA? Culoarea carcasei? Am vazut unele carcase transparente, altele cu o tenta mai deschisa decat cea 'default'. Daca e sa cumar un joc cu cutie + carticica, e posibil sa fie fake si asa?

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cel mai simplu este sa te uiti prin gaura unde se vede PCB ul acolo se vede imprimat pe PCB - nintendo (cu alb)
    De asemeni - poti sa-ti dai seama dupa sticker (calitate/imprimare/forma/culoare) dar trebuie sa ai ochiul format cat de cat - un alt "element" poate fi fontul cu care e scris Gameboy Advance pe cartrige / de asemeni surubul din spate trebuie sa fie OBLIGATORIU triwing. (nu exista alte suruburi folosite) Da exista jocuri FAKE cu carcasa/carticica .. etc.

  17. #17 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Exista jocuri fake si cu cutie si carticica eu am intalnit cateva. Cred ca cea mai sigura metoda este cea de care a spus Darkster, acel Nintendo scris cu alb de deasupra PCB-ului. Dar intr-adevar, unele au si stickere diferite, unele nu au aparut niciodata pe gba oficial .

  18. #18 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    PCB-ul ca PCB-ul dar cand cumperi de pe ebay sau amazon, pff.. teroare in cazul asta
    Pe ebay cel putin mai vezi o poza cu produsul... dar tot exista riscuri

  19. #19 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Imediat iti arat cateva exemple ca sa it idai seama de fake si original si pe ebay si sa nu ai probleme, m-am pacalit si eu odata, apoi am cautat si dupa a mers ca uns .

    Acesta este cutia originala si poti fi sigur ca si jocul este original:

    The Legend Of Zelda A Link To The Past Four Swords- GBA on eBay (end time 12-Jul-09 11:59:45 BST)



    Pe cand acesta, daca te uiti la cutie, carticica (cu toate ca are si acea carticica neagra, e o chestie ce e la orice joc nintendo in care te avertizeaza sa nu te joci prea mult si bla bla bla) si culoarea stickerului vei vedea ca nu e original:

    the Legend of Zelda a Link to the Past GBA game on eBay (end time 13-Jul-09 22:52:50 BST)


    Oricum, cand gasesti ceva si nu esti sigur, posteaza aici, suntem destui cu ceva experienta pe ebay si te ajutam cu placere

    P.S. fakes

    P.P.S. acel P.S. e cam idiot, dar imi place mie de naruto lol

  20. #20 SP
    Senior Member Khan's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Recomandari TV By AndRewqp in forum HiFi
    Replies: 106 Last Post: 11-02-2015, 13:53
  2. GBA pe SNES: Adaptor pentru a te juca jocurile de GBA pe SNES By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 2 Last Post: 31-07-2013, 00:59
  3. Recomandari By kiwi2012 in forum Jocuri PC
    Replies: 2 Last Post: 08-10-2012, 09:34
  4. Recomandari External HD! By fratila in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 26-02-2010, 17:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts