Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 72

Thread: Ce retro games va mai jucati...

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Post Ce retro games va mai jucati...

    Desi avem si un thread foarte popular numit "Ce te joci acum" am dorit sa creez unul in plus in care sa se discute de jocurile un pic mai vechi. Spune-le cum vrei: retro games, old-school games, classics etc. Acestea sunt capodoperele care nu si-au pierdut farmecul odata cu trecerea timpului in ciuda graficii si gameplay-ului invechit. Acum multumita celor de la Sony, Microsoft si Nintendo avem posibilitatea sa butonam aceste jocuri (fie ele in format digital) ca sa ne aducem aminte de vremurile bune de altadata sau doar pentru a vedea de ce jocul X e atat de popular chiar daca s-a lansat in urma cu peste 10-15 ani.

    Eu momentan am doar doua jocuri clasice: Twisted Metal 2 si Final Fantasy VII. TM l-am dorit neaparat deoarece tin minte ca in urma cu vreo 10 ani il jucam pe PC in prostie. Terminam fiecare story mode cu fiecare personaj, aflam toate secretele, jucam in 2 cu varul meu etc. Si acuma ca il am pe PS3 pot sa spun ca inca imi place. Sigur controlul mi se pare cam aiurea folosind controlerul de la consola si grafica e una foarte obosita da sincer asta ma atrage si mai mult la joc. Cand l-am cumparat de pe PSN tin minte ca pentru cateva zile doar asta ma jucam cu Raigor. Am renuntat la toate celelalte jocuri chiar daca jocul x s-a lansat de doar o luna sau arata super bine.

    Final Fantasy VII l-am primit cadou ca sa zic asa de la Wintzy (thanks again man ). A vazut ca sunt un foarte mare fan FF (jucasem pe atunci cam tot ce s-a lansat pe ps2, ps3 si o parte pe psp) dar nu am avut ocazia sa joc un clasic. Tin minte in seara in care l-am descarcat nu m-am oprit din butonat decat pe la 4-5 dimineata pentru ca a doua zi aveam scoala (adica in in mai putin de 3 ore ). Din cauza BAC-ului am facut o scurta pauza dar recent m-am reapucat. Sunt uimit cat de lung e jocul asta. Am peste 30 de ore de joc si inca sunt la Disk 1 (din 4 ). Povestea e incredibil de buna, lumea si creaturile imi plac la nebunie, personajele sunt foarte bine conturate si gameplay-ul mi se pare de 10 ori mai bun decat cel din FF XIII (sincer). In orice caz Square Enix nu mai face jocuri ca pe vremuri.

    Ma gandeam mai demult sa fac un thread pentru FF VII ca sa mai cer un sfat ca au fost multe momente in care nu mai stiam pe unde sa ma duc sau ce sa fac, dar dupa aceea m-am gandit ca nu are rost deoarece banuiesc ca maxim 4-5% dintre useri au jucat FF, daramite sa il termine. Am folosit si un walkthrough destul de detaliat (poate prea detaliat) si am mai avansat in poveste.

    Eu as dori ca aici sa se posteze pa langa ce retro game jucam, sa scriem si cat de bun e, ce iti place sau nu iti place la el, daca avem deificultati in unele parti sa postam ca poate reusim sa ne ajutam intre noi (la Twisted metal si FF VII o sa va ajut eu ) si alte chestii. Spor la postat si sper sa vad si alti useri care inca apreciaza aceste capodopere (oldies but goldies guys).

    P.S. cred ca in curand o sa imi cumpar si FF VIII (dupa ce termin VII-le) apoi IX (evident dupa ce termin VIII-le). Poate o sa imi cumpar si un Resident evil, silent hill si ce alte jocuri se mai merita.
    Attached Images Attached Images retro_games.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Rollcage - Playstation 1. Dupa o repriza scurta de 30 min, am ramas pe langa un vechi TV CRT, baguind cu al meu white controler in mana. As vrea sa-mi iau TV-ul in camera, dar din pacate are peste 60 Kg si transportul lui ar necesita un amic, ce va trebui cinstit cu bere rece din frigiderul meu

    Jocurile retro, pe console retro, trebuiesc neaparat jucate pe un TV CRT. Nici nu pot concepe altfel.


  3. #3 SP
    Member Sosetila's Avatar
    The Legend of zelda:Minish Camp,este un joc foarte bun pentru gameboy advance.

  4. #4 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Minish Cap: Bun?!? Putin spus. Excelent as zice eu.

    Ce am reinceput astazi, in ciuda timpului extrem de limitat, NFS 4, pe PC. Primul NFS cu adevarat 3D. La data lansarii, pierduta in negura timpului pentru mine, citisem articolul in Game Over daca nu ma insel. Aducea nou fata de NFS 3, trasee, masini, bord 3D, bord iluminat care se putea vedea si din afara masinii, sofer la volan in vizualizarea la persoana a treia, toate traseele din NFS3 remasterizate. Ce sa mai, un NFS de exceptie. In plus, masini ce puteau fi downloadate. Nu exagerez, dar acest joc a avut un puternic impact asupra mea, care doar NFS Porsche 2000 a putut sa-l ridice.

    Din toata seria NFS urmatoare, niciunul din serie (poate doar HP un pic) nu a mai reusit sa ma "excite" la superlativ. Incepand cu Underground, esenta seriei, pentru mine, a devenit volatila.

    Edit: Si ca o paranteza, mi-am refacut un sistem PC retro pentru acest joc: P2 450 MHz, 512 RAM, 3dfx V3 2000, HDD SCSI 8 Gb, Win 98. Izul de hardware original face toti banii


  5. #5 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Super Mario Bros 1 si 3 (incerc sa fac speed-run la SMB si imi ia cam 8-12 minute sa il termin de la cap la coada , cu warpipes/beanstalks.
    Megaman 2 (tot speedrun-uri , dar la Hardmode)
    Pokemon Yellow (am un gameboy color Pokemon edition si ma joc de nebun pe strada ...posesorii de PSP se uita ca la masini straine!)

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Kick Master @ Nes

  7. #7 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    De cateva zile m-a prins febra emulatoarelor si am inceput sa ma joc jocuri de MSX2, SEGA Genesis si SNES.
    Ma joc in special
    -Metal Gear de MSX2, jocul e cu mult peste varianta de NES
    -Snatcher de MSX2, unul din primele jocuri ale lui Kojima
    -Virtua Racing Deluxe de SEGA 32X, un racing retro foarte bun, e printre primele racing-uri 3D ( are si in-car view)
    -Mercs de SEGA Genesis
    -Super Mario World de SNES
    -Super Mario Kart de SNES

  8. #8 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Paunstefan,nu se compara emulatoarele cu console,dar mai greu e sa gasesti jocuri in Romania.
    Madk,de obicei posesori de PSP din romania au 11 ani,2-3 jocuri cu fifa care le joaca in prostie si se numesc cocalari.

    Am gasit recent un sega mega drive 2 sub pat,manete si jocuri.
    Abia astept sa gasesc fire si power brick si sa rup "jocul pe televizor"

  9. #9 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Quote Originally Posted by Sosetila View Post
    Paunstefan,nu se compara emulatoarele cu console,dar mai greu e sa gasesti jocuri in Romania.
    Stiu ca nu se compara, dar am vrut in special sa joc Metal Gear-ul de MSX2 si e aproape imposibil sa gasesti un MSX2 in RO.

  10. #10 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    The Legend of Zelda: Link's Awakening
    14 ore...incontinuu. Un joc pur si simplu perfect, nu-i de mirare ca e preferatul lui Miyamoto.

  11. #11 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Dupa 83 de ore de Pokemon Blue, 44 de ore de Pokemon Red si 27 de ore de Pokemon Yellow am reusit, intr-un final, sa prind toti cei 150 de pokemoni (si in Red si in Blue). I am a true Pokemon Master .

  12. #12 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Pok�dex | Pokemon.com
    Mult noroc, ne vedem peste 2 saptamani

  13. #13 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    aseara am ajuns in sfarsit la disk 2 de la Final Fantasy VII...dupa 27 de ore jumate de jucat. INCREDIBIL! Astea erau jocuri cu adevarat lungi. In ziua de azi daca are 15 ore de gameplay atunci e foarte mult. Oricum cred ca am facut si quest-urile secundare de pe disk 1 (acuma am in party si pe Vincet si pe Yuffie...desi il folosesc doar pe Vincent alaturi de Cloud si Tifa).

    Am ajuns la ceva parte in care m-am dat si cu snowboard-ul...a fost ciudat si nu mi s-a parut cine stie ce. Ma tot plimb prin niste pesteri si sunt curios cum o sa evolueze povestea. Inca odata le recomand tuturor iubitorilor de retro games sau Final Fantasy. Nu degeaba a fost votat in cele mai multe locuri ca fiind cel mai bun FF.

  14. #14 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    King of Fighters pe PSP

    not me playing

  15. #15 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Kirby's Adventure @ Emulator ( Nestopia)
    Unul dintre cele mai bune jocuri de NES dupa parerea mea.

  16. #16 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Quote Originally Posted by solecon View Post
    Dupa 83 de ore de Pokemon Blue, 44 de ore de Pokemon Red si 27 de ore de Pokemon Yellow am reusit, intr-un final, sa prind toti cei 150 de pokemoni (si in Red si in Blue). I am a true Pokemon Master .
    Ti-ai luat diploma de la developerul principal Game Freak sau prof. Oak? Ca atunci chiar te simti implinit. .

    Welcome to the club! *PokeMaster-fist-bump*
    Pokemon RBY - 1st Gen = FTW!

  17. #17 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    De la developerul Game Freak. Poti sa iei si de la prof. Oak?

  18. #18 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Oddworld: Abe's Oddysee (PSX)


  19. #19 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Gun.Smoke-NES, am reusit sa ajung la ultimul nivel .

    ---------- Post added 30-10-2011 at 05:34 PM ----------

    Am reusit sa-l termin . Foarte frumos jocul, e greu dar nu frustrant ca altele. Si recunosc, m-am folosit de functia Save de la emulator.
    Ar fi frumos un remake de genul lui Bionic Commando Rearmed.

  20. #20 SP
    Junior Member sneku's Avatar
    BraVo...Abe's Odysee.un joc de exceptie la fel si Exodus. Pentru mine e(sunt) pe locul doi in topul personal al jocurilor de ps1. Dupa Metal Gear Solid

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Retro Games Stores/Europe By QuestionArtist in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 13-12-2020, 01:54
  2. Retro Games Console HD 64 Bit cu 1000 Jocuri Clasice, Sigilata La Cutie By Donely in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 0 Last Post: 29-07-2018, 10:50
  3. Replies: 36 Last Post: 18-07-2014, 10:43
  4. Ce va mai jucati pe wii? By iulikkk in forum Nintendo Wii
    Replies: 50 Last Post: 10-08-2011, 14:08
  5. Boost your favorite Retro Games! By RonanN1 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 30-01-2011, 14:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts