Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 207

Thread: Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

  1. #41 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnConstantine View Post
    Si eu am facut upgrade la 2070 Super in toamna. Sunt curios de ce vrei sa faci update asa repede? E legat de munca? Desi e tentant 3070 ptr la anul, faptul ca il folosesc numai ptr jocuri imi tempereaza dorinta ptr o cheltuiala de 3000 lei. Nu mor cu 2070 Super in 1440p.
    Eu nu prea ma joc pe PC. Ma ajuta la diverse proiecte (randari, photoshop, autocad), insa... m-a mancat undeva sa iau VR. Si pt. VR, totul e taxat dublu. Iar acum ca Oculus 2 are rezolutie cu 50% mai mare, ma tem ca nu o sa faca fata 2070 Super-ul. Dar, vedem. Oricum eu nu vreau sa iau neaparat acum, imediat ce s-a lansat... Oh no. La mine conteaza si cand gasesc client pt. a mea. Pentru ca daca nu fac upgrade, nu dau atatia bani pe o placa, iar pe cea veche sa o "arunc". Acum, tough luck... cine naiba mai da 3000 lei pe un 2070 Super?

  2. #42 SP
    Member dtancu's Avatar
    Hmmm....ma mănâncă Desi am un 2080ti, ma roade de un 3090 rău de tot. Doar asa, sa vadă și ochiu' meu un 100 fps in RDR2 pe ultra in 4 K ....asta nu se va întâmpla cred niciodată.

    Sent from my SM-F916B using Tapatalk

  3. #43 SP
    Admin MonkY's Avatar
    3090 ala e... monstruos din toate punctele de vedere. Pacat ca nu merge SLI.

  4. #44 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Se pare ca deja avem pe teava 3070 cu 16GB si 3080 cu 20GB.
    3090 arata din ce in ce mai mult a un simplu 3080ti caruia i-au marit pretul sub pretextul Titan-like card...

    https://hexus.net/tech/news/graphics...raphics-cards/

  5. #45 SP
    Member dtancu's Avatar
    La naiba, sunt nehotărât intre Asus 3090 Tuf si Strix. De regula toate cardurile mele sunt Strix dar de data asta, la 3090 soluția de alimentare e 3 x 8 pini la Strix fata de 2 x 8 la 3090 Tuf si la 2080ti Strix. Îmi bag....nu mai trag inca un cablu de alimentare din sursa, înnebunesc sa desfac iar carcasa sa refac wire managementul.
    Intre Tuf si Steix, in afara de RGB care ma lasa rece, mai e vreo diferenta? Porturile vad ca sunt la fel.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  6. #46 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    ...

  7. #47 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intre TUF si Strix de obicei e diferenta mare de sistem de racire. TUF din cate stiu nu are 0dB (adica nu se opresc de tot ventilatoarele, if that really matters), iar ca bonus Strix mai are si RGB. Nu cunosc exact diferentele dintre Asus 3090 TUF si Strix, dar ce ti-am spus era valabil pana acum.

    Hai sa vedem pe paginile lor oficiale: avem mici diferente gen TUF este slot 2.7 si Strix este slot 2.9 (deci are radiatoare mai mari). Also, din cate vad, acum si TUF are RGB. Mai micut si mai neatragator, dar are. Also, cred ca Dual Bios nu ai decat pe Strix (acele moduri 0dB sau Performance de care vorbeam). Suport pentru extra ventilatoare la fel, nu ai decat pe Strix (cel putin din ce vad in poze). Bonus: in general pe Strix vei avea capacitori mai buni, componente mai premium. Eventual better overclocking.

    Faptul ca o solutie este cu 3 x 8 pins vs 2 x 8 pins, pe mine ma da un pic peste cap. E diferenta foarte mare de power requirements, si nu inteleg de unde Strix ar avea nevoie de inca 150W. Sau poate, ca si pana acum, Asus prefera sa aiba un "headroom" pentru alimentare. Adicatalea, poate pe cele 2 linii nu primesti chiar 300W, si esti la limita, dar pe 3 linii cu siguranta primesti peste 300W, fara sa "fortezi".

    As merge pe Strix, chiar daca e chin sa mai trag un extra cablu. Daca as avea acei bani, desigur.

  8. #48 SP
    Member dtancu's Avatar
    Pe de alta parte...diferenta de pret e de 60 GBP intre cele doua, mare scofala nu cred ca e ca si calitate Strix vs Tuf.
    Singura chestie care si pe mine ma bulverseaza e intr-adevar diferenta de consum putere intre cele doua solutii. Cred ca dau cu banul pe 24 si vedem. Cu Strix posibil sa iau teapa si sa fie ultimele lansate de Asus ca intarziere, de obicei cam asa fac. Cu Tuf posibil sa fie la limita consumului de putere..

  9. #49 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Monky, 3080 TUF are dual bios. Cel quiet doar scade turatia ventilatoarelor, nu scade frecventa. Ma bazez pe ce au zis cei de la Hardware Unboxed. Dupa ei 3080 TUF e o placa f buna, cu temp de 63 de grade (pe die) si 42 db (la 1900 rotatii). Backplate dar si partea din fatza din aluminiu. Cica cei de la ASUS vor sa o pozitioneze la 700 dolari (am cautat pe newegg, si intradevar e la acel pret, out of stock totusi). Nu stiu ce poate aduce Strix mai mult.

    Cica e si o versiune tuf oc. HU au testat cea non oc, din cate am inteles.

    Strix la noi e cu vreo 1000 lei peste placile mai ieftine, deci daca TUF e asa (cel putin la 3080), nu se merita.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    JohnConstantine: nu stiu man, dtancu a intrebat de 3090. Asa ca m-am uitat la ei pe site la TUF: https://www.asus.com/Graphics-Cards/...90-24G-GAMING/. Si nu am vazut nicaieri sa scrie de Dual BIOS, Fan Connect si 0dB, dar poate mi-a scapat. In schimb, toate aceste functii apar in varianta STRIX: https://www.asus.com/Graphics-Cards/...90-24G-GAMING/. Sorry, dar nu detin placa, am comentat strict pe baza informatiilor gasite pe paginile oficiale.

  11. #51 SP
    Member dtancu's Avatar
    Are si TUF Dual BIOS, daca te uiti la varianta OC cel puțin.

    Se pare ca diferența de alimentare la 3090 vine de la overclocking: la TUF, Newegg listeaza cam 1.8% iar la Strix se pare ca e vreo 6%.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  12. #52 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry, eu m-am uitat doar la varianta TUF-RTX3090-24G-GAMING, posibil ca altele sa aiba extra features.
    Acum, eu inteleg ca tu vrei sa te convingi ca merita TUF fata de Strix, asa ca nu mai incerc. Dar la ce sistem ai tu acolo (am vazut poza), eu nu l-as "murdari" cu TUF.

    Guys, ce Dzeu se intampla de vad peste tot reviews la 3080, 3090, teste peste teste... dar despre 3070 (singura care ma intereseaza) absolut nimic! Chiar asa, pentru saraki nu se mai agita nimeni?

  13. #53 SP
    Member dtancu's Avatar
    Ai dreptate, Strix, dar am o presimțire ca aștept după ea pana la anul...
    Cred ca la 3070 așteaptă sa se bată ăștia demenți ca mine pe 3080 și 3090 ca sa le iasă banul lui nvidia și când se potoleste nebunia vin cu 3070 și sparg maimuța.

  14. #54 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Vreau si eu sa vad poza cu sistemul lui.

  15. #55 SP
    Member dtancu's Avatar
    E pe threadul de xbox series x.
    Nu o mai pun fiindcă se pare ca am suparat lumea si nu era intentia mea.

    E doar un sistem pe care l-am facut intr-un moment de nebunie

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  16. #56 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    De curiozitate: ce carcasa e aia? Mi se pare mișto

  17. #57 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Nu o mai pun fiindcă se pare ca am suparat lumea si nu era intentia mea.
    Nu s-a suparat nimeni, doar ca nu era o comparatie corecta

    In rest este un sistem foarte misto, dar si foarte scump. Game on! Indiferent de platforma!

  18. #58 SP
    Member dtancu's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    De curiozitate: ce carcasa e aia? Mi se pare mișto
    Este un CoolerMaster Cosmos C700M.

    Sent from my Z Fold 2 using Tapatalk

  19. #59 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    Este un CoolerMaster Cosmos C700M.
    Hai că-s pe-aproape. Eu am un Cosmos II.

  20. #60 SP
    Manager paul's Avatar
    Can you actually game in 8K? - RTX 3090 gameplay:

    RTX 3090 8K gaming:

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 11 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-11-2017, 20:25
  2. Replies: 62 Last Post: 28-03-2014, 11:55
  3. Replies: 8 Last Post: 16-03-2014, 16:21
  4. GeForce ShadowPlay By RonanN1 in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 31-10-2013, 18:56
  5. Replies: 21 Last Post: 13-09-2012, 11:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts