Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 LastLast
Results 161 to 180 of 207

Thread: Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

  1. #161 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Din pacate, chiar si cu hashrate limiter-ul impus de Nvidia pt. noile placi, si tot sunt profitabile pentru mining... asa ca sunt aproape sigur ca nici pe acestea nu le vom vedea in stocuri, sau daca vor fi, vor fi cu preturi de 2-3x mai mari decat RRP-ul. Ca idee, au testat baietii GeForce RTX 3080 Ti si are un Hash Rate in Ethereum de 58 MH/s. Aproape jumatate din cat ar avea fara limitari, dar tot da bine.

    Totul se reduce la cat baga si cat scop din placi. Daca ies pe profit, vor lua si asa.


    Oricum din ce am inteles Nvidia a lansat 3080ti sa profite de shortage. A pus 1200 dolari, stie ca se vor cumpara. Cum faceau unii o comparatie, dai cu 70 % mai mult ca pret (decat 3080) si ai 10 % mai multa performanta in jocuri. Parca Steve de la Nexus zicea ca daca nu ar fi fost situatia de acum nici nu ar fi indraznit sa scoata produsul asta. Dar daca e vorba de bani, atunci a bagat si Nvidia o placa high end (unde se obtin profituri mai mari).

  2. #162 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Mah tu realizezi ca exista deja 3090 care e mult mai scump

  3. #163 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    3080ti e un 3090 mai stirb. Cand die-ul nu e bun ptr 3090 trece la 3080ti. Si ti-l da cu 300 dolari mai putin, teoretic. 3080TI e aruncat acolo intre 3080 si 3090 ca sa faca bani, ca produsul in sine nu isi are rostul. Dai 500 de dolari mai mult ptr 10% performanta? (fata de 3080). Numai daca ai bani de aruncat. Apoi 3090 e ptr cei cu editare sau render, ptr ca punctul cheie era vramul de 24 gb. Ca vrea cineva sa dea cat 2 3080 ca sa aiba un 3090 la vreo 15% mai mult performanta, asta e. Si pe asta mizeaza si nvidia.

    In loc sa produca mai multe 3050 3060 3070 ca sa aiba omu ceva mai accesibil sa cumpere folosesc fabricile si mana de lucru ptr 3080ti. Care se va vinde, ptr ca sunt oameni dispusi sa il ia, iar marja de profit e mai mare la un 3080ti vandut decat la un 3060 vandut.

  4. #164 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnConstantine View Post
    Dai 500 de dolari mai mult ptr 10% performanta? (fata de 3080). Numai daca ai bani de aruncat.
    Man, 3090-ul costa cu 800$ mai mult decat 3080-ul (vorbim de RRP), si tot doar cu 10% era mai rapid. Din punctul asta de vedere, 3080 Ti-ul are un price/performance ratio mult mai bun. Cat despre bani, ia intreaba-l pe RonanN1 de ce a aruncat cu ei pe fereastra pe acel 3090 ...

    Also, 3080 Ti din ce am vazut, vor exista versiuni chiar si cu 20GB RAM, deci putem spune ca 3090-ul va deveni obsolete.

    Bonus: GPU-urile astea vor veni cu hashrate limiter hardware, cu alte cuvinte sunt sanse sa fie mai neinteresante pentru mineri si scalperi. Care vor cauta in continuare 3080-ul si 3090-ul clasic, in timp ce gamerii isi vor dori 3070 Ti-ul sau 3080 Ti-ul. Acum, sa speram ca il vor si gasi in stocuri...

  5. #165 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    @Raf Eu incerc sa spun altfel, e penurie, Nvidia va forta sa vanda ce are mai scump (deci va produce GPU-uri cu chipurile cele mai scumpe la greu) nu are interes sa scoata nici o placa mai jos de 3090 ... sa nu uitam ca in afara de modelul "founders" nu exista nici un 3090 la 1500$ (pretul MSRP) cam toti producatorii se invart pe la 1650 - 1800 (unii sarind si de 2000$)

    Faptul ca se produc modele inferioare este legat de calitatea fab-ului .. si e un argument foarte corect, insa e putin probabil ca fab-urile alea sa fie afecatate atat de putin (practic 3080ti are foarte putine cuda cores in minus 256 la peste 10200 ... si aceelasi numar ENORM de tranzistori)

    Eu am 2 teorii:
    1. sunt aproape convins ca Nvidia vrea sa "para" ca e in tabara gamerilor ... adica "domne blocam crypto" si facem un GPU aproape la fel de puternica ca 3090 (asociata cu seria "Titan"/crema cremelor, care este insa o serie dubioasa struto-camila intre segmentul "pro"sumer si super high end "gamer" si care culmea e deviata din seria "Titanium" adica Ti) la un pret cu 20% mai mic
    2. e foarte posibil ca miscarea lor sa previna un declin al crypto miningului (de fapt asta chiar se intampla) si Nvidia stie ca lumea nu va mai da 2000+ $ pe o placa video si are nevoie sa suga acei 1200-1300$

    In orice caz .. vremuri destul de negre pentru gameri ...

  6. #166 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dacă țineau cu gamerii, invadau piața cu așa ceva. Și mare parte din problemă ar fi fost rezolvată. Din păcate eu nu le-am văzut pe nicăieri. Nici nu știu dacă le-au mai lansat sau nu...

  7. #167 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Ehh .. e marketing, intre timp stocul s-a triplat

  8. #168 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Ehh! Emag-ul nostru cel de toate zilele ! Doresc si eu … 3 ! Astea da preturi .Chiar si asa , maine vor fi mai mult ca sigur “out of stock” !
    Attached Images Attached Images 777aca84-3f8c-413d-b64a-fed5c2cdc2f1.jpeg 3f6537be-53c3-4bbc-bdc9-cf3a87e256ae.jpeg

  9. #169 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au apărut în stoc la PCGarage: https://www.pcgarage.ro/placi-video/...-3080-ti/stoc/. Preț criminal, dar nah, sunt doar câteva bucăți în stoc...

    P.S. Atenție, sunt prețuri FĂRĂ TVA!
    Attached Images Attached Images 2021-06-09_131414.png

  10. #170 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Imi pun mana in cap si tot nu-mi vine sa cred cand vad preturile astea . Mai ales ca sunt deja ultimele doua bucati disponibile ! Inseamna ca cineva chiar cumpara placile astea “non mining” la pretul ala !… No comment !

  11. #171 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Culmea românească e că prima care s-a vândut, a fost varianta cea mai scumpă, cea de la Asus. Adică românul dacă ia, păi măcar să o ia pe cea mai tare, nu?

    P.S. Nu-s chiar de non-mining, doar ca au hashrate-ul mai mic. Si oricum, cred că mulți speră că o să apară o metodă de "unblock". Deja am văzut testate 2 din metodele care pânaă acum mergeau... și, ghinion! Acum nu mai funcționează. Deci chiar a încercat Nvidia...

  12. #172 SP
    Manager paul's Avatar
    3070 Ti review de la DF. Verdict:
    As it stands though, we can't recommend the 3070 Ti while the 3060 Ti, 3070 and 3080 all offer considerably better value.

    Recenzie de la The Verge:
    AMD’s RX 6800 is still technically priced lower than the RTX 3070 Ti, and my tests showed it surprisingly outperformed the Nvidia card. On the Nvidia side, you get the addition of DLSS and with that better ray-tracing performance if you couple them together. Nvidia’s NVENC and professional tooling support is also extremely useful if you’re video editing or streaming to Twitch.

    But for games, AMD’s RX 6800 takes the edge at this price point. Nvidia’s RTX 3070 Ti also only ships with 8GB of VRAM, compared to the 16GB found on the RX 6800.
    Nvidia GeForce RTX 3070 Ti review: a loss to AMD - The Verge

  13. #173 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Imi pare rau, dar trebuie sa fii dus rau cu pluta sa dai atatia bani pe o placa video. Din punctul neu de vedere, au cam luat-o razna cu preturile. Bine, nu este vina lor, este vina celor care platesc banii astia pe ele, pentru ca astia nu fac decat sa gireze nesimtirea celor dintai.

    Cert este ca usor usor, gamingul pe PC devine ceva “de lux”, cel putin pentru romanasul de rand. Asadar, va astept pe console, pe care le-ati tot spurcat pana acum

    Daca pana acum, nu ma mira cand auzeam vreun cocalar de rand ca si-a facut rate sa-si “aifon” doar pentru a se simti “important in comunitate”, nu stiu de de m-ar mira cand aud de unii care prefera sa faca foamea cateva luni doar pentru a-si lua un rahat de placa video “de top” cu care sa se laude in fata flamanzilor din jur.

    Acum, daca ai peste 3k verzisori pe luna, este alta poveste. Chiar si asa… cand te gandesti cate poti face cu 150 “meleoane roni”… te ia capul cand vezi ca unii ii dau pe o placa video a carei valoare scade drastic la niciun an de la aparitie.

    Dracu’, la banii aia iti iei OLED Panasonic ultima fitza si sincer, esti mai castigat.

    Una peste alta, am luat-o razna de tot si-i lasam pe corporatistii astia sa ne “fure pe fata”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  14. #174 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ohoo, a mai aparut si un STRIX! 15.000 lei, FFS...

    Da JohnnyUSA, e un cumul de factori care a dus la toata nebunia asta. Si daca n-ar fi fost afectate si consolele (totusi, atat PS5-ul sau XSX-ul il gasesti la pret dublu), as fi zis ca acum era momentul perfect al consolelor. Sper ca anul acesta sa se calmeze situatia, pt. ca nu mi se pare normal ca o placa video bunicica sa fie un lux. Nu m-ar fi deranjat daca se aplica un 2x sau 3x price-ul dar doar la modelul de top (gen 3090) - pentru ca oricum, cine isi permitea si inainte, si-o permite si acum. Dar atata timp cat afecteaza si un 3070, devine enervant.

    Uite eu de exp. nu am fost magar. Am dat vreo 3500 lei pe 3070-ul meu (pe un Asus), si la un moment dat mi s-au oferit 6500 lei pe placa. Pur si simplu m-am simtit ca un samsar, si am refuzat. Chiar daca ma joc destul de putin pe PC, nu mi s-a parut corect. Insa pentru multi, asta deja pare a fi "afacerea vietii". Sa vanda la pret dublu, triplu daca e posibil. Pe sistemul "nu e prost cel care cere, ci cel care da" - insa, aici intervin cei care fac mining, unde atat timp cat isi scot banii, nici nu conteaza daca e de 3x mai scumpa placa... Si uite asa, o sa o luam razna.
    Attached Images Attached Images 2021-06-09_173159.png

  15. #175 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Alea le gasesti la pret dublu la speculanti. Nu cred ca intr-un magazin serios cu contract cu Sony, gasesti specula aia nenorocita, cel putin din cate stiu eu.

    Cu toate astea, ceea ce se intampla cu placile video, repet, mi se pare o ofensa directa asupra bunului simt. Aici, nu mai este “samsareala”, aici este mai rau de atat.

    Pacat, voiam sa-mi fac un upgrade la un 3070 doar ca sa fiu “in pas cu moda”, oricum pe pc nu prea ma joc si, desi contul personal “de nebunii” imi permite sa dau si 15000 RON pe o placa video, spun linistit, PAS. Nu-i las sa ma prosteasca in halul asta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #176 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Eu am luat 2080ti-ul cand s-a lansat la 4600ron si am vrut sa o dau cu 2500ron ! Cred ca si acum ma zgariam pe ochi daca faceam greseala asta ! A trecut aproape 1 an si nema stoc , nema MSRP pt upgrade. Mai stau 1-2 ani cu ea si da , urmeaza PS5-ul ! Clank-ul m-a convins ! Tot aveam speranta ca o sa prind un 3080ti la ~6000ron dar … ce glumet sunt !

  17. #177 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Fata de ce preturi sunt acum eu am luat un 3070, asta iarna, la un pret "decent", 4300 lei.

    Daca-mi dau 2070 Super acum si as fi nesimtit pot sa imi scot banii astia. S-a ajuns in asa hal ca si generatiile trecute (1000, 2000) sunt la suprapret.

  18. #178 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ideea este ca noi ne revoltam degeaba. Atat timp cat astea se vor cumpara, nu conteaza ce vrem noi, “gamerii”. Nu stiu daca ati realizat, dar demult nu se mai aplica sloganul “pentru gameri”.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #179 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Ma uitam ca pana si “amaratele” de rx 580 , 1060 , 980ti-urile nu mai zic de 1080 /ti s-au dublat pe olx ! Nebunie ! Pfff ! Tin minte ca am vandut 1080ul (simplu) cu 1000ron ! Wtf !

  20. #180 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Astazi Nvidia a lansat si RTX 3070 Ti! Dar... cui ii mai pasa?!


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 9 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-11-2017, 20:25
  2. Replies: 62 Last Post: 28-03-2014, 11:55
  3. Replies: 8 Last Post: 16-03-2014, 16:21
  4. GeForce ShadowPlay By RonanN1 in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 31-10-2013, 18:56
  5. Replies: 21 Last Post: 13-09-2012, 11:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts