Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 207

Thread: Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Cool Nvidia GeForce RTX 3050 / Ti, 3060 / Ti, 3070 / Ti, 3080 / Ti, 3090 / Ti

    Quote Originally Posted by Nvidia
    Powered by Ampere, NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture, GeForce RTX 30 Series graphics cards feature faster 2nd gen Ray Tracing Cores, faster 3rd gen Tensor Cores, and new streaming multiprocessors that together bring stunning visuals, faster frame rates, and AI acceleration for gamers and creators.

    GeForce RTX 30 Series GPUs also feature several world firsts: they’re the first gaming-class graphics cards with up to 24GB of new, blazing-fast GDDR6X VRAM; they’re the first GPUs with HDMI 2.1, for 4K high refresh rate and 8K gaming; they’re the first discrete GPUs with support for the AV1 codec, enabling you to watch high-resolution streams using significantly less bandwidth; and our Founders Edition cards are the first with innovative dual axial flow through cooling solutions.
    GeForce RTX 3070:
    - CUDA Cores: 5,888
    - VRAM: 8 GB GDDR6
    - Prices Starting At: $499
    - Release Date: Available October

    GeForce RTX 3080:
    - CUDA Cores: 8,704
    - VRAM: 10 GB GDDR6X
    - Prices Starting At: $699
    - Release Date: September 17

    GeForce RTX 3090:
    - CUDA Cores: 10,496
    - VRAM: 24 GB GDDR6X
    - Prices Starting At: $1499
    - Release Date: September 24
    The GeForce RTX 3090 is not only the world’s fastest graphics card, but also the world’s first to connect, play, capture, and watch games at 8K HDR.
    The New Pinnacle: 8K HDR Gaming Is Here With The GeForce RTX 3090 | NVIDIA
    GeForce RTX 30 series launch event:

    Game developer impressions:

    RTX. IT'S ON trailer:

    GeForce RTX 3080 early look:

    Gamers react to 8K Ray Tracing on 3090:

    Fortnite:

    Cyberpunk 2077:

    Watch Dogs: Legion:

    Call of Duty: Black Ops Cold War:

    Minecraft:



    Nvidia Broadcast:

    Nvidia G-Sync 360Hz displays:

    Differences between 60Hz, 144Hz and 360Hz:

    Nvidia Reflex reveal:

    What is Nvidia Reflex?:

    Nvidia Reflex latency analyzer:

    Introducing GeForce RTX 30 Series GPUs | NVIDIA
    Attached Images Attached Images nvidia-geforce-rtx-3070-photo-001.jpg nvidia-geforce-rtx-3070-photo-002.jpg nvidia-geforce-rtx-3070-photo-003.jpg nvidia-geforce-rtx-3080-photo-001.jpg nvidia-geforce-rtx-3080-photo-002.jpg nvidia-geforce-rtx-3080-photo-003.jpg nvidia-geforce-rtx-3090-photo-001.jpg nvidia-geforce-rtx-3090-photo-002.jpg nvidia-geforce-rtx-3090-photo-003.jpg geforce-rtx-30-series-dual-axial-flow-through-visualization.png geforce-rtx-3080-exploded-view-full-web-crop.png geforce-rtx-30-series-2nd-gen-ampere-architecture.jpg geforce-rtx-30-series-perf-per-watt-improvement.jpg geforce-rtx-20-series-1st-gen-rtx.jpg geforce-rtx-30-series-2nd-gen-rtx.jpg geforce-rtx-30-series-g6x-memory.jpg geforce-rtx-30-series-delivers-up-2x-performance.png geforce-rtx-30-series-nvidia-dlss.jpg geforce-rtx-30-series-nvidia-broadcast-app.jpg geforce-experience-new-performance-tuning-monitoring-options.png

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Genialele placile. Imi place in special racirea noua gandita pentru ele. De-abia astept reviews, sper sa stea foarte bine si pe partea de consum si temperaturi. Foarte interesant RTX IO-ul, care din acest moment practic ofera oricarui PC cu o placa din seria 3xxx, aceeasi arhitectura "revolutionara" ce va veni pe PS5. Good one, Nvidia!

  3. #3 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Singurul "preview" disponibil e la Digital Foundry momentan dar imi place ce vad pana acum.
    RTX 3090 e cash grab clar pt Nvidia, Ampere nu e fully unleashed aici. Cu siguranta vom avea si un Titan, iar diferenta de pret intre 3080 si 3090 lasa evident loc de un 3080ti/3080 Super cu 12GB VRAM peste un an. 24GB VRAM costa! Buna strategie de marketing.

    RTX 3080 pare a fi best buy so far.
    Designul e remarcabil, mai putin conectorul 12pin care e fix in mijlocul placii si mai e si intors la 90 grade. Face praf toata estetica, o sa atarne oribil adaptorul ala de la 2x8pin la 12pin.


    Din fericire implementarile celorlalti AIBs sunt pe stilul clasic cu 2x8pin sau 3xpin. Unde mai pui ca majoritatea vin si cu factory OC, asa ca cel mai probabil o sa zic pas Founders Edition.


    HDMI 2.1. e in sfarsit aici, acum sa vina si monitoarele. No more DSC or chroma subsampling

    RTX IO e acelasi marketing naming folosit la RTX Ray Tracing (De fapt IO cat si Ray Tracing fac parte din DirectX si vor fi fully supported si de AMD). Era culmea ca PC-ul sa ramana in urma consolelor la capitolul asta, si ar fi fost foarte problematic pentru titlurile multiplatform.

    Ce mi se pare amuzant e ca Nvidia recomanda i9 10900K, atat pe site cat si in prezentare.
    Ironia e ca Intel nu suporta in momentul de fata PCI-E 4.0. Asa ca as vrea si eu sa stiu cum beneficiezi de RTX IO. Pana la Rocket Lake, Ryzen domina.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Ce mi se pare amuzant e ca Nvidia recomanda i9 10900K, atat pe site cat si in prezentare.
    Ironia e ca Intel nu suporta in momentul de fata PCI-E 4.0. Asa ca as vrea si eu sa stiu cum beneficiezi de RTX IO. Pana la Rocket Lake, Ryzen domina.
    Suporta, dar doar pe anumite placi "unlocked". Stiu ca am vrut eu sa-mi iau un 10900K (nu era in stock), si gasisem si placi de baza cu PCIe 4.x, de la Asus. Chipsed Z490, desigur. Nu am inteles care e faza, poate nu e o tehnologie la care sa aiba copyright or something?!?

  5. #5 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Din ce am inteles, sunt anumite placi Z490 future-ready, daca iti iei Rocket Lake la anul, ai PCI-E 4.0 si nu mai schimbi placa de baza...
    Dar la cat de sketchy e toata treaba cu Intel, as merge pe Ryzen 4000 care cica ar aduce suficient IPC increase incat sa bata Intel si la gaming. Oricum, daca NU ai monitor de 144hz or more, tot Ryzen-ul actual e mai bun.

  6. #6 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Mi-a placut ce am vazut, se vede ca Nvidia simte ceva din partea AMD, de acolo si aceste preturi mai atractive fata de generatia trecuta. 3080 este sweetspot acum, dar cum s-a spus, probabil ca vor mai scoate ceva intre 3080 si 3090, e un gap prea mare de pret. Au luat pulsul pietei, s-au gandit la RDNA2, s-au gandit la console...si s-au pus pe treaba.

    Desigur, astept cu interes benchmarks, sa vad cum sta treaba exact. Daca este as advertised, generatia asta chiar merita sa faci un upgrade.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Demo-ul cu Marbles m-a dat efectiv pe spate Absolut impresionant...

    Demo-ul vechi rula la 720p 25 fps pe placile Quaddro (alea profesionale) cu o singura lumina, asta ruleaza la 1440p 30fps cu toatea alea on (deci 4x putere).
    Nu credeam ca o sa vad vreodata asa ceva rulat efectiv pe hardware-ul meu si nu pe un server farm

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Din ce am inteles, sunt anumite placi Z490 future-ready, daca iti iei Rocket Lake la anul, ai PCI-E 4.0 si nu mai schimbi placa de baza...
    Dar la cat de sketchy e toata treaba cu Intel...
    Intel s-a culcat pe lauri, n-a prea mai avut concurenta ceva ani si iata rezultatul. Insa chiar si asa, eu tot pe Intel voi merge. Sunt satul de problemele marca AMD. Cat despre Z490, e ca la al meu Z390. Hardware support-ul e acolo, dar nu au dat OK-ul pt. suport din BIOS sau drivers. Concret: Z390-ul s-a lansat cu suport pentru 64GB RAM. A dat OK-ul Intel, au facut producatorii update de BIOS, si acum suporta 128GB. La fel si cu PCIe 4.x. Daca hardware-ul exista, mai trebuie doar suportul. Probabil sunt ceva issues de nu e 100% suportat oficial.
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Mi-a placut ce am vazut, se vede ca Nvidia simte ceva din partea AMD
    Celor de la AMD deja li se fâlfâie de Nvidia. Scot atat de multi bani din consolele actuale, din consolele ce tocmai se lanseaza, incat pe PC zici ca nu prea le pasa. Chiar ma uitam pe la PCGarage zilele trecute. Daca alegi placi video cu chipset Nvidia, gasest 5-600 modele. Alegi AMD, gasesti cel mult 100. Aproape ca la laptopuri. Alegi laptopuri cu Intel, gasesti 900. Alegi cu AMD, sunt 150...

  9. #9 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Asta am observat si eu cand cautam laptopuri acum ceva timp. E ca si cand au renuntat de tot la "batalie". De scos bani cu siguranta scot din consolele ce se lanseaza, dar nu stiu daca li se falfaie lor sau nu in acest context. Ma gandesc ca o corporatie vrea sa faca bani, deci daca este loc pe piata sa scoti ceva bun si competitiv, oamenii vor cumpara. Lasa prea multi bani pe masa, ca sa zic asa, daca nu intra in aceasta competitie.

    Stiu multi care au sarit in barca AMD pentru ca in anumite configuratii ieseau mai ieftin si pe partea de gaming se descurcau bine. Eu ma aflu in barca Intel/Nvidia de cand ma stiu, deci nu vad niciun motiv pentru care as schimba acum. Depinde mult cu ce se prezinta si ei. Dar tare imi e ca o sa fie ceva doar de dragul de a fi...

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai sunt si alte metode prin care au reusit sa atraga userii de partea lor. De exp. daca ti-ai luat monitor de gaming si te-ai trezit ca e cu Freesync, atunci nu ai de ales, si trebuie sa iei placa video AMD. Sau cel putin eu asa stiam, ca Nvidia e cu G-Sync, AMD cu Freesync. Mie chestia asta chiar nu-mi place, puteau folosi amandoua companiile acelasi standard... dar nah...

  11. #11 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, Freesync e la AMD si G-Sync la Nvidia. Acum na, daca iti cumperi un monitor fara sa ai prea multe cunostinte (sunt multi casuals, ca in orice domeniu) se poate sa iei aceasta plasa si sa mergi pe solutia care se "pupa" cu ce ai cumparat. Ce zici tu cu folositul aceluiasi standard ar fi asa, intr-o lume ideala, pro consumers. E ca la console, fiecare companie cu "exclusivitatile" ei.

    Eu si acum raman uimit de RTX Voice care nu are un echivalent direct la AMD, per se. Oamenii se pricep, ce-i al lor, e al lor.

  12. #12 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Freesync-ul e suportat si de Nvidia. Avantajul Nvidia, ca si la Ray Tracing, e ca au fost primii si si si-au permis sa monopolizeze industria pana cand au fost prinsi din urma si a sosit un standard open source. Freesyncul actual nu e cu nimic mai prejos fata de G-Sync. Iar odata cu HDMI 2.1 avem si VRR asa ca G-Sync e irelevant si ridica costurile monitoarelor f mult.

    Si eu sunt tot fan Nvidia+Intel. Ultima oara am avut AMD in 2005 cand le-au dat mucul celor de la Intel cu al lor NetBurst.
    Cred ca astept de cativa ani buni sa sara de 14nm+++++ si am tot amanat upgrade-ul. Iar lipsa PCI-E 4.0 e o mare rusine.

    Dar Ryzen 3000 e super stabil si mult peste Intel exceptand cateva fps-uri in jocuri daca iti place sa joci la refresh rate uriase (gen esports).

    Nu mai vorbim de cat curent suge Intel ca sa fie relevant..

    Rocket Lake din ce am inteles era de fapt gandit pentru 10nm dar fiind presati din toate partile il vor integra tot in 14nm si vor scadea core count-ul la maximum 8 cores. Ryzen 4000 arata din ce in ce mai bine.

    Referitor la GPU-urile AMD, nu au cele mai bune drivere, dar daca Navi 2 reuseste sa ofere concurenta, asta nu poate decat sa traga preturile in jos, si poate ne luam 3080 la un pret mai mic


    edit: conectorul 12pin pus ca nuca in perete:


    rtx.png

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca isi face mai nimeni probleme de cum e asezat conectorul acela, pentru ca nu cred ca o sa-si ia cineva founder's edition. Probabil tot pe solutii de la Asus, eVGA and Co. vom merge majoritatea. Also, cum eu aproape sigur voi merge pe 3070, mufele sunt unde trebuie chiar si pe editia nVidia.

  14. #14 SP
    Manager paul's Avatar
    Digital Foundry reveal event reactions:

  15. #15 SP
    Manager paul's Avatar

  16. #16 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Treaba cu AMD si laptopurile putine e, din ce am inteles, din partea producatorilor de laptop. Nvidia se vinde mai bine ca unitati, deci producatorul are de ales, marsez pe amd si vand m putin sau merg cu nvidia si vand mai multe unitati. Aceeasi tb si cu intel. Dar cu ryzen 3000 si dupa, care sunt la fel de bune acum , si mai ieftine, se preconizeaza ca producatorii vor scoate mai multe laptopuri cu procesoare amd. Cat despre placi grafice amd, pana nu fac ceva echivalent cu nvidia in partea superioara (3080 si 3090, poate si 3070 daca amd nu tine pasul cum a fost 5700xt si 2070), producatorii nu se vor atinge de ele. Totul tine de bani. Daca intel si nvidia se vand mai bine, ele vor fi alese sa fie in laptop.

  17. #17 SP
    Manager paul's Avatar

  18. #18 SP
    Manager paul's Avatar
    3080 official unboxing:

    2080 TI v. 3070 5 games benchmark:

    2080 TI v. 3070 8 games benchmark:

  19. #19 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Imo deja s-a ajuns intr-un punct in care deja nu se poate vedea nicio diferenta, si daca este ceva oricum e asa de minuscul ca nici nu le observi cand te joci, numai daca stai sa analizezi.

  20. #20 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Deci mai puternic si $499... Ce afacere, cred ca acum este cel mai prielnic sa iti faci un pc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 11 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 14-11-2017, 20:25
  2. Replies: 62 Last Post: 28-03-2014, 11:55
  3. Replies: 8 Last Post: 16-03-2014, 16:21
  4. GeForce ShadowPlay By RonanN1 in forum Software
    Replies: 0 Last Post: 31-10-2013, 18:56
  5. Replies: 21 Last Post: 13-09-2012, 11:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts