Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 30

Thread: Nvidia GeForce RTX 4060 / Ti, 4070 / Ti / SUPER / Ti SUPER, 4080 / SUPER, 4090

  1. #1 SP
    Manager paul's Avatar

    Cool Nvidia GeForce RTX 4060 / Ti, 4070 / Ti / SUPER / Ti SUPER, 4080 / SUPER, 4090

    RTX 4080:
    - 12 GB GDDR6X - 7,680 CUDA Cores - 92 RT-TFLOPs - 639 Tensor-TFLOPs - 40 Shader-TFLOPs - from $899 - November
    - 16 GB GDDR6X - 9,728 CUDA Cores - 113 RT-TFLOPs - from $1199 - November

    RTX 4090:
    - 24 GB GDDR6X - 16,384 CUDA Cores - from $1599 - October 12

    RTX 4090 build by LiquidHaus:

    DLSS 3:
    Combining DLSS Super Resolution, all-new DLSS Frame Generation, and NVIDIA Reflex, running on the new hardware capabilities of GeForce RTX 40 Series GPUs, DLSS 3 multiplies performance by up to 4X over brute-force rendering.
    Introducing NVIDIA DLSS 3
    Cyberpunk 2077 DLSS 3:


    Microsoft Flight Simulator DLSS 3:

    A Plague Tale: Requiem DLSS 3:

    JUSTICE: Fuyun Court DLSS 3:

    Racer RTX:
    Racer RTX showcases the latest NVIDIA technologies including real time ray tracing, DLSS 3, and PhysX. Available as a playable tech demo for GeForce RTX 40 Series GPUs this November, Racer RTX is an interactive physics-accurate simulation featuring the most realistically rendered RC cars ever.

    RTX Remix:
    Portal with RTX will launch in November and will be free for Portal owners. It’s a ray-traced reimagining of Valve’s classic game, built using a revolutionary modding tool called NVIDIA RTX Remix, which allows gamers to remaster classic games with ray tracing, NVIDIA DLSS 3, and NVIDIA Reflex.
    Portal RTX:
    Attached Images Attached Images geforce-rtx-family.jpg geforce-rtx-40-series-partner-graphics-cards.jpg nvidia-ada-lovelace-architecture-processing-throughput-performance-efficiency.jpg nvidia-ada-lovelace-geforce-rtx-40-series-architecture.jpg nvidia-rtx-full-stack-innovations.jpg geforce-rtx-4080-graphics-cards-available-november.jpg geforce-rtx-4080-gaming-performance.jpg geforce-rtx-4090-graphics-card-available-october-12.jpg geforce-rtx-4090-gaming-performance.jpg geforce-rtx-4090-nvidia-studio-app-performance.png how-nvidia-dlss-3-works.jpg geforce-rtx-4090-nvidia-dlss-3-game-performance.png nvidia-dlss3-geforce-rtx-games.jpg geforce-rtx-40-series-gaming-performance.png rtx-remix-remaster-classics-ray-tracing-dlss3.jpg

  2. #2 SP
    Manager paul's Avatar
    Nvidia DLSS 3 on RTX 4090 - Exclusive First Look - 4K 120FPS and Beyond:

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    4070 ai idee pe cand se va lansa? Parca vazusem doar ceva legat de 4060...

  4. #4 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Am auzit lumea zicand ca abia in vara 2023

  5. #5 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    4070 ai idee pe cand se va lansa? Parca vazusem doar ceva legat de 4060...
    4080 de 12GB e 4070.
    La anul dupa ce se mai termina si stocurile de serie 30.
    “We don’t have everything ready to roll out at one time,” Nvidia CEO Jensen Huang said in a Q&A [...]. “What we have ready is 4090 and 4080. But over time, we’ll get other products in the lower-ends of the stack out to the market.”
    Nvidia DLSS 3 Analysis: Image Quality, Latency, V-Sync + Testing Methodology:


    Edit: Update:
    Quote Originally Posted by Nvidia
    The RTX 4080 12GB is a fantastic graphics card, but it’s not named right. Having two GPUs with the 4080 designation is confusing.

    So, we’re pressing the “unlaunch” button on the 4080 12GB. The RTX 4080 16GB is amazing and on track to delight gamers everywhere on November 16th.
    Unlaunching The 12GB 4080

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca e prima oara cand Nvidia face asa ceva... Probabil acel 4080 va fi taiat si uite asa vor scoate si 4070-ul (pe care-l astept dealtfel).

  7. #7 SP
    Member mladin86's Avatar
    Au anulat modelul de 12gb 4080 . Probabil asta ar fi un 4070 . Nu se merita doar 4090 .Eu dau skip la gen asta sunt prea scumpe si nu se gasesc , din nou …

  8. #8 SP
    Junior Member bastardpig's Avatar
    Cam ce e de la RTX 3070/ RTX 4070 te poate rupe la factura de curent electric in vremurile astea.

    Daca n-ai televizor 8k si nu esti vreun magnat petrolier bogat, la ce jocuri sunt pe piata acum, cred ca un RTX 3060/RTX 4070 e indeajuns sa duci pe Ultra pe 4k.

  9. #9 SP
    Manager paul's Avatar
    4080 12GB devine 4070 Ti:

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, e un adevarat scandal pe tema asta cu 4070 Ti-ul... (pun si un video mai jos).

    Personal nu stiu ce o sa iau, ma batea gandul sa astept un 4070 normal, dar azi am citit ca Nvidia ar mai avea in lucru inca 2 modele, cu AD104-250 si AD104-251, cel mai probabil limitate la 200W TDP (fata de 4070 care ar fi la 250W, si 4070 Ti care e la 285W). Astept sa iasa, sa vad ceva teste (si poate si preturi mult mai decente)... si poate upgradez si eu vechiul meu 3070. Desi sunt destul de multumit de placa mea, in VR deja se vrea mai multa putere (acum ca au crescut si rezolutiile native).

    Detalii despre noile chip-uri aici.


  11. #11 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Eu sper ca cei care nu au neaparat nevoie de placi video noi sa se abtina pana mai scad preturile... Si eu voiam sa imi iau o placa din seria 4000 sau echivalent de la AMD, dar cand am vazut ce obraznice sunt ambele companii cand vine vorba de preturi... pas. Si nu pentru ca nu mi-as permite cu niste economii in plus, dar nu vreau sa le devina un obicei. Noile console la atata timp de la lansare inca reprezinta un raport calitate pret foarte bun daca comparam cu preturile placilor video.

    Singurul vot care conteaza cu adevarat este cel cu portofelul.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Antiohh: nu uita ca venim dupa niste crize de ne-a rupt pe toti. Si unii sunt super fericiti chiar si cu preturile actuale, avand in vedere ca acum nici macar un an gaseai placile video de top la preturi de 4-5x mai mari. Normal ca-mi doresc si eu la preturi mai mici, dar... stii vorba aceea? Bucura-te acum, ca poate mai vine o alta criza, alta nebunie, si o luam de la capat (vezi ce se intampla prin China)...

    Pe de alta parte, daca faci o comparatie si iei in calcul inflatia, crizele actuale, daca te uiti un la 4070 Ti, avand in vedere ca e undeva peste 3080 Ti (plus extra features), si cu consum mai mic, si deja diferenta de pret nu mai pare asa rea. De exp. acum cateva luni un 3080 Ti sarea chiar si de 12.000 lei. Acum un 4070 Ti e vreo 7.000 lei (vazusem ceva pe la 6.000). Daca scot un 4070 pe la 3.500 lei, i'm all in. Vorba aceea, a fost mult mai scump 3070-ul...

    Hai ca pentru mine cu upgrade-ul nu e asa grav, eu mai pot astepta. Dar sunt unii oameni care saracii asteapta si cate un an sa-si faca un sistem de gaming... pentru ca nu prea s-au putut atinge de nimic la pret bun.

  13. #13 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Eu stiu, dar mie mi se pare ca pur si simplu companiile de placi video profita de pe urma shortage-ului cauzat de covid. Au vazut ca piata sustine preturi mari si au zis sa mareasca ei pretul din start, nu sa le creasca buzunarele scalperilor. Si lasa cu cat s-a vandut 3080-ul la retaileri, ar trebui sa calculam cat inseamna MSRP + TVA... oricum nu o sa fie ala pretul final, dar daca MSRPul e f mare, f mare va fi si pretul final. Ei tot imi compara mie ca rtx 3070ti bate 4090ti in 1440p, dar problema este ca 4090ti a avut un raport calitate pret prost... De ce nu compara cu un 3080?
    De ce nu se vede problema asta a preturilor mari pe procesoare?

    Vedem noi 4070 la 3500 lei in romania... eu zic ca in cel mai bun caz 3060ti sa fie in jurul acestui pret.

  14. #14 SP
    Member tudort's Avatar
    https://www.nvidia.com/ro-ro/geforce...es/rtx-4070ti/

    La finalul articolului arata deja partenerii de unde poti cumpara. Un 4070ti de top in varianta asus e 6000 lei. La cel deja era stoc 0 la multe modele deci ramane varianta PcGarage

    https://www.pcgarage.ro/nou-geforce-rtx-seria-40/

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Antiohh View Post
    Eu stiu, dar mie mi se pare ca pur si simplu companiile de placi video profita de pe urma shortage-ului cauzat de covid. Au vazut ca piata sustine preturi mari si au zis sa mareasca ei pretul din start, nu sa le creasca buzunarele scalperilor.
    Mai bine roaga-te sa nu-si revina criptomonedele... ca iar dispar de tot placile sau ajung la preturi prohibitive, de o sa plangem dupa cele actuale.
    Quote Originally Posted by Antiohh View Post
    De ce nu se vede problema asta a preturilor mari pe procesoare?
    Este si acolo ceva belea cu preturile. Exemplu in cazul meu (care vreau un upgrade la un i9 mai nou). 13900K este 3300-3400 lei si nu-mi permit asa ceva. 10900K-ul mi-am permis sa-l iau la lansare cu 2000 lei. Chiar si acum, acelasi 10900K este 2600 lei - procesor vechi de cel putin 2 ani...
    Quote Originally Posted by Antiohh View Post
    Vedem noi 4070 la 3500 lei in romania... eu zic ca in cel mai bun caz 3060ti sa fie in jurul acestui pret.
    Nu ma agit asa tare cu "cat va fi in Romania" pentru ca eu oricum aprox. 85% din cumparaturi mi le fac de pe Amazon. Si am rabdare, no worries. Setez un keepa.com cu ce ma intereseaza, si cumpar cum e la pret bun. Romanii nostrii oricum isi pun ei super adaos-uri, just because they can...

  16. #16 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    4070 ai idee pe cand se va lansa? Parca vazusem doar ceva legat de 4060...
    RTX 4070, 13 aprilie, $599:

    DF 4070 review:

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Îmi place eficiența la RTX 4070 (maximum 200W consum, la performanțe asemănătoare cu RTX 3080 - care totuși sărea la 315W), îmi place faptul că e placa mai mică și poate fi răcită mai ușor. Dar nu-mi place prețul, nu-mi place că au tăiat prea mult (bine că măcar au lăsat 12GB GDDR6x), și mă enervează că au micsșorat bandwith-ul (cred că e prima oară când o nouă generație "crește" de la 256bit la 192bit). Îmi e frică să mă gândesc cum va fi un RTX 4060... Din păcate, pentru cei care vor 4K gaming, 4070 Ti rămâne minimul. Pentru 1080p și chiar 1440p, cred că 4070 e super decentă. Sunt curios cu ce prețuri vor ajunge la noi de la third party manufacturers... Parcă mâine se ridică embargo-ul pentru ei, nu?

  18. #18 SP
    Manager paul's Avatar
    4060, 4060 Ti:
    Introducing the GeForce RTX 4060 Family, starting at $299. Availability begins May 24th with the GeForce RTX 4060 Ti (8GB), a 1080p performance champ that starts at $399. For gamers playing on previous-gen GPUs, the NVIDIA Ada Lovelace architecture graphics card offers a substantial upgrade, enabling you to supercharge your performance in top games and creative apps.
    GeForce RTX 4060 & RTX 4060 Ti Announced: Available From May 24th, Starting At $299 | GeForce News | NVIDIA
    Attached Images Attached Images introducing-nvidia-geforce-rtx-4060-family-pricing-release-date.jpg

  19. #19 SP
    Manager paul's Avatar
    DF 4060 Ti review:
    Anything from slower than a 3060 Ti to (a bit) faster than a 3070, the reality is that RTX 4060 Ti just doesn't do enough to justify its price-point - and if you want enough memory to fully futureproof your GPU for the triple-A games to come, you'll need to spend another $100... in two months time. Efficiency is a strong point, DLSS 3 has its uses in a mainstream build, but beyond that, this is a disappointment.

  20. #20 SP
    Manager paul's Avatar
    DF 4060 Review vs 3060 vs... PlayStation 5?:
    Nvidia's RTX 4060 has excellent efficiency, can run Cyberpunk 2077 RT Overdrive very nicely and DLSS 3 has its uses - but that's matched against benchmark results that vary drastically against RX 7600, RTX 3060 and Arc A750 where it struggles to be competitive.

    Rich runs the gamut of the various benchmarks, then moves the RTX 4060 over to the mainstream gaming PC it was intended for.

    With a look at the future of gaming in mind, can the RTX 4060 keep up with Sony's PlayStation 5?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Vand jocuri SNES : Super Mario World + Super Mario All Stars By crispy in forum Bazar Retro: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 24-09-2023, 11:11
  2. Replies: 206 Last Post: 19-11-2022, 23:44
  3. Super Bomberman R Online By dronology in forum Console Club
    Replies: 1 Last Post: 19-05-2021, 19:48
  4. Super Scribblenauts Videos By RonanN1 in forum Videos
    Replies: 0 Last Post: 03-12-2010, 02:32

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts