Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Un nou VelociRaptor - 600GB

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Un nou VelociRaptor - 600GB

    Well, am fost fanul Raptor, Velo... pana au inceput sa pice (in mod bizar, fiind Enteprise HDD's). Am trecut "temator" OS-ul pe un SSD... si vazand cat de repede se deterioreaza (chiar si cu TRIM implementat la nivel hardware), nu pot decat sa ma bucur la anuntul unei astfel de vesti: VelociRaptor se intoarce. De data aceasta, au dublat spatiul (600GB maxim, desi exista si versiunea de 450GB), au trecut la doua procesoare, interfata SATA 6G... Nu se compara cu un SSD performant, insa pentru cei care vor o garantie de 5 ani, hdd clasic de 10.000 RPM cu viteze de pana la 145MB/s (ce frumos ar arata un RAID5 cu el)... VeloCiraptor 600GB is the new sollution. Primul review il aveti aici: WD VelociRaptor 600GB: Fastest Hard Drive Ever - HotHardware
    Attached Images Attached Images wd-velociraptor.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Presupun ca o sa aibe un pret pe masura.

  3. #3 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Pacat ca au renuntat la gemulet. Oricum, deja e ok la 600 GB, cand au inceput era chiar penibil - 36 sau 72 GB ? Come on. Era suficient pt OS si cateva programe, deja daca vroiai sa pui un joc mai serios nu aveai loc.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Pacat ca au renuntat la gemulet.
    Cred ca le incurci. "Gemulet" nu a avut niciodata VelociRaptor. Seria veche, Raptor, a avut asa ceva insa pe un numar limitat.
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Oricum, deja e ok la 600 GB, cand au inceput era chiar penibil - 36 sau 72 GB ? Come on. Era suficient pt OS si cateva programe, deja daca vroiai sa pui un joc mai serios nu aveai loc.
    De obicei cumparatorii de VeloCiraptor nu sunt cei cu "jocuri serioase" ci cu aplicatii serioase. Gamerii seriosi au console, nu le trebuie RAID5 de Velo
    Quote Originally Posted by GS0Ls View Post
    Presupun ca o sa aibe un pret pe masura.
    Pretul US de lansare este:
    WD VelociRaptor 450GB (model WD4500HLHX) - 299 USD
    WD VelociRaptor 600GB (model WD6000HLHX) - 329 USD
    Avand in vedere ca acum un 300GB este 250 USD, cred ca e un pret decent. After all, este cel mai rapid HDD SATA.

  5. #5 SP
    Member goguxxx's Avatar

    Smile

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Am trecut "temator" OS-ul pe un SSD... si vazand cat de repede se deterioreaza (chiar si cu TRIM implementat la nivel hardware),
    Ai mare dreptate cu SSD-urile , eu zic ca vor fi un nou fail odata cu generalizarea USB 3.0 , care pe langa viteza superioara mai vine si fara alimentare separata , adica mai putine cabluri = oameni fericiti . Despre Velo , numai de bine

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    SSD-ul nu va fi fail... este cel mai apropiat viitor in materie de stocare. Insa mai are de reparat din greselile trecutului (deh, celule care "mor" prea repede nu atrag pe nimeni). USB 3.0 va fi clar un standard acceptat de toti, insa va fi doar pe extern... nu se poate compara cu un RAID serios, care sare cu usurinta in ziua de azi chiar si de posibilitatile unui SATA 6G (600MB/s).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. WD Velociraptor RAID0 Review By MonkY in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 21-09-2008, 13:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts