Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5
Results 81 to 95 of 95

Thread: Recomandare Laptop

  1. #81 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    @Dant3:

    Eu am acest laptop din aprilie 2018 : https://www.emag.ro/laptop-gaming-ms.../pd/DVDK90BBM/ . L-am luat sub 1000e si exact ieri vorbeam cu prietena mea de cat de multumiti suntem de el. Este foarte performant, are ecranul foarte luminos si culorile sunt ceea ce trebuie, are doar 1.8kg, este printre cele mai usuoare din clasa lui. Dupa un an si ceva de folosinta zilnica, bateria inca il tine aproape ca la inceput.


    Din martie 2017 am si un Asus ROG cu specificatii asemanatoare insa este considerabil mai greu. Merge acceptabil insa bateria pe acela abia il mai tine 30 de minute si asa a fost la mai putin de un an de la achizitie. Partea de sus flexeaza, se simte destul de ieftin la materiale desi a costat aprox. 5500lei.


    Asus nu prea mi-a placut, ambele au fost achizionate de noi din magazin si ambele cu Win Original. Touchpad-ul la ROG s-a uzat destul de tare.

    Pentru mine urmatorul laptop va fi tot unul MSI si probabil tot unul din aceeasi clasa la 1.8kg.
    Attached Images Attached Images msi.jpg

  2. #82 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    L-am găsit pe ăsta, pare ok
    https://emag.page.link/oEtn

  3. #83 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Salut! Sunt in cautare de un ultrabook care sa aiba urmatoarele cerinte:

    - 14 inch
    - autonomie baterie 5h+
    - 16gb ram
    - ssd 512gb
    - de preferat si o placa video dedicata okish (nu planuiesc sa ma joc pe el, dar sa mearga macar un World of Warcraft)
    - tastatura iluminata
    - buget ~3500

    Stiu ca nu sunt multe variante in bugetul meu, dar am gasit urmatoarele variante care mi-ar placea, apreciez orice fel de recomandari de la cei care au deja modelele mentionate mai jos sau alte laptopuri similare.

    https://www.emag.ro/laptop-ultraport...medium=android

    https://www.pcgarage.ro/ultrabook/le...os-light-teal/

    https://www.pcgarage.ro/ultrabook/le...os-light-teal/

    Thanks!

  4. #84 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Nu stiu daca cele cu G sunt mai performante ca cpu (stiu ca inseamna ca au si capabilitati grafice), dar cele cu U (ultra low power efficiency, deci clocks mai mici decat standard, dar mai eficiente si nu se incalzesc asa de mult) nu le-as recomanda. Am un 2 in 1 cu un astfel de chip, i5 8250U, plus 4 gb ram, plus HDD, si abia se misca cand il deschid.

    Ideal ar fi alea cu H sau HK (unlocked) dar sunt scumpe.

  5. #85 SP
    Member Antiohh's Avatar
    4 gb de rami sunt f putini (8 e minimul dupa standardele de astazi). nici telefoanele nu mai vin cu asa putini. iar hdd-ul e o problema cand vine vorba de viteza. Nu cred ca I5-ul e problema daca nu faci nimic solicitant pe el

  6. #86 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Am ochit si eu un ASUS K513EA Intel® Core™ i7: https://www.emag.ro/laptop-asus-k513...f=fav_pd-title

    As fi așteptat Black Friday poate il luam pe la 3000 ron dar ulterior am văzut ca nici nu are port Ethernet, probabil dacă vrei să-l pui prin LAN iti trebuie adaptor USB/RJ45 care îți ocupa un port USB 3.0 si te mai costă bani!
    Pe deasupra nici nu are acces rapid la sloturi de upgrade, îți pierzi garanția dacă bagi pe langa SSD-ul NVME un SSD Sata sau un HDD. Nu stiu ce au in cap producătorii ăștia, pt mine chestiile astea is deal breaker!

  7. #87 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Ce părere aveți despre Asus ROG G15 în configurația asta : https://www.emag.ro/laptop-gaming-as...orite_products

    Poate am să joc pe el cate ceva dar nu-l iau pt gaming, pot aștepta si black friday poate il prind la un pret mai bun! Am tot căutat zilele astea după un laptop cu specificații de genul, multe nu au port Ethernet si nu vreau sa ma complic cu adaptoare.
    Cum sunt aceste procesoare AMD Ryzen 7 4800H pe langa un Intel si cam ce echivalent ar fi acest procesor unui Intel, ceva I7 gen 10?
    Mersi!

  8. #88 SP
    Member smits's Avatar

  9. #89 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    In principiu gaming pe medium high in 1080p la 60fps va duce fara probleme in mai toate titlurile noi, fireste cu scalabilitate in functie de optimizarea titlului respectiv, astfel poti atinge fps mai bun cu detalii mai bune. Legion are racirea destul de buna si silentioasa iar panoul suporta variable refresh rate, pare un best buy, m-as uita la ce tip de memorii are preinstalat pentru ca daca sunt memorii cu latime de banda mica 1R16 (scrie pe modul) performanta va fi afectata, ideal ar fi sa aiba memorii 1R8 care au latime de banda dubla, diferenta de performanta intre cele doua fiind de pana la 20% in functie de titlu. Ai putea face un upgrade dupa achizitie sa vinzi 1R16 daca cu vine cu asa ceva si sa iti iei memorii 1R8 presupunand ca nu vine cu memoria soldered (lipita pe mobo).

  10. #90 SP
    Member smits's Avatar
    Thanks pentru feedback

  11. #91 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Eu zic ca Legion 5 pro e o alegere foarte buna, dar nu la pretul asta. Varianta cu Gpu RTX3060 era la vreo 6200 lei prin august, fara Windows (care nu e mare lucru de cumparat/instalat - vreo 100 lei cu licenta). Varianta cu RTX3070 era vreo 8000 lei.
    Eu am versiunea cu RTX3070 si sunt foarte multumit de alegere pana acum. Ecranul nu e full HD, este peste, QHD 165hz, astfel daca vrei sa te joci la rezolutia nativa pe high-ultra cu ray tracing etc sau pe 4k pe televizor (are inclusiv port HDMI 2.1), o sa iti trebuiasca RTX3070. Daca faci mici concesii la detalii, RTX3060 e mai mult decat suficient.

  12. #92 SP
    Member Prototype93D's Avatar
    Salutare!
    Vreau sa cumpar un laptop nou pe viitor si am nevoie de niste recomandari.
    Laptop-ul o sa il folosesc in principal pentru editare video (1080p si 4K) si posibil pentru streaming (1080p). Nu cred ca voi juca jocuri pe el avand in vedere ca joc doar pe console.
    Buget maxim: 12000 lei

  13. #93 SP
    Member codpin's Avatar
    Doar ce am facut si eu research pt laptop folosit la editare video, foto si graphic design si crede-ma ca de cand au lansat Apple cipurile M efectiv nu au rival in gama lor de pret. Nu imi place ecosistemul, am rezistat pana acum sa fac trecerea dar din pacate performantele isi zic cuvantul. O sa trec tot studioul pe laptopuri cu M1 Pro si Max in functie de workload.

    Deci sfatul meu, ia un Macbook Pro cu M1 Pro in banii aia. Nu are rival. Nu stiu cum e cu streaming pe MacOS dar de editare nu ai treaba, merge brici.

  14. #94 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Si eu am auzit acealsi lucru, desi nu imi place ideea de a intra in ecosistemul lor

  15. #95 SP
    Member codpin's Avatar
    Ca sa-ti faci o idee, la un export video un M1 simplu cu 16GB RAM a dat de pamant cu statia mea de lucru cu 64GB RAM si procesor cu 16 nuclee. Efectiv am ramas mut cand a venit un prieten la birou cu laptopul si am facut testul. Statie de lucru de 14.000 lei vs un laptop de aprox 8.000 lei. Deja M1 Pro si Max sunt din alta liga.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 5 FirstFirst ... 3 4 5

Similar Threads

  1. Recomandare Laptop By Skyline97 in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 09-01-2014, 16:57
  2. Recomandare laptop By pooaul in forum Hardware
    Replies: 12 Last Post: 18-11-2013, 15:22
  3. Recomandare laptop By Robert in forum Hardware
    Replies: 49 Last Post: 03-08-2013, 00:46
  4. Recomandare Laptop By Bugsy in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 21-08-2010, 20:34
  5. Recomandare Laptop By Bobby in forum Hardware
    Replies: 19 Last Post: 10-09-2009, 14:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts