Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 53 of 74 FirstFirst ... 3 43 51 52 53 54 55 63 ... LastLast
Results 1,041 to 1,060 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #1041 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    Super ! poti pune un screen cu ce setari pt imagine ai ramas? Esti multumit de el , ceva pareri?
    Din pacate nu am avut timp inca sa incerc sa-l calibrez. A fost o intreaga revolutie in “gaming room” tinand cont ca a trebuit sa mut mobile si draci pentru a-i face loc.

    Abia de maine o sa am timp sa ma uit mai atent la el.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #1042 SP
    Member dinamovistu2008's Avatar
    Salut, nu prea ma pricep la televizoare dar ma uit de ceva timp dupa un tv pentru viitorul PS5 si am vazut astazi la altex ca SONY BRAVIA KD-55XH9096 este redus la 3700 lei. Credeti ca este ok pentru acest pret ? sau este prea scump pentru ceea ce ofera. Am vazut ca a primit update pentru hdmi2.1 4k120 fps. Multumesc!

  3. #1043 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Este un TV excelent, cam cel mai bun raportat la calitate pret - non OLED. Avand panel VA, negrul este negru, ajutat de local dimming se vor aprinde led-uri pe o portiune de ecran, lasand negru in alte parti.
    Panel pe 10bits, deci true HDR. Are HDMI 2.1 deci si future proof inclusiv pentru 4K cu 120fps.

    Il recomand cu drag.

    Eu am un XE90, adica de acum 3 generatii si inca-l consider excelent, mai putin partea de Android.
    Dar pe asta nou pare ca s-a rezolvat problema, avand hardware mult mai potent.

  4. #1044 SP
    Senior Member LucKos's Avatar
    Conform rtings non-oled this dude is king:

    https://emag.page.link/wwJCWg9Kx1rHQUco6

    Dar e cu 3 milioane in plus într-adevăr

  5. #1045 SP
    Member dinamovistu2008's Avatar
    Mersi mult pentru raspuns. Am vqzut si videoul postat putin mai sus si parea desrul de bun. Chiar si ei spuneau ca este bun pentru un tv mid. Dar nu stiam daca toata seriaxh90 beneficiaza de aceleasi performate sau doar cel din video.

    ---------- Post added 29-10-2020 at 16:39 ----------

    Intre acesta si sony oscilam. Dar samsungul acesta, am vazut mai sus, nu era mai bun decat sony.

  6. #1046 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Indiferent de ce alegi, eu as astepta pana de Black Friday. Nu doar ca e probabil sa il gasesti mai ieftin atunci, dar anul trecut s-a vandut LG B9 la 4500 de lei (daca vrei OLED si poti mari putin bugetul).

  7. #1047 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    LG BX la 5500 de lei. Tot mi se pare putin cam scump (in fond, ma astept ca tehnologia sa se ieftineasca de la an la an, nu sa se scumpeasca), dar e un inceput de reducere.

  8. #1048 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Ideea e ca BX a aparut destul de tarziu pe piata fata de CX. Poate si de aici pretul mai ridicat, ne avand timp sa ii faca reduceri. Probabil au vrut sa scape de B9 si apoi se va ieftini si BX.

  9. #1049 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Cea mai recenta comparatie : CX, BX

  10. #1050 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Stiti cumva in ce magazine au expuse televizoarele high end? M-ar interesa in special Samsung Q80/Q90, LG C9/CX si Sony X900, pentru ca inca nu sunt 100% hotarat sa iau OLED. Ideal ar fi sa imi puna angajatii de acolo videoclipurile mele de pe un stick ca sa le pot testa calumea, ca astia la raft le expun numai cu clipuri care le avantajeaza: QLED cu imagini extrem de luminoase si saturate, iar OLED cu fundaluri pur negre, fara nuante de gri inchis care sa faca crush. Eu le-as pune invers ca sa fie mai relevante si sa se vada partile slabe ale TV-ului.

  11. #1051 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Eu cand am luat oledul (din uk) i-am intrebat pe aia de pe podea daca pot conecta un stick cu teste si sampleuri. 30 min mai tarziu era toata echipa in spatele meu si vreo 3-4 alti clienti.

    Ce aveam eu pe stick arata de 10 ori mai bine decat ce aveau ei pe loop. Asta era in 2016, oledurile nu erau asa populare ca acum.

  12. #1052 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Mai ai niste clipuri bune cu care sa testez televizorul sau imi poti spune de unde le-ai luat? Am cateva scene de film in minte dar parca nu as sta acum sa le strang pe toate la un loc de pe bluray-uri.

  13. #1053 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Am pierdut urma lor. Erau sampleuri oficiale lg cu extensia aia ciudata. Pe pc nu aveam codec sa le redau dar tvul nu avea probleme. Aveam si slideuri din programe de calibrare, sa testez uniformitatea panelului.

    Ce am cerut si au refuzat, cu un zambet pe buze, a fost sa inchida lumina in showroom (cat un stadion de mare) sa vad cum arata tvul pe intuneric...

  14. #1054 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Poate mai e cineva in aceeasi situatie ca mine si are nevoie de niste clipuri pentru teste, asa ca o sa las aici ce m-am hotarat sa folosesc eu.


    In swordsmith si Journey Through Space se vede foarte bine daca panoul sufera de blooming si/sau black crushing.
    Pentru motion performance am gasit clipul asta cu un tren in miscare.
    Chroma Galaxies are o imagine incredibil de frumoasa. Sigur ai ce calitati sa testezi cu clipul asta, dar la cat e de frumos nici nu as sti de unde sa incep.

  15. #1055 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu zic sa treci linistit la CX. Am avut B6 pana acum 2 luni si pot sa spun ca e ce trebuie CX-ul. Sunt curios cum se va comporta cu PS5, dar din ce am testat pana acum sunt foarte multumit.
    Aparent luna asta urmeaza sa apara un now FW care imbunatateste si mai mult PQ si altele.
    Singurul.motiv pentru care vad ca cineva sa opteze pentru un 90T este faptul ca se joaca numai in timpul zilei intr-o camera in care bate soarele in TV.

  16. #1056 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    @Espiritus la ce televizor te-ai gandit? Înainte să-mi iau OLED am facut pe YouTube un pla, bloomingy-list, aveam in cap si un LCD Sony si am adunat cateva videouri pt teste, teste gen bleeding/clouding, dimming counter/test, pixel, banding, blooming. Unele is si in HDR unde toate chestiile gen clouding si blooming pot fi mai pronunțate. In prima parte a listei am băgat si ceva demo-uri, unele cu mult negru sa se observe blooming.
    La oled nu am folosit doar 5% grey test sa văd uniformitatea ecranului, pixel test, banding. Dacă te decizi la OLED nu-i fa nici un test pt banding sau dirty screen effect out of the box, lasa-l să-și adune peste patru ore de funcționare, la mai toate brandurile dupa 4 ore de funcționare sau după 4 ore adunate de functionare televizorul cand il stingi isi face singur un mic ciclu de reîmprospătare pixeli, dureaza circa un minut si auzi un click cand e gata. Unii care au avut ceva banding minor au zis ca uniformitatea ecranului se îmbunătățește dupa ceva ore bune de utilizare si unu două cicluri de astea mici de reîmprospătare care le face televizorul singur. După 2000 de ore de functionare face si un ciclu mare care dureaza mai mult.

    Eu ma bucur ca m-am decis la OLED pana la urmă, urasc blooming-ul ala de pe LCD-uri mai ales in HDR, tot mi-am făcut probleme de burn in dar am zis ca o viață am si daca ma cace ceva fericit de ce sa nu las temerile si să-mi iau ceva ce mă bucură. Eu unul nu urmaresc de loc cablu TV ca majoritatea posturilor sunt pierdere de timp si la continut variat gen Netflix si filme din alte surse, gaming de pe consolă nu prea ai șanse de burn in.
    Unele filme in Dolby Vision sunt spectacol pe OLED, de abia aștept sa vad si ceva gaming next gen pe el!

    Playlist cu testele: https://www.youtube.com/playlist?lis...V-XzvSK4IrMEPS

  17. #1057 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    M-am gandit la CX sau BX daca il gasesc la un pret considerabil mai mic. Mult timp am sperat ca pot gasi un televizor mai ieftin care sa ma multumeasca, dar dupa multe cautari am ajuns la concluzia ca absolut toate televizoarele ieftine sunt mizerabile. Am doua emotii cu OLED-ul:
    • In diverse recenzii am vazut ca sufera de black crushing in scenele cu mai multe nuante de negru. Stiu ca pentru unii nu conteaza, dar mie mereu mi-au sarit in ochi foarte mult detaliile pe negru mult mai mult decat orice alte considerente precum contrast sau luminozitate. Nu suport sa vad forme care se imbina cand nu ar trebui sau, la fel de grav, blooming, sub nicio forma.
    • Sufrageria mea e un dreptunghi incadrat de peretele cu televizorul pe de o parte, si un perete complet din sticla transparenta pe cealalta parta. Orientat spre Est, fara nicio alta cladire in zona, pot spune ca e un paradis al luminii naturale si un cosmar al oricarui ecran. Pot pune cel mult o draperie de culoare deschisa care sa nu afecteze desginului apartamentului, dar cu siguranta nu va bloca toata lumina in plina zi. Imi poti spune cat de sensibil e televizorul cand vine vorba de reflexie
    Edit: Am uitat sa mentionez ca nu ma voi uita decat la content 4K HDR din surse de calitate + jocuri.

  18. #1058 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Pe partea de black crush iti poti spune ca n-am intalnit in niciun content pana acum si am incercat tot de la TV, seiale HD, seiale UHD HDR, Bluray HD, UHD, UHD HDR, Netflix Dolby Vision, jucat pe PS4 Pro atat cu si fara HDR, clipuri pe Youtube de toate felurile, Amazon Prime etc. Mie chiar mi se pare ca are chiar putin raised blacks in Dolby Vision.
    Din ce am inteles eu, CX ar sta mult mai bine la near black decat toate modelele mai vechi de la LG, cel putin. Poti sa ai black crush daca pui luminozitatea sub 50, ceea ce oricum nu e indicat.
    Pe partea de raised blacks in DV se asteapta un fix acum in noiembrie. E un tip pe avsforum care spune ca a testat noul FW si ca va aduce f multe imbunatatiri, nu numai in DV.

    Legat de privit ziua, eu am fereastra pe peretele din partea dreapta a TV-ului si nu pot sa spun ca afecteaza lumina de afara, asta in conditiile in care nu am setat OLED light la mai mult de 80 ziua.
    Legat de reflexii, da, daca ziua in amiaza mare este un cadru foarte intunecat, te vei vedea si tu in ecran, daca iti schimbi focusul, dar asta cred ca e valabil oarecum si la cele LED.

    Oricum, cel mai bine te iei dupa reviewerii priceputi de pe youtube, decat sa te apuci sa testezi tu prin magazin. In primul rand mai trebuie un pic de umblat la setarile de imagine, pana sa iti faci o idee, apoi imaginea unui OLED se cam aseaza dupa aprox 200 de ore de functionare.
    Da, daca vezi pete de culoare sau mai stiu eu ce iregularitati in imagine de cand il iei, clar are o problema.
    Ia-l de la un magazin de unde poti face retur lejer in caz de ceva si asa il vei testa tu acasa cat ai chef in acele 14, 30 sau 60 de zile de retur.

  19. #1059 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Black crush cred ca întâlnești mai mult decât la OLED la televizoarele high end de la Samsung ca de exemplu Q90R unde vedeam teste comparative cu televizoare LCD de la Sony. Samsung au ceva algoritm de dimming agresiv sa inlature cât de mult blooming-ul dar asta face si black crush, Sony sta bine la detaliile din negru dar la ei dai de blooming.
    Eu am un B9, out of the box am avut black crush pe unele moduri imagine, m-am tot jucat cateva zile cu setările, am observat ca dacă tin dynamic contrast pe ceva mai sus de low am black crush dar pe low e super ok si brightness il am pe 52. Eu unul nu sting becul nici seara cand ma uit la televizor si nici asa nu simt ca pierd detaliu in negru.
    Daca ești foarte pretentios probabil o calibrare profesională ți-ar garanta colorit cât mai bun si imagini fara black crush.
    Legat de livingul tău nu știu ce sa zic, probabil ai avea multe reflexii, ca era unde e televizorul meu e pe nord si precum am zis nici noaptea nu sting lumina cand ma uit la TV dar poate la mine ajută si mobila, televizorul de 55" a intrat exact la fix in incinta mobilei si e destul de ferit de lumină, chiar si de cea de la candelabru având acel raft deasupra, vezi poza atașată.


    @keanustar, nu ai setat mai mult de 80 la OLED light nici in materiale HDR 10 sau Dolby Vision? Este destul de greșit sa nu lasi pe 100 OLED light si 100 contrast, televizorul unde unele imagini sau highlit-uri is masterizate in sute poate chiar peste 1000 de niti trebuie să aiba de unde să-și ia aceea luminozitate altfel înlături chiar ideea acestor materiale.
    Un OLED are luminozitate pe undeva in jur de 700 niti deci eu unul in materiale HDR 10 / DV las setarile alea pe maxim că să-și poată lua TV unde trebuie luminozitate din valorile la care au fost masterizate acele imagini.
    E chiar super sa vezi scene cu noane sau lumini care ți se par ca au lumina lor proprie ca in realitate, nori luminați de soare care par reali etc. Nu prea înțeleg de ce unii prefera sa taie din efectele astea setând TV pe valori mai mici.

    Da, in SDR se masterizeaza totul la 100 niti si acolo nu ai nevoie de setari maxime dar dacă in HDR lumina unei lămpi trebuie sa aibe 500 de niti de ce sa limitez televizorul si sa mi-o afișeze la 300? Înțelegi ideea mea sau ma rog, ideea din spatele setarilor maxime?
    Fiecare face dupa placul sau gustul lor dar eu unul mi-am luat TV apt de HDR sa ma bucur de materiale astea, de aia televizoare ieftine care se zice ca sunt HDR de fapt e doar marketing ca multe din ele nu is in stare să ajungă nici pe aproape la luminozitatea necesară asa ca daca avem televizoare bune sa le lasam sa fie bune!
    Attached Images Attached Images screenshot_20201109-094624.png

  20. #1060 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Probabil nu am fost clar. Era vorba de SDR cu 80 OLED light. Stiu ca in HDR trebuie lasat la maxim. Am OLED de 4 ani si ar fi fost trist sa nu stiu asta pana acum
    Ce nu mi se pare ok este ca ai setat brightness la 52. In mod normal ar trebui lasat la 50, daca nu sunt probleme cu panoul sau vreo problema de soft. Mai bine lasi la 50 si setezi Gamma corect. Deja daca cresti brightness peste 50 incepi sa pierzi putin din negru.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 53 of 74 FirstFirst ... 3 43 51 52 53 54 55 63 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts