Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 63 of 74 FirstFirst ... 13 53 61 62 63 64 65 73 ... LastLast
Results 1,241 to 1,260 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #1241 SP
    Member flaviud's Avatar
    Au livrat deja si pot spune, dupa 2 ore de butonat, ca într-adevăr este o diferenta vizibila fata de precedentul. Am facut ceva teste pe Ps5, Hbo Max, film de pe hard extern, posturi tv si sunt ff multumit, chiar se vede o diferenta care sa justifice schimbarea tv-ului. Cat despre burn nu am nici o grija, nu ma uit des la Tv, jocurile le schimb mereu, nu joc multiplayer aproape deloc...Multumesc oricum pentru sfaturi

  2. #1242 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Ma bucur ca iti place, asta este cel mai important, sa-l folosesti sanatos!

  3. #1243 SP
    Member flaviud's Avatar
    Da, multam frumos! Initial, acum 3-4 luni luasem un lcd sony 55x93 si am scris chiar aici pe thread ca nu vad mari diferente., oricum nu suficient cat sa schimb tv-ul cu unul nou. Cineva mi-a sugerat sa incerc un oled de la lg si am luat B-ul de la LG(pt teste) si se vedea o diferenta, mai ales in scenele intunecate. De atunci m-am mai documentat si am zis ca daca tot iau, poate prind C-ul la un pret bun si acum chiar a fost ok. Dar recunosc ca nu ma asteptam sa fie chiar asa mare diferenta, e un mare pas inainte. Multam oricum tuturor pt sfaturi

  4. #1244 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    @Encman, cata perioada de timp ai bagat acelasi joc? Eu nu-mi mai fac probleme de burn in, variez continutul, este ca joc cateva zeci de ore acelasi joc cateva saptamani la rand dar dupa ce-l termin joc altceva sau poate nu mai joc nimic timp de 1-2 luni de zile. Mai merg filme pe el intre sesiunile de gaming, am televizorul de 2 ani, un B9, panoul nu poate fi mai uniform orice test as rula.

  5. #1245 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Quote Originally Posted by flaviud View Post
    Salut, vreau sa-mi iau un tv nou si oscilez intre astea doua modele, am si eu nevoie de o parere doua: Sony 55A83 sau LG55C12?
    Mergi pe LG C12 si nu o sa-ti para rau. Am si eu un LG 55C9 luat anul trecut folosit la greu cu PS5 (8-10 ore pe zi) si sunt multumit de el, de asemenea mai am si un Panasonic 55FZ800 (panel de LG seria C cred din 2018) si e super. Inca n-am burn in pe niciunul din ele si eu doar pe OLED as da banii.

  6. #1246 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    ^ a zis deja ca si-a cumparat C1.

  7. #1247 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    @Srachi pai la tine e OK, alternezi jocurile.

    La mine era vorba despre acelasi joc rulat, cate 8 ore.. uneori si 12 ore pe zi.. intr-o perioada de luni de zile. Abia apoi altceva. Sau deloc. Dupa care reluam.
    Eu am perioade si perioade de gaming. In functie de timp, chef si daca ma adun online cu unul sau altul. Nu ma joc cu lunile apoi bag intensiv sesiuni.. nu sunt gamer tipic. Nici nu stiu daca sunt gamer

    Departe de mine gandul de a lovi in OLED, cum am spus dealtfel eu as da banii doar pe un astfel de TV, dar am vrut sa mentionez deoarece se poate intampla. Puneam si o poza dar sunt in concediu.
    Panoul insa nu a fost uniform de la inceput.. nu stiu daca are legatura sau nu. Nu am dat retur si comandat altul pentru ca ma saturasem de facut asta pe LED-uri Samsung sau Sony (pixeli morti). Am zis **** it. Oricum se mai "aseaza" cu vremea. Oricum perfect e foarte greu de prins.

    In alta ordine de idei cand am observat burn in am facut un pixel refresher manual (parca asa se numeste procedeul) si sincer mi se pare ca panoul este acum si mai putin uniform.. dar ma pot insela (observabil pe negru in unele jocuri, nu cand opreste iluminarea pixelilor intr-un cadru de film de exemplu).
    Nu stiu daca as recomanda acest procedeu cu burn in sau nu. El isi face ceva de genul oricum automat dupa inchidere (se inchide display-ul dar de fapt nu chiar, se inchide de tot la cateva minute dupa).

    In sfarsit.. nu imi pasa prea mult sincer. Cand te joci nici nu prea observi. Doar pe fond rosu (uneori, depinde cat de uniforma este imaginea). Este ceea ce este pana la urma. Si-a scos banii. De se strica voi cumpara altul.. si-asa ma gandeam la o generatie mai noua pentru VRR.
    Pana la urma.. eu l-am folosit "necorespunzator" chiar daca "el are ceva" acum.

  8. #1248 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Da, pixel refresher sau romaneste ciclu compensare pixeli. Este de doua feluri, cel de care zici ca face automat cand stingi televizorul este facut dupa 4 sau mai multe ore acumulate de uz si aceste dureaza putin undev pana in 10 minute.
    Mai este ciclul mare care se face la 2000 de ore acumulate, cand dai sa stingi TV iti apare mesaj cum ca va face unul si ca va dura mai mult si bla bla mai stiu ce. Acesta este ciclul care il poti da si manual din meniu dar nu e recomandat sa fie facut doar daca ai probleme asa ca pana la urma chiar daca nu dadeai tu manual il facea televizorul automat la fiecare 2 mii de ore adunate.

    In rest inteleg, la acelasi continut rulat atata timp e mult mai expus la probleme, mai este oo functie in meniu, logo luminance adjust care ti-as sugera sa-l pui pe high daca joci asa mult acelasi joc. Televizorul obsearva logo-uri sau imagini statice si in locul respectiv diminueaza putin luminozitate, din fabrica vine setat pe normal iar asa eu nu am sesizat ochiometric acea scadere in luminozitate pe HUD-uri sau logo-uri dar poate pe high e mai agresiv si observi dar sti ca ai panoul mai protejat.

  9. #1249 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Dap, asa este, il face automat. Fie mai rapid fie mai lung. Inca nu am peste 2000 de ore pe noul ciclu.
    Nu ma astept sa se intample mare lucru oricum.. nici dupa inca un refresh de genul.. cum spuneam mi se pare ca se vede mai prost dupa primul.
    Pe de alta parte.. este ars (pe rosu).. ce sa se intample altceva Nu se mai repara. De aceea se numeste burn in. Noroc ca nu prea se observa.

    Legat de logo luminance adjust, este pe high, am trecut serios prin setari (fara calibrare profesionista), etc. cand l-am luat.
    Posibil sa-mi fi scapat dar ma cam indoiesc. Rareori imi scapa lucruri.
    Este insa o buna optiune, ma bucur ca ai mentionat, poate mai sunt si alti proaspat detinatori de OLED. Logourile si interfetele "fixe" precum cele din jocuri multiplayer (rulate mult prin natura lor) nu sunt foarte bune prietene cu atfel de display-uri.

  10. #1250 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Din ce am inteles eu la acel ,,ciclu mare,, imaginea se uniformizeaza prin diminuarea zonelor mai bune. Mai babeste: daca ai 9 creioane de 10cm lungime si unul de 9cm, o sa le aduca pe toate la dimensiunea de 9cm. Nu ma pricep foarte bine la detalii tehnice, dar are sens. De pus, nu mai poti pune, asa ca tai de unde este.

  11. #1251 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Da, asa am citit si eu parca pe undeva cand ma informam inainte sa iau OLED. Degradeaza pixelii buni ciclul mare, bineinteles daca trebuiesc. Al meu B9 face doi ani luna viitoare, inca nu am 4 mii de ore, a facut un ciclu mare la putin dupa un an de folosinta(cred ca 15 luni) si ma astept inca la unul in curand caci parca am folosit mai mult televizorul in ultimul timp, trebuie sa-mi iau o telecomanda de service in caz ca vreau sa va in meniul de service orele de folosinta.
    Panoul meu si acuma este foarte uniform, nici DSE nici vertical banding nu am pe orice test de gri 5% - 10% -20%, l-am prins bine la uniformitate.
    Chiar m-am uitat ieri la Doctor Strange in the Multiverse of Madness in Dolby Vision varianta IMAX si a fost un deliciu vizual, filmul foarte fain filmat si masterizat.
    Luminozitatea mi se pare tot la fel de buna ca si cand a fost nou, de fapt au viata si ledurile astea organice,se mai busesc ele da sper sa tina mult si bine.

  12. #1252 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Dincolo de acea "uniformitate imperfecta" nu am ce comenta nici eu. Cu tot cu (abuz) burn-in sus mentionat.
    La ani distanta inca sunt surprins de cat de bine se vede un film HDR in 4K. Chiar si continut doar HD, chiar si fara HDR ci doar "upscalat" .. excelenta treaba.
    Iar jocurile se vad intr-un mare fel.. daca au si suport HDR cum trebuie.. cea mai frumoasa imagine posibila pe un TV dupa mine. Au reusit lucru mare cei de la LG cu OLED-urile.

    PS: stiam de cand l-am luat ca la un moment dat nu se vor vedea la fel ca la inceput (deh, pixeli organici) dar ceva imi spune ca trebuie sa mai treaca niste multipluri de 2000 de ore.. Pe de alta parte, cum spuneam anterior, chiar nu m-ar deranja unul nou cu VRR..

  13. #1253 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Vreau sa schimb tv-ul si nu sunt hotarat ce sa aleg.Îl voi pastra pentru urmatorii 10 ani (sper sa funcționeze atat ) sau mai mult, deci în teorie va apuca și generația următoare de console, daca vom mai avea una.M-am gândit la următoarele modele:
    -Samsung Crystal AU9072 2100 lei
    -Sony X89J 3300 lei
    -LG OLED C21LA 4530 lei

    Sunt limitat de diagonala, maxim 108 cm.Buget as avea pentru fiecare cu un mic efort.O sa vizionez si filme 4k, full hd.
    Jocurile pe care le avem acum ma gândesc ca majoritatea rulează în 4k cu 60hz, iar shootere joc ocazional.
    La un moment dat voi avea nevoie de cei 120hz si merită să iau oled-ul sau e bun și led-ul cu hdmi 2.1 de la Sony?

  14. #1254 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Ia OLED-ul daca stii ca nu o sa-l tii ore in șir pe același canal. Si fă un efort sa iei o diagonala mai mare. O sa regreți în viitor ca n-ai luat.

  15. #1255 SP
    Member flaviud's Avatar
    Quote Originally Posted by ConuGeo View Post
    Vreau sa schimb tv-ul si nu sunt hotarat ce sa aleg.Îl voi pastra pentru urmatorii 10 ani (sper sa funcționeze atat ) sau mai mult, deci în teorie va apuca și generația următoare de console, daca vom mai avea una.M-am gândit la următoarele modele:
    -Samsung Crystal AU9072 2100 lei
    -Sony X89J 3300 lei
    -LG OLED C21LA 4530 lei

    Sunt limitat de diagonala, maxim 108 cm.Buget as avea pentru fiecare cu un mic efort.O sa vizionez si filme 4k, full hd.
    Jocurile pe care le avem acum ma gândesc ca majoritatea rulează în 4k cu 60hz, iar shootere joc ocazional.
    La un moment dat voi avea nevoie de cei 120hz si merită să iau oled-ul sau e bun și led-ul cu hdmi 2.1 de la Sony?
    Salut, daca te uiti mai in urma pe acest thread o sa vezi ca am avut si eu dilema asta. Am luat un Sony X93J si nu vedeam mare diferenta fata de fostul meu tv, care era vechi de aproape 6 ani, iar toata lumea de aici mi-a recomandat sa incerc un oled. Apoi am luat un Oled LG B13A si se vedea o diferenta destul de mare, dar dupa ce m-am documentat mai bine am vazut ca C-ul de la LG e cea mai buna alegere si raportul calitate-pret e cel mai bun.
    Am luat C-ul de o luna si pot zice ca merita banii, chiar e diferenta fata de ce aveam, filmele se vad wow - cred ca aici a fost cea mai mare diferenta, iar la jocuri o sa vezi o mare diferenta mai ales in fazele unde sunt scene intunecate. Bafta!!!

  16. #1256 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Mulțumesc frumos de sfaturi, voi merge pe oled. Te cred @GabiCutlac dar atat imi permite spațiul din camera, 121 cm ar fi prea mare.
    Ar mai fi Samsung Neo QLED43QN90A ceva păreri sau merg pe LG?

  17. #1257 SP
    Member iionut's Avatar
    Am luat un Philips OLED 706 cu suport VRR, iar când mă duc la consolă la setările de ecran ca să activeze VRR îmi zice că acest TV nu are VRR. I-am făcut și Upgrade la OS și la fel. L-am pus în portul HDMI 1 pe care scria 4k120. Meniul TV-ului e complex și pe net nu găsit instrucțiuni... Dacă are cineva modelul ăsta de TV și a activat VRR să-mi spună și mie cum se face, mulțumesc

  18. #1258 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Samsung nu e OLED.
    In ce sens ar fi prea mare 121? Te temi ca distanta de vizionare e prea mică? Eu stau la aprox 1,75 m de un 55" si mi se pare perfect.

  19. #1259 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Dupa ce am folosit cativa ani un LED 4K, am trecut la OLED de un an si este cu totul alta experienta. Nu as mai face trecerea inapoi la LED nici in ruptul capului.

    Consider ca experienta suprema de a te bucura de filme/jocuri este pe OLED, ba chiar mi se pare cateodata ca am stricat anumite experiente fiindca le-am experimentat pe LED iar daca as fi asteptat inca putin as fi avut o experienta superioara. De exemplu, am terminat recent seria ORI, jocuri care se vedeau extraordinar pe OLED insa sunt sigur ca pe LED as fi pierdut destul din experienta pe care mi-au oferit-o aceste jocuri pe OLED.

    Eu in locul tau as alege fara discutii OLED si, in plus de asta, as face pe dracu-n-patru sa gasesc o solutie pentru o diagonala mai mare.

    Mi-am luat initial 138cm si i-am facut retur in doua zile pentru a-mi lua 165cm, televizor pe care il tin intr-un dormitor. Fa-ti curajul sa gasesti o solutie pentru o diagonala mare.

  20. #1260 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Phillips nu mai este ce a fost! Unele modele au orobleme cu VRR din cate am mai citit si probabil nu le vor remedia doar pe mkdelel mai nou. Phillips acum de fapt este TP Vision, chinezi! Unii isi iau televizoroae de la ei doar pt prostia aia de ambi light! Adică ori vrei beculete si culor proiectate pe perete ori vrei o experiență cinematică?

    @ConuGeo, nu-ți mai lua LCD, nu mai recomand nimănui, eu unu sunt satul de retro iluminare, blooming, clouding/backlight bleeding! Ia-ți LG-ul, C2 este un TV foarte bun dar nu-ți lua modelul de 42 sau 48 de inci, ia-ți ala de 55". Așteaptă si pândește o ofertă, seria C de 55 de inci de multe ori coboara la 4500 ron!
    Nu te scuza cu spațiul! Transforma-ti camera, arunca mobila veche dacă trebuie. Zici ca vrei să-l ti și să-l folosești cat mai mult posibil asa ca unul de 55" este un must! Filmele 4K au nevoie de un ecran maricel sa vezi si sa te bucuri de detaliu, eu am un 55" in dormitor, stau la 2.30 metri de el si ar fi mers si un 65", la inceput ți se pare mare dar apoi te obișnuiești si te bucuri ca ai aoes o diagonala mai mare!
    Daca ai bani m-aș uita si la noile QD OLED, samsung are S95B cu panou QD OLED dar din pacate nu au Dolby Vision implement iar Sony a iesit cu A95K!
    Panasonic au si ei OLED -uri bune da scumpe, Seria C de la LG cam oferă de toate la un preț bunicel si anul asta vine cu panou de generatie noua si cu luminozitate mai mare decat cele mai vechi!
    Din nou vreau să repet, fă o schimbare in cameră dacă trebuie, nici mie nu-mi intra mai mare de 49" dar am rezolvat sa fie bine!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 63 of 74 FirstFirst ... 13 53 61 62 63 64 65 73 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts