Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 104 of 158 FirstFirst ... 4 54 94 102 103 104 105 106 114 154 ... LastLast
Results 2,061 to 2,080 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #2061 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Imi pare rau s-o spun, dar suntem o tara terminata din toate punctele de vedere.

    Ce am fost inainte de 90 si ce am ajuns acum? Am o puternica impresie ca nimic nu ne mai apartine in tara asta, locuim “in chirie” in propria tara.

    Principalii vinovati nu sunt cei care ne conduc, principalii vinovati suntem NOI pentru ca asistam pasiv la tot ce se intampla, suntem simpli privitori la toate marsaviile “mai marilor”, suntem niste oi.

    Nu ma ma mira asta pentru ca asa suntem construiti genetic. In toata istoria noastra am fost niste sclavi. “Capul plecat sabia nu-l taie” va suna cunoscut? Sa nu ma luati cu cartile de istorie... istoria a fost denaturata, umflata samd. Nu ma credeti, cautati documentare alternativa.

    Revenind la “actualitate”, “Partidul te vrea prost” va suna cunoscut? De ce nu se mai pune accent pe educatie? De ce traim intre atatia analfabeti, oameni care nu pot gandi singuri alternative si sunt manati de instinctul de turma? Pentru ca prostii pot fi foarte usor manipulati dragilor, o tactica aplicata cu succes pe plaiurile mioritice dovada fiind si marea masa de oi care se bucura si slavesc partidul pentru 1 leu in plus la pensii si salarii neluand in calcul ca odata cu cresterile de pensii si salarii cresc si preturile, taxele... etc.

    Este de noaptea mintii cum nu poti vedea asta... nu-mi vine sa cred cand ii aud pe la TV :” da domne, au facut! Au marit pensii si salarii”. Da cum ramane idiotule cu pretul la energie electrica, la gaze, la pridusele de baza, la ala te-ai uitat?!

    Discutam pe forumuri, discutam la un gratar, discutam la o bere in fata blocului. Multi suntem constienti ca ceva trebuie facut insa, nimeri n-are tupeul sa o faca.

    Dar oare nu este cam tarziu? Au furat, ne-au indatorat in asa hal incat generatii de acum incolo vor plati “haraciul”, nu stiu daca vom mai ajunge vreodata pe 0.

    Este nevoie de o revolutie, nu ca cea din 89, aia nu a fost revolutie , aia a fost lovitura de stat.

    Am ajuns sa-l regretam pe Ceausescu, a dracu democratie, al dracu progres...

    Ps: sunt apolitic, pentru mine toti sunt niste hoti ordinari.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2062 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    Cum poti sa spui ca esti apolitic, dar mai sus te plangi de situatia politica actuala? Termina cu textele dramatice, ca nu au niciun rost. Daca vrei sa schimbi ceva, du-te la vot!

  3. #2063 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Dragul meu, eu nu fac politica, nu sunt simpatizant al vreunui partid politic. Cum se traduce asta pentru tine?

    Mai scuteste-ma cu mizeria asta cu “du-te la vot daca vrei sa schimbi ceva”, asta sa le-o spui alor tai in sedintele de partid desi... nici macar aia nu cred in ea.

    Nu schimbi nimic prin vot, totul este “manarit”, se fura in draci in functie de care e mai tare-n.. instalatie.

    Dar da, m-am dus la vot pentru a-mi anula buletinul ca sa nu jongleze ei cum vor cu el.

    Nu asta e solutia, solutia este sa fie rasi toti de pe fata pamantului, sa infunde puscariile pana la adanci batraneti si sa li se ia totul.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    ---------- Post added 17-06-2018 at 20:50 ----------

    Quote Originally Posted by maudrunk5 View Post
    Cum poti sa spui ca esti apolitic, dar mai sus te plangi de situatia politica actuala? Termina cu textele dramatice, ca nu au niciun rost. Daca vrei sa schimbi ceva, du-te la vot!
    Ai tupeul sa ma acuzi pe mine de texte dramatice? Deschide ochii baietas (daca nu cumva ai fost crescut de mamica si taticu(membri ai “elitelor” acestei societati) in puf si-ti pica totul de-a gata din cer) si uita-te in jurul tau... poate esti multumit ca-ti permiti o shaorma si o bere la final de saptamana.. poate esti multumit cu tzatzele si cocalarismul ce abunda la posturile tv din Romania, poate esti genul ala de persoana, EU nu sunt.

    Eu nu ma multumesc sa muncesc de dimineata pana seara ca apoi altii sa se distreze pe banii mei, altii care mai au si tupeul sa-mi jigneasca inteligenta si sa ma ia de prost.

    De smecherii astia din Romania de dupa 90 sunt satul prietene, de curios, ce varsta ai matale?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #2064 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    Ok, scriam si apoi am vazut editul tau si e clar ca esti frustrat rau de tot... In primul rand, nu mai face presupuneri despre mine sau parintii mei, nu ma cunosti, nu stii despre ce vorbesti. In al doilea rand, apolitic inseamna ca esti indiferent de situatia politica, tu ai scris mai multe paragrafe despre "cat de naspa e in romania, toti politicienii sunt prosti". Si in utlimul rand, sunt curios ce solutii prezinti tu, daca votatul nu este una buna, pe langa genocidul in masa a clasei politice.

    Legat de varsta, m-am nascut dupa 90. Daca tu care esti satul de "smecherii" astia de dupa 90, cum poti sa spui ca il regreti pe Ceausescu? In Romania, astazi se traieste mult mai bine decat acum 10/15/20 de ani.

  5. #2065 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Prietene, mai cauta acolo pe dexul ala online din care-mi citezi sa vezi ca mai are si alte definitii.

    Recunosc, sunt frustrat, dar nu din motivele pe care le crezi tu. Ma frustreaza prostia prietene, ma frustreaza apatia si instinctul asta de turma ce rezida intr-un procent covarsitor al locuitorilor acestor tari. Ma frustrezi tu si modul in care gandesti pentru ca esti exponentul a ceea ce au nevoie nenorocitii care au distrus tara asta.

    Spui ca traim mai bine acum decat o faceam inainte de 90, de unde stii prietene cum se traia inainte de 90? Spui ca ai fost nascut dupa... ma scuzi, imi raspund singur, mizeria numita “Memorialul durerii” a avut grija sa-ti dea raspunsurile.

    Ce-mi plac mie astia care-si dau cu parerea despre ce a fost inainte de 90 desi ei nu existau atunci.

    Dar asta este generatia asta noua, ei cred ca le stiu pe toate dar defapt... nu stii nimic prietene, stii doar ce au vrut “smecherii” sa afli.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  6. #2066 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    APOLÍTIC, -Ă, apolitici, -ce, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care este în afara politicii, care nu se ocupă cu politica. 2. Adj., s. m. și f. (Persoană) care susține sau practică apolitismul. – Din fr. apolitique, (2) și după rus. apoliticĭnîi.

    APOLÍTIC, -Ă adj., s.m. și f. (Cel) lipsit de spirit politic, care arogă indiferență față de politică. [Cf. fr. apolitique, it. apolitico].

    Ma frustrezi tu si modul in care gandesti pentru ca esti exponentul a ceea ce au nevoie nenorocitii care au distrus tara asta.
    Acela fiind? Faptul ca votezi = esti manipulat? Si pe mine ma frustreaza gandirea asta pe care o ai tu, sa stai cu mainile in buzunar si sa zici cat de prost o ducem.

    Spui ca traim mai bine acum decat o faceam inainte de 90, de unde stii prietene cum se traia inainte de 90?
    Nu am aparut asa dintr-odata din negura vidului, am si eu parinti si bunici si stiu de la ei cat de prost a fost.

    10/15/20 de ani
    Ce-mi plac mie astia care-si dau cu parerea despre ce a fost inainte de 90 desi ei nu existau atunci.
    Ma refeream la perioada post-comunista.

  7. #2067 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Ma bucur ca te-ai lamurit cu apoliticul, deci pot spune in continuare ca sunt apolitic fara sa sari tu de fund in sus.

    Asta am spus eu? Ca daca te duci la vot esti manipulat? Reciteste prietene ce am scris, am spus ca si eu am fost la vot.

    Imi spui ca nu fac ceva sa schimb, prietene, tu crezi ca suntem in filme aici? Nu pot schimba nimic eu singur, nu pot lupta singur impotriva masei covarsitoare de prostime. Asta nu inseamna ca nu pot arata realitatea, o realitate pe care n-o poti ignora decat in doua situatii:

    1. Esti unul dintre nenorocitii de “sus”
    2. Faci parte din marea masa de indobitociti

    Revenind la vremurile celelalte, ia spune-mi prietene ce povesti ingrozitoare ti-au spus parintii si bunicii? Ce nenorociri au indurat?

    Totodata, daca tot afirmi ca acum se traieste mai bine, da-mi niste exemple prin comparatie.

    Astept...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #2068 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    Prietene, poti sa astepti mult si bine. N-am decat sa-ti urez multa bafta si poate deschizi si tu ochii aia si realizezi ca nu se intampla numai lucruri rele.

  9. #2069 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by maudrunk5 View Post
    Prietene, poti sa astepti mult si bine. N-am decat sa-ti urez multa bafta si poate deschizi si tu ochii aia si realizezi ca nu se intampla numai lucruri rele.
    Sa inteleg ca nu esti in stare sa dai exemple. Ok, nu stiu de ce ai mai deschis discutia daca nu esti in stare s-o duci pana la capat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #2070 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    PS3 E CEA MAI BUNA CONSOLA


  11. #2071 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    PS3 E CEA MAI BUNA CONSOLA




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #2072 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

  13. #2073 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    Nu schimbi nimic prin vot, totul este “manarit”, se fura in draci in functie de care e mai tare-n.. instalatie.
    Cum poti sa spui ca nu schimbi nimic prin vot? Traim sub un alt regim si nu stiu eu? Votul sta la baza fiecarei democratii, prin vot se decide soarta tarii. Atata timp cat altii, ca si tine, prefera sa stea acasa sau sa anuleze votul, isi lasa soarta in mana oamenilor care se vand pentru un mic si o galeata.

    Dar da, m-am dus la vot pentru a-mi anula buletinul ca sa nu jongleze ei cum vor cu el.
    Ironic, te duci acolo sa anulezi votul sa "nu faca aia ce vor cu el", dar tu ii ajuti pe aia cu masa loiala de votanti.

    Nu asta e solutia, solutia este sa fie rasi toti de pe fata pamantului, sa infunde puscariile pana la adanci batraneti si sa li se ia tot
    Sa fie rasi toti de pe fata pamantului, ai 5 ani? In rest, de acord cu a doua parte.

    Ce-mi plac mie astia care-si dau cu parerea despre ce a fost inainte de 90 desi ei nu existau atunci.
    Dar asta este generatia asta noua, ei cred ca le stiu pe toate dar defapt... nu stii nimic prietene, stii doar ce au vrut “smecherii” sa afli.
    Continua sa comunici in modul asta pasiv-agresiv, arati cat de arogant esti. Pai cum dom'ne, astia de dupa 90 sunt niste drogati si ratati care nu stiu ei nimic, huooo!!unuunu!.

    Ma bucur ca te-ai lamurit cu apoliticul
    Serios, reciteste inca o data definitia, cauta si in engleza daca acolo intelegi mai bine. Nu ai cum sa fii apolitic atata timp cat tu te duci la vot, chiar daca l-ai anulat, ai facut asta sub forma de protest, daca asta nu e politic atunci nu stiu ce e.

    Asta am spus eu? Ca daca te duci la vot esti manipulat? Reciteste prietene ce am scris, am spus ca si eu am fost la vot.
    Nu am inteles la ce te referi prin "modul meu de gandire", d-aia am si pus semnul intrebarii, am presupus ca la asta te referi.

    Imi spui ca nu fac ceva sa schimb, prietene, tu crezi ca suntem in filme aici? Nu pot schimba nimic eu singur, nu pot lupta singur impotriva masei covarsitoare de prostime.
    Nu e vorba de niciun scenariu SF aici, e chiar simplu: te duci la vot ( si nu il anulezi !!!) impreuna cu alti oameni pentru a combate masa covarsitoare de prostime care este manipulata de faina si ulei.

    Asta nu inseamna ca nu pot arata realitatea, o realitate pe care n-o poti ignora decat in doua situatii:
    1. Esti unul dintre nenorocitii de “sus”
    2. Faci parte din marea masa de indobitociti
    Am zis eu ca e bine ce se intampla acum in Romania? Nu ignor realitatea, ba tocmai, incerc sa inteleg cat mai bine ce se intampla si sa ajut cum pot.

    Revenind la vremurile celelalte, ia spune-mi prietene ce povesti ingrozitoare ti-au spus parintii si bunicii? Ce nenorociri au indurat?
    Din nou, dai dovada de aroganta si pe un ton ironic spui "ce nenorociri au indurat". Nu a fost nimic dramatic, dar nu a fost roz, se descurcau cu ce puteau. Stii si tu bine daca ai trecut prin comunism.

    Totodata, daca tot afirmi ca acum se traieste mai bine, da-mi niste exemple prin comparatie.
    Aici inseamna ca tu nu ai nicio treaba cu realitatea, daca tu consideri ca era mai bine acum 20 de ani decat acum, nu cred ca mai e nevoie de niciun exemplu.

  14. #2074 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Fara a arata cu degetul, sunt de parere ca doar prin vot se poate schimba ceva. Si daca nici la urmatoarele alegeri nu avem cu cine vota.. cred ca exageram, sau pur si simplu nu ne pasa. Motiv pentru care nu avem niciun drept sa ne plangem.

  15. #2075 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Tu ai tupeul sa-mi spui mie ca traim mai bine decat acum 20 de ani? Bai nene, tu privesti mai departe de norisorul roz pe care plutesti?

    La ora actuala sunt peste 17000 copii cu ambii parinti plecati la munca in strainatate, am ajuns la o populatie de 16 milioane(restul fiind plecati afara pentru un trai mai bun), natalitatea a scazut drastic... samd

    Astea sunt semne de trai bun prietene? Toata industria este la pamant, tot ce a construit “dictatorul” impreuna cu ai nostri parinti si bunici este la pamant, fier vechi ... vandute de smecheri samd

    Habar n-ai pe ce lume esti, n-are sens sa mai dezbat subiectul asta cu tine pentru ca mi se urca sangele la cap csnd te vad asa de incuiat.

    Cu votul nu mai rezolvi nimic pentru ca vei vota un nou hot, un om cinstit nu ajunge acolo sus prietene.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #2076 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    ) ok. macar am ras, daca tot am pierdut timpul de pomana sa-ti scriu. dar tot nu mi-ai zis ce solutie propui, daca votul nu schimba nimic.

  17. #2077 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Quote Originally Posted by maudrunk5 View Post
    ) ok. macar am ras, daca tot am pierdut timpul de pomana sa-ti scriu. dar tot nu mi-ai zis ce solutie propui, daca votul nu schimba nimic.
    Asta este tragedia defapt, tie iti vine sa razi, cum am mai spus esti exemplarul perfect pentru ei si, din pacate, ca tine sunt multi, d’asta se duce tara asta de rapa, din cauza ignorantei voastre, din cauza faptului ca va vindeti pe pomeni electorale, pe 3 mici si o bere.

    Si cu asta am incheiat dialogul cu tine, mi-e scarba deja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #2078 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Din punctul meu de vedere Romania a evoluat enorm, acum 10 ani eram o alta tara, acum suntem la un nivel spre decent ( cel putin pe orasele mari , cele care conteaza defapt pt ca intretin prin darile la stat si restul tarii ,adica pe cei ce traiesc pe ajutor social si pensii )

    pana si doctorii incep sa aiba salarii decente desi iau si spaga si au cabinete personale

    in urmatorii 10 ani prevad o Romanie asemanatoare cu tarile din spre vest si poate in 30 de ani cu cele nordice asta daca ne mai tine pamantul pana atunci si nu da careva drumul la ceva bomba atomica

    acum 10 ani un salariu normal in Spania era undeva la de 4 ori mai mult fata de Romania , acum este undeva la de 2 ori

  19. #2079 SP
    Member maudrunk5's Avatar
    Bai "prietene" cum am mai zis, faci presupuneri proaste si degeaba, nu mai citi printre randuri. Si tot nu imi zici cum vrei sa schimbi situatia din tara.

  20. #2080 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Apropo , politica din tara nu conteaza , depindem de UE nu de PSD.. ideea e ca ei se bat sus ca sa stie clar cine imparte banii ..tara merge bine sau prost si cu ei si fara ei , desi se tot insista ca daca avem criza politica creste euro/dolar.. un fel de praf in ochi.

    oricum protestul psd a fost sub mediocru si mi-a facut greata, doamne ce fete.. ce oameni.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 104 of 158 FirstFirst ... 4 54 94 102 103 104 105 106 114 154 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts