Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 36 of 158 FirstFirst ... 26 34 35 36 37 38 46 86 136 ... LastLast
Results 701 to 720 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #701 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Daca ai omorat pe cineva, crezi ca se tine cont ca n-a avut centura?
    Tot la omor e incadrat.
    Cum adica daca e cald nu pui centura?
    Daca e cald, ai a/c in masina,

  2. #702 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Strike, ai permis?

    Din punctul meu de vedere centura ar trebui sa fie obligatorie fara drept de apel si nepurtarea ei sanctionata aspru.
    Nu exista scuze pentru nepurtarea centurii, multi nu pricep ca ea e pusa acolo tocmai ca sa te ajute, nu e pusa la misto sau ca vreun accesoriu fashion.

    Si da, daca, Doamne fereste, se intampla vreun accident si moare dobitocul din cauza ca nu purta centura, ti se schimba si tie incadrarea penala daca ai cauzat accidentul.

  3. #703 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Strike, ai permis?

    Din punctul meu de vedere centura ar trebui sa fie obligatorie fara drept de apel si nepurtarea ei sanctionata aspru.
    Nu exista scuze pentru nepurtarea centurii, multi nu pricep ca ea e pusa acolo tocmai ca sa te ajute, nu e pusa la misto sau ca vreun accesoriu fashion.

    Si da, daca, Doamne fereste, se intampla vreun accident si moare dobitocul din cauza ca nu purta centura, ti se schimba si tie incadrarea penala daca ai cauzat accidentul.
    Nu stiam ca iti trebuie permis sa te poti plimba cu un autovehicul .

    N-am spus ca este doar un accesoriu, a nu se intelege gresit, cand ies inafara orasului sau sunt pe o sosea in fine intr-o situatie care constituie un risc (sofer mai "nebun" etc) o pun, dar numai ca ma duc pana la piata sau in fine undeva prin apropriere nu mi se pare necesar sa mai imi bat capul, scuze daca am dat idea ca sunt impotriva centurii, deloc, doar ziceam ca sunt situatii si situatii. Cat despre accident, ar trebui sa fie luat in vedere daca victima a purtat sau nu centura, din cate ziceti nu este, cea ce parerea mea constituie o problema, d c ar trebui un sofer sa sufere in plus ca unul nu si-a pus centura nu inteleg (din punct de vedere logic, ca ce vreti voi sa spuneti inteleg)...

  4. #704 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Te-am intrebat daca ai permis pentru ca am vazut ca nu stii ca odata cu permisul vin si anumite raspunderi, printre care si penale. Atata tot. Pana una alta, in tara asta legislatia nu merge dupa bunul simt, nu merge dupa cum ti s-ar parea tie normal si logic. Tocmai din cauza asta trebuie tratate lucrurile ca atare.

  5. #705 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Strike, stiam un baiat, acum e mort, tocmai ca n-avea centura, in spate.
    In momentul in care cel din spate a lovit masina in care era el, a sarit prin luneta iar masina din spate i-a trecut cu rotile pe cap.
    Deci centura nu numai ca trebuie sa fie obligatorie pentru sofer si pasagerul din fata, dar si pt. cei din spate.
    http://www.euractiv.ro/uniunea-europ...niti-grav.html

    Si ce fac gunoaiele din parlament? In loc sa inaspreasca legile, sa forteze politia sa-si faca datoria, ei dau drumu' la mai multe carnagii.
    Si ti-am zis, faptul ca mortul avea sau nu centura e egal cu 0 d.p.d.v juridic. TU esti vinovat de moartea lui.

  6. #706 SP
    Member miami's Avatar
    Centura este sfanta....atat pentru sofer cat si pentru pasageri.Nu conteaza ca mergi pana la piata.Astia din parlament sunt niste retardati mintali....de fapt ce ii poti cere unui pdl'ist .


  7. #707 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Boul e bou, faptul ca doar un senator s-a abtinut inseamna ca toate partidele ori s-au pus de acord cu aceasta modificare ori nici unul n-a citit modificarile.

  8. #708 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    Te-am intrebat daca ai permis pentru ca am vazut ca nu stii ca odata cu permisul vin si anumite raspunderi,
    Scuze ca spun asta dar de la faptul ca am zis ca in anumite situatii centura poate fii ignorata, la faptul ca nu stiu ce raspunderi vin odata cu permisul este cale lunga. Si doar de dragul discutiei stiu perfect ce raspunderi ai: de a atentiona pasagerii sa-si puna centura (daca o fac sau nu treaba lor, amenda lor da stiu, ca nu prea convine modul asta de a gandi ), de a fii atent pe drum, deoarece nu ai in maini doar viata ta ci si cea a pasageriilor si a celor din jur (pietoni si alte vehicule), de a intretine si verifica periodic vehiculul, deoarece o defectiune poate cauza un accident.

    Quote Originally Posted by GreyhounD View Post
    printre care si penale. Atata tot. Pana una alta, in tara asta legislatia nu merge dupa bunul simt, nu merge dupa cum ti s-ar parea tie normal si logic. Tocmai din cauza asta trebuie tratate lucrurile ca atare.

    Quote Originally Posted by Wargasm View Post
    Strike, stiam un baiat, acum e mort, tocmai ca n-avea centura, in spate.
    In momentul in care cel din spate a lovit masina in care era el, a sarit prin luneta iar masina din spate i-a trecut cu rotile pe cap.
    Deci centura nu numai ca trebuie sa fie obligatorie pentru sofer si pasagerul din fata, dar si pt. cei din spate.
    http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_18728/Romania-ocupa-primul-loc-din-UE-la-accidente-rutiere-soldate-cu-morti-si-raniti-grav.html

    Si ce fac gunoaiele din parlament? In loc sa inaspreasca legile, sa forteze politia sa-si faca datoria, ei dau drumu' la mai multe carnagii.
    Si ti-am zis, faptul ca mortul avea sau nu centura e egal cu 0 d.p.d.v juridic. TU esti vinovat de moartea lui.
    Dupa cum am spus sunt situatii in care nu conteaza si situatii in care este bine sa fie pusa, numarul situatiilor in care conteaza este desigur mai mare, nepunerea ei din punctul meu de vedere fiind limitata in oras in zone aglomerate si in zone rurale, inca odata zic ca vad ca nu sunt inteles pe deplin: nu am vrut sa spun ca centura nu ar trebui folosita doar am specificat ca sunt situatii in care poti sa nu o porti si fara sa fie risc-uri, iar in situatiile acelea (cum majoritatea timpului ma gasesc in ele), ar fii neplacut sa ma vad cu o amenda. Si daca chiar vreti sa ne legam de partea juridica putem, depinde si de cine a fost cauzat accidentul daca a sarit ca un idiot in fata ta chiar daca moare nu esti tras la raspundere, deoarece vina este a lui, daca accidentul a fost cauzat de persoana in cauza atunci nu inteleg de ce imi vorbiti de raspundere cand vina principala este a celui care a cauzat accidentul, sa-l acuzi pe celalt ca nu a purtat centura si de aceea a murit mi se pare umpic un mod de a fugi de vina, daca nu te bagai in el in primul rand nu s-ar fii intamplat nimic.

  9. #709 SP
    Junior Member schultzy's Avatar
    oricum centura se poarta optional si daca se modifica legea si daca nu trece proiectul acesta.. la mine a ajuns o obisnuinta sa imi pun centura iar varianta cu amenzi mai mari mi se pare gresita deoarece aplicata in tara noastra nu face decat sa mareasca spaga la politisti..

  10. #710 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    CE TARA !!! CE OAMENI !!!


  11. #711 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu zic ca nu este rusinos dar nu suntem singura tara cu defectul acesta... si tariile occidentale au aceasta "problema".

  12. #712 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Aici ai dreptate, am vazut si in slovacia, ungaria, america.
    La noi macar e scuza cu saracia, la alte popoare mai instarite care o fi scuza de se bulucesc pe 2 surubelnite?

  13. #713 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Sa nu uitam de Franta si acolo pot fii urate...

  14. #714 SP
    Senior Member andreicristian9's Avatar
    Quote Originally Posted by Krusht View Post
    Pentru o sticla de ulei in plus, pentru atat?Stiu ca exista si oameni care nu au bani si se bucura cand primesc o sticla de ceva in plus, gratis, dar....sa te imbulzesti in halul acesta, sa te umilesti pentru ce?

  15. #715 SP
    Banned Venom's Avatar
    Cel mai urat este faptul ca am vazut oameni tineri la imbulzeala aia. Oameni care trebuiau sa fie la munca nu la pomana. Multe greseli s-au facut si se fac in tara asta. Adevarul este ca poporul asta nu are bani. Banii sunt la o mana de oameni care-i arunca pe investitii inutile (complexe de locuinte neocupate, masini de lux, excursii opulente, etc...). Iar la nivel de individ sau familie nu avem educatia banilor.
    Un tabel de anul trecut cu salariile minime in UE.
    Attached Images Attached Images top_salarii_minime_harta.jpg

  16. #716 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by andreicristian9 View Post
    Pentru o sticla de ulei in plus, pentru atat?Stiu ca exista si oameni care nu au bani si se bucura cand primesc o sticla de ceva in plus, gratis, dar....sa te imbulzesti in halul acesta, sa te umilesti pentru ce?
    Disperare, prostie sau saracie ?

  17. #717 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Disperare, prostie sau saracie ?
    Nu. Eu zic ca prostie si prea mult timp liber.

    Adica exact ce zice Venom.

    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Cel mai urat este faptul ca am vazut oameni tineri la imbulzeala aia. Oameni care trebuiau sa fie la munca nu la pomana.
    Si eu sunt mereu surprins de chestia asta, lucrez foarte aproape de un hypermarket si ies ziua sa-mi iau ceva mancare de acolo. Indiferent ca ies la 10-11 dimineata sau la 14-15 tot timpul e PLIN. Si nu-s pensionari, sunt foarte multi tineri si foarte multi oameni in floarea varstei (30-50 ani).

    Si sunt foarte relaxati, n-au probleme, imping lejer cosul plin. Logica mea zice : daca sunt acolo ziua inseamna ca nu lucreaza. Gresesc ? O sa ziceti ca lucreaza de noapte... Aiurea, taica-meu a lucrat 12/24 toate viata si prietena a lucrat de noapte o perioada. Credeti-ma ca atunci cand lucrau noaptea si ajungeau dimineata pe la 8 acasa nu mai aveau chef de nimic, se bagau direct in pat.

    Deci...daca nu lucreaza : de unde au bani ? Eu cred ca am gasit raspunsul : pensii de boala obtinute ilegal, ajutoare de somaj, "combinatii" cu diverse (in special cu telefoane mobile), etc. Pe mine ma dispera cand vad cate un "interviu" la antena3 sau realitatea :
    -Reporterul : cum o duceti ?
    -Intervievatul (unu pe la 40 de ani) : foarte greu, n-avem bani.

    Asta in timpul zilei, cand se presupune ca ar trebui sa fii la lucru. Pai stai un pic atunci, eu l-as intreba : daca n-ai bani nu mai bine mergi tu sa te angajezi undeva si sa nu te mai plangi ca n-ai bani ?

    Asa e si cu promotiile astea, daca urmariti atenti o sa vedeti ca lumea vine, cumpara foarte mult (deci plateste ceva banuti, chiar daca e super promotie), apoi se urca in masina (de multe ori masina destul de buna, nu un jeg) si pleaca. Chiar nu e evident ca oamenii aia NU sunt saraci ? Da-o naibii : cand iti permiti sa mergi sa dai cateva sute de lei pe un produs comun, ai masina si bani sa mergi cu ea (benzina, etc) nu prea cred ca esti sarac. Poate doar ipocrit.

  18. #718 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Vrei sa spui ca sunt exact aceleasi persoane indiferent la ce ora mergi ? presupun ca nu.... intr-un oras, sunt foarte foarte multi oameni, programele de lucru difera considerabil, nu se lucreaza numai dimineata si noaptea sunt care au servici si dupamasa... Eu de exemplu lucram de la 16:00 numai bine sa ma incadrez in orarul tau...

  19. #719 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    @Strike, scuza'ma, dar RaverX sta in Oradea. Ce populatie are Oradea, 250k locuitori? Din astia 250k locuitori cati sunt pensionari, elevi, someri si cati sunt salariati? De ar fi toti profesori sau someri(dau exemplul asta sa ne incadram in media de varsta precizata de Raver) sa aiba un program chiar foarte flexibil si tot nu ar fi atat de multa lume in timpul zilei in hypermaketuri.

  20. #720 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    250k nu pare asa mult cand este trantit intr-un post sau pe o hartie, dar vazindu-i este cu totul o alta poveste...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 36 of 158 FirstFirst ... 26 34 35 36 37 38 46 86 136 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts