Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 44 of 158 FirstFirst ... 34 42 43 44 45 46 54 94 144 ... LastLast
Results 861 to 880 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #861 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Data viitoare, poate se vor gandi de zece ori, inainte de a pune stampila pe buletinul de vot si nu isi vor mai juca destinul la ruleta ruseasca.
    Nu se vor gandi, te asigur eu. Romanul nu gandeste, el doar se plange. Basescu o sa mareasca pensiile si salariile bugetarilor inainte de alegeri (dupa ce le-a taiat deja, deci practic n-o sa mareasca nimic). Dar nu conteaza asta, pensionarii (mai ales aia de la tara) merg la vot si aia o sa zica "sa-i dea Dumnezeu sanatate ca ne-a marit pensiile". Iar intelectualii sunt mai "smecheri", ei nu merg sa voteze, ca n-au cu cine domle', toti sunt la fel, ei prefera sa ramana acasa si sa voteze pt ei taranii, tiganii si pensionarii.

  2. #862 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Defapt pensionarii de la tara daca ii sa voteze cu cineva o sa voteze cu cine le spune Iliescu... influenta sa in provincie este tot mare.

  3. #863 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Nu numai de aceea si-o merita, ci si pentru faptul ca nu lupta pentru drepturile lor, in orice tara normala acuma cetatenii erau calare pe ei.
    Indiferenta omoara democratia !!

  4. #864 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    BISERICA FACE PACTUL CU INTERNETUL. Drumul banilor din pomelnice online: 1 euro acatistul de o zi, 24 de euro abonamentul la pomenire pe o lun? - Gandul
    In primu' rand daCA Crede cineva ca postu' se potriveste mai bine la religie si ateism, Donely, te rog sa-l muti.
    Eu nu am auzit de asa ceva in alte tari .
    Soluţia modernă poate fi de ajutor pentru mănăstirile de la ţară, unde pomelnicele prin poştă ajung mai rar, dar şi pentru "rom�nii de pretutindeni" care doresc "să-şi �ntărească credinţa strămoşească", după cum explică administratorii portalului CreştinOrtodox.
    La tara toti folosesc internetul

  5. #865 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Nu este tocmai topic-ul potrivit.. dar, daca credeati ca numai in Romania se debiteaza legi stupide mai ganditiva, SUA cu siguranta este unul din campioni in privinta faptului acesta:

    Here they go again: The big business lobbyists who are behind the Internet Blacklist Bill are already making the sequel. THIS WEEK Senators will be voting on a "Ten Strikes" bill to make it a felony to stream copyrighted content -- like music in the background of a Youtube video -- more than ten times.
    As the writers at TechDirt point out, under this bill you could go to jail for posting video of your friends singing karaoke:
    The entertainment industry is freaking out about sites that embed and stream infringing content, and want law enforcement to put people in jail over it, rather than filing civil lawsuits.... We already pointed to one possibility: that people embedding YouTube videos could face five years in jail. Now, others are pointing out that it could also put kids who lip sync to popular songs, and post the resulting videos on YouTube, in jail as well.
    That's right: Ten strikes and you could get jail time. Less than two weeks ago, the Hollywood industry magazine, Variety, reported, "Industry lobbyists pressed House members on Wednesday to pass legislation that would make illegal streaming of movies, TV shows and other types of content a felony...."
    Only days later, the MPAA is getting its wish. Will you email your lawmakers and tell them to vote against the Ten Strikes Bill? Just add your info at right to automatically send this note to them, under your name and from your address. (You can edit the letter if you'd like to.)
    Ce inseamna toate astea ? ca ar deveni ilegal postarea unui video ce contine karaoke. Si daca ai postate 10 video-uri ce pur si simplu contin ceva muzica in fundal poti ajunge in inchisoare... deci ridicol nici nu poate defini cat de idioata este legea asta...

  6. #866 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Soluţia modernă poate fi de ajutor pentru mănăstirile de la ţară, unde pomelnicele prin poştă ajung mai rar, dar şi pentru "rom�nii de pretutindeni" care doresc "să-şi �ntărească credinţa strămoşească", după cum explică administratorii portalului CreştinOrtodox.
    Si Xbox Live la fel...ba chiar mai ieftin...Amin

    .
    Legile devin din ce in ce mai restrictive... nu mi se pare un lucru bun.

  7. #867 SP
    Banned Venom's Avatar
    Curtea Constitutionala sustine ca sint neconstitutionale urmatoarele propuneri de modificare a Constitutiei: eliminarea imunitatii parlamentarilor, eliminarea prezumtiei ca averile sint obtinute licit si eliminarea controlului judecatoresc pe deciziile care privesc politicile fiscale si bugetare.

    Curtea Constitutionala sustine ca sint neconstitutionale urmatoarele propuneri de modificare a Constitutiei: eliminarea imunitatii parlamentarilor, eliminarea prezumtiei ca averile sint obtinute licit si eliminarea controlului judecatoresc pe decizii

    Curat constitutional coane Fanica!

  8. #868 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Curtea Constitutionala sustine ca sint neconstitutionale urmatoarele propuneri de modificare a Constitutiei: eliminarea imunitatii parlamentarilor, eliminarea prezumtiei ca averile sint obtinute licit si eliminarea controlului judecatoresc pe deciziile care privesc politicile fiscale si bugetare.
    Curat constitutional coane Fanica!
    Saracu Basescu, a vrut sa faca ceva foarte important pentru Romania, dar "nu este lasat". Mereu pateste asa. Cata caterinca de prostit prostii

  9. #869 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Noua impartire teritoriala a Romaniei (sic!)
    Attached Images Attached Images cid_1_4289112060-web43516_mail_sp1_yahoo.jpg

  10. #870 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Băsescu, atac la Regele Mihai: „A comis un act de trădare. Doar pentru că unul a fost slugă la ruşi �l iertăm de toate păcatele?”

    Traian Băsescu lansează cel mai dur atac de p�nă acum la adresa ultimului monarh al Rom�niei. Catalog�ndu-l pe Regele Mihai drept trădător al interesului naţional, Băsescu a trecut la o acuzaţie şi mai explicită declar�nd despre fostul conducător al Regatului că a fost "slugă la ruşi".

    "Abdicarea regelui a fost un act de trădare al interesului naţional al Rom�niei. Un act de trădare din partea regelui. Ăsta e punctul meu de vedere" , a declarat şeful statului, miercuri seara, la B1 TV, continu�ndu-şi ideea printr-o pledoarie pentru mareşalul Antonescu: "Pentru majoritatea dintre noi, Antonescu răm�ne responsabil de Holocaust �mpotriva evreilor şi ţiganilor. Nimeni nu spune că Rom�nia avea un şef de stat atunci, ăsta a fost doar prim-ministru. Doar pentru că unul a fost slugă la ruşi �l iertăm de toate păcatele?".


    Sursa: B?sescu, atac la rupere la Regele Mihai: ?A comis un act de tr?dare. Doar pentru c? unul a fost slug? la ru?i �l iert?m de toate p?catele?? - Gandul

    PS. Inca o diversiune jegoasa, ca sa abata atentia publica de la problemele reale ale acestei tari. Omul asta, este intr-un DELIRIUM TERMENS total !

  11. #871 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Acesta este unul din cele mai parsive acte facute pe "fata" de base pana acuma... de parca Mihai la vremea aceea a si putut alege...
    Dar dupa cum spune Donely inca o diversiune jegoasa, dar foarte bine spus jegoasa, chiar atata nesimtire ?

  12. #872 SP
    Banned asperas's Avatar
    Nu va lasati pacaliti de Basescu!
    "Este doar o diversiune!
    De fapt vrea s-o salveze pe Udrea de la
    imensul scandal de deturnare si furt de fonduri
    si bani publici!
    Miza sunt deturnarea atentiei de la
    hotiile facute de PDL si Udrea'' !!Direct in fata plutonului de executie o sa ajunga matrozul..acolo ajung tradatorii!!

  13. #873 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Cei mai buni comercianti: bor�ţii . Cumpara pepeni din metro cu 1.4 lei si ii vand pe marginea drumului cu 3 lei. Tru stori. Bravo lor, prosti is aia ce cumpara.
    Am si o intrebare, poate stie cineva.
    Bor�ţii de pe strada mea au proiect pt. o miCA CAsuta - o bucatarie, o baie si un dormitor. In fata casutei si-o facut o biseriCA CU 3 etaje care tinde spre al 4lea. As putea face vreo plangere? Intreb pt. ca vacile de la primarie daca esti roman si iti faci un garaj is acolo sa intrebe de autorizatie, ceea ce mi se pare bine. Din pacate, bor�ţii au tratament special.
    Alt exemplu: un bor�t nu cedeaza trecerea. Politia il opreste da nu-i da amenda ca oricum nu o plateste . Tru stori din nou.

  14. #874 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Marian Vanghelie a comis-o din nou: "Dacă nu eşti bun, PSD te ejaculează"

    Comitetul Executiv (CEx) naţional al PSD a acceptat prin vot propunerea făcută de Victor Ponta, de �nlăturare a lui Marian Vanghelie de la conducerea filialei PSD Bucureşti, lucru care nu i-a picat prea bine primarului sectorului 5.
    Marian Vanghelie nu se dezmite şi revine din nou �n atenţa publică cu probleme de vocabular. "Nu poţi să conduci organizaţia de Bucureşti dec�t dacă poţi şi dacă eşti bun, că altfel te ejaculează. Te ejaculează..., adică... te ejectează", a declarat politicianul la B1 TV st�rnind amuzamentul lui Robert Turcescu, moderatorul emisiunii.
    Acesta a adăugat: "Eu sunt de 17 ani �n partid şi �mi aduc aminte că şi atunci era o problemă. Organizaţia de Bucureşti nu ai cum să o modifici, nu ai ce să-i faci. Nu merge la organizaţia de Bucureşti să fie un pămpălău".

    Video | Marian Vanghelie a comis-o din nou: "Dac




    ---------- Post added 29-06-2011 at 08:58 AM ----------


    Regizorul Sorin Ilieşiu �i cere demisia lui Băsescu, acuz�ndu-l de minciună, incultură, vulgaritate


    Autor de filme documentare şi artistice, membru al Comisiei prezidenţiale pentru analiza dictaturii comuniste din Rom�nia şi coautor al Raportului Final al acestei comisii, Ilieşiu a adresat o scrisoare deschisă preşedintelui Rom�niei, citată de site-uri precum Varujan Vosganian şi dcnews.ro -.

    "Domnului Traian Băsescu – Preşedintele Rom�niei
    Demisia!

    Excelenţă, excelaţi �n minciună, nedreptate, neruşine, incultură, derizoriu, prefăcătorie, mahalagism, vulgaritate, ipocrizie, fariseism, prefăcătorie, duplicitate, viclenie.
    Ca să nu se creadă că ceea ce vă scriu ar fi �sarcină de partid�, tocmai mi-am dat demisia din PNţCD şi din funcţia de vicepreşedinte.
    Singura modalitate de a iubi astăzi Rom�nia este de a spune adevărul despre dvs.: aţi preschimbat Dreptatea şi Adevărul �n Nedreptate şi Minciună, aţi batjocorit demnitatea, aţi strangulat speranţa, aţi violat Rom�nia.
    Unica urmare ar fi demisia de onoare! Dar nu cred că mai aveţi onoare.
    Paharul s-a umplut o dată cu detestabilele afirmaţii ale dvs. despre M.S. Regele Mihai, despre mareşalul Antonescu şi despre eliberarea Basarabiei de armata rom�nă, �n 1941, eliberare pe care o numiţi "invadare" batjocorind astfel unitatea şi integritatea naţională pe care aţi jurat solemn să le apăraţi.
    Incultura dvs. este năucitoare, şi, �n consecinţă, incompatibilă cu funcţia pe care o deţineţi prin fraudă morală.
    Vă m�ndriţi că v-aţi da viaţa pentru Rom�nia, vă lăudaţi că asemenea mareşalului Antonescu, aţi fi avut curajul să atacaţi �nfricoşătoarea Uniune Sovietică, dar totuşi vă e frică să condamnaţi pactul Stalin-Hitler (Molotov-Ribbentrop) şi consecinţele sale, ca ilegitime şi criminale - aşa cum v-am cerut insistent.

    Vă lăudaţi că sunteţi patriot, �ngenuncheaţi cu prefăcută evalvie �n faţa tricolorului, dar refuzaţi să solicitaţi - aşa cum v-am cerut - Ungariei şi reprezentanţilor minorităţii maghiare, să dezavueze şi să regrete zecile de masacre antirom�neşti şi antievreieşti comise �n Transilvania, �n 1941-1944, de regimul horthyst cu implicarea unei părţi a populaţiei maghiare locale, şi, de asemenea, să recunoască legitimitatea tratatelor de pace semnate de Ungaria la Trianon �n 1920 şi la Paris �n 1947, contestate de organizaţii guvernamentale şi nonguvernamentale din Rom�nia sau din Ungaria, de lideri precum Laszlo Tokes, preşedintele Consiliului Naţional Maghiar din Transilvania, vicepreşedintele Parlamentului European.
    Nu aţi făcut nimic bun, cu excepţia condamnării comunismului. Dar nu aţi fi făcut-o dacă timp de un an nu v-aş fi �ncolţit cu apeluri argumentate şi documentate, astfel �nc�t să nu aveţi �ncotro şi să răspundeţi favorabil. �n 2005 aţi spus că nu puteţi condamna comunismul �ntruc�t "nu există dovezi şi raport de condamnare". Ca urmare, v-am prezentat dovezi: am redactat de unul singur - pe baza datelor incontestabile preluate de la cel mai respectat Memorialul din Europa, respectiv cel de la Sighet - un raport neoficial publicat integral �n presa centrală �n octombrie 2005, cele 21 de capete de acuzare formulate de mine regăsindu-se ulterior �n raportul oficial.
    Din păcate, nici p�nă azi nu aţi binevoit să citiţi raportul pe care vi l-aţi asumat �n 2006. Aţi condamnat neav�nd habar ce condamnaţi. Ca dovadă, iată un fragment din discursul rostit de dvs, �n 18 Decembrie 2006, fără să vă daţi seama de fapt ce citiţi: "Principalele acţiuni criminale menţionate �n Raport şi pe care ţin să le amintesc aici, ca argument pentru această prea-mult am�nată condamnare sunt următoarele: (...) Distrugerea partidelor politice şi a continuităţii constituţionale a statului rom�n, prin abdicarea forţată a Regelui Mihai. (...)"
    Aţi proiectat �n derizoriu condamnarea comunismului şi aţi emasculat-o, prin refuzul dvs. de a solicita Parlamentului şi Guvernului - aşa cum v-am cerut - să adopte măsurile şi legile decomunizării propuse �n raportul asumat şi evocate �n discursul dvs.
    Aţi demostrat că nu doriţi Dreptate şi Adevăr prin justiţie faţă de crimele comunismului, genocidul din decembrie 1989 şi fratricidul din iunie 1990. �n septembrie 2009 ne-aţi implicat la Cotroceni �ntr-un show electoral. Aţi certat-o pe doamna procuror general Kovesi pentru că �ncă nu se aflase adevărul. Ca pedeapsă, după o lună, aţi renumit-o pentru �ncă un mandat. �n prezent, dosarele sunt �ngropate şi mai ad�nc.
    V-aţi angajat că veţi cere preşedintei Camerei deputaţilor să supună din nou la vot Legea lustraţiei astfel �nc�t să nu mai fie declarată neconstituţională, dar nu aţi făcut-o.
    Aţi promis asanarea morală a societăţii rom�neşti, dar aţi refuzat să cereţi SRI şi SIE să predea către CNSAS cele 97.000 de dosare considerate abuziv �de siguranţă naţională�.
    Aţi decredibilizat �n mod ridicol reforma, modernizarea şi reorganizarea Rom�niei.
    V-aţi umilit primul-ministru şi alţi colaboratori făc�nd din ei marionete perfecte ale unui păpuşar capricios.

    Pretindeţi că luptaţi �mpotriva corupţiei şi hoţiei, dar nu solicitaţi procurorilor să trimită �n judecată vinovaţii pentru neantizarea flotei rom�ne, ca şi cum - fiind chiar comandant de navă - nu v-ar păsa deloc de această flotă, ca şi cum nu aţi şti nimic despre fraudă cu toate că atunci eraţi ministrul Transporturilor.
    Aţi decăzut at�t de mult �nc�t aproape oricine ar putea fi un preşedinte mai puţin dezastruos.
    Orice intelectual adevărat se descalifică dacă nu �şi exprimă dezgustul faţă de acţiunile şi afirmaţiile scandaloase ale dvs.
    Probabil că replica la această scrisoare va fi să le ordonaţi procurorilor �independenţi� să mă �rezolve�, iar celor de la serviciile secrete să mă �anihileze�, pentru a nu genera �instabilitate politică�.
    Toţi intelectualii adevăraţi g�ndesc ca mine. �i rog pe aceştia, pe semnatarii apelului meu pentru condamnarea comunismului (printre care, �n ordine alfabetică: Radu F. Alexandru, Liviu Antonesei, Teodor Baconsky, Petre Mihai Băcanu, Ana Blandiana, Emil Brumaru, Ion Caramitru, Nicolae Caranfil, Mircea Cărtărescu, Magda C�rneci, Manuela Cernat, Doina Cornea, �.P.S. Nicolae Corneanu, Mircea Diaconu, Sorin Dumitrescu, Smaranda Enache, Radu Filipescu, Stere Gulea, Cristian Hadji-Culea, Bogdan Iuliu Hossu, Lucia Hossu Longin, Doina Jela, Marco M. Katz, Thomas Kleininger, Gabriel Liiceanu, Norman Manea, Nicolae Manolescu, Liviu Mihaiu, Mircea Mihăieş, Dan C. Mihăilescu, Ioan T. Morar, Maia Morgenstern, Carmen Muşat, Gheorghe Muşat, Bujor Nedelcovici, Virgil Nemoianu, Cornel Nistorescu, Andrei Oişteanu, Stejărel Olaru, Marius Oprea, Ion Mihai Pacepa, Horia-Roman Patapievici, Dan Perjovschi, Marta Petreu, Lucian Pintilie, Cristian P�rvulescu, Andrei Pleşu, Nicolae Prelipceanu, Cristi Puiu, Dan Puric, Vasile Puşcaş, Tania Radu, Nestor Rateş, Mircea Răceanu, Constantin Răuţă, Victor Rebengiuc, Romulus Rusan, Oana Serafim, Monica Spiridon, Valeriu Stoica, Liviu Ioan Stoiciu, Şerban Sturdza, Dorel Şandor, Eugen Şerbănescu, Ovidiu Şimonca, Mihai Şora, Dorin Ştefan, Alex Ştefănescu, Stelian Tănase, Alin Teodorescu, Vladimir Tismăneanu, Adrian Titieni, G�bor Tompa, Florin Tudose, Cristian Ţopescu, Tudorel Urian, Varujan Vosganian, Alexandru Zub), să vă solicite demisia de onoare.

    Dixi et salvavi animam meam.
    27 iunie 2011
    Cu �ncrederea că am spus ceea ce trebuia spus,
    Sorin Ilieşiu - autorul apelurilor pentru condamnarea naţională şi internaţională a comunismului"


    Sursa: http://www.jurnalul.ro/usr/imagini/2...7-iun-2011.pdf

  15. #875 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Rusia il ataca pe Basescu: Sfidare nerusinata!

    Ministerul rus de Externe a reactionat extrem de dur astazi fata de afirmatiile presedintelui Traian Basescu, care a declarat recent ca si el ar fi ordonat trupelor romanesti sa treaca Prutul, in 1941, intocmai cum a facut maresalul Antonescu.
    Rusia il ataca pe Basescu: Sfidare nerusinata!

    Purtatorul de cuvant al ministerului de externe de la Moscova, Alexandr Lukashevich, a declarat ca traian Basescu a justioficat, prin declaratiile sale, agresiunea armatei naziste asupra Uniunii Sovietice.

    "O asemenea bravada nerusinata, care justifica agresiunea fascista si jigneste memoria a milioanelor de victime ale fascismului, este inadmisibila si trebuie sa primeasca o apreciere adecvata din partea Europei civilizate", sustine diplomatia rusa, citata de Hotnews.ro

    Traian Basescu a declarat saptamana trecuta, intr-o emisune la B1 Tv, ca ar fi dat acelasi ordin ca si maresalul Antonescu in 1941, Soldati romani, treceti Prutul. "Da, pentru ca aveam un aliat si aveam de recuperat un teritoriu. Daca aveam conditiile de atunci, probabil ca as fi facut-o", a spus presedintelel Basescu, in aceeasi emisiune in care l-a acuzat pe regele Mihai de tradare a interesului national.

    SURSA : Rusia il ataca pe Basescu: Sfidare nerusinata! CUM COMENTEZI?

  16. #876 SP
    Member showman's Avatar
    cand se facuse acel "Poll" pe cine votezi.., pe cine au votat consolisti?

  17. #877 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Dupa 20 de ani, Romania nu are autostrazi intr-un sistem "capitalist". Uitati-va ce a reusit China in 5 ani si mai ales unde.

    Cel mai lung pod din lume construit deasupra mării a fost inaugurat azi �n China, de 42 de kilometri!

    Podul, a cărui construcţie a durat cinci ani, are 42 de kilometri - cu opt mai mult dec�t Eurotunelului care leagă Marea Britanie de Franţa - şi legătura �ntre două mari centre urbane din estul ţării, separate de un golf.
    Costurile de construcţie pentru acest pod, care are şase benzi şi este susţinut de 5.200 de piloni, se ridică la peste şase miliarde de euro.

    Sursa: Video Iat
    Attached Images Attached Images china_bridge_28f2f12a0c.jpg

  18. #878 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    Romania se reorganizeaza pentru ca cei de la putere stiu ca vom fi tara falimentara in urmatorii ani...prin urmare va ajunge tara agrara...
    traiasca urmatuarea generatie - the no future generation

    ---------- Post added 01-07-2011 at 10:46 AM ----------

    din punctul meu de vedere Antonescu a fost ultimul conducator respectabil al acestui stat care se duce pe valurile marii

  19. #879 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Dupa 20 de ani, Romania nu are autostrazi intr-un sistem "capitalist". Uitati-va ce a reusit China in 5 ani si mai ales unde.

    Cel mai lung pod din lume construit deasupra mării a fost inaugurat azi �n China, de 42 de kilometri!

    Podul, a cărui construcţie a durat cinci ani, are 42 de kilometri - cu opt mai mult dec�t Eurotunelului care leagă Marea Britanie de Franţa - şi legătura �ntre două mari centre urbane din estul ţării, separate de un golf.
    Costurile de construcţie pentru acest pod, care are şase benzi şi este susţinut de 5.200 de piloni, se ridică la peste şase miliarde de euro.

    Sursa: Video Iat
    In ciuda drumurilor superioare prefer mai mult Romania decat China sincer...

  20. #880 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    In ciuda drumurilor superioare prefer mai mult Romania decat China sincer...
    Idiscutabil ce spui tu, numai ca este de remarcat cum altii pot si noi niciodata NU.

    ---------- Post added 02-07-2011 at 10:00 AM ----------

    Ţării c�t mai mult metrou: GUVERNUL PROMITE 65 de staţii �n zece ani. Pentru �nceput, BOAGIU �l �nvaţă pe BOC să bage cartela: "Invers!!!"

    Cu zece minute �nainte ca noile staţii ale magistralei 4, Jiului şi Parc Bazilescu, să primească botezul oficial al primului metrou plecat de la peron, un mare Audi A8 negru al Ministerului Transporturilor a depus-o pe trotuarul de pe bulevardul Bucureştii Noi pe ministrul Anca Boagiu. Forfota de ziarişti, angajaţi ai Metrorex gătiţi la costume, dar şi cei c�ţiva pensionari care căscau gura la marea adunare de la noua staţie Jiului au �ncremenit pentru o clipă. Mai era �nsă p�nă la ora 10, c�nd venea Emil Boc.

    �n aşteptarea premierului, Boagiu a fost luată �n primire de directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte. Li s-a alăturat vesel Ion Rădoi, liderul sindicatului Metrorex şi fost senator PSD. Cu traumele grevelor organizate de sindicalist �ncă proaspete �n minte, Boagiu şi Udrişte i-au str�ns m�na crispaţi şi au privit st�njeniţi �n alte zări.

    "Să intrăm", a invitat-o pe doamna ministru un oficial de la Metrorex să se adăpostească de picurii de ploaie, sub cupola de sticlă de la intrarea �n subteran. "Lasă că răm�nem noi aici", a m�r�it cu lehamite un poliţist, privind la norii grei de ploaie.


    Pufăind ca un motor cu aburi dintr-o ţigară, un pensionar privea toată adunătura de oficiali: "Am auzit că ăştia care coboară nu mai urcă �napoi". P�nă să sosească şi premierul Boc, pensionarul a cobor�t hotăr�t scările, să-şi testeze teoria. După c�teva minute, a ieşit cu paşi mari, de marş, de pe scara rulantă nou-nouţă, care �l scosese teafăr la suprafaţă, şi a plecat lămurit: Boc şi Boagiu vor scăpa şi ei.

    Ca un v�rtej, premierul şi escorta lui de băieţi cu umerii pătraţi au apărut din senin şi au pus �ntregul alai �n mişcare, prin tunelul către peroane.

    De unde a făcut Boc rost de mărunţiş. Boagiu către premierul �ncurcat cu cartela: "Invers!"

    Metrorex a pregătit pentru premier şi ministrul său tot ce avea mai bun. Dalele şi gresia luceau, iar măştile de metal proaspăt vopsit care acopereau pereţii arătau ca o maşină proaspăt ieşită pe porţile fabricii. P�nă şi la casa de bilete, Metrorex a scos la �naintare o doamnă roşcată, care arăta mai degrabă a stewardesă profesionistă şi pentru z�mbetul larg al căreia merita să-ţi faci chiar un abonament lunar la metrou.

    Emil Boc a ocolit �nsă ispita, prefer�nd tehnica modernă: un aparat automat nou-nouţ, cu ecran tactil, care �ţi scotea cartela c�t ai clipi, după ce introduceai banii. �n faţa acestui aparat, mulţi s-au putut lămuri de ce un premier are nevoie de at�ţia consilieri: pentru că doi dintre ei, cu un sfert de oră �nainte de sosirea lui Boc, pregătiseră deja pe trotuarul de l�ngă staţia de metrou cei 3 lei mărunţi, at�t de necesari premierului pentru o banală cartelă de două călătorii.

    Capcana penibilă de care consilierii l-au ferit pe Boc era �nsă mult mai ad�ncă dec�t lipsa mărunţişului din buzunarul primului clujean al ţării: aparatul ultramodern al Metrorex nu dădea rest, ruşine anunţată cu litere mari, inscripţionate.


    Cu imaginea intactă, de om nici prea sărac ca să nu aibă 3 lei �n buzunar, dar nici prea bogat ca să lase vreo bancnotă mare �n aparatul fără rest, Emil Boc a purces către turnicheţii de aluminiu, să-şi folosească noua cartelă. Prima �ncercare a fost cu ghinion, premierul fiind dat un pas �napoi de bara de metal care a refuzat să se mişte, deşi cartela intrase �n aparat. A doua oară, la fel, �n ciuda mai multor capete care s-au repezit să-l ajute pe Boc. Consilierii nu l-au mai putut �nsă scoate din bucluc de data aceasta.

    A fost nevoie de o voce dură, hotăr�tă, de femeie care ştie cum să ordone ca lucrurile să ajungă la bun sf�rşit: "Invers!", i-a strigat ministrul Anca Boagiu premierului, iar cartela folosită cum se cuvine i-a deschis poarta lui Boc către subteran.

    Veteran de subteran la comanda metroului cu Boc

    �n timp ce directorul Gheorghe Udrişte le-a prezentat realizările măreţe ale Metrorex lui Boc şi Boagiu, �n faţa unor planşe pline de cifre şi schiţe, neuit�nd să menţioneze că principalul credit de la Banca Europeană de Investiţii pentru această magistrală a fost contractat sub mandatul de ministru al lui Traian Băsescu, jos pe peron c�ţiva oameni aşteptau �ncordaţi.

    �ntr-o garnitură veche, m�njită de grafitti, dar cu interiorul complet renovat, conductorul Teodor Frăsineanu �şi aştepta principalul călător al zilei. Coincidenţă sau nu, veteranul şi-a �nceput cariera la metrou �n acelaşi an �n care au �nceput lucrările la magistrala nefinalizată nici astăzi: acum 23 de ani, �n 1988. "Hai să zicem că aşa a fost alegerea. E nevoie să cunoşti foarte bine toate particularităţile liniei", a recunoscut Frăsineanu că povara de a transporta un premier şi toată conducerea Ministerului Transporturilor nu a căzut tocmai �nt�mplător pe spinarea lui.



    "Vă rugăm să urcaţi pentru a putea �nchide uşile. Urmează staţia Parc Bazilescu, cu peronul pe partea st�ngă", a dat conductorul veteran start, prin microfon, excursiei de o staţie a premierului. Ca orice grup de călători cu metroul din Rom�nia, alaiul de oficiali şi jurnalişti s-a �nghesuit �n primul vagon al garniturii.

    Ţării c�t mai mult metrou: 65 de staţii �n zece ani

    Ajunşi �n staţia Bazilescu, oficialii au mai dat un r�nd de declaraţii. Premierul a declarat că noile staţii de metrou vor ajuta la fluidizarea traficului şi că lucrările la metrou vor continua �n Drumul Taberei şi la linia care va face legătura cu aeroportul Otopeni.

    "Sper să renunţăm la politica prin care �ncepem mii de lucrări fără a le termina şi vrem să demonstrăm că suntem �n perioada recuperării �nt�rzierilor", a spus Anca Boagiu. Deşi lucrările la această magistrală au �nceput �n urmă cu 23 de ani, Anca Boagiu nu s-a oprit din plusat: �n următorii 10 ani vor fi construite 65 de staţii noi de metrou, �n valoare de 8,5 miliarde de euro.

    La sf�rşitul ceremoniei, Emil Boc a zbughit-o, �n limuzina sa Mercedes, către alte sarcini guvernamentale. Pe drum, instalat pe bancheta din spate a Mercedesului, avea să vadă ce reacţii a creat cu prezenţa sa la metrou: pe monitorul �ncastrat �n spătarul scaunului din dreapta faţă, rulau ştirile.

    "Ce realizare, domne, după 20 de ani", zicea cu o mutră de Moromete şugubăţ un domn care locuieşte �n Bucureştii Noi de mai mult de 20 de ani. "Eu nu zic că nu e util, normal că e util! Dar am aşteptat ceva. Mai au o staţie de făcut, nu? A, păi mai aşteptăm vreo 15 ani", a calculat omul rapid cam c�t le va lua autorităţilor să ducă la bun sf�rşit magistrala 4 de metrou, cu staţiile Lac Străuleşti şi Laminorul.

    Drumul dintre staţiile Parc Bazilescu şi Jiului �l faci mai repede pe jos dec�t p�nă intri şi ieşi de la metrou: �ntre 5 şi 10 minute, �n funcţie de viteza fiecăruia. Pe l�ngă investiţia de 90 de milioane de euro, �nghesuită pe o distanţă de aproximativ un kilometru, mai merge şi tramvaiul. "Bine că le-a făcut pe am�ndouă, domne, dar după 20 şi ceva de ani…", nu era copleşit un pensionar de abundenţa de infrastructură.

    La un bulevard pe care au răsărit două staţii noi de metrou, musai să se schimbe şi bordurile trotuarelor. �n sunet de picamere şi cu g�ndul la o investiţie �ndoielnică, n-ai zice că mai poate cineva să profite de pe urma �mbogăţirii cu metrou a bulevardului Bucureştii Noi.

    Peste drum de noua staţie Jiului, lucrurile stau tocmai invers: metroul lui Boagiu şi Boc a �ncurajat şi investitorii privaţi. Doi bărbaţi negricioşi, �n salopete şi cu cizme de cauciuc, tocmai agăţau sufletul comerţului �n cuie: bannere pe care scria "Parchează şi ia metroul spre oraş. Parcare păzită 5 lei/zi".

    PS. Superba tara ! Ministrul Transporturilor atrage fonduri Europene nerambursabile 1% dar vrea sa faca 65 de staii de metrou
    Attached Images Attached Images inaugurare-metrou-silviu-matei-03.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 44 of 158 FirstFirst ... 34 42 43 44 45 46 54 94 144 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts