Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 41 to 56 of 56

Thread: Generatia din zilele noastre

  1. #41 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Recunosc, sunt din generatia '90, nu mi-e rusine sa recunosc, nu sunt mandru de cei din generatia mea dar m-am obisnuit cu ideea.

    Ce ai scris tu mai sus mi se pare o aiureala totala, o dovada de "daca noua ne-a mers rau de ce sa le mearga lor bine", cum numai pe la romani gasesti. Ce vi se pare rau in protejare ? E foarte bine ca se umbla cu casca pe bicicleta, ca nu se mananca bomboane de pe jos si ca nu mai prea gasesti prize in care copiii sa isi poata baga degetele linistiti. De schimbari de monede avem si noi parte, din lei normali in lei grei si urmeaza euro. Vremurile se schimba, daca se ramanea la mentalitatea de care am vorbit mai sus inca ramaneam la stadiu de unelte din piatra si mancare cruda. Trebuie sa fii total absurd sa nu recunosti ca toate aceste schimbari se intampla spre binele nostru, omenirea progreseaza, inca nu am ajuns la stadiul de regres. Inteleg totusi sentimentul de nostalgie, dar acesta nu trebuie manifestat lovind in schimbarile in bine care se petrec de-a lungul trecerii timpului.

    Si ca o paranteza, fii sigur ca si cei nascuti pe la inceputul secolului XX gandeau la fel despre voi: "Uita-te si la astia, au televizor, mingi, nu mai stiu cum e sa te joci cu papusi din carpe sau mingi din besici de animale."

  2. #42 SP
    Member alalalt's Avatar
    Mi s-a parut interesant ce ai scris, apbaciu. Desi sunt nascut in '89, am trecut printr-o mare parte din ce ai scris mai sus.
    @uziwood - cred ca ceea ce a vrut sa sublinieze abpaciu este ca noua generatie este tinuta in puf si nu apreciaza acest lucru.

  3. #43 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Da ai dreptate uziwood este foarte bine ca am evoluat dar ideea nu a fost sa exprim un fel de gelozie ("daca noua ne-a mers rau de ce sa le mearga lor bine") a fost sa trezesc sentimente nostalgice in inimele noastre sa ne mai amintim si noi de vremurile acelea.

  4. #44 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Uziwood "schimbarile astea in bine" de care vorbesti tu nu fac altceva decat sa prosteasca pustimea din ziua de azi...uita'te ce desene animate se difuzeaza, uita'te la toti pustii care nu fac altceva decat sa stea toata ziua la calculator, nu mai stiu sa iasa din casa, sa'si faca prieteni...

    La fel ca si @alalat, sunt nascut in '89 dar o mare parte din ce a scris apbaciu am trait si eu

    Noi nu am stat ca ei la cozi interminabile, nu fugeam la 8 in casa sa ne uitam la alea 2 ore amarate la tv in care vedeai doar cum e ridicat in slavi tovarasu'...

    Ma uit la toti cu varste de la 14 ani in jos, nu mai stiu sa aprecieze nimic...

  5. #45 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar
    Yep...adavarat. Si eu sunt nascut in 90 si pot sa zic ca am prins o parte destul de mare din ce a scris apbaciu. Am si 2 frati mai mari decat mine si pot spune ca acea perioada pentru mine a fost fenomenala...imi mai aduc aminte si acu de vremurile vechi si cat de bine era sa te plimbi cu Pegasu, sa joci o pititea sau flori, fete sau baieti, sa iti petreci seara cu gasca afara(desi erau prieteni ai fratilor mei mai inaintati in varsta decat mine ne distram foarte bine). Nu stiu cum sa zic dar parca viata avea alt "feeling" pe atunci si era cu totul altceva,iar acel "ceva" nu prea mai poate fi readus la viata in zilele de azi. Desi eram mic inca imi amintesc multe lucruri frumoase din perioada 94-98 care treptat au inceput sa dispara, facandu-si aparitia in viata mea PC-ul, cd-player-ul & other stuff si viata devenea treptat un non-sens. Clar virusul secolului 21 este PC-ul si cred ca mai dureaza vre-o 2 generatii pana se vor mai limpezii lucrurile. Despre pustii de la 14 ani in jos ce pot sa zic...decat ca majoritatea nu au viata sociala si poate foarte putin din cei pe care ii apreciez la varstele astea sunt unii skateri, cei ce fac street-bmx-mtb trial, DH, etc (cam asta ar fi moda acum pentru cei tineri) care cat de cat stiu sa isi mai traiasca viata macar pe jumate,nu ca in anii 90, ci adaptati la zilele de acum. Pot spune ca rock-ul inca mai produce oameni de societate si daca moare asta, multi din generatiile urmatoare vor devenii niste mici "robotei". Parerea mea...

  6. #46 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Superb scris apbaciu

    ps: am unit 2 thread-uri despre aceelasi lucru.

  7. #47 SP
    Member EvilG's Avatar
    M-am abtinut sa postez pe thread-ul asta, sunt prea multe de spus. Generatia de azi..e fffffffff porst crescuta, fara respect fata de cei care au o anumita varsta, fara inhibitii, fara rusine. Pai eu cand eram copil si se vorbeau prostii (gagici alea alea) roseam si radeam cu baietii ca prostii cand venea vorba de gagici pe la 10-13 ani, si pe langa asta toate chestiile care au fost enumerate mai sus de catre voi. Ma rog au murit vremurile astea. Trebuie sa ne conformam, in sensul ca ei sunt trendy ei sunt generatia de dupa '89 (democarti), daca stau si ma gandesc si noi cand am inceput sa ne imbracam, mai altfel decat se obisnuia, la fel ziceau si cei batrani de noi, "uite cu fundul pana la genunchi" (rapper fiind), si chestii in genu. dar repet diferenta intre noi si generatia noua....respectul, bunul simt, cei 7 ani de acasa. Intradevar sunt unele exceptii care, au parintii extraodinari in sensul bun (sa stie sa il fereasca de generatia asta si sa il creasca bine ) si sa isi salute profa de mate nu sa o injure. Sunt foarte multe diferente intre generatia care apune deja si cea care vine din spatele nostru. In shimb ceea ce ma enerveaza cel mai tare, majoritatea sunt dobitoci, eiii si stau si ma uite la ce vine din spatele nostru (generatia paci) astia vor ajunge invatatori, profesorii copiilor mei, daca parinti din ziua de azi au creat exploziile astea de copii si sunt cum sunt, ce dracu o sa invete al meu cand va ajunge la scoala de la fosti emo (sau si atunci tot emo vor fi) care la 13 ani nu aveau destule gauri sa si-o mai deie (scuzati expresia) copilul meu ce va invata de la unu care la 11 ani vrea sa ****, drogeze fumeze, care la 17 ani avea prietena pe hi5, si faceau sex la web cam ???? gandul asta ma inebuneste progeniturile, exploziile de azi....vor ajunge profesorii copiilor mei.

  8. #48 SP
    Member I-Ray's Avatar
    am vreo 5 copiii in curte de clasa a 2-a, a 3-a, si toata ziua injura, se bat etc. de parinti nu asculta, la scoala si mai rau... pai eu cand eram de clasa a 3-a nu eram familiar cu nici un organ genital, si aveam premiul I la scoala. ma intreb generatia urmatoare cum o sa fie...sau sa spun "degeneratia"?

  9. #49 SP
    Member sepet's Avatar
    Quote Originally Posted by apbaciu View Post
    \"Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2008 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.
    Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.
    Suntem ultima generatie care a jucat \"Ascunselea\" , \"Castel\", \"Ratele si \"vanatorii\", \"Tara, tara! Vrem ostasi\", \"Prinsea\",\"Sticluta cu otrava\", \"Pac Pac\", \"Hotii si vardistii\", ultimii care au strigat \"Un doi trei la perete stai\", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri.
    Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
    Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.
    Noi am fost ultimii \"Soimi ai Patriei\" si ultimii \"Pioneri\".
    La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.
    Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
    Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa.Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.
    Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!
    Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.
    Am citit \"Licurici\", \"Pif\", Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri \"de la TEC\" fara sa ne fie teama ca \"au prea multe E-uri\", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
    Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam \"Fantanita\", sau \"Flori, fete sau baieti\", sau \"Adevar sau Provocare\", sau orice ne dadea un pretext sa \"pupam pe gura\" pe cine \"iubeam\".
    Noi suntem cei care inca au mai \"cerut prietenia\", care inca roseam la cuvantul \"sex\", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie \"De cine iti place?\" ca ne place de el/ea.
    Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si
    toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au \"child proof the house\", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.
    Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea \"Feriti-va de magarus\".
    Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de \"first-timers\" ...
    Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru !\"
    Divin!!!Este incredibil modul in care ai descris tot.Exact acelasi lucruri le am in cap la fiecare sfarsit de an...si am crezut ca sunt singurul om care gandeste in felul asta.Respect

  10. #50 SP
    Junior Member xargon's Avatar
    Educatia in familie face mult, asa parinti-asa odrasle. Daca parintele e 90% din timp baut sau plecat de acasa ce se mai poate alege de copilul lui?
    Asta a ajuns lumea in care traim, chiar ma inspaimant cand vad cate un pustan de 7-8 ani cu cercel in ureche si libaj vulgar...

  11. #51 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Iata si o melodie in ton cu ce s'a discutat pe aici in ultimul timp


  12. #52 SP
    Member Catallin's Avatar
    Pana la urma asta e schimbarea, acum ca e evolutie sau involutie e partea a doua. Celor de 25+ li se pare aiurea ce fac astia de 14 ani. Dar acum pe bune, de cate ori ati fost la bal si sa invitati o fata la dans, fata care statea cu parintii?

    Ca asa ma tot secau bunicii cu celebra "pe vremea mea nu era asa". Cum ei ne-au acceptat pe noi, asa si noi trebuie sa acceptam pe cei care vin si tot asa. Schimbarea.

  13. #53 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Nu vad legatura unui bal cu fata cu parintii?


    Noua ni se reprosa cand jucam mingea si spargeam cate un geam, atunci auzeam "pe vremea invatam carte si bateam mingea". Acum "pe vremea nu ma tundeam ca un ciudat al naturii si fardam si dadeam cu negru pe unghii (baietii bineinteles)". Nu ti se pare ceva schimbat mai mult decat ar fi normal?

  14. #54 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Pe mine nu ma sperie astia de acum.. ci raspunsul la intrebarea: Oare cum vor fi cei de dupa ei? Vor aborda un anti-curent sau il vor duce mai departe?

    Intotdeauna vor fi diferente, singura problema e ca noi am ajuns sa ne simtim batrani la 20 si ceva de ani... Nu credeam niciodata ca voi incepe o propozitie cu "pe vremea mea..." la 22 de ani. Traim in secolul vitezei si se simt turbulentele. (phoa ce metaforic sunt)

  15. #55 SP
    Junior Member xargon's Avatar
    Iti dau eu o idee mai mult in gluma si sper sa nu fie asa. Era un film Idiocracy parca se numea - cam asa ceva...

  16. #56 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Da, l-am vazut...adevarat film

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Similar Threads

  1. Replies: 15 Last Post: 03-03-2011, 16:27
  2. Replies: 288 Last Post: 28-01-2010, 10:27
  3. DVD-uri de toate zilele By pheidippides in forum Hardware
    Replies: 8 Last Post: 24-09-2008, 03:03
  4. iPod - Generatia 2008 By istrategie in forum Hardware
    Replies: 3 Last Post: 10-09-2008, 19:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts