Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Investitii, bursa, etc.

  1. #1 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

    Lightbulb Investitii, bursa, etc.

    Salut băieți.

    Are careva de-aici experiență in ale investițiilor ? Ați scos bani ? Ați pierdut bani ?

    eu vreau să mă apuc să citesc despre asta, că nu știu nici măcar termenii de bază, și aș vrea să investesc ceva de genu' 1000$.

    aștept discuții

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Intervin cu o gluma, sper sa nu se supere nimeni:

    Proştii pierd banii jucând la loto iar deştepţii jucând la bursă

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Iar altii castiga milioane.

  4. #4 SP
    Member PayneKiller's Avatar
    Pentru bursa iti trebuie un broker care banuiesc ca iti va lua un comision. Daca ai experienta investesti singur

  5. #5 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by zinodaur View Post
    Iar altii castiga milioane.
    Altii au bani sa "joace" la bursa si un broker bun

  6. #6 SP
    S.T.A.L.K.E.R. FallouT's Avatar
    Persoanele care investesc la bursa nu stau pe forum!

  7. #7 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Zinodaure îți zic eu ce sa faci cu aia 1000....cumpara lira sterlina..acum 2-3 luni era 5,8 acum e sub 5 ..cu plăcere

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Toate persoanele pe care le stiu si au jucat la bursa... au pierdut mai devreme sau mai tarziu. Vorbesc de bursele din Romania, desigur...

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu e asa. Eu in clasa a saptea am fost la un broker cu vreo 6 milioane pe vremea aia. Cand am termiant liceul, am ridicat vreo 30 de milioane. Si asta dupa ce picase bursa. Ori joci tu si esti mereu atent, ori ai un broker bun si stai fara griji. Desigur, eu am fost un caz fericit, dar nu toata lumea pierde.

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Toate persoanele pe care le stiu si au jucat la bursa... au pierdut mai devreme sau mai tarziu. Vorbesc de bursele din Romania, desigur...
    Eu stiu doar un caz, un fost coleg de munca, l-am cunoscut destul de bine, am fost si la nunta la el in 2008. S-a jucat cu bursa destul de recent (in urma cu aprox un an si jumatate), a castigat destul de binisor, dupa care a devenit prea increzator si a pierdut aproape tot (a iesit rau de tot pe minus).

    Iar un alt amic si fost coleg de liceu (in prezent antreprenor, administrator la vreo 5 firme) mi-a zis odata ca la bursa sa-ti bagi doar banii pe care iti permiti sa-i pierzi.

    Fireste ca se poate juca si "safe", cautati "blue chip" cu google (un exemplu), dar NIMIC nu e 100% sigur, mai ales in vremurile astea tulburi. Vedeti cum fluctueaza tot, valutele (euro era aproape de 4.7 in vara, acum se apropie de 4.3, la fel lira, dolarul, etc), petrolul, aurul, etc.

    La companiile listate la bursa e si mai grav, azi o actiune poate fi 10 dolari, peste o saptamana 20 dolari si peste o luna 2 dolari (si 2 dolari ipotetici, n-o mai cumpara nimeni).

    Cine are timp poate incerca sa joace cu prudenta o suma mica, sa faca un profit si apoi sa riste DOAR profitul, asa sunt sanse mici sa piarda. Dar putini fac asa, e ca si la jocurile mecanice, devii dependent si e grav, mai ales dupa ce castigi. Ai impresia ca esti un mare smecher, incepi sa invarti sume mai mari, castigi, bagi tot mai mult si intr-o zi te trezesti ca ai pierdut dintr-un foc.

  11. #11 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Daca joci la bursa, trebuie sa'ti alegi un procent din suma investita pe care sa'ti permiti sa'l pierzi. Cu sume mici nu se poate juca safe pt ca nu ai de unde pierde.

  12. #12 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Welp, aia 1000$ erau ipotetici, dar cand o sa-i am, o sa-i investesc in Bitcoin. Asta dupa ce scade putin valoarea.

    Acum cativa ani un bitcoin valora 5 centi. Acum cateva luni 13 dolari. Acum o saptamana-doua 36$. Azi, 47. Cu cat o sa devin mai popular, cu cat sansele sunt ca pe viitor un bitcoin sa valoreze cateva mii de dolari, fiindca este o moneda limitata. ( cautati si voi singuri pt mai multe detalii, desi sunt sigur ca multi dintre voi ati auzit despre bitcoin )

    e super risky, posibil sa se duca totul la vale, dar hei. nu risti, nu castigi, right ? daca va fi urmatorul next big thing... atunci congrats. you are rich

  13. #13 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Acum nici o lună o monedă valora 47$. Azi valorează 160$. Credeți că ar trebui să deschidem un thread nou pentru Bitcoin ? E din ce in ce mai populară in media ( chiar dacă nu intr-o lumină pozitivă de cele mai multe ori, dar voi da vina pe guvern pentru asta ) și cred că ați auzit mai mulți acum de ea.

  14. #14 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Sa inteleg ca daca pui la ei 50$, este posibilitate sa scoti intr-o luna o suma tripla? in economie este tot timpul un balans, nu se pot crea bani din nimic. care e faza?

  15. #15 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Dap..that simple ..pui azi 100€..maine ai 7k
    Eu ma gandesc sa investesc la bursa din botswana

  16. #16 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Nu te sfatuiesc. Am primit eu un email de la un rege bogat de acolo, care are nevoie de mine sa il ajut sa isi scoata averea din tara, ca se pregateste o revolta. Astea nu sunt conditii pentru investitii...

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Sa inteleg ca daca pui la ei 50$, este posibilitate sa scoti intr-o luna o suma tripla? in economie este tot timpul un balans, nu se pot crea bani din nimic. care e faza?
    Cum sa nu, băncile au făcut si fac bani din nimic

  18. #18 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Dap..that simple ..pui azi 100€..maine ai 7k
    Eu ma gandesc sa investesc la bursa din botswana
    Ca musca in *****.

    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Sa inteleg ca daca pui la ei 50$, este posibilitate sa scoti intr-o luna o suma tripla? in economie este tot timpul un balans, nu se pot crea bani din nimic. care e faza?
    Nu există niciun "ei", moneda nu e controlată de nimeni. Nu zice nimeni că intr-o lună scoți o sumă triplă, fiindcă nu o controlează nimeni. Valorea o poți verifica pe site-urile de curs valutar ( http://mtgox e cel mai mare dintre ele ( dar nu singurul ! ), dar nu e prea stabil in ultima vreme din cauza tranzactiilor foarte foarte mari - poti in schimb sa verifici bitcoinity.org/markets când e down ).
    Intr-o noapte a sărit de la 95$ la 140$ și aseară de la 160$ la 194$ in momentu' ăsta. Eu când am fost plătit prima oară in 1.5 BTC pentru niște lucru grafic, era 70$ un BTC. Iți dai seama ce "mărire de salariu" ?

    Oameni care au investit câțiva dolari acum vreo câțiva ani sunt acum milionari.

    Monedele sunt "minate" de oameni cu PC-uri puternice, prin niste ecuatii care cresc constant in complexitate, astfel ca in total vor exista doar 21 de milioane. Deocamdata exista 10 milioane sau ceva de genu' asta.




  19. #19 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Dap..that simple ..pui azi 100€..maine ai 7k
    Eu ma gandesc sa investesc la bursa din botswana
    ) si cate p#!e vrei sa investesti?

    ONTOPIC: Si cand ma gandesc ca puteam avea in jur de 10 BTC acum vreo un an jumatate, damn ce prost am fost

  20. #20 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    CSergiu, si eu am auzit de BTC acum cativa ani cand ma uitam pe TOR ( si era folosit in mare parte la tranzactiile ilegale gen droguri... sau crime ). Cu 1$ 1300 de bitcoins...

    brb suicide

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Actiuni bursa By LeicaBogdan in forum Offtopic
    Replies: 9 Last Post: 12-01-2012, 13:14
  2. Cravata,papion,lavaliera,etc.. By galapagos in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 20-02-2011, 14:36
  3. Bursa loveste industria jocurilor By leggollas11 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 10-10-2008, 20:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts