Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: User Review: Dawn of War 2

  1. #1 SP
    UberDude Honord's Avatar

    User Review: Dawn of War 2

    In mileniul 41 viata e scurta si plina de neprevazut. Ereticul se repede la tine de unde te astepti mai putin si te demoralizeaza cand te astepti mai putin, haosul te pandeste din umbra si e gata sa-ti inhate sufletul la cea mai mica neatentie, extraterestrii bantuie ca bezmeticii prin Univers si lasa in urma lacrimi si deznadejde. Puterea intre omenire si cam tot restul Universului stau in Space Marines, o specie ciudata de supercalugari superrazboinici superaugmentati genetic, superindoctrinati pana la fanatism care lupta pentru onoare, justitie si ... restul. Pentru cunoscatori, tiparul e cam acela fata de predecesoarele, o sa va explic mai jos pe-ndelete.


    STORY

    Stiu ca o sa va uitati urat la aceste mici randuri despre story dar asa este. Pentru cei care au jucat celalate Dawn of War, nu o sa fie cam surprinsi mai deloc, deoarece singurul lucru care este in story este exact asta: Acesti overpowered si foarte increzatori Space Marines ajung intr-un anumit sistem pentru a anihila o invazie a orcilor, rasa Eldar apare un pic mai tarziu hartuind eforturile lor deoarece ei fiind in conflict cu extraterestii Tyranid si cu Space Marines s-au gandit sa atace ambele tabere facand o mare greseala deoarece spre final toate taberele au de pierdut inafara de acesti extraterestii Tyranid ce vor creste in numar foarte repede.


    Gameplay

    Dawn of War 2 a eliminat base building-ul, acel episod mult iubit din viata fiecarui RTS-ist recicland-o cu o gluma veche, da'buna la vremea ei. Astfel, campania single a capatat o puternica aroma de action-RPG in care la inceputul misiunii, alegem trei unitati (patru cu Force Commander-ul, care nu trebuie sa lipseasca) care ne vor insoti in lupta si trebuie sa ne descurcam cu ei, iar mai tarziu veti da de alti aliati si veti avea mai multe unitati fiecare cu abilitatile lor. De remarcat ca liderii nu mor, deci nu exista riscul sa ramanem fara resurse umane, ci devin inconstioenti si pot fi resuscitati de cei ramasi in viata. Liderii cresc in nivel pe masura ce culca inamicii la pamant, au primit chiar si un arbore de skill-uri in care vom investi cele doua puncte castigate in urma fiecarui level-up, oricum toate armurile si culorile sunt absolut impresionante dar despre asta vorbim la "Grafica". Frumos colorat ca'n WoW, loot-ul pica gratios la pamant si ne ispiteste cu look-ul sau incantator, cu bonusurile sale halucinante sau cu un nume ametitor de eroic.


    Multiplayer:

    Dar sa zicem ca va saturati de extraterestii din single player si doriti sa puneti cativa eretici cu botul pe labe in multiplayer. Aici lucrurile se complica putin. Dawn of War 2 foloseste Steam pe poste de DRM si Games for Windows Live pentru multiplayer. Ca fapt divers, nu va puteti apuca de campania single pana nu va autentificati in GfWL. Ei bine, GfWL ar trebui sa usureze calatoria prin imparatia lui Multiplayer Voda, si totusi ma abtin pentru o injuratura la adresa matchmaking-ului. In teorie, datoria sfanta a unui sistem de matchmaking cu frica lui Dumnezeu este de a ma scuti pe mine, un noob de prima mana, de corvoada de a cauta oponenti de nivelul meu si servere cu ping mic. In practica, in primul meu meci am intalnit un individ cu cinzeci de victorii si vreo sase infrangeri, care a maturat cu mine pe jos. Dar inafara de asta, daca nimeriti un meci fara lag sau persoane cu 10000 victorii si 0 infrageri totul devine antrenant si foarte frumos.


    Grafica

    Daca avansul tehnologic inseamna mai mult bloom, ma lipsesc de el. Posibil totusi sa fiu singurul imbecil care nu suporta bloom-ul, moment in care totul se transforma intr-o problema de gust. Asta nu inseamna ca Dawn of Wr 2 e praf la capitolul grafica, nici pe departe, chiar atentia la detalii este extraordinara, iar spre finalul campaniei cand am ajuns sa lupt intr-un mediu urban, aproape am ramas mut de admiratie. Cu toate acestea, mi se pare ca DoW 2 straluceste prea mult, la propiu. E putin prea flashy pentru un joc Warhammer.
    Sincer, desi sangele curge in valuri, dezmembrarile sunt la ordinea zilei si dusmanii isi dau duhul in cele mai artistice moduri cu putinta, parca ma asteptam la ceva mai deprimant, mai...''grim''.

    Sunet

    Sunetele sunt frumos realizate mai ales pentru explozii, iar despre voice acting-ul foarte bine facut nu pot sa spun decat '' vreau mai mult! ''.

    Concluzie

    Si a sosit momentul cheie in care voi raspunde la intrebarea '' E mai tare decat Starcraft, frate? ''.
    Nu pot spune decat ca e o alternativa la Starcraft, parerea mea este ca eu unul nu l-as privi ca pe un concurent direct a lui Starcraft 2, ci mai degraba ca pe un titlu ce ofera putina variatie genului, un joc destinat celor care vor si altceva decat Starcraft, in fond DoW 2 este un joc extrem de bun dar uneori repetitiv ce te va duce prin aceleasi harti de multe ori si nu vred ca trebuie sa ucida alt joc extrem de bun ca s-o dovedeasca.

    Grafica - 9
    Sunet - 8
    Gameplay - 9
    Multiplayer - 8
    Storyline - 8
    Impresie - 9
    Nota Finala - 8,5
    Attached Images Attached Images wdawnofwar29.jpg dawn-war-2-0.jpg

  2. #2 SP
    UberDude Honord's Avatar
    imi pare sincer rau pentru greseli , am avut o pauza de la munca si am scris repede un ultim review.

  3. #3 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Am jucat si eu cat a fost in beta acest joc! Arata foarte bine si ador universul Warhammer 40k dar sistemul cu control de puncte pe harta este destul de stresant, asi fi preferat sistemul clasic cu baza si resurse.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: God of War 3 By RazvyLord in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 10-09-2014, 10:54
  2. User Review: God of War: Ascension By h0stile in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 13 Last Post: 02-11-2013, 16:27
  3. User Review: Call of Duty World at War By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 8 Last Post: 14-02-2009, 19:55
  4. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts