Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Ce consola next-gen vei cumpara?

Voters
472. You may not vote on this poll
  • Microsoft Xbox One

    23 4.87%
  • Sony PlayStation 4

    356 75.42%
  • Ambele console

    26 5.51%
  • Niciuna

    37 7.84%
  • Inca nu m-am decis

    30 6.36%
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3 4 5 6 LastLast
Results 81 to 100 of 119

Thread: Ce consola next-gen vei cumpara?

  1. #81 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Hmm, si eu care credeam ca vom avea un procent de 90% in favoarea PS4

    Sunt curios de cei care au zis "Niciuna"... Ori sunt fani Nintendo... ori cred ca au gresit forumul. Sau poate au probleme financiare (desi cine ar putea sa spuna daca problemele vor fi si peste un an, sau doi)... eu nu am intrebat daca le veti cumpara la lansare... ci daca vreti sa le cumparati (sooner or later).

    Sau poate am gresit si trebuia sa nu scriu "cumparati"... ca poate unii dintre voi le veti primi cadou... de la parinti

    ---------- Post added 16-06-2013 at 02:40 PM ----------


    Pai man, din ce vad acolo... tu doar spui ca "ramai pe generatia actuala pana nu vor mai apare jocuri", motivand ca prima generatie va suferi de ylod... Jocuri prea multe pentru generatia actuala nu vor mai iesi, asta e destul de clar (sau vor iesi variante "taiate"). Cat despre motivatie, eu am PS3 Phat de la lansarea in Romania... merge si in ziua de azi ca in prima zi. Doar ce l-am mai aspirat de praf, si schimbat HDD...
    Monky cei care au votat Niciuna raman la generatia actuala de console ( PS3 & X360 ). Daca Microsoft au anuntat ca se vor mai ocupa de X360 inca 5 ani nu inteleg care ii graba pentru One & PS4

  2. #82 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Pai graba aceea arzatoare sa fii in trend, sa ai ce e mai nou. Daca o parte din prieteni isi iau ps4/xone, imediat apare in tine dorinta sa-ti iei si tu. Parca nu poti sa stai "pe uscat"

  3. #83 SP
    Admin MonkY's Avatar
    andreiaka: tu chiar crezi toate prostiile pe care le spune Microsoft?

    tudomih: Sa fii "in trend" se cheama atunci cand eu stiu, faci upgrade la fiecare 6 luni la placa video... la fiecare 12 luni la procesor... ram... ssd, etc. Dar in cazul de fata vorbim de o generatie actuala de console care e pe piata de 7-8 ani, si care nu mai face fata la ceea ce vor developerii. Au ajuns Dzeului smartphone-urile sa depaseasca o consola dedicata dpdvd hardware. Am ajuns sa avem cam toti TV-uri FullHD si cu toate astea sa avem doar o "mana" de jocuri FullHD, pentru ca nu pot consolele mai mult.

    Deci nu, nu e chestia ca "daca-si iau ceilalti, trebuie sa am si eu"... ci chiar era nevoie de trecerea asta.

    A nu se intelege gresit... oricine se poate juca si pe consola Terminator, N64, SNES or whatever... asta nu inseamna ca trebuie oprita evolutia, doar pentru ca unii nu joaca decat "old school".

  4. #84 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu vreau sa-mi iau PS4 fiindca reprezinta o platforma abila de a juca toate jocurile care se vor lansa in urmatorii 6-7 ani,si prefer sa ma joc comfortabil in pat cu controller,decat cu mouse si tastatura.

    Am PC high-end,dar jucatul pe el imi displace...nu am terminat un joc pe PC de 5-6 ani

    Am avut PS1,PSP,PSVita si am PS3.Sony nu m-a dezamagit in legatura cu consolele sale niciodata,doar cu managementul sau (banandu-mi contul de PSVita cu PS+ activ si $40 in cont fara motiv),dar asta nu m-a impiedicat sa aleg PS4.

    Nu mi-am dorit si nici nu imi doresc sa am vreodata X360 sau Xbone.

  5. #85 SP
    Member andreiaka's Avatar

  6. #86 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Monky-o intrebare pt tine-crezi ca ps4 suporta keyboard and mouse sau cele existente si pt ps3? bf4 va merge cu k/m?

  7. #87 SP
    Junior Member Jewel's Avatar
    Si pe calculator te poti juca cu controller. Cat despre al doilea alineat permite-mi sa te intreb la ce folosesti o configuratie high end atata timp cat nu te joci.

    Cat despre faptul ca ti-au banat contul poti sa le ceri explicatii pe pagina lor de contact si iti vor raspunde relativ repede (2-3 zile).


    Desi si-au mai redresat marketingul dezastruos eu tot spre PS ma voi indrepta. Din ce am inteles jocurile sh tot nu vor putea fi comercializate si kinect-ul va fi un must have deci eu zic pas deocamdata.


    Edit: BF 4 va suporta keyboard & mouse insa nu pe cele de ps3. Sony trebuie sa isi vanda bunatatile care au iesit acuma pe piata.

  8. #88 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Quote Originally Posted by Jewel View Post
    Si pe calculator te poti juca cu controller. Cat despre al doilea alineat permite-mi sa te intreb la ce folosesti o configuratie high end atata timp cat nu te joci.
    Ai auzit de video-editare???

    Quote Originally Posted by Jewel View Post
    Cat despre faptul ca ti-au banat contul poti sa le ceri explicatii pe pagina lor de contact si iti vor raspunde relativ repede (2-3...)
    Tu chiar crezi ca nu am luat legatura cu ei?!?!

    @Care crede ca sunt fanboy :

    Poate ca sunt, poate ca nu.Nu ai luat in calcul daca imi place sau nu cum arata X-urile? Sau firma M$? Daca eu aleg PS4 ce te doare pe tine daca sunt sau nu fanboy?

    P.S.As fi luat X360 daca era un joc care sa imi placa cu desavarsire si merita sa il joc,insa nu este.

  9. #89 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MENTATAL0R View Post
    Monky-o intrebare pt tine-crezi ca ps4 suporta keyboard and mouse sau cele existente si pt ps3? bf4 va merge cu k/m?
    Sincer, eu sper sa nu. Mouse-ul si tastatura nu au ce cauta pe o consola.... dar cred ca va fi suport pentru ele. La urma urmei, noile console sunt niste PC-uri. Tine doar de Sony si Microsoft daca vor sa suporte third party peripherals sau nu.

  10. #90 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    In Romania cea mai populara consola va fi aceea care va fi sparta prima.

  11. #91 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by MENTATAL0R View Post
    Monky-o intrebare pt tine-crezi ca ps4 suporta keyboard and mouse sau cele existente si pt ps3? bf4 va merge cu k/m?
    Doamne fereste..de ce ai vrea sa pui tastatura si mouse la ceva ce folosesti in sufragerie ca sa te joci din fotoliu ?eu joc FPS pe consola in special datorita controllerului..toata lumea(aproape) are acelasi "device" cu care trebuie sa-si faca treaba..pe PC iti iei mouse de cateva sute de ron si ai un mare avantaj asupra celorlalti in ceea ce priveste precizia..pe consola nu poti face asta..

    nu-mi place pay 2 win...

  12. #92 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Bizzare View Post
    In Romania cea mai populara consola va fi aceea care va fi sparta prima.
    Nu e adevarat... uita-te la Wii. A fost sparta de nu s-a vazut... si cu toate astea, daca te uiti mai atent, Wii e cea mai putin populara consola la noi. Romania nu e numai o tara de hoti totusi...

  13. #93 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    dar nicio tara care sa aprecieze un joc dupa storyline, gameplay, arta, originalitate etc. majoritatea "gamerilor" romani, care sunt mai multi ca noi din pacate, stiu doar despre fifa, nfs si cod (mai nou battlefield) si mmo care oricum sunt pe pc. pana la urma la noi daca o consola este modabila este privit ca un atu foarte important, inca ma intalnesc cu oameni care se mira ca imi cumpar jocuri si ca folosesc jocuri originale. recent unul chiar s-a oferit sa-mi dea contul lui de filelist ca i-am zis ca nu am the last of us inca (pentru ca asept sa se mai ieftineasca) dar el a crezut ca nu l-am gasit pe un tracker si iti dai seama ce fata a facut cand i-am zis ca vreau sa mi-l cumpar, initial sa stii ca a ras de mine si m-a facut nebun ca dau bani pe jocuri. insa intr-adevar nu e bine sa generalizam, dar stim cu totii adevarul despre majoritatea "gamerilor" din RO, care dau zeci de milioane pe o placa video si nu-si permit un joculet pe iphone de 0.99$

  14. #94 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    M-am lovit si eu de conjucturi asemanatoare si intr-un final am realizat ca cel mai bine este sa eludezi orice discutie cu privire la acest subiect,atunci cand ai de aface cu giboni.

  15. #95 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    Doamne fereste..de ce ai vrea sa pui tastatura si mouse la ceva ce folosesti in sufragerie ca sa te joci din fotoliu ?eu joc FPS pe consola in special datorita controllerului..toata lumea(aproape) are acelasi "device" cu care trebuie sa-si faca treaba..pe PC iti iei mouse de cateva sute de ron si ai un mare avantaj asupra celorlalti in ceea ce priveste precizia..pe consola nu poti face asta..

    nu-mi place pay 2 win...
    In primul rand eu joc din pat cu keyboard,mouse,controller toate wireless,al doilea-nu support nici third person shooter cu un controller (cand misc camera ) ce sa mai mai zic de fps si in randul 3 dc sa nu imi fac experienta mai buna pe consola?Tu daca joci un racing sau fighter pe pc esti obligat sa joci cu key/mous ?

  16. #96 SP
    Junior Member Indru's Avatar
    Salutare! Sunt nou pe aici.
    Eu o să-mi cumpăr PS4, probabil chiar la lansare.

    N-am avut niciodată o consolă, întotdeauna am avut PC, de mic. Dar de când a apărut Playstation 1 am tot visat să-mi iau un Playstation al meu într-o zi.
    Tata nu mi-a cumpărat fiindcă nu le vedea rostul, zicea că PC-urile sunt mai bune, că poți face o mulțime de chestii pe ele în afară de jocuri - perfect de acord. Dar ăsta nu-i un motiv bun.
    Existau de-atunci jocuri care se făceau doar pentru console, și multe din ele mă atrăgeau. Jucam pe la prieteni Jackie Chan Stuntmaster și Xena: Warrior Princess, pe PS1. Întotdeauna am vrut să joc un Final Fantasy de-adevăratelea, în mediul pentru care a fost destinat. N-am avut șansa până acum.
    Am jucat pe vremuri tot felul de chestii pe Sega, SNES etc. Dar întotdeauna la amici. PS2 și PS3 n-am atins deloc, dar am acum o șansă cu PS4.
    De câțiva ani joc cu vecinu' jocuri de XboX360, de la Fifa la MK, Forza Motorsport, puțin UFC, chestii de-astea mai mainstream. Oricum mi-au readus cheful de-o consolă a mea.
    Cum lucrez de câteva luni, am propriul salariu și mă gândesc serios să bag bani într-un PS4. Ce mă atrage enorm, pe lângă posibilitatea jucatului de jocuri console-only, e posibilitatea redării discurilor BluRay (scap de investiția într-un BluRay player), al căror fan declarat sunt. Regret că n-are backwards compatibility, dar poate cine știe, se implementează vreun emulator în viitor (cei de la Sony așa au zis, că suport nativ nu va fi, dar există posibilitatea emulării).

    Deci varianta mea e PS4. XboX One în niciun caz, iar pentru X360 e cam târziu, nu-și mai are sensul din moment ce noile jocuri se vor face pentru Xbone ca să atragă clienții pe partea aia.

    Legat de tastatură și mouse la PS4, atâta vreme cât PS3 a avut suport, nu văd de ce n-ar avea și PS4. Eu sincer sper să aibă. Deși admit că nu voi juca prea multe shooter-e pe consolă (nu concep să-l joc fără mouse, am încercat cu GTA IV pe x360, făceam ca toate visele, dacă mă filma vecinu' și mă punea pe YouTube cred că luam vreun milion de hituri cu titlul „Cel mai prost gamer din istoria consolelor” ) ), voi încerca probabil titluri console-only (Red Dead Redemption portat pentru PS4? Asta chiar aș vrea, dat fiind că nu l-am „primit” pe PC), iar o combinație keyboard + mouse ar fi binevenită.
    Bineînțeles, confirmarea finală o vom primi de la Sony, dar nu văd cu ce ar deranja existența acestei facilități - fiecare să joace cum preferă.
    Mulțumesc pentru atenție și sper să mă simt bine pe acest forum!

  17. #97 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    @Indru In primul rand bun venit pe forum.In al doilea rand ai facut o alegere foarte buna.Stiu cum e cand parintiilor nu prea le place ca odrasla lor joaca mult,dar asta e,si ei au hobbyurile lor pe care nu le putem intelege

  18. #98 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by MENTATAL0R View Post
    In primul rand eu joc din pat cu keyboard,mouse,controller toate wireless,al doilea-nu support nici third person shooter cu un controller (cand misc camera ) ce sa mai mai zic de fps si in randul 3 dc sa nu imi fac experienta mai buna pe consola?Tu daca joci un racing sau fighter pe pc esti obligat sa joci cu key/mous ?
    atunci de ce nu ramai tu frumos pe PC ?si n-am mai auzit in viata mea de cineva sa joace din PAT cu mouse ....in afara faptului ca pozitia e incomoda ca naiba,unde mai e precizia ?

    chiar nu va inteleg...daca sunteti asa prentetiosi si "elitisti" in ceea ce priveste FPS-uriile ramaneti pe PC..lasati-ne pe noi astia mai n00bi/casual sa jucam fps pe console..

  19. #99 SP
    Junior Member Indru's Avatar
    @JeNeI: Mulțumesc de primire.
    Da, câteodată stau și mă gândesc ce-o să mă nemulțumească pe mine la copiii mei. Că la capitolul jocuri sigur eu o să-i antrenez.

  20. #100 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    @Indru Si eu m-am gandit la un moment dat la astfel de lucruri.Eu unul abia astept sa am cu cine juca impreuna si sa-i ajut ,dar mai am de asteptat.Intai sa termin facultatea de Drept+Masterat...dupa aceea GAME ON

    BTW Ce jocuri doresti sa iei?

    Eu in primul rand cumpar Bundleul Watch Dogs (ajunge mai repede decat cea standard - comand de pe Amazon.com),iar jocuri separat care le doresc sunt Killzone Shadow Fall,The Order - 1866 si Driveclub.Restul poate ca le iau SH,sau dupa lansare in timp.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 5 of 6 FirstFirst ... 3 4 5 6 LastLast

Similar Threads

  1. Vei cumpara un Wii U? By MonkY in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 23 Last Post: 14-12-2016, 07:41
  2. Vei cumpara un Xbox One? By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 34 Last Post: 10-12-2014, 22:55
  3. Vei cumpara un PS4? By MonkY in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 93 Last Post: 20-10-2014, 10:59
  4. Replies: 25 Last Post: 04-09-2014, 16:03
  5. Replies: 22 Last Post: 30-10-2013, 20:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts