Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 175

Thread: Far Cry 5

  1. #21 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Aparent nu ati observat ca s-a renunțat la turnulețe de la WD2

    Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

  2. #22 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Fake petition is fake, but a bit funny.

    https://www.change.org/p/ubisoft-cancel-far-cry-5

  3. #23 SP
    Member adin33's Avatar
    Imagini din joc.
    Attached Images Attached Images far-cry-5-1.jpg far-cry-5-2.jpg far-cry-5-3.jpg

  4. #24 SP
    Senior Member dark18's Avatar

  5. #25 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Ca s-a renuntat la turnulete e bine.
    Ca au renuntat la exotismul cu care se caracteriza seria nu e bine.
    Au bagat fix tematica si ca locatie prerie de prin Montana (serios?) cand aveau la dispozitie o varietate de teme si locatii mai bune : Siberia, vreo jungla amazoniana din America de Sud, Vietnam, Africa chiar (evident, un joc mai bun decat porcaria repetitiva de Far Cry 2), Australia (n-am prea vazut canguri si koala in jocuri).
    Vad ca nici nu se mai pune accent pe explorare, ci mai mult pe impuscat taranoi sudisti si curse cum masini.
    Arata a gluma proasta de show marca History Channel cu Dinastia Ratelor si Oamenii Mlastinilor, doar ca aici se impusca, nu vaneaza crocodili sau colecteaza rate. Abia apoi am inteles ca de fapt vor sa i-o dea lui Trump si alegatorilor sai.


    Chiar, daca tot au facut un Far Cry pe America, de ce n-au scos mai bine pe epoca Vestului Salbatic?

    Sau urmeaza anul viitor sa-l lanseze ca pe un spin-off?


    Ultimele trailere vazute ma fac sa zic PAS.
    Far Cry Primal, cu toate ca a fost mediocru, m-a captivat mai tare "setting-ul" si l-am terminat cap-coada.
    Far Cry 3 , inclusiv Blood Dragon si Far Cry 4, cu toate ca aveau turnulete, erau mult mai interesante.




  6. #26 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Ar trebui sa te angajezi la gamespot, si ei par sa faca review-urile la fel, pe youtube.

    Open world game in Siberia? Daca ar auzi asta un art director te-ar pocni in varful nasului..

  7. #27 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Mie mi se pare mega noul far cry , abia il astept

  8. #28 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by blondutzu View Post
    Ar trebui sa te angajezi la gamespot, si ei par sa faca review-urile la fel, pe youtube.

    Open world game in Siberia? Daca ar auzi asta un art director te-ar pocni in varful nasului..
    Care-i problema cu Siberia?

    Rise of the Tomb Raider a putut....de ce n-ar putea si Far Cry?

  9. #29 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Structura Tomb Raider: coridor - gameplay area- coridor - gameplay area

    349481500.jpg

    Structura FarCry: Gameplay area

    far-cry-4-map.jpg.optimal.jpg

    Intr-un joc atat de deschis precum farcry nu poti crea o lumea interesanta in Siberia si ramane ancorat in realitate in acelasi timp, ai nevoie de diversitate. Te poti duce spre fantasy, dar nu despre asta e FarCry.

    La Tomb Rider functioneaza pentru ca este instantiat in draci, este bazat mai degraba pe legende/mitologie decat realism, asa ca isi permit sa se abereze cat vor.

  10. #30 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    @Alex Khan, practic tu propui sa se foloseasca aceeasi reteta ca pana acum - loc exotic, jungla, tigri, crocodili...
    Phuc that, I wanna kill myself some Trump fans!

  11. #31 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu inteleg de ce va bateti capul cu acest individ. Inca n-am vazut o postare pozitiva pe CG pana acum. Nici nu cred ca se joaca sau are vreo consola. E pur si simplu un troll si trebuie tratat ca atare.

    Jocul pare ok, dar in unele filmulete arata bine, in altele arata deplorabil, iar ca gameplay, in unele pare fun iar in altele...boring.

    Mi-a placut foarte mult 3, 4 a fost ok, Primal nu l-am incercat pentru ca nu m-a atras deloc iar asta...meh. Astept 1000 de reviews si ceva reduceri.

  12. #32 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by blondutzu View Post
    Structura Tomb Raider: coridor - gameplay area- coridor - gameplay area

    Intr-un joc atat de deschis precum farcry nu poti crea o lumea interesanta in Siberia si ramane ancorat in realitate in acelasi timp, ai nevoie de diversitate. Te poti duce spre fantasy, dar nu despre asta e FarCry.

    La Tomb Rider functioneaza pentru ca este instantiat in draci, este bazat mai degraba pe legende/mitologie decat realism, asa ca isi permit sa se abereze cat vor.
    Hai ca am putut citi in sfarsit prima gogoasa forumistica pe anul asta!
    Far Cry de cand e joc REALIST ?
    Far Cry 1 - joc setat pe o insula imaginata unde niste oameni de stiinta fac experimente cu mutanti.
    Far Cry 2 - joc setat intr-o tara africana fictionala unde mediul e iarasi improvizat, cu mai multe statii de autobuz decat cele din Bucuresti si masini cu teroristi la oricare pas.
    Far Cry 3 - joc pe o insula de prin Pacific cu o fauna mult prea variata si larga pentru o insula. Mediul e imaginat si improvizat.
    Far Cry Blood Dragon - actiune in viitor unde e de fapt un Far Cry 3 cu ceva animale mutante si tehnologii SF.
    Far Cry 4 - are loc intr-o tara fictionala cu mediu himalayan, inspirata dupa Nepal. Sa nu uitam de momentele in care personajul se drogheaza cu ceva mult prea bun si tare.
    Far Cry Primal - cu toate ca e setat acum 12 000 de ani si modul de viata e redat conform studiilor arheologice, povestea , asezarea, factiunile si evenimentele sunt pur fictionale, parca nitel inspirat dupa filmul fantezist 10 000 BC. Din nou, tot peisajul si mediul a fost improvizat si imaginat de producatori, ca daca era 100% redat dupa realitate, jocul ar fi fost mult mai plictisitor!


    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Phuc that, I wanna kill myself some Trump fans!
    Sa te vad daca iti vei mai pastra acelasi entuziasm si dupa 10 ore de joc, pentru ca doar asta o sa faci!
    Nu ca in Far Cry anterioarele unde mai explorai jungle, munti si paduri, mai vanai, mai te plimbai prin pesteri sau temple, mai interactionai cu culturi si civilizatii exotice, mai fumai ceva bun si tare si visai ceva nasol etc.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu inteleg de ce va bateti capul cu acest individ. Inca n-am vazut o postare pozitiva pe CG pana acum. Nici nu cred ca se joaca sau are vreo consola. E pur si simplu un troll si trebuie tratat ca atare.
    Pana a ma cataloga ca troll, tu esti ala care ma ataci la persoana si deviezi de la discutie, care din cate stiu, sunt infractiuni mai grave.
    Ai probleme ,da REPORT sau du-te pe aria de sugestii si reclamatii sau da PM unui moderator daca nu-ti convine ca am si eu drept de libera exprimare.
    Postari pozitive?
    Te-ai uitat pe topicele de Overwatch, Wolfenstein 2 sau CoD WW2 in ultima vreme?
    Doar pentru ca unul a spus un rahat despre mine trebuie ca toti sa sariti cu acelasi apelativ ca "Alex Khan e HATER"?
    Si da, nu am consola, joc pe PC, dar cu toate astea, indiferent ca controllerul difera jucam aceleasi jocuri multiplatform. Si am dreptul sa-mi exprim opiniile cum vreau eu fiindca in fond, traim intr-o tara libera.
    Mai rau e ce faceti voi care aveti pica pe mine si ma persecutati in continuu, ca vai, mai exista si oameni carora nu le plac jocurile pe care voi le adorati.
    E ultima oara cand mai raspund unor asemenea atacuri ieftine pentru ca de acum incolo voi raporta sau voi trimite PM la moderatori .

  13. #33 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    OMG omule! Ce-i cu atatea spatii?

    Nu am intrat pe thread-urile respective pentru ca nu ma atrag jocurile/nu-mi plac si decat sa intru undeva unde nu-mi place si sa-mi exprim pererile doar negative despre ceva, prefer sa stau pe ariile care ma intereseaza. Hence, dilema mea. Ce cauti pe thread-urile astea daca nu-ti plac jocurile?

    N-am nimic personal cu tine. Te consider hater/troll si incerc sa ignor ce zici, cand pot. Acum...ai postat 3 cuvinte in jumatate de pagina cu 1000 de spatii. Trebuia sa formatezi si textul mai mare, eventual bolduit si cu rosu.

    Aveam o vorba cand eram mici, care e aplicabila si acum. "Du-te bai la scara ta!".

  14. #34 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    @Alex Khan, practic tu propui sa se foloseasca aceeasi reteta ca pana acum - loc exotic, jungla, tigri, crocodili...
    Phuc that, I wanna kill myself some Trump fans!
    Da, ca fanii Hillary sunt tare normali, poate la urmatoru joc o sa pot impusca si eu niste liberali sau membrii Antifa.

    @Khan, nici nu trebuia sa ii raspunzi sincer, nu am nimic cu nimeni dar pe grupu asta, dar daca nu esti de acord cu majoritatea si ai alte pareri chiar daca sunt mai exagerate, esti luat pe sus.

    Jocul cel mai probabil o sa fie la fel de distractiv ca cele precedente, toata lumea stie cum e cu Far Cry, si daca-l joci in co-op vei avea si mai mult fun. Oricum e clar ca nu o sa fie day 1 buy pentru mine, nu mai cumpari jocuri in ziua lansarii, asteptam frumos dupa niste review-uri, 1-2 patch-uri sa fie jocul stabil si dupa aia poate va merita investitia.

  15. #35 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Dude, vorbeam de structura/world building, tu o dai in mutanti si feature-uri.

    In primul rand nu poti compara TR cu Farcry, sunt jocuri complet diferite. Am incercat totusi sa fac o comparatie fortata in speranta ca vei intelege de ce unele lucruri care merg intr-un anumit tip de jocuri nu ar merge in altele.

    Cam toate jocurile Ubi au setting realist, a nu se intelege prin setting realist 1:1 cu lumea reala. Insa elementele precum arhitectura/densitate/activitati le vei regasi in joc cum sunt si in realitate, lucru care nu se intampla in TR (tot ce au ei in comun cu siberia este zapada )

    Se investesc tone de bani si se pierde foarte mult timp in alegerea locatiei unui joc:
    - studii de piata (cam cati playeri vor fi interesati de locatia respectiva)
    - studii de fesabilitate (ar functiona FarCry in settingul X sau Y? Ar functiona noile feature-uri in settingul respectiv? Este suficient de diferit de iteratiile anterioare ale jocului? Putem crea o poveste interesanta in setting-ul repsectiv? etc)

    Sunt atat de multe variabile de luat in calcul incat nu poti rezuma totul la ceva simplist precum sugerezi in posturile tale.

    No offense, dar nu stau sa scriu o liturghie de design aici. Din perspectiva mea posturile tale se vad precum commenturile pe youtube ale unor copii frustrati ca jocul nu a iesit cum si-ar fi imaginat ei ca iese, iar argumentele aduse nu au nici o treaba cu productia unui joc ci mai mult cu piticii de pe creier ai fiecarui jucator in parte.

  16. #36 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Aveam o vorba cand eram mici, care e aplicabila si acum. "Du-te bai la scara ta!".
    Nu doar ca imi persecutezi dreptul la libera exprimare, dar mai vii si cu zicale comuniste. TIPIC!
    N-am nimic personal cu tine. Te consider hater/troll si incerc sa ignor ce zici, cand pot
    Asta consideri tu. Realitatea e alta! Si daca zici ca ma ignori, de ce nu o faci si ma ataci la persoana?
    Ce cauti pe thread-urile astea daca nu-ti plac jocurile?
    Doar fiindca nu-mi plac nu inseamna ca nu am si dreptul de a le critica si de a sugera imbunatatiri.
    Dar ma rog, nu stiu de ce o fac pe forumul asta si nu pe forumurile Ubi.
    Ah, pentru ca trebuie sa demonstrez in fata celor care nu posteaza aici ca asupra unui joc nu trebuie sa existe doar pareri bune si pareri proaste, fanboy si hateri, ci si critici constructive asa cum le fac eu. Dupa cum ai observat, am laudat jocul Far Cry 5 pentru ca au eliminat turnurile, dar il blamez pentru tema aleasa.
    Dar nu, dupa parerea ta, hai sa zicem ca toate jocurile sunt bune, mai ceva ca-n comunism unde totul e bun si frumos, chit ca e urat mirositor, tipic mentalitatii romanului care spune "las ca merge si asa"

    Quote Originally Posted by blondutzu View Post
    Dude, vorbeam de structura/world building, tu o dai in mutanti si feature-uri.

    In primul rand nu poti compara TR cu Farcry, sunt jocuri complet diferite. Am incercat totusi sa fac o comparatie fortata in speranta ca vei intelege de ce unele lucruri care merg intr-un anumit tip de jocuri nu ar merge in altele.
    Tu vorbeai de poveste, tematica si improvizatie fantezista, nu de stilul de joc si gameplay.
    Deci, spune-mi si mie, cu ce ar putea fi Far Cry mai "realist" decat Tomb Raider (evident, vorbesc strict de ultimele doua jocuri)?
    Locatii fanteziste si destule cladiri fictionale le gasesti si in Far Cry la greu. Pentru ca daca nu ai citit vreodata articolele de wikipedia, ai fi vazut ca toate jocurile seriei sunt amplasate in tari sau locuri fictionale inspirate din realitate, la fel cum e si Tomb Raider . E nevoie acum sa incep sa postez clipuri de pe YT in care sa-mi demonstrez argumentul asta?
    Tocmai ca sunt cu franciza la zi, am jucat/reejucat toate titlurile anul trecut si pot sa-si dau zeci de exemple in care Far Cry are continut la fel de fantezist ca si Tomb Raider.

    btw: clipurile astea sunt pentru amatorii care nu le au cu geografia si care spun ca in Siberia e doar ZAPADA!
    Cand spuneam ca un Far Cry setat pe Siberia ar fi mult fascinant decat asta setat in prerie nord-americana , nu m-am inselat deloc!





  17. #37 SP
    Member blondutzu's Avatar
    You really don't get it do you? Pare ca mananc ***** degeaba.

    Siberia are vreo 2 biomes (ecosisteme cat de cat diferite), are o densitate de vreo 2 persoane pe km2, si nu se intampla nimic interesant pe acolo.
    Identitatea unei zone nu o poti contura doar din paleta de culori si directie artistica. Este important sa pui accent pe activitatile oamenilor din zona, pe locatii/constructii iconice (landmarks) etc.

    Lumea din Witcher te-ar fi lasat rece strict pe world building (desi este frumos facut). Activitatile oamenilor, dialogurile, societatea in general ajuta witcher la definirea zonelor mai mult decat directia artistica (se completeaza reciproc).

    Compara asta cu Bolivia din Wildlands de exemplu, laudat pe partea de world building. Acolo ai vreo 8 biomes pentru comparatie, create superb strict artistic. Din pacate aici se cam opreste, comparativ cu ce am scris in cazul lui The witcher.

    Anyway, i'm out.

  18. #38 SP
    Banned Alex Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by blondutzu View Post

    Siberia are vreo 2 biomes (ecosisteme cat de cat diferite), are o densitate de vreo 2 persoane pe km2, si nu se intampla nimic interesant pe acolo.
    Identitatea unei zone nu o poti contura doar din paleta de culori si directie artistica. Este important sa pui accent pe activitatile oamenilor din zona, pe locatii/constructii iconice (landmarks) etc.
    Asa o fi, dar sunt unele situatii cand prefer jocuri mai pustii si continut mai mic, dar care sa fie bun si de calitate, decat sa fie doldora de inutilitati.
    Far Cry 3, cu toate ca a avut un continut mult mai captivant decat Far Cry 5 (care e mai mult axat pe impuscat taranoi sudisti ca-n CoD si curse de masini decat pe explorare) , parca erau momente cand simteam ca era prea PLIN.
    Pentru niste insule de prin Pacific mi s-a parut ca a avut o fauna mult prea bogata.
    Ce compensa in schimb era exotismul activitatilor umane intr-adevar, mai ales si in Far Cry 4 si Far Cry Primal (de Far Cry Blood Dragon nu comentez, stiu ca a fost doar o gluma nevinovata de 1 aprilie).

    In Far Cry 5, in afara de vaci, ursi, lupi, cerbi, lei montani si bufnite, ce altceva o sa mai vezi?
    Ce cultura exotica vei intalni in afara de taranoi sudisti?
    Vei intalni macar indieni nativi?


    In ce priveste Siberia, cu toate ca e densitate mica, tot e populata de 36 milioane de locuitori si sapte specii de animale.
    Bine, la cum improvizeaza Ubisoft, sigur vom vedea vreo 15.
    Si atentie, acolo dai de TIGRI SIBERIENI sau Ursi negri si ursi polari mai in nord sau leoparzi.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Siberia

    Si gasesti in Siberia o gramada de triburi, populatii de diferite culturi exotice precum cele mongoleze, kazace, uralice, manchu, sau rusesti.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Siberia

    Oricum, ar fi fost o destinatie mult mai interesanta decat Montana.

  19. #39 SP
    Senior Member mario_1303's Avatar
    Clar e ca unii au foaaaarte mult timp liber...

  20. #40 SP
    Senior Member raduadelin's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand Far Cry 4 / Far Cry Primal / Just Cause 3 (PS4) By keanustar in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 6 Last Post: 14-08-2017, 22:36
  2. Replies: 0 Last Post: 11-06-2011, 15:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts