Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 88 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 ... LastLast
Results 1,001 to 1,020 of 1757

Thread: Clubul colectionarilor

  1. #1001 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Evident ca asta este problema - cand nu ai bani ai timp sa te joci, cand ai bani si esti dispus sa ii dai pe jocuri aproape in toate cazurile nu mai ai timp sa te joci. Cu toate astea sa nu confundam notiunea de gamer cu cea de colectionar, mereu am avertizat asupra acestui aspect, un colectionar nu este obligatoriu sa fie si un gamer - si automat reversul, un gamer nu trebuie sa fie neaparat si colectionar, probabil cele 2 notiuni se combina in cele mai multe cazuri, dar cunosc oameni care colectioneaza jocuri sigilate (unii or sa intrebe care e rostul - evident cel al valorii, jocurile sunt niste obiecte valoroase, depinzand insa despre ce jocuri vorbim - nu toate au aceeasi valoare).

    Sincer sa fiu mie (si eu am multe jocuri) imi place sa vad colectiile altora, parca ma impinge de la spate sa incerc sa gasesc un anumit joc pe care nu il am in colectie, sau un anumit sistem. Simt nevoia sa ma duc sa caut informatii despre respectivul joc (sau sistem) sa vad daca este un joc care il voi cumpara pentru colectie, sau un joc pe care il voi cumpara sa il joc.

    Atunci cand ai un numar foarte mare de jocuri (sa zicem 2-300 titluri) este foarte greu sa mai tii pasul, daca acestea au fost achizitionate intr'o perioada relativ scurta de timp cu atat mai mult. Eu (la inceputuri) am cumparat un gameboy advance cu 1 singur joc, sincer sa fiu l-am jucat foarte mult (pentru curiosi - Pokemon Saphire) aproximez eu 30 - 40 ore (nu am jocul la indemana sa verific timer ul) ulterior am avut noroc sa gasesc alte 2 jocuri foarte bune (castlevania circle of moon si zelda a link to the past - ambele pe gba) - de asemeni le-am jucat o lunga perioada de timp (practic Castlevania nu am putut sa-l las pana nu l-am terminat) - si in etapa 3 am gasit la cineva ~ 15 jocuri de GBA la un pret derizoriu, desi vorbim aici de titluri bune sau mai proaste - aproape ca "entuziasmul" a pierit si sincer sa fiu, cred ca in afara de Final Fight One (care era printre cele cumparate) nu stiu daca am terminat vreunul. Concluzia - colectionatul este o arma cu 2 taisuri, sau hai sa fiu mai exact, a avea multe jocuri poate duce la "pierderea" dorintei de a te juca o mare parte dintre ele, evident vei juca mereu titlurile cele mai bune, insa titlurile mediocre sau slabe probabil ca nu vor constitui o atractie "speciala" avand de unde alege altceva.

    Ca si sfaturi pentru viitorii colectionari - nu o tratati doar ca pe un lucru bun, eu a trebuit sa-mi mut colectia de 2 ori in 1 an calendaristic - credeti'ma ca este un infern - prima data a durat ~ 3 luni (evident - nu am fost concentrat asupra subiectului - zi de zi, totusi 3 luni am fost "apasat" de aceasta povara) A 2-a oara, am lucrat operativ cu niste cutii enorme de plastic unde au fost catalogate jocurile dupa platforma / marime / fragilitate / valoare - si a mers mai repede (pentru ca am lucrat aproape efectiv zilnic cel putin cateva ore si tot am pierdut un pic mai mult de 1 saptamana). Problema in Romania este ca nu avem spatiu in casa, niciodata acest lucru nu poate fi neglijat, o colectie poate ocupa un intreg perete, doar pentru o singura platforma (daca este vorba despre o colectie completa pe o platforma raspandita) Evident conteaza si felul cum colectionati - sunt jocuri in format cartrige sau disc, unii deja colectioneaza jocuri virtuale (steam, gog, xbox live, ps3, psp, ds sau nintendo wii - ofera o gama larga de jocuri in format digital) evident exista si diverse variante, diverse regiuni, diverse limbi disponibile - unii isi doresc toate versiunile aceeluiasi joc, altii isi doresc un set complet format din toate jocurile oficial lansate de producatorul platformei, altii isi doresc si variantele neoficiale, pirat sau chiar homebrew.

    A colectionat pana la urma este o pasiune si fiecare o trateaza in felul lui - de aceea nu pot blama pe cei care au cateva jocuri, cum a spus cineva mai sus, un gamer care traieste pe spatele parintilor nu are cum sa aiba o colectie stufoasa (evident excludem cazul in care parintii bogati/foarte bogati pentru ca este nereprezentativ pentru marea majoritate - probabil ca sunt exceptii)

    Din pacate in Romania avem foarte putina traditie, cand vorbim despre jocuri video, practic noi nu am avut parte de o viata de gamer cand eram mici - daca va uitati la

    http://www.consolegames.ro/forum/f16...or-pe-consola/

    veti vedea cat de subtiri sunt povestile, cat de putini au postat, majoritatea incepand cu clone de console, sau stramosi ai Pc ului - nu exista acea nostalgie, cand auzi un refren (evident ma refer la majoritatea celor care au trait vremurile respective) nu poti fi nostalgic dupa Atari 2600 daca nu erai nascut, din pacate multi dintre gamerii de azi au auzit de Atari 2600 doar prin remake urile disponibile si pasiunea nu exista, pentru ca nu a fost plantata la timp.

    Daca facem un calcul simplu, istoria jocurilor video a inceput prin anii 50, insa a fost raspandita la nivel mare odata cu lansarea consolelor de genul:

    Pong
    Magnavox Odyssey
    Atari 2600

    Deci in anii 70 - inceputul anilor 80, cand parintii si-au mutat copiii din salile Arcade in siguranta casei proprii. Declinul a venit datorita usurintei cu care erau lansate jocuri pe platforma si a gasi un joc bun era sinonim cu firme precum Activision (de asemeni o firma creeata de fosti angajati atari)

    Cu alte cuvinte Atari consuma mai mult decat producea -

    Pe piata din Japonia o noua firma isi incepea ascensiunea si anume Nintendo. Avea sa ajunga pe piata din USA in 84 si sa "relanseze" sperantele gamerilor de pretutindeni.

    Deci am putea sa spunem ca Atari 2600 a fost prima consola serioasa existenta urmata la scurt timp de catre Nintendo Enterteinment System (pe scurt NES).

    Deci am putea spune ca perioada aceea este semnificativa - deci cati dintre nou am jucat Castlevania, Zelda, Mario, Kid Icarus, Metroid etc cand s-au lansat si sunt nostalgici acum ?

  2. #1002 SP
    Member stefi's Avatar
    pentru moment
    Attached Images Attached Images img_1705.jpg

  3. #1003 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Ultimul post al lui rodarkone e absolut superb, ma regasesc acolo aproape in totalitate :
    -inceputurile cu bani putini (de la parinti), jocuri putine, dar timp berechet
    -situatia actuala (cu bani destui, dar foarte putin timp liber si spatiu extrem de limitat...)
    -dificultatile de stocare, catalogare si mutare a colectiei
    -etc

    Tocmai de asta zic inca odata (chiar daca am fost contrazis de rodarkone) : nu poti fi colectionar cu 5-10 jocuri, e un non-sens, aia nu e colectie. Da, inteleg ca daca jocurile alea sunt foarte rare sau pt o platforma cu un numar extrem de limitat de jocuri atunci poti spune ca ai o colectie, dar aia e exceptia care intareste regula.

    Eu ma refeream la userii care vin si trantesc o poza cu 6-7 jocuri banale de XBOX 360 sau PS3. Cu riscul de a fi din nou contrazis repet : din punctul meu de vedere aia nu poate fi numita colectie. Sa nu fiu inteles gresit, n-am nimic cu userii respectivi, chiar ii respect pt ca au jocuri originale, dar de aici pana la a numi cateva jocuri obisnuite colectie e drum lung.

    Promit sa postez si eu in curand colectia mea, deocamdata sta cam inghesuita in dulap, va fi nevoie sa o ordonez in curand si atunci fac si poze. Puteam posta si mai demult, dar n-am facut-o din acelasi motiv descris mai sus : am simtit ca 10-20 jocuri pentru cateva platforme nu alcatuiesc o colectie.

  4. #1004 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar
    Cioc-cioc...
    Attached Images Attached Images 100_4716.jpg 100_4740.jpg 100_4745.jpg 100_4828.jpg 100_4836.jpg

  5. #1005 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by RACHyyy View Post
    Cioc-cioc...

    N'am vazut asa ceva de cand ma stiu.
    Felicitari. Presupun ca esti broker sau ceva.

  6. #1006 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Mdea acum pe trezire am vazut si eu cat de mult (si prost) am scris - dar deh am si eu o scuza, abea am inceput la noul job care este foarte challanging si extrem de stressfull, avand in vedere ca la ora 12:15 am adormit pe canapea - cred ca o mare parte a fost scrisa la nivel subconstient (observ ca la inceput eram mai "treaz" si la sfarsit abea am scos 1 fraza coerenta).

    Oricum iata poze cu "noua" mea colectie cu mentiunea ca (PS3 ul este cel vechi din RO, Wii ul este cel vechi, PSP urile - toate 3 care apar sunt cele vechi - singstar, wii play si wii sport vechi - in rest totul este nou)

    Deci ca a "statistica"

    1. PS2 phat - 2 controlere - 2 memory carduri si hookups
    2. Snes - 1 controler - super mario world -gameboy adapter
    3. PS3 games - singstar 2, killzone 2, 1 film br
    4. mega drive - True Lies
    5. PSP - lord of arcana, the 3rd birthday, final fantasy IV complete, tactics ogre, parappa the rappa, talkman, passport to prague, passport to amsterdam rome, passport to barcelona, playstation network collection puzzle, PSN collection action
    6. 1 DVD anime - Laputa Castle in the sky
    7. 1 VCD anime - Tintin
    8. PS games - beyblade (inauntru sunt alte 4 jocuri disc only nu imi aduc aminte), double pack - Wipeout 3 special/ destruction derby 2, 3 pack collection - g-police/firebugs/colony wars
    9. 3DS - game console + 3 games - Super Street Fighter 3d, Ghost Recon, Zelda Ocarina of time 3D
    10. GBA - Sabre Wolf
    11. DS - Tetris DS, Drawn to life, Heroes of mana, Lego Star Wars Trilogy, Nintendo DS lite Browser, Lord of the ring Conquest, Worms 2, Civilization, Bangai-o
    12. PC games / software - The Dig, Dott, Myst, Dragon Lore, Privateer 2, Office XP , Office 2000, Windows Xp Profesional

    toate acestea cumparate in perioada martie 2011 - Iunie 2011 - in conditiile in care doar sotia muncea (evident din rezerve personale, sa nu creada cineva ca exploatez saraca femeie)
    Attached Images Attached Images 2011-06-25-10.44.21.jpg 2011-06-25-10.43.59.jpg

  7. #1007 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    am reusit sa-mi fac si eu un pic de ordine prin colectie.

    eu am inceput cu cateva jocuri pe pc... dupa aceea am continuat masiv cu achizitiile pe steam... dupa care de anul trecut am dat-o si pe console

    nu am cine stie ce, ca altii de pe aici dar usor usor... creste...
    intervine problema cu spatiul, cu extinderea peste masura... in directa proportie din pacate cu nemultumirea nevestei ca "ocup sufrageria cu prostii"...
    Attached Images Attached Images f-r-titlu.jpg dsc06900.jpg dsc06901.jpg dsc06903.jpg dsc06905.jpg dsc06906.jpg dsc06908.jpg

  8. #1008 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Ce frumoasa colectie :
    The King of Collectors: Full Playstation 2 NTSC Library Sealed!

    The King of Collectors: Full Playstation 2 NTSC Library Sealed!
    In this interview we talk with Ahans76, who to our knowledge, is the only collector in the world to have a full NTSC Playstation 2 library!
    Read on to find out why he started collecting and how he pulled off this amazing feat.
    Oh.. did I mention the entire PS2 library is sealed? Minor detail right? ^^
    P.S. Pe langa colectia totala de jocuri PS2 sigilate, el mai detine colectii frumoase de PS1, PSP , PS3 s.a.
    Attached Images Attached Images foto4_mini.jpg foto1_mini.jpg

  9. #1009 SP
    Member Dark Wadder's Avatar

    trecuta vremea si e timpul de update

    un update la colectie nu stica?

    acest update nu a iesit perfect ca si constructie. dar pozele sper sa faca tot timpul necesar vizualizarii lor....
    Attached Images Attached Images picture-091.jpg picture-089.jpg picture-088.jpg picture-084.jpg picture-082.jpg picture-093.jpg picture-094.jpg picture-096.jpg picture-098.jpg picture-101.jpg picture-104.jpg picture-107.jpg picture-110.jpg picture-114.jpg picture-115.jpg picture-086.jpg picture-117.jpg

  10. #1010 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Dark Wadder : superba colectie, cred ca ti-a luat ceva timp sa pui atatea jocuri deoparte. Insa rezultatul final merita.

  11. #1011 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Felicitari Dark Wadder, foarte frumoasa colectia ta.

  12. #1012 SP
    Member monstrul's Avatar
    Colectia mea de stick uri




    Real Arcade Pro: 3 Premium VLX - ps3
    Madcatz TE stick - ps3
    The King of Fighters Orochi Collection [Limited Edition] stick - ps2

  13. #1013 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Quote Originally Posted by Dark Wadder View Post
    un update la colectie nu stica?

    acest update nu a iesit perfect ca si constructie. dar pozele sper sa faca tot timpul necesar vizualizarii lor....

    Sfinte Hristoase.

  14. #1014 SP
    Junior Member kimiko's Avatar
    Quote Originally Posted by raf View Post
    & part 2
    ATENTIE - nu cantitatea conteaza, eu sunt colectionar nebun, nu ma bagati in seama. Puneti acolo cate jocuri aveti pentru ca nu o sa rada nimeni de voi si daca o sa rada cineva - il banez eu - va promit .

  15. #1015 SP
    Member Mythul's Avatar
    God geniale colectii !

  16. #1016 SP
    Member Sosetila's Avatar
    Foarte frumoase colectii aveti,dar aveti cumva o caseta pe care sa fie un tip in armura de corp impuscandul pe unul dintre Silverhawks in piept cu o raza laser?

  17. #1017 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    My little army is bigger now

    PS: scuzati calitatea pozei
    Attached Images Attached Images img294.jpg

  18. #1018 SP
    Member dayday's Avatar
    Se pune ca si colectie ?
    In curand o sa pun si cu jocurile


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Attached Images Attached Images 4f77d4fa-ab1a-1f56.jpg

  19. #1019 SP
    Member cipvas's Avatar
    Flumos...

  20. #1020 SP
    Senior Member Daniel's Avatar
    Hmmm.... Probabil ca o sa ma fac de ras dar nu asta conteaza...

    P.S: Pe langa aceasta mai am o mica colectie de PSP si de Gameboy Advance, insa nu prea importanta....
    Attached Images Attached Images dsc02170.jpg dsc02169.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 88 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23484 Last Post: 07-02-2023, 22:50
  2. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57
  3. Clubul de narghilea By Uziwood in forum Offtopic
    Replies: 36 Last Post: 25-10-2015, 20:11
  4. Clubul F.C. Steaua By octav in forum Health, Food & Sports
    Replies: 366 Last Post: 21-10-2011, 00:19
  5. Retro - Topul colectionarilor By rageone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 22 Last Post: 07-08-2009, 23:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts