Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 234 of 283 FirstFirst ... 134 184 224 232 233 234 235 236 244 ... LastLast
Results 4,661 to 4,680 of 5655

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #4661 SP
    Member lilmonkey's Avatar
    Daca sunteti interesati, am fost la MegaMall si am achizitionat un bundle - cei de acolo ziceau ca au venit 40 de bucati - le faceau stiva in magazin cand am fost eu la pranz. Cred ca pana la momentul ala se dadusera 2-3 (cu a mea inclusiv).
    Mersi ATX-MG, mi-am luat impulse buy trigger cu postul tau. it works.

  2. #4662 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Tipic noi...

    Daca nu aduc, de ce nu aduc? Daca aduc, de ce aduc doar acolo?

    Voi nu realizati ce costuri extra implica orice mutare de produse.

    Una e sa vina 1000 de console la x saptamani si sa se scoata pretul logisticii din profit si alta e sa vina cateva zeci de console odata la 3-5 luni, unde profitul e clar mai mic si nu se justifica pierderea costului pe logistica.

    Pe langa asta, trebuie sa luati in considerare si faptul ca poate nu Altex a impus lucru asta.
    Also, nu cred ca vreti sa le ia cineva pe toate si sa le vanda la 3500 pe olx, fara controller. Iar cand nu poti sa gasesc nicaieri, garantat omu va vinde fara aprobleme.

    Recomand, pentru cei din tara, sa roage un prieten din Bucuresti sa-i ajute cu achizitie si transport pana la ei. Momentan asta este situatia.

    LE: sa se inteleaga - eu nu iau apararea magazinului. este aiurea si da, daca nu poti trimite in mai multe orase, lasa-l online si pune ceva reguli. Transportul oricum e platit de cumparator.
    Dar daca asta e situatia, e clar mai bine decat deloc.
    Nu e chiar asa boss.

    Consolele ca orice alte produse nu ajung direct in magazin. Ele sunt receptionate intr-un depozit central de unde se face repartitia pe magazine(cel putin asa e normal). Din acel depozit iti garantez ca zilnic daca nu saptamanal se fac expedieri spre magazinele din tara. Nu am zis sa puna in cote egale, nici nu am zis sa trimita console in Baicoi sau cine stie ce zona unde nu e trecere, dar in Cluj, Timisoara, Iasi, etc puteau sa puna una-doua, asa, in scarba si tot ramaneau 30 pt Bucuresti.

    Adevarul e ca in tara sectiunea de jocuri e inexistenta in zilele astea in magazine. In CJ de exemplu cred ca au 20 de jocuri, intinse pe 2 rafturi. Trist, foarte trist.

    PS:daca nu le cumpara Bucurestenii ca e "cerere" trimiteti in tara ca rezolvam...asa saraki cum suntem vazuti

  3. #4663 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Le cumpără bucureștenii că au PIB-ul de 5 ori cât Cluj, stai liniștit. De ce ar trimite în alte orașe când își pot vinde tot stocul aici? Ar fi contraintuitiv. Sau tu când vinzi 3 produse pe OLX și ai un cumpărător local ii dai doar unul din ele lui și pe restul le trimiți prin curier?

  4. #4664 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    Adevarul e ca in tara sectiunea de jocuri e inexistenta in zilele astea in magazine. In CJ de exemplu cred ca au 20 de jocuri, intinse pe 2 rafturi. Trist, foarte trist.
    Eu cand ma duc la Constanta la parinti mai dau cate o raita prin ATX/MG si chiar mi se par super bine aprovizionate rafturile de gaming (in special in MG din VIVO care este huge).
    Acum sigur, nu au adus XSX in stive ca la Bucuresti, dar stiu ca PlayStation 5 au fost si in general abunda zona de gaming atat cu jocuri de Xbox cat si de PlayStation, rar s-a intamplat sa ma duc sa caut ceva la raft si sa nu fie.

    Eu am avut alt beef cu ei, facusem o comanda online si urma sa fie livrata la adresa mea din Bucuresti si i-am rugat pe cei de la MG Constanta sa ia legatura cu cine trebuie si sa-mi permita sa-mi ridic jocul fizic de la raft in contul acelei comenzi, ca sa nu stau sa fac retur si etc.
    Nu s-a putut, dar ulterior am inteles ca stocurile fizice sunt diferita de cele online si na, am inghitit galusca.

  5. #4665 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Confirm acelasi lucru despre Constanta.. cu toate ca stau mai mult prin Bucuresti.
    In ciuda faptului ca fac comenzi online mai mult.. incerc sa sustin si retail. Nu as vrea sa fie totul digital (mai ales la jocuri).
    Nu cred ca va fi in avantajul nostru, oricat de comod imi este acum, pe termen lung.. dar este deja alta discutie.

    In general in "provincie" se incearca a se avea produse, stati linistiti, este interesul lor sa fie stoc, expunere, etc.
    Mai ales ca Altex / MG tine la acest concept de magazin hibrid online / fizic.
    Ca sunt stocuri mai mici, comparabil cu Bucuresti este normal. Mai ales atunci cand vin foarte mici de la furnizor, etc. Scopul este sa la vanda pana la urma si sa nu implice costuri inutile pentru 3 lulele. Nici eu nu le iau partea, am avut si eu pe-ale mele cu Altex / MG, dar este un business pana la urma.

  6. #4666 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Salut! Deathloop PS5 la 299 lei vad ca pe site-ul Altex este cu stoc epuizat. Va reveni repede in stoc?

  7. #4667 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    @Espiritus fara suparare dar ATX-MG nu vinde pe OLX. Comparatia e la fel de inepta ca cea dintre Bugetul unei tari si Bugetul familiei. Cum am zis, ei au depozite, magazine, retea de distributie proprie si, cuvantul cheie, cntracte de volum cu furnizorii de curierat. De aia poti sa comanzi cate un produs din 42 de judete care sa se livreze la un anume magazin si o sa fie gratis. Pt ca ii doare in patina cu contractul de volum. Costul de livrare a cate 2 console in inca 5 orase mari era 0.

    Cat despre logica cum ca daca se vand in Bucuresti de ce sa trimiti altundeva, si aia e geniala. Asa de ce nu aprovizioneaza doar Buc si dupa ce nu se mai vinde acolo un produs, doar atunci sa il duca in tara la "populime". Asta e business plan a la Catu pt a face econimia sa duduie.

    Legat de aprovizionare, chiar o sa intru la MG Vivo Cluj....sa vedeti aprovizionare

  8. #4668 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    @4_2 - te rog sa te linistesti pentru ca ai un ton foarte agresiv si ironic.

    Nimeni nu ia apararea si daca vezi, nici macar userul respectiv nu intervine, pentru ca probabil nu tine de el si nu poate da detalii din interior.
    Noi nu putem decat sa presupunem de ce e asa si nu e altfel.

    Daca ai o problema cu felul in care isi desfasoara activitatea Altex/MG, esti liber sa le faci o sesizare, folosind formularul de contact de pe site.

    Nu uita totusi unde esti si care este scopul acestui forum si mai ales, al accestui thread.

    Recomandarea mea este tot aia de ieri - daca produsul respectiv nu este disponibil si online sau in orasul tau, roaga un prieten sa-l cumpere pentru tine si sa-l trimita cumva la tine.
    Momentan asta este situatia. Atat poate Microsoft sa ofere oficial, unei tari care nu ar trebui sa aibe deloc produsul.

  9. #4669 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Ma "bucur" sa vad oameni suparati ca un mare magazin aduce console Xbox Series X in Romania. That's the spirit!

  10. #4670 SP
    Member Papillon_'s Avatar
    Lumea se supara pe buna dreptate pentru ca nu le distribuie si in alte orase. Unii poate nu au rude sau prieteni la Bucuresti, cum vrei sa faca rost de consola? Faci tu pe curierul? Nu e in regula cum procedeaza Altex.

  11. #4671 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Asta pentru ca vezi mereu partea goala a paharului. Partea plina este ca au adus console. Daca iti doresti cu adevarat una, gasesti solutii. Un mic exemplu: eu mi-am luat PS5-ul din Brasov. Nu am prieteni acolo si nici nu locuiesc in Brasov. M-am urcat in masina dimineata, m-am dus din Bucuresti pana in Brasov, am luat consola si m-am intors acasa.

  12. #4672 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    As mai fi raspuns si la Mihail dar message received. Daca nu respecta postarile cu codul de conduita se pot sterge.

    am revenit cu pozele promise daca nu deranjeaza. MG VIVO Cluj
    Attached Images Attached Images 20210917_155237.jpg 20210917_155319.jpg

  13. #4673 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte putine jocuri si mostly alea care nu se vad. Ce e ciudat e ca sunt chiar jocurile in carcasele alea protectoare.
    Prin Bucuresti nu mai gasesti decat un print obosit, uneori chiar alb negru, al copertilor, iar daca vrei jocul, trebuie sa alergi dupa vreun angajat plictisit si sa-l rogi sa te ajute, daca nu e deranjul prea mare.

    Eu mergeam chiar des prin magazine si am luat de multe ori din impuls cateva jocuri la reducere. Dar de cand au facut faza cu copertile, evit pe cat posibil magazinele.

  14. #4674 SP
    4_2
    Member 4_2's Avatar
    ca sa nu se creada ca exagerez. PS4 mai are un raft unde sunt cam 5 copii din Miles Morales, RD2, si Vallhalla. Mi-a venit sa rad ca nu mai aveau nici macar Cyberpunk 2077 ������. Din pacate e asa cam din Iunie. Am intrebat angajati daca o sa aprovizioneze. Raspunsul a fost da, realitatea...

  15. #4675 SP
    Member Johnny's Avatar
    Nu stiu de ce vorbim de magazine fizice cand Altex putea sa rezolve foarte simplu problema si sa puna pe site-ul online consola la vanzare.

    Sincer eu cred ca 1-2 saptamani cand o sa vada ca au ramas cu 20-30 de console nevandute in cele 2 magazine care zac acolo o sa faca un efort sa le puna si online pe site.

  16. #4676 SP
    Member Bogdan47xD's Avatar
    Oare doar eu abeastept sa vina ATX-MG cu vestea ca a venit la precomanda Regalla Edition de la HFW? .

  17. #4677 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by 4_2 View Post
    Asa de ce nu aprovizioneaza doar Buc si dupa ce nu se mai vinde acolo un produs, doar atunci sa il duca in tara la "populime".
    Pentru ca in majoritatea cazurilor au un stoc de produse mai mare decat cererea din Bucuresti. Trebuie sa intelegi ca nicio companie nu e prietena ta, si nu va trimite in orasul tau produse ca sa nu te superi pe ei. Cat timp isi pot vinde tot stocul in acelasi loc, nu ar avea nicio logica sa il imparta prin mai multe orase, pentru ca nu castiga mai multi bani. Companiile iau decizii in functie de un singur factor, intotdeauna si fara exceptie: maximizarea profitului.

    Te intreb din nou - ce motiv rational crezi tu ca ar avea Altex sa livreze in Cluj, din moment ce si-au vandut toate consolele deja in Bucuresti cu aceeasi suma de bani?

  18. #4678 SP
    Senior Member dronology's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Te intreb din nou - ce motiv rational crezi tu ca ar avea Altex sa livreze in Cluj, din moment ce si-au vandut toate consolele deja in Bucuresti cu aceeasi suma de bani?
    Întrebarea este dacă consolele vin în portul Constanța sau vin pe autostradă prin Ungaria? Dacă vin în port atunci e normal să ajungă întâi în București. Dacă vin pe autostradă atunci ar putea să le lase la Cluj (sau Arad/Oradea). De ce piardă timp și bani traversând toată țara? Totul depinde de logistica Altex.

  19. #4679 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Consolele vin intai la furnizor, care cel mai probabil este in Bucuresti si are depozit pe aici pe langa, iar de la furnizor, pleaca spre dezpozitul central Altex.

  20. #4680 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristache07 View Post
    Salut! Deathloop PS5 la 299 lei vad ca pe site-ul Altex este cu stoc epuizat. Va reveni repede in stoc?
    Salut! A fost plasata deja o comanda de reaprovizionare. Ar trebui sa revina in stoc saptamana viitoare.


    Quote Originally Posted by Bogdan47xD View Post
    Oare doar eu abeastept sa vina ATX-MG cu vestea ca a venit la precomanda Regalla Edition de la HFW? .
    Si noi asteptam vestile de la Sony.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 234 of 283 FirstFirst ... 134 184 224 232 233 234 235 236 244 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts