Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 266 of 283 FirstFirst ... 166 216 256 264 265 266 267 268 276 ... LastLast
Results 5,301 to 5,320 of 5655

Thread: Ce se intampla cu Altex / Media Galaxy?

  1. #5301 SP
    Member flaviud's Avatar
    Teoretic ,chiar daca iti schimba produsul, garantia ramane valabila pentru perioada ramasa de la achizitia initiala. Posibil sa fi gresit ei in favoarea ta, ceea ce nu e rau deloc...

  2. #5302 SP
    Junior Member mamurom's Avatar
    Quote Originally Posted by flaviud View Post
    Teoretic ,chiar daca iti schimba produsul, garantia ramane valabila pentru perioada ramasa de la achizitia initiala. Posibil sa fi gresit ei in favoarea ta, ceea ce nu e rau deloc...
    greșit . conform legii dacă produsul e schimbat cu unul nou are o noua garanție. daca e reparat - adus la starea inițială de funcționare - atunci își continuă garanția. iar dacă se repara de 3 ori cu același defect ai posibitatea sa ceri unul nou sau banii.

  3. #5303 SP
    Member rzv31's Avatar
    Quote Originally Posted by mamurom View Post
    greșit . conform legii dacă produsul e schimbat cu unul nou are o noua garanție. daca e reparat - adus la starea inițială de funcționare - atunci își continuă garanția. iar dacă se repara de 3 ori cu același defect ai posibitatea sa ceri unul nou sau banii.
    Nu am mai auzit de asa ceva. Cum adica, iti ofera garantie noua de 2 ani pt noul produs, chiar daca pe cel vechi il aveai de 1,5 ani; doar pt ca a fost schimbat? Eu zic ca ai fost un caz special avand bundle oficial de la Sony, si nu mizerile create de ai nostri.

    Eu de exemplu am de la emag, doar consola, in octombrie face 2 ani, si am luat acum 1 luna inca 1 an garantie extinsa ca deja face hardul cam urat plus ca a dobandit si coil whine de cateva luni. Am luat special doar pt simplul fapt sa imi dea alta consola, si sper ca noua, desi sunt sigur ca o sa am ceva contre cu ei. Iar dupa ce mi-o schimba, cu siguranta primesc doar garantia ramasa.

    Pentru problema cu controller-ul : am citit tot aici ca multi au trimis la altex, ca si la emag, doar maneta si au primit alta la schimb noua. Asa am procedat si eu, am sunat si la emag si la depanero si mi-au spus ca vor consola cu totul, dar le-am trimis doar maneta, si mi-au dat alta.
    Cred ca cer tot pachetul doar daca este bundle oficial de la sony, ca cel ratchet and clank sau god of war ragnarok. In magazin nu m-as duce, ca tot la fel, din ce am citit aici, multi s-au plans de anagajati, deoarece fiecare magazin are propriile reguli.

  4. #5304 SP
    Junior Member mamurom's Avatar
    nu sunt un caz special. am avut PS4 fat bundle - + controller + 2 jocuri . după 1 an și 8 luni in timp ce mă jucam sa oprit și mort . dus la garantie și am avut 2 opțiuni - schimb cu altul , iau banii. doar ce aparuse PS4 pro deci am luat PS4 pro. pe care îl am și în ziua de azi .normal garanție 2 ani de la predare. și acum vorbim logic - pachet cumpărat , stricat ceva indiferent de timp, schimbat cu altul nou ( atenție nu reparat cel puțin o componenta din pachet ) este normal sa ai garanție noua de 2 ani deoarece este un alt produs NOU. daca din pachet îți repara o componentă atunci garanția continua . lan3 reparatii de același gen la același produs ai drept de schimb cu altul nou sau banii . DACA intre timp - ai garanție extinsă - nu se mai produce acel produs magazinul îți oferă banii sau produs din aceași categorie dar modelul nou produs cu bine-nteles garanția de 2 ani din momentul predării. dar ai pe ANPC.ro legislația pe care o poți consulta și așa poți vedea și ce drepturi ai . foarte important in momentul in care ai ceva probleme .
    p.s. eu mi-am exercitat în cunoștință de cauză de foarte multe ori drepturile de consumator fata și de Altex , eMag, etc direct la ei sau cu ajutorul anpc-ului ( cînd în anumite cazuri sumele erau mari ) . in 100% din cazuri am obținut schimbare + vaucher sau alte beneficii pentru deranj sau banii înapoi . chiar în cazul acesta de schimb am un vaucher se 100 lei cel care a fost în promoție acum câteva zile . totul se rezuma la cunoașterea drepturilor și a obligațiilor .

  5. #5305 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by rzv31 View Post
    Nu am mai auzit de asa ceva. Cum adica, iti ofera garantie noua de 2 ani pt noul produs, chiar daca pe cel vechi il aveai de 1,5 ani; doar pt ca a fost schimbat?
    Fiecare produs are garantia lui, nu se "mosteneste" perioada ramasa de la altul.
    Quote Originally Posted by rzv31 View Post
    am luat acum 1 luna inca 1 an garantie extinsa ca deja face hardul cam urat
    PS5 are SSD. Scoate ceva sunete?

    Legislatie:
    - Garanții, anularea comenzilor și returnarea produselor - Your Europe
    - Întrebări şi răspunsuri|Garanții, anularea comenzilor și returnarea produselor - Your Europe
    - LEGE 449 12/11/2003 - Portal Legislativ

  6. #5306 SP
    Member rzv31's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Scuze, eram cu mintea in alta parte..am vrut sa zic blu ray drive-ul; ma dispera, am observat ca jocurile de ps4 le citeste mai "obositor" (ca sa zic asa), mai misc de consola ca sa isi revina cu zgomotul la blu ray drive, dar numai cateodata imi reuseste schema. SSD-ul nu are nimic, e in regula. Cool whine-ul, iar, e cam enervant, intial am crezut ca e de la jocurile fizice, dar si pe digitale face acel bazait enervant, doar cand sunt in joc, daca intru in meniul consolei repede, imediat dispare.

    ---------- Post added 11-03-2023 at 22:03 ----------

    Quote Originally Posted by mamurom View Post
    nu sunt un caz special. am avut PS4 fat bundle - + controller + 2 jocuri . după 1 an și 8 luni in timp ce mă jucam sa oprit și mort . dus la garantie și am avut 2 opțiuni - schimb cu altul , iau banii. doar ce aparuse PS4 pro deci am luat PS4 pro. pe care îl am și în ziua de azi .normal garanție 2 ani de la predare. și acum vorbim logic - pachet cumpărat , stricat ceva indiferent de timp, schimbat cu altul nou ( atenție nu reparat cel puțin o componenta din pachet ) este normal sa ai garanție noua de 2 ani deoarece este un alt produs NOU. daca din pachet îți repara o componentă atunci garanția continua . lan3 reparatii de același gen la același produs ai drept de schimb cu altul nou sau banii . DACA intre timp - ai garanție extinsă - nu se mai produce acel produs magazinul îți oferă banii sau produs din aceași categorie dar modelul nou produs cu bine-nteles garanția de 2 ani din momentul predării. dar ai pe ANPC.ro legislația pe care o poți consulta și așa poți vedea și ce drepturi ai . foarte important in momentul in care ai ceva probleme .
    p.s. eu mi-am exercitat în cunoștință de cauză de foarte multe ori drepturile de consumator fata și de Altex , eMag, etc direct la ei sau cu ajutorul anpc-ului ( cînd în anumite cazuri sumele erau mari ) . in 100% din cazuri am obținut schimbare + vaucher sau alte beneficii pentru deranj sau banii înapoi . chiar în cazul acesta de schimb am un vaucher se 100 lei cel care a fost în promoție acum câteva zile . totul se rezuma la cunoașterea drepturilor și a obligațiilor .
    Nu mai stiu exact, pe unde pe emag, am citit, chiar si la garantia extinsa, ca la inlocuire iti pot oferi fie un produs nou sigilat fie altul folosit dar care sa nu puna probleme (probabil gen petarde expuse prin magazin sau de prin depozit la depanero). Eu daca il trimit in garantie cu probleme de le am, nu au cum sa faca decat sa mi-o inlocuiasca, dar vo vedea cat de "dulci" sunt cu mine). Daca nu imi dau ceva nou sigilat, bine daca nu ANPC, logic; am mai apelat si eu la ei cu niste anvelope si la fel pentru deranj un voucher de 200 lei.

  7. #5307 SP
    Member tmihai20's Avatar
    Tocmai am primit email cu instrucțiuni și cod pentru Early Beta Diablo IV. Mulțumesc Altex

  8. #5308 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by flaviud View Post
    Teoretic ,chiar daca iti schimba produsul, garantia ramane valabila pentru perioada ramasa de la achizitia initiala. Posibil sa fi gresit ei in favoarea ta, ceea ce nu e rau deloc...
    Daca primesti un produs nou, beneficiezi si de o garantie noua.


    Heads-up! In seara asta sau cel tarziu maine dimineata va aparea la precomanda The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Collector's Edition.

  9. #5309 SP
    Member iErvin's Avatar
    The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Collector's Edition Nintendo Switch

    https://altex.ro/the-legend-of-zelda...OCNSWZELDATKC/

  10. #5310 SP
    Member ExocrathX5's Avatar
    Exact pt. asta am accesat și eu forumul dis de dimineață, dar mi-ai luat-o înainte. Spor la cumpărături! Și mulțumim ATX-MG!

  11. #5311 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Salut ATX-MG,
    Mai aveti coduri de beta disponibile pentru precomanda versiunii de PS5?

  12. #5312 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Salut ATX-MG,
    Mai aveti coduri de beta disponibile pentru precomanda versiunii de PS5?
    Salut! Da, inca mai avem coduri. Se trimit automat catre clienti pentru precomenzile platite in avans.

  13. #5313 SP
    Phi
    Member Phi's Avatar
    Ma uitam acum pentru precomanda Resident Evil si imi zice livrare 25 martie (Timisoara), livrare 27 martie (domiciliul meu langa Timisoara). Care mai este scoupl ideei de precomanda daca jocul iti vine dupa 3 zile de la lansare?

  14. #5314 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by Phi View Post
    Ma uitam acum pentru precomanda Resident Evil si imi zice livrare 25 martie (Timisoara), livrare 27 martie (domiciliul meu langa Timisoara). Care mai este scoupl ideei de precomanda daca jocul iti vine dupa 3 zile de la lansare?
    Salut! Cel mai probabil, sistemul ia automat in calcul faptul ca pe 24 martie ar fi data lansarii si disponibila marfa si de atunci calculeaza termenul de livrare.


    Dupa cum bine ai vazut, noi confirmam si predam la curieri precomenzile cu o zi inainte de lansare. In unele situatii am facut asta mai devreme de o zi, in cazul in care nu aveam un NDA legat de data lansarii.

  15. #5315 SP
    Junior Member morciu's Avatar
    Se va putea face precomanda la altex pentru nintendo switch tears of the kingdom edition?

  16. #5316 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by morciu View Post
    Se va putea face precomanda la altex pentru nintendo switch tears of the kingdom edition?
    Salut! Da, vom lista in curand la precomanda consola. Pe langa ea, vom avea si Zelda Tears of the Kingdom Pro Controller si Carrying case.

  17. #5317 SP
    Member lucicleric's Avatar
    @ATX-MG salut! Ai vreo idee daca o sa primiti format fizic pentru final fantasy remaster 1-6? Pe site-ul oficial SE spune ca vor fi cantitati limitate dar doar pentru editiile de colectie.

  18. #5318 SP
    Member ATX-MG's Avatar
    Quote Originally Posted by lucicleric View Post
    @ATX-MG salut! Ai vreo idee daca o sa primiti format fizic pentru final fantasy remaster 1-6? Pe site-ul oficial SE spune ca vor fi cantitati limitate dar doar pentru editiile de colectie.
    Salut! Inca nu avem informatii legate de acea editie. Revin daca am vreun update.

  19. #5319 SP
    Member lucicleric's Avatar
    Mersi frumos! Sunt interesat indiferent daca e CE sau doar jocul in sine

  20. #5320 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by ATX-MG View Post
    Salut! Da, vom lista in curand la precomanda consola. Pe langa ea, vom avea si Zelda Tears of the Kingdom Pro Controller si Carrying case.
    iar manc paine cu unsoare 3 luni

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 266 of 283 FirstFirst ... 166 216 256 264 265 266 267 268 276 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 47 Last Post: 10-03-2015, 23:09
  2. Concurs "Hai la Altex/Media Galaxy" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 108 Last Post: 30-08-2014, 22:12
  3. Replies: 2 Last Post: 17-08-2012, 19:52
  4. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts