Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 25 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast
Results 261 to 280 of 482

Thread: VR, AR, MR, XR - Realitate Virtuala, Augmentata, Mixta

  1. #261 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by 2039 View Post
    Hz este limita de FPS pe secunda, TVurile dubleaza fps daca lasi tu optiunea ON, PSVR are 120Hz adica limita de FPS de 120, toate jocurile PSVR vor rula la 120 fata de vive/oculus la 90, PSVR e mai bun, asta e, nu castiga pc-ul mereu
    Nu stiu de ce ai impresia ca aici ne dorim sa castige o solutie sau alta... Discutam despre care este mai OK dpdvd tehnic si de ce nu, al bugetului. Momentan la buget e mai OK PSVR-ul. Pe hartie, tehnic, e cea mai slaba dintre solutii. In realitate, vom vedea exact ce va fi dupa lansare.
    Quote Originally Posted by 2039 View Post
    have fun with Oculus on PC in AAA games boys
    ...
    spoiler: baiatul aproape lesina in video din cauza la oculus dati pe la minutul 4:40
    Asta inseamna VR bun... e totul atat de realist, incat creierul confunda ce vede randat ingame cu realitatea. Iar in realitate, daca nu ai pilotat niciodata un avion/elicopter, iti garantez ca si tie ti-ar veni sa dai la rate. Din pacate, genul asta de senzatie n-o sa ti-l dea niciodata ceva in 1080p. Eu am testat, si vad spatiile dintre pixeli... pixelii sunt prea mari... rezolutia e pur si simplu insuficienta pentru a umple tot spatiul... e enervant... Repet, nu am testat pe PSVR... insa subliniez aici (si reveniti dupa lansare sa-mi spuneti daca am avut dreptate sau nu): 1080p pe VR nu are ce cauta, decat poate daca vrei sa te uiti la un film... si folosesti CinemaVR sau alte prostioare... si dai FOV-ul mai mic (practic micsorezi diagonala).

  2. #262 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu nu înțeleg de ce va agitați, pentru mine e simplu, dacă sunt jocuri bune și se comportă bine o să cumpăr după ce testez de câteva ori cu jocuri diferite. Lista cu developeri e mare, peste 200.

    PS: nici eu nu am avut și nu am încredere în VR, dar m-am fript cu Division, nici pe jocul ăla nu am dat doi bani Sper să mă înșel din nou

  3. #263 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    La Division te frigeai cu 200 de lei daca era, aici te frigi cu $400 daca e sa nu tina treaba

  4. #264 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu stiu de ce ai impresia ca aici ne dorim sa castige o solutie sau alta... Discutam despre care este mai OK dpdvd tehnic si de ce nu, al bugetului. Momentan la buget e mai OK PSVR-ul. Pe hartie, tehnic, e cea mai slaba dintre solutii. In realitate, vom vedea exact ce va fi dupa lansare.

    Asta inseamna VR bun... e totul atat de realist, incat creierul confunda ce vede randat ingame cu realitatea. Iar in realitate, daca nu ai pilotat niciodata un avion/elicopter, iti garantez ca si tie ti-ar veni sa dai la rate. Din pacate, genul asta de senzatie n-o sa ti-l dea niciodata ceva in 1080p. Eu am testat, si vad spatiile dintre pixeli... pixelii sunt prea mari... rezolutia e pur si simplu insuficienta pentru a umple tot spatiul... e enervant... Repet, nu am testat pe PSVR... insa subliniez aici (si reveniti dupa lansare sa-mi spuneti daca am avut dreptate sau nu): 1080p pe VR nu are ce cauta, decat poate daca vrei sa te uiti la un film... si folosesti CinemaVR sau alte prostioare... si dai FOV-ul mai mic (practic micsorezi diagonala).
    aha, intre timp

    Sales of PS4 Camera & Move controller skyrocket after PS VR announcement - VideoGamer.com

    PlayStation VR Sells Out Almost Instantly on European Amazon Stores (UPDATED) | DualShockers

    https://twitter.com/EBGamesAus/statu...84761301827584

  5. #265 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca imi aduc bine aminte si Move-ul (ca si Kinect-ul) cand a aparut facea "senzatie" si a fost stoc epuizat in aceeasi zi. Asta nu inseamna ca n-au fost o mare porcarie in final... Sper ca aici sa nu fie cazul, dar eu nu mai "pun botul" la chestii gen "wow, ce bine se vinde - inseamna ca-i bun!".

    P.S. Nu mai fi asa agitat cu produsele Sony. Sunt sold out cele care sunt "day one" delivery (adica un prim batch cu un nr. limitat)... din cate vad ele sunt bine merci pe stoc, la pre-order, pentru oricine doreste: http://www.amazon.co.uk/Sony-PlaySta...dp/B00I9WWBCQ/. Totusi, la 349 Lire + transport > 2100 RON. Eu unul mai astept...

  6. #266 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    MonkY, iar începi cu 2100? O să fie 399€ la noi, deci 1800 de lei

  7. #267 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Dant3: eu ma uitam la amazon.co.uk (ca eu de-acolo imi iau mai toate cele, cand e lira la curs bun)... stai sa vad si pe amazon.de. Ah, la ei e inca indisponibil: PlayStation VR - [PlayStation 4]: Amazon.de: Games. La fel si in Franta: PlayStation VR: Amazon.fr: Jeux vidéo. La gamerland e inca "pret necunoscut": Sony Playstation VR - - Gamerland. Anyway... sa speram ca ai dreptate cu 1800. Plus camera si Move (pt. cine n-are). Desi n-ar strica sa scoata Sony si un pachet cu toate cele, la un pret mai bun.

  8. #268 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Daca imi aduc bine aminte si Move-ul (ca si Kinect-ul) cand a aparut facea "senzatie" si a fost stoc epuizat in aceeasi zi. Asta nu inseamna ca n-au fost o mare porcarie in final... Sper ca aici sa nu fie cazul, dar eu nu mai "pun botul" la chestii gen "wow, ce bine se vinde - inseamna ca-i bun!".

    P.S. Nu mai fi asa agitat cu produsele Sony. Sunt sold out cele care sunt "day one" delivery (adica un prim batch cu un nr. limitat)... din cate vad ele sunt bine merci pe stoc, la pre-order, pentru oricine doreste: Sony PlayStation VR: Amazon.co.uk: PC & Video Games. Totusi, la 349 Lire + transport > 2100 RON. Eu unul mai astept...
    serios? comparam PSVR cu move/kinect? PSVR este un virtual reality headset, asta nu este un controller sau un tool pt PS4, este o noua platforma cu jocuri noi si o noua cale de a juca jocurile vechi/vedea filme etc., VR-ul este viitorul, chiar daca generatia asta nu va face VR-ul mainstream, vor fi alte generatii care il va face, fie ca iti place fie ca nu, VR este viitorul iar Sony este in el cu cea mai buna optiune care nu te trimite in spital, smartphones, tvs, monitors, toate astea sunt frumoase dar sunt depasite de mult, viitorul este in headseturi ca hololens a.k.a. artificial reality si PSVR, virtual reality

  9. #269 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Dant3: eu ma uitam la amazon.co.uk (ca eu de-acolo imi iau mai toate cele, cand e lira la curs bun)... stai sa vad si pe amazon.de. Ah, la ei e inca indisponibil: PlayStation VR - [PlayStation 4]: Amazon.de: Games. La fel si in Franta: PlayStation VR: Amazon.fr: Jeux vidéo. La gamerland e inca "pret necunoscut": Sony Playstation VR - - Gamerland. Anyway... sa speram ca ai dreptate cu 1800. Plus camera si Move (pt. cine n-are). Desi n-ar strica sa scoata Sony si un pachet cu toate cele, la un pret mai bun.
    Eu am înțeles ca o să vină și un pachet cu de toate 499€

  10. #270 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    dap au confirmat ca vor fi pachete sa caut linkul -> There will be a PlayStation VR bundle with a PlayStation Camera - Tech Insider

    le: funny slide din prezentare VR
    Attached Images Attached Images img_56e9a12abe3db.jpg

  11. #271 SP
    Admin MonkY's Avatar
    2039: nu mai citi printre randuri, te rog (daca poti)! Eu am postat pe baza linkurilor date de tine in care ne anuntai ca PSVR se vinde ca painea calda, ca e stoc epuizat, blah blah blah... Si mergand pe acelasi principiu am dat ca exemple alte produse (si as putea da si mai multe) care desi s-au vandut in draci, au fost un mare fail in final. Prin urmare acesta nu este un bun punct de reper.

    Oricum, n-as vrea sa hranesc prea mult troll-ul din tine, mai ales ca nu m-ai gasit bine in target, eu fiind printre cei care asteapta un VR bun de pe vremea cand probabil inca te jucai la gradinita cu plastelina (tin minte ca facusem coada cu prietenii la un virtual boy - dupa 5 minute vedeam in crucis)...

    La fel am zis si de la inceput legat de 3D. Am fost entuziasmat dar reticent... si in scurt timp am ajuns sa urasc simularea aceea amarata de 3D, care practic iti pacaleste creierul si ochii. VR-ul trebuie sa fie fix opusul, insa incercand sa iti "ocupe" tot campul vizual, e practic imposibil sa faci asta in 1080p. Cred ca de-abia de la 4K in sus o sa poti sa spui WOW, iar la 8K and above sa spui "Frack, that's so real!". Pentru indies cred ca o sa mearga manusa...

    So... pentru a inchide: prima generatie de VR o sa fie "for fun". Nu aruncati prea multi bani pe ea, pentru ca or sa se upgradeze mai rau decat placile video... Daca chiar vreti sa va distrati in VR, luati un Cardboard, sau un VR bazat pe cardboard (exista solutii chiar foarte decente, eu am vreo 3 pe-acasa, cu reglaje destepte, cu lentile bunicele)... si dati maxim 20 de lire pe asa ceva. Cu un smartphone decent (de la iPhone 6S sau Galaxy S7 in sus), e chiar haios/interesant (Androidul sta mai bine la partea de VR decat iOS-ul - unde mai punem si rezolutia mai mare)... si va satisfaceti repede dorinta de VR. Pana nu vor rezolva toate problemele, nu vad pe nimeni capabil sa se joace mai mult de 2-3 ore in VR (pe generatia actuala) fara a cauza dureri de cap/ochi... Iar celor pasibili de crize de epilepsie, le recomand nici sa nu se atinga de asa ceva!

  12. #272 SP
    Member blondutzu's Avatar
    De acord cu Monky.
    Developerii nu sunt pregatiti de VR, inca nu s-a descoperit reteta de a lasa player-ul sa navigheze de unul singur fara sa vomite (on rail ftw). Insa ca si experienta este fenomenal. Am avut ocazia sa ma joc cu toate (mai putin PS VR) si Occulus merita toti banii.

  13. #273 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    2039: nu mai citi printre randuri, te rog (daca poti)! Eu am postat pe baza linkurilor date de tine in care ne anuntai ca PSVR se vinde ca painea calda, ca e stoc epuizat, blah blah blah... Si mergand pe acelasi principiu am dat ca exemple alte produse (si as putea da si mai multe) care desi s-au vandut in draci, au fost un mare fail in final. Prin urmare acesta nu este un bun punct de reper.

    Oricum, n-as vrea sa hranesc prea mult troll-ul din tine, mai ales ca nu m-ai gasit bine in target, eu fiind printre cei care asteapta un VR bun de pe vremea cand probabil inca te jucai la gradinita cu plastelina (tin minte ca facusem coada cu prietenii la un virtual boy - dupa 5 minute vedeam in crucis)...

    La fel am zis si de la inceput legat de 3D. Am fost entuziasmat dar reticent... si in scurt timp am ajuns sa urasc simularea aceea amarata de 3D, care practic iti pacaleste creierul si ochii. VR-ul trebuie sa fie fix opusul, insa incercand sa iti "ocupe" tot campul vizual, e practic imposibil sa faci asta in 1080p. Cred ca de-abia de la 4K in sus o sa poti sa spui WOW, iar la 8K and above sa spui "Frack, that's so real!". Pentru indies cred ca o sa mearga manusa...

    So... pentru a inchide: prima generatie de VR o sa fie "for fun". Nu aruncati prea multi bani pe ea, pentru ca or sa se upgradeze mai rau decat placile video... Daca chiar vreti sa va distrati in VR, luati un Cardboard, sau un VR bazat pe cardboard (exista solutii chiar foarte decente, eu am vreo 3 pe-acasa, cu reglaje destepte, cu lentile bunicele)... si dati maxim 20 de lire pe asa ceva. Cu un smartphone decent (de la iPhone 6S sau Galaxy S7 in sus), e chiar haios/interesant (Androidul sta mai bine la partea de VR decat iOS-ul - unde mai punem si rezolutia mai mare)... si va satisfaceti repede dorinta de VR. Pana nu vor rezolva toate problemele, nu vad pe nimeni capabil sa se joace mai mult de 2-3 ore in VR (pe generatia actuala) fara a cauza dureri de cap/ochi... Iar celor pasibili de crize de epilepsie, le recomand nici sa nu se atinga de asa ceva!
    nu sunt eu cel care citeste printe randuri, eu iti dau detalii tehnice si specs pentru fiecare headset in parte, iti dau numere pe foaie care arata excat cum PSVR depaseste orice alt headset in calitate iar tu sari la "kinect si move"

    apoi cand eu iti explic de ce sarind la kinect si move e o comparatie proasta tu imi zici ca nu e bine sa le compari cand eu explicam de prima data cum nu a fost bine ca le-ai comparat tu, self exposure lmao, macar sti ce vroiai sa spui de la inceput? ma rog... nu are rost sa vb cu tine ca se vede clar hate-ul fata de Sony, Sony va bate pe toti pe toate fronturile in domeniul de gaming si dintr-un motiv anume tie in particular nu-ti convine, nu ma intereseaza motivele tale, eu tot ce am scris in acest topic de la inceput au fost doar fapte nu opinii, cand iti zic ca PSVR are metoda originala de a face 120fps locked tu zici ca nu se simte bine, cand iti arat oameni care lesina in direct de la Oculus jucand jocuri AAA pe PC cum vesezi tu(visezi pt ca nu e posibil, nu ai sa gasesti tu un PC care sa ruleze GTAV in 4k/90fps pt Oculus-ul tau) tu zici ca "aa pai nu e normal? tu nu lesini daca esti intr-un avion pt prima oara?" NU! nu lesin, si acel baiat avea dureri de cap doar conducand, tu ai dureri de cap cand condui? eu unul nu, Oculus e un kickstarter amarat care are toate negativele la stabilitatea experientei in VR, FPS instabil, ecran obisnuit care nu este potrivit pt VR, etc,

    eu unul vreau un VR headset pentru gaming - PSVR, nu vreau facebook in VR - Oculus, nu vreau sa raspund la telefon in VR - Vive, e vreau sa ma joc Uncharted 4 intr-o sala de cinema in VR, oh wait, am uitat ca tu poti sa joci Uncharted 4 la 4k/90fps in VR pe Oculus nativ, oh wait, you can't because it's not on pc, oh well.. back to PlayStation, iti amintesti de aia? PlayStation? consola care a dat jocul cu "the most awards in the world"? The Last Of Us? abia astept sa joc The Last Of Us pe PC in VR nativ, oh wait, you can't oh well...

  14. #274 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  15. #275 SP
    Member blondutzu's Avatar

    VR - Realitate Virtuala

    nu stii ce vorbești cu Uncharted in VR Iti dau 15 secunde, maxim

  16. #276 SP
    Junior Member 2039's Avatar
    Quote Originally Posted by blondutzu View Post
    nu stii ce vorbești cu Uncharted in VR Iti dau 15 secunde, maxim
    vorbesti cu mine? in caz ca da, ce nu stiu? am zis Uncharted 4 in cinematic mode cu PSVR, exact cum e Halo 5 in cinematic mode cu Oculus Rift pe Xbox One


  17. #277 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eeh, asta da! In loc sa-ti iei un TV cu diagonala imensa care sa te duca la faliment, iti iei un VR (cu beculete ce-i drept) si iesi mai ieftin si clar cu diagonala mult mai mare! Sunt curios insa cat de ergonomic va fi... am testat unele jucarii in care dupa 5 minute ti se abureau lentilele (atat de prost era gandita aerisirea) sau transpirai in draci din cauza materialului folosit...

    Oricum cred ca le-a scapat ceva la design... din cate vad lipseste cureaua "over the head", care desi pare enervanta, chiar te ajuta la sesiuni mai lungi (preia din greutatea de pe fata).

    P.S. Sper sa nu existe light bleed ca la alte solutii VR. E una din cele mai enervante probleme.

  18. #278 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    OMG. 2039 e mai Sony fanboy decat PC master race

  19. #279 SP
    Member marv's Avatar
    eu am impresia ca 2039 era o clona oricum.

    Legat de VR, prima generatie va fi una de sacrificiu. Bineinteles ca multi entuziasti vor achizitiona gadget-urile, dar abia de la a doua generatie incolo merita investitia.

  20. #280 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Oricum cred ca le-a scapat ceva la design... din cate vad lipseste cureaua "over the head", care desi pare enervanta, chiar te ajuta la sesiuni mai lungi (preia din greutatea de pe fata).
    Nu cade. Sta foarte bine si este destul de comoda.

    Ce vroiam sa spun si eu. Cine asteapta jocuri AAA sau care sunt grafic superioare o sa fie dezamagit.
    Sony cred ca au gandit casca pentru jocuri special construite pentru ea cum este Battlezone sau VR Worlds. Nu cred ca jocuri ca Witcher 3 de exempu, vor merge vreodata pe VR. Si nici nu cred ca merita. Jocurile de VR cred ca trebuie construite pe un design special.

    La inceput cei entuziasti ca mine se vor multumi cu multe indie-uri si mici joculete. 30-40 de minute de VR dupa care un Uncharted 4 in toata gloria 2D-ului

    Daca stau bine sa ma gandesc nici nu vreau sa ma joc mereu in VR. Reprize scurte pentru divertisment si probabil filme.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 14 of 25 FirstFirst ... 4 12 13 14 15 16 24 ... LastLast

Similar Threads

  1. Realitate virtuala pe PlayStation By maimutzica in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 13-06-2018, 14:02
  2. Teapa sau realitate ? By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 17 Last Post: 31-08-2014, 03:11
  3. Cortana a devenit asistenta virtuala By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 05-05-2014, 17:18
  4. Replies: 25 Last Post: 27-03-2014, 23:49
  5. Replies: 4 Last Post: 06-09-2013, 15:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts