Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 22 of 25 FirstFirst ... 12 20 21 22 23 24 ... LastLast
Results 421 to 440 of 482

Thread: VR, AR, MR, XR - Realitate Virtuala, Augmentata, Mixta

  1. #421 SP
    Manager paul's Avatar
    Leak direct de la Facebook: Meet Quest 2 : Learn with Facebook:
    - streamlined - smaller, lighter
    - controllers - improved ergonomics
    - "50% more pixels than Quest"
    - "an almost 4K display"
    - "Nearly 2K per eye."
    - Snapdragon XR2
    - 6GB RAM
    - 256GB built-in storage
    - Oculus Link


  2. #422 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu sper ca 2 lucruri nu sunt asa la acel leak: 1. Sa nu fie un singur ecran (ci 2 cu IPD adjustment ca si la Oculus) si 2. Sa nu fie doar varianta alba. In rest, everything sounds good!

  3. #423 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pagina de preorder pentru Oculus 2 este deja live: https://www.oculus.com/quest-2/.
    299$ pentru varianta de 64GB si 399$ pentru varianta de 499$. Luati in calcul si extra accesoriile!
    Eu voi da Skip momentan, doar pentru ca este ALB. Sorry.
    Attached Images Attached Images oculus_quest_2_launch.jpg

  4. #424 SP
    Manager paul's Avatar
    Recenzii video Quest 2:




  5. #425 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pam-pam! HP vine cu eye tracking și alte nebunii in noul HP Reverb G2 Omnicept Edition:


  6. #426 SP
    Manager paul's Avatar
    Omni One prototype:

    Omni One - $1,995 - Complete system including VR headset (no PC needed)
    Omni One “Dev Kit” - $995 - Developer version without VR headset (for developing VR software or playing PC-based VR games)
    Virtuix | Invest in the Future of Gaming

  7. #427 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu înțeleg cum merge... Zici că de fapt alunecă. Are role sau ceva?

  8. #428 SP
    Manager paul's Avatar
    Aluneca usor:
    "the user has to wear a special pair of shoes that will slip along the surface of the round disc-shaped base."
    UploadVR
    "it’s a low-friction platform that’s used with special low-friction shows or shoe covers"
    The Verge

  9. #429 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oricum e aiurea rău să înlocuiești alergatul cu alunecatul.

  10. #430 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    un lucru total cretin si inutil

  11. #431 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu chiar, looks really fun.

    Dar cred ca obosesti repede pe aceste solutii tip VR treadmills.
    “We aim to become the Peloton for gamers and bring our popular gaming experience to millions of homes around the world.”

    Jan Goetgeluk, Virtuix CEO
    Se refera la business model, dar cred ca am si raspunsul.

  12. #432 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O soluție mult mai OK, zic eu:


  13. #433 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Dupa 10min de mers asa sa vezi ce te doare spatele.

  14. #434 SP
    Senior Member Khufu's Avatar

  15. #435 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da Khufu, dar nu te opreste nimeni sa faci un cont "clona", daca te deranjeaza folosirea contului personal de FB. Eu n-am nimic de ascuns, am link-uit la Oculus Quest contul de FB chiar inainte de a fi obligatoriu. E totusi un produs Facebook, e normal sa se foloseasca de sistemul lor de login, prin care sa poti folosi Messenger-ul, sa-ti gasesti prietenii mai rapid, etc. E acelasi lucru pe care Apple si Google le fac cu propriile produse. Nu iti cer si ele Apple id si Gmail account pentru a le putea folosi?! Cu ce difera ce face Facebook?

  16. #436 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Eu nu am FB de fel, nu m-a pasionat niciodata, cu atat mai mult dupa ce au iesit la suprafata toate mizeriile pe care le fac cu datele "clientilor" acum mult timp. Nu vad vreun beneficiu real al unui astfel de serviciu, dar asta e alt subiect (stiu, stiu, sa iti vezi colegii din clasa a4a de care nu mai dadeai sau altele). Eu inteleg ca trebuie sa functioneze cu un cont, dar ceva asociat cu FB pierde instant puncte la categoria incredere si nu cred ca doar pentru mine.

    Aici nici macar nu e vorba despre a avea ceva de ascuns, e vorba despre privacy. Si FB are probleme grave la asta. Chestia cu "si aia fac la fel" nu scuza cu nimic, este doar whataboutism. Nu imi convine ca Google face asta, normal. Dar na, mi-am asumat cu ei. Nu mi-as asuma asta si cu FB, astia sunt mizerabili, chiar pe fata. Nimeni nu e sfant, toti culeg date, chiar si Apple, desi stiu ca le place sa se frece pe burta ca ei nu fac nimic cu ele si userii de rand chiar pun botul la asta. Tu probabil o sa zici ca nu face Apple d-astea si poate vei mentiona diferite cazuri in care Apple "cica" nu a facut unlock pe telefoanele unor criminali sau teroristi ca sa aiba politia/FBI acces, etc. Eu nu cred chestii de genul, este strict parerea mea, nu vreau sa conving pe nimeni de contrariu.

    Evident, pot foarte usor sa nu folosesc acest serviciu, ceea ce se va si intampla in cazul meu, eu am postat asa, ca idee, chiar nu stiam cum functioneaza treaba si mi se pare cam aiurea sa il conditionezi cu un cont de social media care trebuie sa fie "in good standing".

  17. #437 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Păi serios acum, e un produs Facebook, ce ai fi vrut, să-ți ceară cont de Google? Cât despre whataboutism, e bine că avem toți conturi de Microsft Live, Gmail, Whatsapp, etc... dar problema de fapt e privacy-ul la o cască VR, unde pana mea, 99% din timp te joci. E fix aceeasi chestie ca la PSN, dar acolo vad ca nu se mai plange nimeni. Nici macar dupa ce am aflat ca ne tineau datele personale in mod text, necriptat.

    Nici eu nu vreau sa conving pe nimeni de contrariu, doar ca am vazut destul de multe posturi d-astea (culmea pe Facebook), cu indivizi care se plangeau de faptul ca ii forteaza sa foloseasca acel cont de Facebook. Oameni pe care dupa ce m-am uitat pe profilurile lor, erau prezenti pe TikTok, Twitter & Co. Din punctul meu de vedere, e o ipocrizie.

    Ca o concluzie (personala): nici Valve Index-ul (VR-ul celor de la Valve) nu functioneaza fara cont de Steam, cum nici VR-ul de la PlayStation nu functioneaza fara cont de PSN. Asa ca nu vad de ce ar fi produsul celor de la Facebook diferit. In final, Facebook nu obliga pe nimeni sa le cumpere VR-ul, asa cum nu o face nici Valve, Sony, HTC, etc... Iar in ziua de azi, daca ti-e frica de privacy, ar trebui sa arunci orice e conectat la internet si sa te muti in padure. Nu mai exista asa ceva.

  18. #438 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Cred ca stim amandoi ca se putea face o platforma separata, nu trebuia sa faca integrare cu FB, nu isi doreste nimeni in mod special sa isi aduca prietenii virtuali de likeuri pe o platforma de gaming. Sau na, poate isi doresc si sunt eu mai demodat. Nu au facut asta pentru ca nu au vrut sa depuna efortul in plus de a separa un pic lucrurile, macar de ochii lumii. E ok, ii au pe toti acolo, in aceeasi galeata. De asta zic ca sunt mizerabili si o fac pe fata.

    Eu sunt de acord cu tine, unii oameni sunt ipocriti, zic ca nu folosesc un serviciu, dar ei de fapt fac parte oricum din baza lor de date, doar ca sub alta categorie (whatsapp, instagram, facebook, etc), dar sunt si unii care sunt pur si simplu necunoscatori, desi scrie in fiecare aplicatie ca Zuck e tatal lor. Problema cu FB fata de toate celelalte este ca ei sunt cei mai "dovediti" cand vine vorba de mismasuri. Repet, nu zic ca ceilalti sunt imaculati. Toti sunt o apa si un pamant, pentru mine, dar nu pot sa dau cu buna stiinta orice fel de date despre mine unor baieti pusi pe fapte mari. Macar sa le îngreunez un pic misiunea.

    Oamenii sunt revoltati pe buna dreptate, ce treaba are gamingul cu pagina mea de FB? De ce trebuie neaparat login, vreau sa ma joc, ar trebui sa fie simplu, nu? Steam nu te obliga sa iti faci un cont cu numele tau real, cum e la FB, la care daca nu pui ceva real si o poza ceva, ai sanse mari sa iti inchida contul daca ajungi prin filtrele lor, deci nu e un exemplu prea bun. La fel si contul PSN, e un nickname pe care il aleg eu. Daca vreau sa fie real, bine, daca nu...nu.


    Nu am zis vreodata ca obliga pe cineva sa le cumpere produsul, stim cu totii asta. Normal, ei isi fac numarul de agregator de date. Oamenii le dau cu buna stiinta. Sa fie sanatosi. Nu mai exista privacy, true, sau nu 100%, ca sa zic asa. Metode sunt, dar e bataie de cap foarte mare.

  19. #439 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Amandoi aveti dreptate, dar nu au cum sa faca fara integrare cu facebook, la fel cum fac totii. Daca ar fi facut fara integrarea aia, probabil ar fi costat mai mult.
    Nu ar fi ok pt business sa faci asta oricum. Cum ar fi sa te loghezi pe un Android phone cu Apple ID? Sau pe un Apple device cu google ID? Fiecare is vrea bucatica si absolut toti profita de pe urma lor.

    Also, eu pe Facebook nu am nici numele real, nicio alta informatie a mea personala si mai ales, nici poze cu mine (doar ce am fost tag-uit si am permis fff putine sa apara public).

  20. #440 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu am toata viata pe facebook, toate rufele mele sunt acolo, poze, prieteni, ce mananc, ce ascult, ce ma joc, sa fie. Daca ma duc in China ma saluta aia pe strada direct.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 22 of 25 FirstFirst ... 12 20 21 22 23 24 ... LastLast

Similar Threads

  1. Realitate virtuala pe PlayStation By maimutzica in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 13-06-2018, 14:02
  2. Teapa sau realitate ? By DeeJay-RainY in forum Offtopic
    Replies: 17 Last Post: 31-08-2014, 03:11
  3. Cortana a devenit asistenta virtuala By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 05-05-2014, 17:18
  4. Replies: 25 Last Post: 27-03-2014, 23:49
  5. Replies: 4 Last Post: 06-09-2013, 15:09

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts