Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 12 FirstFirst ... 2 10 11 12
Results 221 to 228 of 228

Thread: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #221 SP
    Junior Member Adinutza's Avatar
    buna, eu sper sa reziste si plantele, pana acum au rezistat. Am avut probleme foarte mari cu apa, devenise maloasa, nu mirosea urat, doar nu vedeam mai nimic in acvariu. Plantele incepusera sa putrezeasca. Ultima solutie a fost acel filtru UV. L-am pus saptamana trecuta. In 3 zile s-a limpezit apa si plantele si-au revenit, dupa ce am cules toate frunzele moarte de pe ele. Interesant e ca pestii nu au nici o treaba cu plantele. Era sa le pierd de la problemele care le-am avut cu apa din acvariu. Saptamana viitoare imi vin si 2 pietre plantate cu muschi. Eu incerc totusi sa merg pe ideea ca am sa reusesc sa am si plante si ciclidele africane. Am sa vad cand vor creste pestii, momentan sunt inca mici. Voi reveni cu poze peste ceva timp. Poate voi avea plantele, poate nu. Multumesc de sfat, voi cumpara, daca gasesc inca cateva pietre

  2. #222 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Adinutza: cred ca te sfatuieste cineva foarte gresit pe-acolo. Sincer, daca plante nu prea am vazut, atunci moss (muschi pe pietre sau lemn), cu siguranta nu exista in ecosistemul lor. Iti recomand sa cauti tu personal informatiile despre plantele respective si sa te uiti dupa un ghid dedicat pentru ciclide africane. Uite, o sa urc niste imagini random cu acvarii de ciclide africane. Vei observa multe pietre, nisip-ul acela marunt, niste scorburi... si cam atat. Acum repet, nu sunt expert in asa ceva, dar s-ar putea sa te lupti prea mult sa tii plantele in viata.

    Apa aceea maloasa era un indicator bun ca nu era ciclat. UV-ul e foarte bun, mai ales la un acvariu fara plante. Bafta!
    Attached Images Attached Images ciclide_1.jpg ciclide_2.jpg ciclide_3.jpg ciclide_4.jpg

  3. #223 SP
    Junior Member Adinutza's Avatar
    Buna, multumesc de sfat, dar initial acvariul a fost pregatit pentru pesti stil gurami, neoni. dar cichlidele malawi mi-au luat ochii. Cand se duc plantele, atunci am sa mai bag pietre si lemne. In momentul de fata asa arata
    sper ca e ok. Asa arata acvariul cu pestisori in momentul de fata. Sper ca nu am facut ciorba de pesti

  4. #224 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bravo. Se vede ca ai muncit ceva. Asta e, ce plante rezista, bine, ce nu... sa nu-ti para rau. Iti recomand si niste nuci de cocos pe langa pietre si lemne. Le place la nebunie sa se ascunda in ele. Uite ai aici cateva imagini, ca sa iti faci o idee. Plus ca pe ele se mai depun alge si le place sa le ciugule.

  5. #225 SP
    Junior Member Adinutza's Avatar
    am scos din plante. Sper ca nu sunt sacaitoare, dar e mai ok acum? Buna, ca am uitat sa si salut. Incet, incet prinde contur acvariul meu. Am vazut ca esti foarte pasionat de pesti. Stiu ca cichlide nu ai avut, dar vreau o parere. Sunt prea multi? Acum arata mai bine? Sa mai bag pietre, sau nuci de cocos? Sau e suficient asa? Multumesc pentru rabdare. Mi-ar fi placut sa vad o poza sau un filmulet cu acvariul tau. Cel pe care l-ai avut a fost superb. Am sa mai fac un filmulet dupa ce se mai intuneca, si am sa urc link-ul. Acum era soare si o parte din acvariu nu am putut sa il filmez.

    ---------- Post added 06-05-2020 at 21:38 ----------


    acum se vede mai bine

  6. #226 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hello. Incerc sa-ti raspund la toate cele pe cat de bine pot, dar de data asta imi cer scuze in avans pentru ca voi fi un picut dur. So, let's see:

    In primul rand, pentru mine, sunt cam multi pesti. Incearca sa nu mai introduci altii. Nu e vorba doar de cum imi place mie, ci de faptul ca nu ai tinut cont de calculul pentru regula de baza a dimensiunii acvariului si a nr. de pesti pe care il poate sustine. Vezi ca ai aici la punctul III.1 cum se calculeaza, cam cati litri trebuiesc minim pentru un peste. Poate la inceput pare totul OK, dar in timp, datorita mancarii, dejectiilor, etc... apar probleme (boli, alge, etc.). Mai ales ca de obicei ciclidele se fac destul de maricele si in calcul trebuie sa iei dimensiunea lor maxima, nu cea actuala.

    Da, eu as adauga mai multe pietre si nuci de cocos. Dupa cum se vede si in filmulet, le place foarte mult acea "scorbura". Nu e ideala insa, pentru ca are prea multe intrari, prea multe iesiri. Ei trebuie sa aiba un loc unde sa se simta "safe" (mai ales cand dorm). Acum mi se pare ca sunt cam stresati, parca nu are niciunul locul sau.

    Ai grija cu plasticele in acvariu. Observ in stanga o planta din plastic (si cred ca nu e singura). Unele se descompun destul de urat, eliminand niste chimicale dubioase. In plus, la cati bani ai bagat in acvariu, e cam aiurea sa introduci plastice... Incearca sa-l tii cat mai natural. E de 10x mai frumoasa si mai buna pentru acvariu o mica buturuga (lemn natural, care contine tanin, o mai ciugule pestii), decat o "jucarie de plastic".

    Daca am observat corect, ai facut o greseala mare, de incepatoare. Vad cumva ca in dreapta acvariului, ai imediat langa, o fereastra? Mare greseala. Datorita luminii naturale, vei avea alge. Multe alge. Urate alge. Stiu ca poate sa para ciudat, dar un acvariu nu ar trebui sa prinda lumina soarelui niciodata. In natura nu te deranjeaza algele, dar in acvariu, e crima si pedeapsa.

    "Bulele de aer" sunt un pic chicioase (cam ca si planta de plastic). Daca iti placa asa mult, eu as lasa doar una, pozitionata mai jos si ascunsa de o planta, scorbura, ceva. Aerarea acvariului trebuie sa se faca prin "spargerea" apei la suprafata. Aka "valuri", formate de iesirea din filtru.

    Nu stiu ce e monstruozitatea aceea neagra din stanga acvariului... Strica toata imaginea. Mai sunt si furtunele acelea verzi, incearca sa le ascunzi. Sa iti ramana in prim plan doar pestii, plantele, nisipul...

    In rest, numai de bine. Ai pestiuci frumosi. Ai grija de ei!

    Ape limpezi!

    P.S. Nu stiu care din acvariile mele ti-a placut cel mai mult... ca am trecut prin multe... dar cel actual e ceva cu care nu ma pot mandri. Aici unde m-am mutat, inca stau cu sticle de apa plata, pentru a-i tine in viata... Nu m-am putut indura sa renunt la pestiucii mei (unii au depasit recorduri, traind chiar si de 2-3x mai mult decat era media de viata a lor in captivitate), pentru ca altfel as fi trecut si eu la ciclide, marin, ceva...

  7. #227 SP
    Junior Member LaurentiuD's Avatar
    Salut Monky, uite ce s-a ales de sfaturile tale. Sper sa-ti placa.
    Attached Images Attached Images 4db11fedc89bbef20571658c6aedbcab24990f3f9153e36b6461d785d3a0d291.jpg

  8. #228 SP
    Junior Member LaurentiuD's Avatar
    Si asta a fost locul 562 la concursul ADA din 2020 (IAPLC)
    Attached Images Attached Images iaplc-2020.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 12 of 12 FirstFirst ... 2 10 11 12

Similar Threads

  1. Totul despre pesti si acvarii By MonkY in forum Pets
    Replies: 535 Last Post: 09-07-2022, 18:36
  2. Xbox 360 Jasper -> intretinere By aconstedani in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 13 Last Post: 19-04-2014, 14:45
  3. Acvariu de chiclade By Carloss in forum Pets
    Replies: 8 Last Post: 04-09-2012, 17:44
  4. Povesti de inceput in acvaristica By veras911 in forum Pets
    Replies: 190 Last Post: 01-06-2011, 21:47
  5. Replies: 0 Last Post: 10-06-2010, 12:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts