Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 27 FirstFirst ... 17 25 26 27
Results 521 to 536 of 536

Thread: Totul despre pesti si acvarii

  1. #521 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci am avut dreptate. Ce ai tu acolo se datoreaza conditiilor apei. Mai exact, ai valori pe undeva (fa un test si spune-ne ce pH ai, cum stai cu NO2, NO3, Kh, Gh) care permit algelor sa creasca. Ceea ce (repet), este ceva absolut normal intr-un acvariu ne-plantat. Ce ai tu acolo poti repara prin una din metodele de mai jos (sau chiar toate odata):

    1. Afli ce valori sunt prea mari/mici si rectifici. De exp. daca ai prea multi nitriti/nitrati (NO2/NO3), fie imbunatatesti filtrarea si introduci bacterii, fie ajungi la plante (ceva care sa consume NO2/NO3 si sa produca O2).

    2. Folosesti curatator din acela magnetic. Un astfel de acvariu cu asa ceva il cureti in 10 minute.

    3. Introduci mancatori de alge. Neritine (melci) sau pesti care sa reziste la un astfel de ecosistem (cu ciclide). Iti curata geamul de o sa te rogi sa se mai faca alge, ca sa aiba si ei ce papa!

    Bafta!

  2. #522 SP
    Senior Member eclipsa's Avatar
    O sa cumpar niste teste sa vad ce si cum si dupa aia cred ca o sa merg pe prima varianta si o sa introduc bacterii...vedem, o sa iti zic valorile dupa ce cumpar testele

    ---------- Post added 31-10-2016 at 13:05 ----------

    Daca stau bine sa ma gandesc parca trebuia sa pun ceva in filtru? carbune activ, siporax? Eu doar l-am pus in functiune si atat

  3. #523 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Nu mai inoata nici un pestisor pe aici?

  4. #524 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ai mei inca mai inoata saracutii... dar e grav. Nu am crezut ca mutarea la casa ma va lovi atat de tare. Din pacate, nici cu o caruta de bani dati pe dedurizator nu am reusit sa rezolv. Constructorul m-a anuntat "sec" ca "a uitat de scurgerea pe sub casa si a betonat-o"... Colac peste pupaza mi-a murit inca un Eheim Professional 2080 (cred ca este deja al treilea).

    Sorry, eu deja pot sa dau acvariul meu ca exemplu de "asa nu"... dar ce sa-i faci cand se termina bugetul, cand apa are o duritate de da afara din orice test si ajungi sa schimbi apa mai rar... si atunci o faci cu apa plata din comert? Plus ca la casa te lovesc alte 20 de probleme mai importante... zilnic!
    Attached Images Attached Images img_4835.jpg img_4836.jpg img_4837.jpg

  5. #525 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Mama cum arata filtrele alea de pe perete....

  6. #526 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Of of... eu vroiam sa arat ce haos este, si tu vazusi filtrele. Din pacate, si la prinderea lor am comis o greseala. Nu mi-am dat seama (de fapt ar fi trebuit sa se fi gandit producatorul la asta) ca prinse de perete, voi avea prea putin spatiu sa introduc mana sa desurubez canile filtrelor... si atunci cand trebuie sa le spal sau sa le schimb, e un CHIN! Daca vreti sa faceti asa, asigurati-va ca mai montati ceva de cel putin 3-5cm in spatele suportului, astfel incat sa va fie mai comod - mai ales ca sub ele va trebui sa puneti o galeata ceva (invariabil veti varsa ceva apa). Daca nu, pe langa chinul cu desfacutul canilor, va curge si apa pe perete...

    Azi am avut parte de un moment de bucurie, pentru ca am reusit sa fac filtrul decedat sa plece... Din pacate momentul a fost umbrit imediat de faptul ca a picat NAS-ul cu toate datele, backup-urile si munca mea din ultimii 15-20 de ani or so

    Dar, asta e viata...

  7. #527 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Da, la asta ma gandeam...e plina Romania de idioti MonkY. Anul asta mi-a murit centrala termica (aflata in garantie) din cauza montarii defectuoase (ala de o montase sugrumase furtunul de evacuare a condensului si aveam apa si "pestisori" in displayul centralei. Placa de baza moarta= 1.800 de lei. Noroc ca si-a recunoscut vina...
    In alta ordine de idei imi pare rau de NAS-ul tau, poate se rezolva si la tine cumva, incearca sa fii optimist. Cat despre pesti ai noroc ca ai rezolvat treaba cu filtrul, probabil moare si din cauza apei, mai mult ca sigur ele decedeaza mai repede de la o apa calcaroasa.

    ---------- Post added 26-01-2018 at 08:57 ----------

    Intrebare: curatitoarele/mancatoarele alea de alge...neritine sau cum le spune, se pot introduce mai repede intr-un acvariu ne-ciclat decat pestii?

  8. #528 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu are cum sa moara filtrul mai repede de la apa calcaroasa, pt. ca nu folosesc apa din put. Am si spus, ca din pacate ma chinui cu apa plata (imbuteliata). Alte costuri... alta distractie.

    Nuuu, neritinele sunt extrem de sensibile... Melcii aceia de substrat ai putea sa-i pui. Macar aia sunt ieftini si mai rezistenti. Optim ar fi sa nu bagi nimic intr-un acvariu neciclat.

    P.S. Dar de ce nu cumperi tu ProdiBio BioDigest... ajuta enorm la ciclare (si oricum sunt bune si dupa)...

  9. #529 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    Monky, nu ca zic, dar vreau sa spun.
    Daca ai juns sa pui apa plata din comert in acvariu, ar fi bine sa iei in calcul achizitia unui alambic.
    Si chiar nu glumesc, am vazut odata ceva de gen intr-un spital, "facea" apa distilata. Era conectat la curent si la apa. Mare parte din el era din sticla.
    Ia intereseaza-te, cred ca acum spitalele nu mai fac asa, iar pentru alcool nu parea potrivit. Cine stie in ce colt de magazie zace uitat vreunul.
    Te rog sa detaliez ce si cum cu "betonatul" la scurgerea de sub casa, ce a facut constructorul, exact, si de ce te deranjeaza asta?

  10. #530 SP
    Member codpin's Avatar
    @MonkY ajuta-ma si pe mine cu un sfat: vreau sa fac un acvariu mic pt fii-mea da nu mai sunt la curent cu ce magazine sunt mai ok pt asta. Gasesc acvariu propriu zis la un pret mai ok decat la hornbach de exemplu? Thanks!

  11. #531 SP
    Junior Member opincarul's Avatar
    La ce volum te-ai gandit? Vrei ceva stoc sau facut fix pe dimensiunile disponibile?
    Ai idee cam ce pesti vrei, sau esti inca nehotarat?
    In principiu, as merge pe unul dintre seturile Dennerle (sticla ultraclara, margini curbate, lumina in pachet, filtru decent), daca nu e doar un moft trecator al copilei. Daca e doar un moft ia cel mai ieftin acvariu, cea mai ieftina lampa, nisip alb din Hb, plante de la alt acvarist.
    Copilul nostru hraneste si are grija de aproape toate animalele casei, chiar daca are doar 6 ani (avem 2 soparle, 3 serpi, un scorpion, un acvariu de apa sarata, melci africani, insecte, caine, pisica....)

  12. #532 SP
    Admin MonkY's Avatar
    codpin: depinde de unde ești. Dar prin țară teoretic mai peste tot ar trebui să găsești în Hornbach și Maxi-Pet. Da, găsești acvarii de toate dimensiunile și toate prețurile... să nu uiți să arunci un ochi peste ghid înainte. Mai bine mai puțini pești decât prea mulți.

    Dpdv al calității, cred că poți opta oricând pentru un Dennerle, Eheim sau Juwel. Dar, au și acvarii mai ieftine, făcute de ei. Nu te zgârci la filtrare...

  13. #533 SP
    Member codpin's Avatar
    Am luat unul de 54L de la Hornbach. Am luat substrat Manado de la JBL si un filtru Biopower Eheim (e compromisul ideal daca nu vrei filtru extern).

    Am mai avut acvariu acum vreo 10 ani dar de atunci am uitat cam multe. O sa incep sa ciclez acvariul vreo 2-3 saptamani si abia apoi il populez cu pesti. Inca nu m-am hotarat ce pesti, probabil ceva f colorat sa se uite asta mica la ei.

    Multumesc pentru sfaturi!

  14. #534 SP
    Member codpin's Avatar
    Dupa 2 saptamani de la start si mai multi bani decat ma gandeam initial, asta e rezultatul. Mai am ceva de plantat in partea din fata si cred ca e gata. Momentan!

    Oricum astept sa vad ce plante cresc si le merge bine si care se topesc (crypto am inteles ca au obiceiul asta cand le schimbi mediul).

    E primul aquascaping facut de mine. Am invatat multe pe parcurs si abia "zgarii suprafata" cum zice americanul, dar toate astea o sa le pun in aplicare si la urmatorul bazin.

    Pe langa faptul ca imi place coltul asta de camera, alt lucru bun din toata asta e ca am convins sotia sa punem in viitor unul mai mare (200+)!

    Astept critici si sfaturi.

    Ape limpezi!
    Attached Images Attached Images 20220415_203718.jpg

  15. #535 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru inceput e bine. Daca vrei sa continui cu aquascapingul, primul lucru de care trebuie sa scapi este filtrul intern. Treci pe unul extern, care e si mai usor de servisat/curatat, si de obicei are si capacitate mult mai mare de filtrare.

    Oricum dupa cum ai vazut in ghid, cu plantele e complicat. La nivelul acvariului tau, e bine sa pui doar plante rezistente si usor de intretinut. Fara CO2, lumina serioasa si fertilizanti, sansele sunt aproape zero de a tine plante complexe.

    Cu valorile apei cum stai? Neaparat sa ai un test din acela, 7 in 1, 8 in 1 (de la JBL sau Tetra), sa testezi periodic...

    Ape limpezi si pesti sanatosi!

  16. #536 SP
    Junior Member nevarmaind's Avatar
    bună ziua!
    m-am reapucat și eu, timid.
    tot cu gupy.
    nimic deosebit.
    în afară de faptul că am zeci de melcișori Pomaccea.
    donez din ei cu plăcere.
    cineva interesat?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 27 of 27 FirstFirst ... 17 25 26 27

Similar Threads

  1. Totul Despre Emulare pe PC... By Strike105X in forum Jocuri PC
    Replies: 3 Last Post: 09-12-2014, 18:08
  2. Totul despre Samsung Galaxy S4 By MonkY in forum Android
    Replies: 4 Last Post: 06-11-2013, 01:45
  3. Totul despre Microsoft Surface RT By MonkY in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 30-10-2012, 00:17
  4. Totul despre consolele retro. By sergiutz11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2011, 07:45
  5. Totul despre WoW By Razvan in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 10-12-2009, 20:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts