Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 15 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 ... LastLast
Results 181 to 200 of 290

Thread: Netflix vine in Romania!

  1. #181 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hai ma, ca nu cred ca la nemti sau polonezi au lansat serviciul fara subtitrari, ba mai mult la nemti sigur aveau deja la majoritatea filmelor dublare in germana

  2. #182 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai citeste te rog ce am scris. Sunt doua fraze separate... in prima am spus ca nu aveau ce cauta in .ro fara subtitrari (pentru ca din start elimina multi posibili clienti)... iar in a doua am facut comparatie cu nemtii pentru simplul motiv ca romanul nu ar accepta atat de putin pe aceeasi bani ca si neamtul, atata timp cat are n surse de unde poate lua mult mai mult (pe langa chestia cu torrents, mai este si treaba cu DNS-urile pe care am inteles ca vor sa le blocheze cei de la Netflix). Prin urmare, ca sa-i poti convinge pe romani, ori le oferi tot ce poti, ori te lasi pagubas. Sa fiu sincer, tind sa cred ca sunt sanse sa mearga pe a doua varianta... de aceea si acest "trial". Probabil asa testeaza piata... si daca vor avea prea putini posibili clienti, s-ar putea sa-si stranga jucariile si sa ramana doar in tarile unde au cerere.

    P.S. Eu NICIODATA nu voi plati un serviciu care imi va oferi filmele dublate in romana (exceptie poate filmele pentru copiii sub 6-7 ani). Mi se pare cea mai mare aberatie ever, si de cate ori merg la nemti sau prin tari d-astea unde "engleza e grea", refuz sa ma uit la TV. Am impresia de fiecare data cand ma uit la un film dublat ca si-a batut cineva joc de actori... Dupa ce-l auzi pe De Niro vorbind in germana sau pe Tom Hanks in italiana, iti vine pur si simplu sa spargi televizorul...

  3. #183 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    +1. Desi eu momentan folosesc un dns si vad doar ce e pe us, in plus neavand nevoie de subtitrari romanesti. Legat de blocarea dns-urilor ei le si blocheaza periodic dar evident e degeaba, apar altele noi la fel de periodic.

  4. #184 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Asa vorbesti MonkY de parca nemtii nu stiu de torrente si DNS-uri. Doar pentru ca are apa calda si nu i se taie curentul aiurea de cateva ori pe luna nu il face mai prost sau mai putin descurcaret. Merg mult si des in Germania si interactionez zilnic cu nemti, sunt mai "romani" decat multi dintre noi.

  5. #185 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by raducucosmin View Post
    +1. Desi eu momentan folosesc un dns si vad doar ce e pe us, in plus neavand nevoie de subtitrari romanesti. Legat de blocarea dns-urilor ei le si blocheaza periodic dar evident e degeaba, apar altele noi la fel de periodic.
    Sper să nu blocheze cum blochează Sony filmele de pe Store, mi-e teamă că e groasă, deși un coleg avea dreptate, peste 30 de milioane de utilizatori folosesc VPN/DNS, nu vreau să cred ca se împușcă singuri intr-un picior.

  6. #186 SP
    Member Zahpeter's Avatar
    Subtitrari nu sunt nicaieri in tarile unde s-a lansat recent. Nici in Polonia nu exista subtitrari. Nu, nu suntem noi tratati ca cetateni de mana a 2-a, oricat de complexati ne place sa fim. Am citit oarecum pe diagonala postul cu "ce de rahat e Netflix" dezamagit in primul rand de accentul pe notele imdb. Daca cineva mai considera ca notele imdb sunt relevante, well...
    Cat despre cat merita sau nu Netflix, era vorba aia, Everything is worth what its purchaser will pay for it. Pentru multi merita. Pentru mine merita macar cateva luni, pana vad tot ce vreau sa vad. Pentru filme pentru care efectiv ma sufoc sa le vad imediat, ma duc frumos la cinematograf, ca are si ala farmecul lui. Argumentul "nu merita pentru ca altii au mai mult" pentru mine e cel putin ciudat. Un produs merita pentru tine, nu prin raportarea la ce primeste altcineva. Si oricum, nu sta nimeni sa zica "lasa ba, ca le dam romanilor content mai putin, ca aia sunt tigani si accepta orice". Orice mod de a oferi continut trebuie sa se lupte cu contracte deja semnate, cu contracte noi de semnat, cu reticenta tuturor producatorilor. Nu suntem noi speciali, nici cu bine nici cu rau.

  7. #187 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Asa vorbesti MonkY de parca nemtii nu stiu de torrente si DNS-uri. Doar pentru ca are apa calda si nu i se taie curentul aiurea de cateva ori pe luna nu il face mai prost sau mai putin descurcaret. Merg mult si des in Germania si interactionez zilnic cu nemti, sunt mai "romani" decat multi dintre noi.
    Asta inseamna ca noi cunoastem nemti diferiti. Cei cu care lucrez eu sunt atat de speriati de sistemul lor incat nici nu vor sa auda de torrents & stuff like that. Le vin amenzile direct acasa pana si pentru niste amarate de .mp3-uri... mai grav e cand se trezesc cu cazuri penale. Nu am zis niciodata ca sunt mai prosti, ci doar ca au un sistem pe care il pacalesti cam greu. Ca dovada (ca doar nu trebuie sa ma crezi pe mine), uita-te la rata pirateriei in Germania, dupa care uita-te la cea din Romania. Sper ca e suficient...

    ---------- Post added 16-01-2016 at 12:38 ----------

    Zahpeter: Netflix si-a dorit ca la inceputul lui 2016 sa existe worldwide. Asa este, nu suntem singurii in situatia asta... insa multi considera ca Netflix a procedat gresit cu extinderea aceasta "heirupista". Vor intra multi, vor vedea content putin, eventual vor compara cu alte tari si vor spune bye-bye... Nu poti sa-i ceri cuiva sa plateasca spunandu-i ca "plateste acum ca poate peste un an vei avea mai mult content, subtitrari & co.". Eu cred ca ar fi trebuit sa se pregateasca pt. fiecare tara in parte, altfel va primi feedback negativ, si pe viitor s-ar putea sa-si gaseasca mai greu clienti. Uite cate exemple ai numai aici pe thread... sunt multi care au intrat, au iesit, au zis bye-bye. Asta in timp ce un HBO Go este gratuit (daca ai RDS si HBO, that is).

  8. #188 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Stai liniștit MonkY, nu pleacă nimeni, conținut o să fie sigur, din păcate au început cu stângul. Pe mine nu mă deranja deocamdată, eu încă mă uitam pe alte zone, acum dacă îmi taie macaroana, le tai și eu sponsorizarea.

  9. #189 SP
    Member Zahpeter's Avatar
    Perfect deacord, extinderea relativ aiurea a fost o greseala, pe care cred ca o vor rezolva macar partial odata cu trecerea la licente globale, pe care o au in plan tot pentru 2016. Comparatia constanta insa cu alte tari, cand o alaturi si conceptiei romanesti ca "toata lumea are ceva cu noi" nu ajuta insa pe nimeni iar noua ne face chiar rau. UK are 2988 de filme, fata de US cu 5755, deci jumatate. Inseamna ca Netflix are ceva si cu Anglia ? Spania are 1500, Franta are 1900. Brazilia care s-a lansat cu un catalog mai praf decat al nostru, acum are deja peste 3500. Ce incerc sa zic e ca da, avand acces la atata informatie e usor sa compari ce primeste pentru banii dati. Dar nu e asa de simplu si cu siguranta nu prea are legatura cu o abordare "lasa ba, ca nu le trebuie alora atata content". Un pic mai multa rabdare (timp in care evident esti liber sa nu le dai nici un ban daca nu merita) cred ca va fi foarte utila pentru dezvoltarea pe termen lung.

  10. #190 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Zahpeter View Post
    Subtitrari nu sunt nicaieri in tarile unde s-a lansat recent. Nici in Polonia nu exista subtitrari.
    Eu văd ca sunt câteva filme cu subtitrare în poloneză, chiar și dublate, Penny Dreadful, Daredevil, Ray Donovan

  11. #191 SP
    Member marv's Avatar
    poate ca au ramas din Germania sau UK unde sunt multi imigranti polonezi.

  12. #192 SP
    Member Zahpeter's Avatar
    Probabil au inceput sa apara. La lansare se plangeau si polonezii la fel ca noi ca subtitrari, ca putin content, ca discriminare, ca jos Basescu. Sau nu vedeau aia bine, tot ce-i posibil. Desi erau cam multi.

  13. #193 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by marv View Post
    poate ca au ramas din Germania sau UK unde sunt multi imigranti polonezi.
    Pai înseamnă ca în Italia și Spania vedem subtitrare în limba română Nu asta e motivul, polonezii au și jocuri în poloneză, sunt oameni care consumă mai mult și plătesc în același timp, cred ca despre asta e vorba până la urmă.

  14. #194 SP
    Member marv's Avatar
    si pana la urma, vorba lui Michael Jackson: they don't really care about us.

  15. #195 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Eu nu vad rostul sa-mi fac un abonament la Netflix. Am vazut cam toate serialele bune din ultimii ani ce au aparut, la fel si filme artistice. Pur si simplu nu am ce vedea de la ei. Si nu am de gand sa ma uit la orice prostie de serial au ei in lista fiindca nu am timp, deaia ma intereseaza doar serialele bune, pe care le-am vazut deja. In plus astia din cate stiu nu au seriale de la HBO, care e un mare minus clar fiindca aia fac o gramada de seriale bune. Faza cu subtitrarile nu ma deranjeaza fiindca inteleg engleza foarte bine, insa sunt de acord ca nu e ok sa lansezi un serviciu intr-o tara straina fara subtitrari, elimina o gramada de clienti din cauza asta. Per total, meh...pt mine nu-si merita banii, nici macar lista din US, daramite asta din Romania

  16. #196 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Vreți toate filmele si toate serialele disponibile în toate tarile, instalati: smartflix.

    Sent from my D6503 using Tapatalk

  17. #197 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Sper să nu blocheze cum blochează Sony filmele de pe Store, mi-e teamă că e groasă, deși un coleg avea dreptate, peste 30 de milioane de utilizatori folosesc VPN/DNS, nu vreau să cred ca se împușcă singuri intr-un picior.
    Mda, asta chiar ar fi nasol. Well, nu e niciodata prea tarziu pentru a anula abonamentul

  18. #198 SP
    Member paulone's Avatar
    dar stie cineva, pe Netflix se gasesc si serialele vechi gen Dosarele X sau Married With Children?

  19. #199 SP
    Junior Member baitanciuc's Avatar
    Pe us da, pe ro, nu...

  20. #200 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Putin offtopic, insa ai la digiplay Married with Children, cu tot cu subtitrare, doar ca trebuie sa fii abonat RCS-RDS: Familia Bundy
    Chiar, avem thread pentru Digiplay?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 10 of 15 FirstFirst ... 8 9 10 11 12 ... LastLast

Similar Threads

  1. Recomandari programe pe Netflix By Dant3 in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 31 Last Post: 17-08-2014, 03:43
  2. Zvon: Playstation Store vine si in Romania By consol3 in forum Console News
    Replies: 58 Last Post: 18-05-2011, 06:58
  3. Netflix By Bobby in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 7 Last Post: 28-07-2010, 10:37
  4. Netflix ajunge si pe Wii By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 13-01-2010, 21:27
  5. Netflix pe Wii? By Mika in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 24-03-2009, 10:30

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts