Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 14 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 268

Thread: Ultima carte citita

  1. #1 SP
    Senior Member Spike's Avatar

    Ultima carte citita

    Sunt o legenda, Richard Matheson

    Cartea are mai multe povestiri de cateva pagini, singura din ele care face exceptie, fiind si cea care da numele cartii si care are aproximativ 200 de pagin. Romanul "Sunt o legendata" e mai realist decat filmul, dar nu si mai captivant, cartea avand in comun cu filmul doar ideea de baza, aceea a unei lumi aflate la granita apocalipsei. Merita citita de fanii filmului, sau de cei ai genului horror, dar nu as recomanda-o pt publicul larg.
    Attached Images Attached Images 978-973-103-622-9.gif

  2. #2 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Ultimile 2 carti citite de mine au fost :

    Maytreyi ( ptr BAC)
    Room 1408 - difera de film dar stilul de scris, descrierea actiunii si a feeling-ului din carte este de nota 10

  3. #3 SP
    Senior Member Spike's Avatar
    Maytreyi am citit-o si eu pt Bac si e o carte deosebita ca toate operele lui Eliade. Poti sa imi dai te rog link cu un magazin online care vinde cartea "Room 1408" din Romania?

  4. #4 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Din pacate nu am luat-o din Romania. Am luat-o anul trecut din UK, Ea nu este o carte, este o nuvela. Am gasit-o foarte greu intr-o carte a lui Stephen King in care erau mai multe opere printre care si Room 1408.

  5. #5 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Ultimele citite:

    Omerta - Mario Puzo
    Fortareata Digitala - Dan Brown.

    Omerta a fost destul de ok, fiind ultima carte dintr-o "trilogie" care explica toate mecanismele Mafiei siciliene, dar (momentan o citesc) The Godfather mi se pare mult mai bine scrisa si mai captivanta. The Godfather e lectura obligatorie pentru oricine .

    Fortareata Digitala e foarte Dan Brown-ish (nu raspunde intrebarilor decat in ultimele 20 de pagini ), desi mi se pare cea mai "slaba" carte scrisa de el. Conspiratia este cu mult peste.
    Attached Images Attached Images 51ygafw55fl.jpg
    Attached Images  

  6. #6 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Conspiratia o am si eu. Sta pe birou sa imi fac timp de ea. Mie mi-a placut Fortareata Digitala mi s-a parut ok chiar spre buna Nu am citit Codul lui DaVinci si nici nu vreau. Nu ma intereseaza subiectul acela. Kit ca sunt de aceeasi parere, ca religia is bull**** si nu a facut decat rau in toata istoria..dar nu vreau s-o citesc

  7. #7 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Quote Originally Posted by Bobby View Post
    Conspiratia o am si eu. Sta pe birou sa imi fac timp de ea. Mie mi-a placut Fortareata Digitala mi s-a parut ok chiar spre buna Nu am citit Codul lui DaVinci si nici nu vreau. Nu ma intereseaza subiectul acela. Kit ca sunt de aceeasi parere, ca religia is bull**** si nu a facut decat rau in toata istoria..dar nu vreau s-o citesc
    eu zic ca merita citita. nu e genul de la inceputul pana la sfarsitul cartii zice "Biserica, NU!". e foarte interesanta, si mi s-a parut o lectura buna, dar daca nu vrei, nu vrei .

  8. #8 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Stiu despre ea, am auzit vorbindu-se peste tot despre ea, am vazut filmu. Mi s-a povestit de zece ori cartea de catre zece persoane diferite si tot nu ma incanta

  9. #9 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Red Mars (Marte Rosu) K.S. Robinson

    Este primul volum din trilogia Marte, in care este vorba despre teraformarea si crearea contiilor de trai pe planeta Marte. In acest prim volum dupa cum probabil va dati seama ne sunt prezentate personajele principale, complotul principal si alte chestii (spun asta ca sa nu va stric cumva placerea lecturii).

    Avand in vedere ca este pe drum cel de-al doilea volum Green Mars (Marte Verde), va recomand aceasta trilogie cu multa caldura, este de-a dreptul superba.

    Nu stiu daca am voie sa spun asta, daca gresesc imi cer scuze, locul unde gasiti aceste carti cel mai ieftin este pe Editura Nemira - Librarie virtuala - Librarie online. Prin alte librari sunt de la 40 de lei in sus.

    Spor la citit!
    Attached Images Attached Images 0.jpg

  10. #10 SP
    Junior Member Soop's Avatar
    1.Cristhopher Reich-Clubul Patriotilor(superba carte,teorii ale conspiratiei,organizatii secrete,Wallstreet,v-o recomand)
    2.Stephen King-Needful Things(audiobook)-inca una din bijuteriile maestrului horror.De la el am citit mai multe fiind un fan infocat dar aceasta e ultima pe care am citit-o de la el
    Cheers...

  11. #11 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Nu prea este ea carte dar merge : Manual de Stil, Gentelman Dana Budeanu

  12. #12 SP
    SAY
    Member SAY's Avatar
    "Ghidul nesimtitului"
    Eram curios ce putea scrie in ea.

  13. #13 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Eu acum acasa Ghidul Lenesului

  14. #14 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    The Hobbit - J.R.R. Tolkien

    Ultima, si de fapt... singura carte citita din placere.

  15. #15 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Zbor Deasupra Atlanticului
    Domeniu: Istorie. Autor: Ken Follett. Anul aparitiei: 2006.

    Descriere
    �n septembrie 1939, Anglia e deja �n război cu Germania nazistă. La Southhampton, cel mai luxos aparat de zbor din lume - legendarul Clipper Pan American - �şi ia zborul spre America neutră �ncă. La bord se află crema societăţii şi drojdia umanităţii, toţi fugind de război din motive personale, p�ndiţi de un pericol de care n-au nici cea mai mică idee. Se �ndreaptă spre o furtună de violenţe, intrigi, dragoste, sex şi trădare, care se transformă �ntr-un zbor de neuitat, de la prima pagină p�nă la apogeul cutremurător.
    Attached Images  

  16. #16 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Jeffery Archer vacanta asta .

    PS: Cartea scrisa de Jeremy Clarkson e geniala. Recomand tuturor .
    Attached Images Attached Images 5053.jpg 200703101608240.eleven1.jpg 0061092045.01.lzzzzzzz.jpg clarkson.jpg
    Attached Images  

  17. #17 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Mancatori de ziduri de Serge Brussolo si ma apuc de "Barbati urasc femeile" de Stieg Larsson sunt 3 volume .

  18. #18 SP
    Member the_fool2k's Avatar
    Ultima carte a fost Lumea Inelara de Larry Nive. Auzisem de bine despre ea, dar m-a dezamagit.... a fost mai multe un SF de actiune/aventuri.

    @DeathWings - citesc acum Marte Rosu si pot spune dupa vreo 100 de pagini ca este o carte demna de premiile primite : Hugo, Nebula, Locus

  19. #19 SP
    Member winkus's Avatar
    "Scurta si minunata viata a lui Oscar Wao" de Junot Diaz, a luat premiul Pulitzer in 2008. O lectura usoara si interesanta.

  20. #20 SP
    Member Zaktan's Avatar
    The Godfather -O carte superba.
    PS: Stie cineva daca poveste din Godfather este pura fictiune sau este reala??
    PS: Exista si vre-o a doua carte Godfather??

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 14 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Carte de dresaj ? By zinodaur in forum Pets
    Replies: 6 Last Post: 07-08-2011, 15:45
  2. Licitatie: Carte Dead Space By Dj Mo in forum Licitatii
    Replies: 10 Last Post: 18-06-2009, 15:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts