Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 26 of 31 FirstFirst ... 16 24 25 26 27 28 ... LastLast
Results 501 to 520 of 615

Thread: Ce ne-am cumparat azi - carti/comics

  1. #501 SP
    Senior Member Malach HaMavet's Avatar
    Clover by Tetsuhiro Hirakawa vol.1-43 complete set
    una dintre cea mai buna manga cu delincvenți si batai stradale
    Attached Images Attached Images dsc_0033.jpg

  2. #502 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    A ajuns! The #SNES Pixel Book + Digital Ver.
    https://www.bitmapbooks.co.uk/products/the-snes-pixel-book
    Attached Images Attached Images img_6529.jpg img_6526.jpg img_6530.jpg img_6531.jpg img_6532.jpg img_6533.jpg img_6534.jpg img_6535.jpg img_6536.jpg img_6537.jpg img_6538.jpg img_6539.jpg img_6540.jpg img_6541.jpg

  3. #503 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    120 years of Vlambeer - 32 euro, gasita intr-o librarie in Olanda

    https://www.cookandbecker.com/en/art...-vlambeer.html

    https://www.vlambeer.com/
    Attached Images Attached Images 20200116_175255.jpg

  4. #504 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    A ajuns! SEGA Dreamcast: Collected Works recomand site-ul: https://readonlymemory.vg/shop/
    Attached Images Attached Images img_7265.jpg img_7266.jpg img_7267.jpg img_7268.jpg img_7269.jpg img_7270.jpg img_7271.jpg img_7272.jpg img_7273.jpg img_7274.jpg

  5. #505 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    De pe mangashop. Am mai dat o comanda intre timp.
    Attached Images Attached Images user_scoped_temp_data_msgr_photo_for_upload_1583607938275.jpeg

  6. #506 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    A ajuns! #YES! O super carte! You're dead. You're done. x
    Teenage Slasher Movie Book, 2nd Revised
    #acceptdeath #80sslasher #80shorror #crimewave
    Attached Images Attached Images img_7677.jpg img_7678.jpg img_7679.jpg img_7680.jpg img_7681.jpg img_7682.jpg img_7683.jpg img_7684.jpg img_7685.jpg

  7. #507 SP
    Member ConuGeo's Avatar
    Elefant 114 lei |Transport gratuit
    Attached Images Attached Images phpaj67uqam.jpg

  8. #508 SP
    Member ymess's Avatar
    Libris.ro, Kant e primit cadou mai mult ca meme
    Attached Images Attached Images 93290838_514689169197415_2883593342627610624_n.jpg

  9. #509 SP
    Junior Member Antaury97's Avatar
    Salut!
    A mai comandat cineva de pe "Okian" sau "Book Depository"? Ce experiente ati avut? Au ajuns cat de cat repede comenzile?

  10. #510 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Salut,pe okian transportul e maxim 15 lei, te uiti la disponibilitate ,daca nu e in stoc, dureaza 2-4 saptamani,in general ajung ok ,sunt foarte de treaba la telefon, o singura carte mi a venit putin indoita la un colt in rest fara probleme. Book depository vine cu posta romana,parca era gratis transportul,ajung in jur de 2-3 saptamani. Mai exista book express ,selectie mai mare de carti , dar transportul e 27 parca, grija mare la limba cartii pe care o alegi, sunt listate impreuna toate limbile daca nu aplici filtru.Daca mai ai intrebari,ask away.

  11. #511 SP
    Member VictusG's Avatar
    Salut, niste sfaturi despre cum cititi o carte ? Adica mi-as place sa citesc mai mult dar nu stiu, parca "obosesc" si uit rapid ce am citit, asa ca daca aveti ceva "secrete" sau niste sfaturi despre felul in care cititi...

  12. #512 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Asta cu uitatul rapid ce am citit cu putin timp in urma o aveam si eu prin liceu sau facultate, cand trebuia sa invat ceva, dar nu eram intru totul investit acolo (fie nu aveam chef, fie nu imi placea subiectul). Daca mintea iti fuge in alte parti, daca te gandesti la ce mananci diseara, ce joc ai mai juca, etc...mintea nu asimileaza informatia pentru ca este trasa in toate directiile. Iti trebuie o anumita stare de calmitate.

    Trebuie disciplina, in opinia mea, si doar tu poti sa te antrenezi. Ajuta si daca citesti ceva ce iti trezeste interesul, cu siguranta. Te sfatuiesc sa cauti carti cu interes ridicat pentru tine si sa iti propui macar o ora pe zi sa citesti, sau iti propui un numar de pagini. Dar... cand faci asta, sa fii acolo, conectat. Fara TV pe fundal, fara scroll pe telefon, etc. Gaseste un loc linistit in casa, cu lumina and just do it. Ai sa vezi ca o sa te obisnuiesti cu asta si o sa iti faca placere.

  13. #513 SP
    Member renatoman's Avatar
    Eu de exemplu nu las cartea pana nu citesc minim 100 pagini..daca citesc mai putin am impresia ca informatia devine prea fragmentata si-mi pierd interesul. Pe ebook reader nu pot sa citesc nici mort, chiar daca am 2 bucati..unu luat de mine acum mult timp si unu primit cadou.

  14. #514 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Eu personal am un sistem mai ciudat, am luni de zile in care nu citesc deloc, dupa care pun mana pe o carte, citesc 25-50 de pagini in prima zi, pana ma obisnuiesc din nou, apoi cresc treptat la 100-200 de pagini ( cand am timp),iar mai apoi, daca este o serie de carti, ii dau bice , cum a zis colegul mai sus, trebuie sa fie ceva care sa ti starneasca interesul si sa ai rabdare, mai ales la inceput.

  15. #515 SP
    Member xenocid's Avatar



    ebook de la Nemira
    Attached Images Attached Images stephen-king-frumoasele-adormite-c1_1.jpg

  16. #516 SP
    Member renatoman's Avatar
    in romana?!!

  17. #517 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    O recomandare pentru fanii seriei RDR si iubitorilor de cārţi sau filme cu tematicā western. Proaspāt achiziţionatā si cititā - McCarthy fiind autorul mai multor cārţi de succes precum "No Country for Old Men" sau "All the Pretty Horses".

    Desi pe raftul librāriilor pare o carte obisnuitā, ei bine, nu e. A fost inclusā deja în foarte multe clasamente ale celor mai bune cārţi contemporane. E foarte usor de citit, dar cu toate astea pastreazā un stil matur si realist, plin de violenţā si incārcāturā psihologicā, tipice vestului sālbatic.

    Total de acord cu colegii de forum. Cititul e o deprindere pe care o stāpânesti si indrāgesti doar prin exerciţiu constant.

    Din experienţa mea, o carte se citeste cel mai bine atunci când citesti (aproape) în fiecare zi. Chiar si zece sau cincisprezece pagini.
    În felul āsta mentii un echilibru intre plācerea cititului si inţelegerea in profunzime a ideilor, timp în care poţi ţine pasul lejer si cu direcţia firului narativ.
    Attached Images Attached Images img-20200419-134840-compress45.jpg

  18. #518 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Quote Originally Posted by KurtKnispel View Post
    Recomandare pentru fanii RDR si iubitorilor de cārţi cu tematicā western. Proaspāt achiziţionatā si cititā, McCarthy fiind cel care a scrs No Country for Old Men sau All the Pretty Horses.

    Desi pe raftul librāriilor pare o carte obisnuitā, ei bine, nu e. A fost inclusā deja în foarte multe clasamente ale celor mai bune cārţi contemporane. E foarte usor de citit, dar cu toate astea pastreazā un stil matur si realist, plin de violenţā si incārcāturā psihologicā, tipice vestului sālbatic.

    Total de acord cu colegii de forum. Cititul e o deprindere pe care o stāpânesti si indrāgesti doar prin exerciţiu constant.

    Din experienţa mea, cel mai bine e sā citesti aproape în fiecare zi. Chiar si zece sau cincisprezece pagini. În felul āsta mentii un echilibru intre plācerea cititului si inţelegerea in profunzime a ideeilor, timp în care poţi ţine pasul lejer si cu firul narativ.
    Recomand si Drumul ( the road) doar ca nu stiu daca o mai gasesti in romana.

  19. #519 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Trebuie disciplina, in opinia mea, si doar tu poti sa te antrenezi. Ajuta si daca citesti ceva ce iti trezeste interesul, cu siguranta. Te sfatuiesc sa cauti carti cu interes ridicat pentru tine si sa iti propui macar o ora pe zi sa citesti, sau iti propui un numar de pagini.
    Si eu am aceeasi problema cu atentia, in schimb recent vreau sa subliniez ideea cu cartile de interes ridicat. Eu citesc in mare parte non fictiune, in cazul asta trebuie o selectie mult mai drastica si dificila la carti. In general ratingurile de pe Goodreads nu au nicio legatura, iar topurile de bestseller / noutati nici atat. Cel mai bine e de la prieteni cu interese comune sau de la autori preferati care la randul lor recomanda alte carti.
    Vad ca foarte multi oameni citesc ce e "la moda". Ca regula, fac selectia pe regula "as citi cartea asta daca nu stie nimeni vreodata ca am citit-o?"

  20. #520 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    SeCex, mulţumim/mulţumesc de recomandare. Acum vād, habar nu aveam cā filmul The Road e fācut dupā acelasi autor. Pentru mine, McCarthy a fost o descoperire extrem de plācutā. O caut cu prima ocazie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 26 of 31 FirstFirst ... 16 24 25 26 27 28 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ce ne-am cumparat azi - console By rodarkone in forum Console Club
    Replies: 22129 Last Post: 25-03-2024, 21:30
  2. Ce ne-am cumparat azi - movies/tv series By klausn in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 884 Last Post: 12-03-2024, 15:01
  3. Ce ne-am cumparat azi - diverse By Radoo in forum Offtopic
    Replies: 3230 Last Post: 11-03-2024, 15:51
  4. Ce ne-am cumparat azi - PC By RonanN1 in forum Jocuri PC
    Replies: 745 Last Post: 19-01-2024, 18:11
  5. Ce ne-am cumparat azi - music By RACHyyy in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 147 Last Post: 09-10-2021, 18:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts