Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 11 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 61 to 80 of 203

Thread: Sa mancam... sanatos!

  1. #61 SP
    Senior Member tray's Avatar


  2. #62 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Am vazut multi care zic - mananc ce vreau si cand vreau (si cat vreau). OK, probabil sunteti tineri si cu metabolism bun. Asa eram si eu in liceu - mancam 2 farfurii mari de cartofi pai cu 3-4 oua ochiuri, 2 snitele si paine la o singura masa. Nu beam apa deloc, doar cola, fanta, etc. Si nu ma ingrasam deloc.

    Dar mai tarziu apar si problemele, nici acum nu-s deloc gras, dar nu mai pot manca aproape nimic fara sa ma simt naspa - ma balonez, simt in stomac ca o piatra, etc.

    Am vazut ca cel mai rau ma afecteaza uleiul, orice mananc daca are un pic ulei ma doboara (salata de vinete, snitele, cartofi, pateuri vegetale, conserve de peste cu ulei). Apoi dulciurile (zaharul) - batoane, ciocolata. Produsele de patiserie sunt criminale (aluaturi + ulei + grasime) - bomba - daca mananc un croissant sunt doomed, nu mai mananc nimic toata ziua si nu mai pot face nimic.

    Asadar, va recomand sa evitati chestiile astea : ulei si zahar. Si bauturile gazoase, sunt otrava curata, trust me.

    O alta regula - mese mici si dese, NICIODATA sa nu te "saturi", cum e moda la romani, tot timpul sa te ridici de la masa flamand. Bei un pic de apa dupa masa, ai impresia ca esti flamand si ai mai putea manca muuult. Nu-i asa, lasi sa treaca cateva minute si mancarea se expandeaza in stomac. Iar in 2-3 ore poti manca din nou - avantajul e ca accelerezi asa metabolismul si stomacul isi reduce dimensiunea.

    Si da, FOARTE important, fructele se mananca inainte meselor, preferabil dimineata pe stomacul gol. Sunt o gramada de motive pentru asta (se poate cauta pe net) - efectiv mor cand imi vad colegii cum mananca mere si banane imediat dupa masa, dar na, lumea nu e educata deloc - la romani e principiul mananci sa te saturi, bagi friptura si cartofi si paine si apoi banane...pfff.

    BTW, si painea, cartofii, orezul sunt blamate, insa nu-s chiar asa rele, daca le consumi separat - adica orez fiert (fara carne si alte chestii), cartofi tot asa (fierti, nu prajiti). Painea integrala e chiar foarte buna, cea alba e nerecomandata, dar nu e nici pe departe asa periculoasa ca uleiul sau zaharul.

    Carnea e ok (cea de pui e chiar buna pe gratar, cea de peste si mai buna). Chiar si carnea de porc sau vita e ok, daca o prajesti la gratar (fara sa o stropesti cu ulei - mor cand comand intr-un restaurant si comand piept de pui la gratar si primesc puiul la gratar, dar stropit din abundenta cu ulei).

    Legume din abundenta - ideal tot ca si frcutele (salate inainte de masa, apoi astepti 30 min, o ora si iei masa).

    Laptele e bun consumat cu moderatie, untul deja e prea gras, iar cascavalul e crima (99% grasime saturata).

    Ouale merg si ele, unul, maximum 2 pe zi, insa fierte si nu prajite in ulei.

    Spor la slabit, sper sa va ajute sfaturile mele. Si nu uitati, un pic de miscare si sport fac minuni.

  3. #63 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Great guide !
    Subscriu - e nevoie de o astfel de alimentatie nowadays !
    Mediul urban insa...te "distruge" usor usor cu fast-foodurile si comoditatea-i specifica , deh....

  4. #64 SP
    Senior Member Walkman's Avatar

  5. #65 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Sa mancam... sanatos !
    Bine:
    Attached Images Attached Images img_1713r.jpg

  6. #66 SP
    Admin MonkY's Avatar
    R.I.P.
    Acest fost copil obez, devenit director �n industria farmaceutică, a hotăr�t să �nceapă, �n anii 1970, o serie de cercetări �n domeniul nutriţiei, �ncerc�nd să �şi rezolve propria problemă de greutate, se afirmă pe site-ul celebrului nutriţionist (www.montignac.com).
    Michel Montignac a pus astfel bazele regimului său disociat - lipidele şi glucidele nu trebuie amestecate �n timpul aceleiaşi mese -, care a adus o modificare radicală faţă de regimurile tradiţionale, bazate pe alimentaţia hipocalorică. Michel Montignac a testat regimul disociat pe el �nsuşi şi a slăbit 15 kilograme �n doar c�teva luni.
    Ulterior, Montignac a publicat, �n 1986, prima sa carte, intitulată "Comment maigrir en faisant des repas d'affaires", care se adresa �n principal directorilor care măn�ncă adeseori �n restaurant. Volumul a devenit rapid un bestseller �n Franţa, unde s-a v�ndut �n peste 500.000 de exemplare.
    �n anul următor, Montignac a publicat volumul "Je mange donc je maigris" (Măn�nc, deci slăbesc). Publicată �n peste 40 de ţări, această carte s-a v�ndut �n peste 16 milioane de exemplare.
    Michel Montignac a publicat 20 de cărţi despre slăbit, diete şi sănătate, a participat la numeroase congrese şi seminarii şi a lansat o gamă de produse nutriţionale bio, asociată celebrei sale metode de slăbit.
    Nutriţionistul francez Michel Montignac a venit şi �n Rom�nia, �n mai 2009, c�nd a participat la seminarul "Măn�nc, slăbesc şi mă menţin", organizat �n Bucureşti.

  7. #67 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, deci eu am acum 113Kg. Adica am slabit 5.7Kg in aproximativ o luna (de fapt 20 de zile or so). Fara chinuri, fara pic de sport (shame on me)... de fapt mint, am jucat Tennis pe Wii la intalnirea CG (dar cred ca se echivaleaza cu bufetul imens de-atunci, plus gin)

  8. #68 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Bravo MonkY!

    Tu ce dieta ai folosit?Intreb pentru ca si eu as vrea sa dau jos cateva kilograme...

  9. #69 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mask, ce am inceput eu se bazeaza pe dieta Montignac... de fapt, pe dietele care se axeaza pe Low G.I. (adica pe indice glicemic). Sunt asa zisele diete pt. diabetici... dar pot fi tinute de oricine. Si Cris a tinut mult timp, de cate ori a avut nevoie sa slabeasca. Si de fiecare data a avut succes.

    Mai mult, eu nici macar nu am avut mese regulate... asa cum presupune dieta. Semn ca merge si asa, in cazul in care ai un program care nu-ti permite sa iei 3 mese pe zi... In plus, nici nu sunt genul care sa stau sa-mi cantaresc portia de mancare, sa vad sa nu depasesc cu 10 grame or so... mi se pare exagerat. Daca aveam 150-200Kg, mai ziceam.

    Oricum am scris in primul thread esentialul (cred)... important e sa nu consumi alimente cu I.G. mare. Tot ce e de 35 si sub te ajuta la slabit. Bineinteles, in cantitati normale... Renunti la paine, cartofi, fainoase, dulciuri, carnuri grase (o sa poti sa te atingi de ele dupa 3 luni, cand organismul e deja la nivelul la care iti doreai) si se pare ca functioneaza.

    Don't worry, faptul ca e ok pt. diabetici nu inseamna ca nu aveti voie nimic dulce. Doar ca in loc de zahar, folositi fructoza. Care e chiar mai dulce (o lingurita de fructoza = 2 linguri de zahar) si e naturala 100%. Inlocuiti dulciurile cu fructele cu IG mic... si nu are cum sa nu mearga. Hell yeah, pana si ciocolata puteti manca, atata timp cat are peste 75% cacao.

    Eu de exp. m-am stressat la maxim cand am auzit ca nu am voie spagetti si orez. Si asta pt. ca spagetti au I.G. 55 iar orezul normal 85-90... Adica foarte mult. Insa, am gasit la montignac spagetti cu I.G. 10 (si sunt chiar bune), iar orez am gasit tot la ei basmati (nedecorticat or something) cu I.G. 40. Deci se poate, daca vrem, sa mancam si sanatos... si sa slabim in acelasi timp.

    P.S. Sa nu credeti cumva ca sunt genul care sa fac diete de infometare... Ba din contra, mananc acum mai mult decat inainte (probabil si din lipsa painii in meniu)... Hope it helps you too ! Succesuri !

  10. #70 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Bon, deci eu am acum 113Kg. Adica am slabit 5.7Kg in aproximativ o luna (de fapt 20 de zile or so).
    Well, am ajuns la 112.2Kg. Asta inseamna 6.5Kg intr-o luna. O fi bine, o fi rau... nu stiu.

  11. #71 SP
    Senior Member Walkman's Avatar
    Poti sa ne dai si un exemplu de cum arata meniul tau intr-o zi/saptamana?

  12. #72 SP
    Senior Member Madk91's Avatar

  13. #73 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    MonkY, tu unde verifici indicele glicemic al alimentelor ?
    Si de asemenea, de unde ai gasit spaghetti si orez cu IG mic ?

  14. #74 SP
    Member slabunator's Avatar
    Am slabit 35 de kg din vara trecuta pana acum, fara sa tin dieta o zi, ci aplicand o smecherie invatata de la batranu..
    Metoda e foarte simpla si suna" too good to be true", dar garantez, functioneaza. In primul rand pt cei care au exces considerabil, let's say 15 kg+ fata de greutatea recomandata. Pt cei care vor sa dea jos 2-3 kg sa fie suplii mai putin.

    Metoda e urmatoarea: Am baut apa inainte de mese. in jur de 3 litrii pe zi, minim 3 cani inainte de fiecare masa. Si am slabit 15 kg in prima luna, facand aceasta singura modificare. Am mancat ca intotdeauna, sport n-am facut.

    Apa bauta inainte de masa are mai multe proprietati:
    -ajuta digestia ( creste eficienta metaboismului)
    -purifica corpul prin urinare (oarecum excesiva)
    -calmeaza sucul gastric (o sa vedeti ca va apucati sa mancati o pizza pe care o dati gata in mod normal iar pe la jumatate, trei sfert va simtiti satui si satisfacuti )

    ---------- Post added 17-09-2010 at 10:55 PM ----------

    Greutatile ar fii ca e destul de nasol sa bagi juma de litru de apa inainte de fiecare masa, necesita ceva vointa si perseverenta. Apa se recomanda sa fie calda pt eficienta maxima, puteti incerca cu ceai. Personal am baut apa plata rece, deci merge si asa, dar nu cat se poate de bine. Alta treaba e ca veti merge la buda destul de des. Cam atat Daca va apucati si va tineti de treaba sigur slabiti cateva kg in prima saptamana.

    P.S.: Apa bauta dupa masa e recomandata pt cei care vor sa se ingrase, bauta in timpul mesei pt cei care vor sa se mentina.

    ---------- Post added 17-09-2010 at 11:13 PM ----------

    P.P.S.: in perioada de inceput slabiti mult, repede deoarece exista un surplus mare, iar pe parcurs efectele se diminueaza treptat. aplicati metoda cat considerati. eu m-am tinut de treaba serios vreo 2 luni, a urmat o perioada in care ba beam apa ba nu, dupa care m-am lasat. de 7 luni m-am bagat la sala, unde am slabit 15 kg.
    zilele astea ma gandeam sa ma apuc din nou de metoda cu apa, am vazut thread-ul si am zis sa imi impartasesc experienta. bafta celor destul de curajosi sa incerce

  15. #75 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Walkman: nu am un meniu (desi 3 doctori mi-au facut 3 meniuri de dieta diferite). Pur si simplu nu ma ating de produse cu indice glicemic mare (adica peste 50 - de exp. cartofi prajiti), nu combin produse cu indice glicemic mediu (intre 35 si 50) cu proteine (carne de exp.) si mananc pe cat de multe produse cu indice glicemic mic (sub 35). In locul snacks-urilor intre mese acum mananc fructe. In rest, mananc de rup

    GSOLs: majoritatea din tabel sunt din diverse carti, plus ce am primit extra de la doctor, plus ce gasesti pe site-ul lui Montignac. Gasesti pe net o groaza de site-uri... de carti nu mai zic. Uite un exemplu rapid pe google.ro: Indice Glicemic - tabel indici. IG Dieta indicelui glicemic mic. Lista alimentelor cu index glicemic mic. |. Eu oricum mi-am luat glucometru si verific glicemia si de 10 ori pe zi... e cel mai bun test. Cat despre spagetti cu indice glicemic mic, gasesti pe montignac-shop.com. E cam scump shipmentul, dar pt. mine a meritat. Mi-am luat faina, orez, paste, fructoza, dulceata... toate cu IG mic.

    slabunator: poate metoda respectiva ar merge pentru cineva care nu prea bea apa de obicei... Eu de exp. beau 4-5L/zi... inainte de mese (sau intre mese)... cum vrei tu. Si degeaba. So, metoda aceea ar fi useless pt. mine. Also, pt. cineva cu probleme la pancreas, nu vad ce legatura ar avea apa cu zaharul si insulina. E ca si cand ai spune un diabetic "Poti sa mananci cat vrei de dulce, ca bei apa inainte si se duce". Daca face asta moare, easy as that... Am mai auzit eu de metode gen "bei numai zeama de varza o luna" sau "mananci cate o conserva de ton pe zi"... Not gonna happen for me... atata timp cat mananc sanatos si nu ma chinui

  16. #76 SP
    Designer crisstine's Avatar
    Slabunator: Conform celor scrise de Montignac, nu este recomandat sa bei apa inaintea sau in timpul meselor deoarece ti se dilueaza sucul gastric si nu se mai digera mancarea asa cum trebuie. Este recomandata dupa masa si mai ales sub forma unui ceai cald. In rest apa trebuie sa bei in cantitate normala, adica 2 litri pe zi.
    Eu cred ca ai slabit deoarece avand atata apa in stomac inainte de masa, nu mai puteai sa mananci la fel de mult ca si inainte.

    Eu mananc de patru ani tinand cont de principiile dietei Montignac. Am avut si perioade in care am mancat pe langa mancarea sanatoasa si dulciuri in fiecare zi - adica eram dependenta de ciocolata. Evident ca m-am ingrasat dar probabil ca daca nu mancam restul meselor asa cum trebuia luam proportii semnificativ.

    Acum patru ani cand am inceput sa mananc asa, am slabit mai repede si mai mult pentru ca era socul organismului in urma schimbarii, dar acum cand m-am lasat de dulciuri, slabesc un kg pe saptamana. Se stie insa ca femeile slabesc mult mai greu si mai lent decat barbatii. Foarte important este ca nu slabesti din masa musculara si nu slabesti la nesfarsit ci doar cat are organismul nevoie (Eu nu am ajuns asa departe cu regimul ca sa pot confirma dar asa scrie in carte si astea sunt si declaratiile celor care au testat)

    Mesele mele sunt obligatoriu 3 pe zi, dimineata cel putin jumatate de kg de fructe, la pranz si cina carne (nu prajita si nu grasa) insotita de legume cu IG mic (sub forma de salata, sau mancare gatita). Ideea este ca de atunci ma simt foarte bine, analizele imi ies ca la carte (ceea ce nu se intampla si inainte) iar miscare fac doar 30 de minute pe zi si consta in mersul pe jos spre si de la servici.

    In concluzie, il recomand tuturor celor care vor sa slabeasca sau doar sa aiba un regim de viata sanatos.

  17. #77 SP
    Admin MonkY's Avatar
    111Kg si inca n-am dat coltul...

    Azi totusi presimt ca o sa sar calul si o sa mananc tort

  18. #78 SP
    Senior Member huber's Avatar
    baieti am si eu o intrebare am in clasa un coleg care inainte sa vina la scoala mananca 4 oua la scoala manca 5 langosi mari cu branza feta cand ajunge acasa manca seara manaca are unu 178 si 68 de kg adica e slab cum de nu se ingrasa de loc si asta mananca in fiecare zi ?

    monky mult succes cu dieta .

  19. #79 SP
    Admin MonkY's Avatar
    huber, cum spuneam la inceput... tine foarte mult de mostenirea genetica. Unii au un pancreas beton, capabil sa faca fata la orice cantitate de zahar si sa produca insulina necesara... altii au un stomac de otzel, capabil sa digere si sa arda orice, oricat, oricand. Nu mai vorbim de cei cu un metabolism incredibil... Si eu cunosc multe persoane care mananca de 2-3 ori cat mine, si nu s-au ingrasat niciodata. Oamenii aceia sunt norocosi... noi ceilalti din pacate trebuie sa ne rezolvam singuri problemele si sa avem grija de ce mancam si cum mancam.

  20. #80 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    111Kg si inca n-am dat coltul...

    Azi totusi presimt ca o sa sar calul si o sa mananc tort
    Am mancat si tortul... si tot am ajuns la 108Kg. Si sunt inca alive and kickin'
    Acum... 3Kg in ultimele 10 zile (10.5Kg in aproximativ 45 de zile))... incep sa ma intreb daca nu e un pic cam rapida slabirea asta. Si ar fi exact opusul a ceea ce mi-am propus eu, adica sa slabesc intr-un ritm moderat, fara sa fortez prea mult coarda.

    Oricum, pe la 100Kg estimez ca terminand si a treia luna voi trece deja in faza a doua... Pentru cei care nu stiu, faza a doua este un picut mai permisiva, fiind acceptate si produse cu IG mediu (moderat totusi)... si mici scapari cu IG mare.

    Damn... ma simt ca o domnisoara care isi tine jurnalul intim online... Din pacate, la mine slabirea a fost ceruta de probleme de sanatate... Sper ca voua sa va ajute idee pentru a preveni, si nu sa "reparati" ca mine

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 11 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts