Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: Cat vor costa noile jocuri pentru X1 si PS4

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Cat vor costa noile jocuri pentru X1 si PS4

    O noua era a jocurilor a inceput la E3 din 2013, avem cele doua noi console, X1 si PS4, stim la ce pret se vor lansa, perioada in care vor fi disponibile in magazine si de asemenea stim si ce jocuri exclusive si third-party vor aparea pe cele 2 platforme, in plus am vazut trailere si au fost dezvaluite multe informatii de catre companii atat despre jocuri cat si despre console. Pare ca avem toate informatiile necesare pentru a incepe aceasta generatie si sa mergem sa cumparam o consola, cea care ni se potriveste cel mai mult, dar mai exista un aspect destul de important care trebuie clarificat si stabilit, pret noilor jocuri next-gen.

    Daca inainte multi gameri si jurnalisti speculau ca pretul va creste putin, probabil bazandu-se in mare parte pe ce s-a intamplat acum 7 ani de zile, cand pretul a crescut de la $50 la $60 pentru ambele platforme. Acest lucru nu se va mai aplica si acum, deoarece Microsoft a anuntat oficial ca pretul jocurilor first-party va ramane la fel $60 "I can confirm that Microsoft Studios games on Xbox One will be $59.99 (MSRP)" si nu cred ca va fi diferit in ceea ce priveste jocurile third-party. O veste foarte buna, nu doar pentru fanii X1, dar si pentru gameri, deoarece stim ca in general companiile practica aceleasi pret, asa ca putem presupune ca si jocurile PS4 vor costa la fel.

    Chiar daca nu avem nimic oficial sau concret de la Sony, pe langa motivele prezentate mai sus avem si alte informatii care intaresc presupunerea pe care am facut-o. Dupa dezvaluirea oficiala din februarie a consolei PS4, Jack Tretton, CEO si presedintele Sony America, a dezvaluit intr-un interviu acordat postului CNBC ca fanii vor fi nevoiti sa scoata din buzunar sume cuprinse intre $0.99 si $60 pentru un joc PS4 "We're going to welcome free-to-play models, games from $.99 up to those $60 games". In plus Amazon si ceilalti retaileri importanti ofera bundles si jocuri pentru noile platforme cu pretul maxim de $60.

    Cred ca putem sta linistiti pentru ca noile jocuri nu vor fi mai scumpe, ba chiar mai ieftine daca am calcula inflatia ($60 din 2006 = $69 din 2013) si sa nu uitam ca vom avea parte de jocuri free to play atat pe X1, cat si pe PS4, chiar daca unele dintre ele vor fi limitate, vezi Drive Club sau Killer Instinct, unde vom avea doar un singur personaj si trebuie sa platim sa le deblocam pe toate. Oricum cel mai important este ca avem multe optiuni ca si gamer si pretul jocurilor va ramane la fel, asa ca va doresc cumparaturi placute pentru ca acum stiti si cat costa si ce jocuri vor fi disponibile in ziua lansarii fiecarei console.
    Attached Images Attached Images original.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Stai ca vine h0stile si zice ca vrea scris negru pe alb, nu alb pe negru

    Oricum, eu unul nici nu ma asteptam la o crestere de pret. In ziua de azi cand avem atatea variante de a cumpara jocuri si atatea aparate capabile de gaming, nu isi permiteau sa creasca pretul.

  3. #3 SP
    Junior Member paralelu's Avatar
    Light travels faster than sound. This is why some people appear bright until you hear them speak
    Foarte adevarat in multe cazuri

  4. #4 SP
    Senior Member Scofield91's Avatar
    Microsoft Studios Games vor costa 60 de dolari, la Sony exclusivitățile mai mult ca sigur vor costa la fel.
    Dar asta nu înseamnă că jocurile celorlalți publisheri nu vor fi mai scumpe. Activision și acum are un preț mai mare cu 5 dolari față de alți publisheri... Sunt siguri că COD, Battlefield și alte jocuri foarte populare vor trece la 65-70 de dolari...

  5. #5 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    In primul rand interesul lor este sa vanda cat mai mult . In al doilea rand ei nu sunt romani sa tina aiurea la pret deci mai mult ca sigur preturile vor fi aceleasi50-60$ la lansare si evident in europa 50-60€ . Caci asa cum stim cu totii cele doua monezi sunt echivalente...

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Pentru mine e irelevant cat vor costa, nu platesc ca sa inchiriez jocuri si sa nu le pot nici macar juca daca n-am net sau chiar deloc (cand Microsoft nu va mai oferi suport pentru X1).

  7. #7 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Trebuia neaparat sa deschizi thread cu preturile la console?

  8. #8 SP
    Member nutzule's Avatar
    vor avea preturi normale, ca si cele de ps3, in mom lansarii vor fi scumpe, pe urma se vor ieftini, traiasca ZAVVI

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Trebuia neaparat sa deschizi thread cu preturile la console?
    Off-topic: trebuia sa nu postezi tu si aici ca nu-ti convine? E o stire... unii oameni nu stau sa caute pe tot forumul dupa preturi.

    On-topic: mie mi se par mari preturile si asa cum sunt (60 USD, care la noi devin cam 60 EUR)). Studiourile mari au ajuns sa "manance" mult prea multi bani pentru development... Mai isi baga mana pana la cot si publisherul... se fac niste reclame la preturi exorbitante. Se platesc cateodata niste licente complet aiurea. De exp. de ce sa angajam noi un artist muritor de foame sa-i dam un 5.000 EUR sa compuna ceva interesant... nu mai bine cumparam noi 2 melodii de la Lady Gaga cu 100.000 EUR? Rupem, nu alta!

    Mie imi place ideea care vine de pe AppStore si PlayStore... Normal ca nu se vor compara bugetele unor jocuri indie cu cele de console, dar as mai cobora un pic targetul. 10-20 USD/EUR un joc indie sau un joc in format digital (downloadable), 20-40 USD/EUR in format retail. 50 USD/EUR doar pentru cine stie ce titlu AAA retail care sta in development de ani de zile. But... that's just me...

  10. #10 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Trebuia neaparat sa deschizi thread cu preturile la console?
    ai 1000 de posturi si nici acum nu poti face diferenta dintr-o stire si un thread. daca ai subiecte mai bune si crezi ca poti face o stire mai interesanta, te invit sa scrii ca si asa suntem putini eu am incercat sa ma axez mai mult pe subiectele interesante pentru un gamer de la noua generatie, nu pe cancan si alte prostii si mereu am incercat sa scriu stiri detaliate si cu o nota persoanala, dar totusi intr-o maniera obiectiva nu doar sa arunc o propozitie, doua acolo si alea traduse din alta parte.

  11. #11 SP
    Banned DeMons's Avatar

  12. #12 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Off-topic: trebuia sa nu postezi tu si aici ca nu-ti convine? E o stire... unii oameni nu stau sa caute pe tot forumul dupa preturi.

    On-topic: mie mi se par mari preturile si asa cum sunt (60 USD, care la noi devin cam 60 EUR)).
    Se putea sa se posteze despre preturi la clubul PS4 si la clubul XBOX One (sau la sub-forumurile PS4 si XBOX One). Asa erau toate informatiile intr-un singur loc, nu in jdemii de locuri. In sensul asta am facut observatia.

    On-topic: preturile de 60 euro sunt si la PS3 si XBOX360. Sony are cota parte din pretul unui joc, de aceea cred ca este acea diferenta de pret dintre un joc PC si un joc pe consola.

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Stai ca vine h0stile si zice ca vrea scris negru pe alb, nu alb pe negru
    FYI, comunicatele de presa vin intotdeauna negru pe alb

    in ceea ce priveste stirea, eu sunt total de acord cu ea. omu' recunoaste ca nu exista nimic oficial (pentru jocurile de PS4) in acest moment (ceea ce este adevarat), dupa care e liber sa-si exprime parerea personala in ce sens doreste el.

    ontopic: amazon.co.uk inca listeaza jocurile cu 54.99 GBP, deci pe frontul lor nicio modificare. in schimb, shopto care avea tbc in dreptul fiecarui joc acum cateva zile a pus din nou preturi si de data asta a trecut 49.85 pentru o parte (cele first-party de ex) si 47.86 pentru alte third-party. pretul oficial pentru varianta standard a unui joc first-party de PS3 este de 40GBP (am pus link cu comunicatul de presa din 2007 pe topicul dedicat PS4), deci asta ar insemna o crestere de maxim 10GBP. ramane de vazut ce anunta/recomanda Sony oficial, asa ca pana atunci si aceste preturi sunt mai mult sau mai putin reale/fixe. sper sa vina cu o confirmare oficiala cat mai repede (poate pana sau la gamescom in august).

  14. #14 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    PlayStation 4 Game Prices Revealed


  15. #15 SP
    Junior Member eugen.popp's Avatar
    Salut,

    In ceea ce priveste PS4 este simplu. Puteti vedea preturile de precomanda de pe Amazon (.fr .de dupa preferinta)

    Killzone : Shadow Fall de Sony PlayStation 4 EUR 69,99
    Watch Dogs de UBI Soft PlayStation 4 EUR 69,99

  16. #16 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Scump dom'le, scump!

  17. #17 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    daca vor fi $69 in USA la noi va fi 69 Euro,adica vreo 300RON per joc ceea ce e destul de mult

  18. #18 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    pai cum sa fie 70$ cand s-au anuntat deja cu 60$, scrie si in stire sau despre ce vorbesti ?

  19. #19 SP
    Banned SWTFU's Avatar

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by catalineatza08 View Post
    Cam mari preturile... 58 EUR... Grrr. Dar, cred ca astea vor fi... Asteptam ofertele speciale

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Cat plateste Sony pentru un PS4 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 23-11-2013, 08:18
  2. Replies: 0 Last Post: 17-10-2012, 17:41
  3. Lista cu jocuri care vor primi suport pentru MOVE By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 22-03-2010, 21:28
  4. Noile jocuri Square Enix pentru consolele portabile By rodarkone in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 06-08-2008, 09:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts