Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 57 of 58 FirstFirst ... 7 47 55 56 57 58 LastLast
Results 1,121 to 1,140 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #1121 SP
    Manager paul's Avatar
    M1 Ultra | Changing the game:

    Introducing Mac Studio + Studio Display:

  2. #1122 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    O adevarata bestie acest M1 Ultra. Da, e ffff scump, dar pentru cineva care chiar lucreaza in foto/video edit sau alte lucruri intense de genu, este, cred, cea mai buna optiune out there si destul de cheap overall, comparativ cu un build separat, chiar si cum era Mac Pro-ul.

  3. #1123 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu s-a postat la timp, dar totusi sa fie.
    Quote Originally Posted by Apple
    M2 delivers new levels of power-efficient performance and capabilities to the completely redesigned MacBook Air and updated 13-inch MacBook Pro
    Apple unveils M2 with breakthrough performance and capabilities
    Quote Originally Posted by Apple
    MacBook Air features a new, strikingly thin design in four beautiful finishes, larger 13.6-inch Liquid Retina display, 1080p HD camera, MagSafe charging, and more

    M2 also comes to the 13-inch MacBook Pro with 24GB of fast unified memory, ProRes acceleration, and up to 20 hours of battery life
    Apple unveils all-new MacBook Air, supercharged by the new M2 chip
    Attached Images Attached Images apple-wwdc22-m2-chip-hero-220606_big.jpg apple-wwdc22-macbook-air-hero-220606_big.jpg.large.jpg

  4. #1124 SP
    Manager paul's Avatar
    New MacBook Pro and Mac mini:
    Quote Originally Posted by Apple
    Introducing the new MacBook Pro and Mac mini supercharged by the next generation of Apple silicon.

    Mac mini with M2 and M2 Pro is ready to flex in any setup, with its next-level performance, wide array of ports, and compact size.

    The new MacBook Pro with M2 Pro and M2 Max delivers exceptional performance and battery life. With a stunning Liquid Retina XDR display and all the ports you need — this is a pro laptop without equal.

  5. #1125 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Imi poate recomanda si mie cineva un adaptor multiport ptr Macbook? USB-C , USB-A , HDMI , Card SD si microSD .

  6. #1126 SP
    Manager paul's Avatar
    M2 Ultra:
    Quote Originally Posted by Apple
    M2 Ultra is the largest and most capable chip Apple has ever created, and it makes the new Mac Studio and Mac Pro the most powerful Mac desktops ever made.

    M2 Ultra is built using a second-generation 5-nanometer process and uses Apple’s groundbreaking UltraFusion technology to connect the die of two M2 Max chips, doubling the performance.

    M2 Ultra consists of 134 billion transistors — 20 billion more than M1 Ultra. Its unified memory architecture supports up to a breakthrough 192GB of memory capacity, which is 50 percent more than M1 Ultra, and features 800GB/s of memory bandwidth — twice that of M2 Max.

    M2 Ultra features a more powerful CPU that’s 20 percent faster than M1 Ultra, a larger GPU that’s up to 30 percent faster, and a Neural Engine that’s up to 40 percent faster.

    It also features a media engine with twice the capabilities of M2 Max for blazing ProRes acceleration.
    Mac Studio - M2 Max, Mac Pro - M2 Ultra:
    Quote Originally Posted by Apple
    With M2 Max and the new M2 Ultra, Mac Studio is a performance powerhouse in a compact design, while the new Mac Pro combines the incredibly powerful M2 Ultra with PCIe expansion and completes the Mac transition to Apple silicon
    15-inch MacBook Air:
    Quote Originally Posted by Apple
    With an expansive 15.3-inch Liquid Retina display, the performance of M2, up to 18 hours of battery life, and a six-speaker sound system, all in a thin and light, fanless design, the new MacBook Air is the world’s best 15-inch laptop

    macOS Sonoma:
    Quote Originally Posted by Apple
    With more ways to personalize with widgets and stunning new screen savers, significant updates to Safari and video conferencing, along with an optimized gaming experience — the Mac experience is better than ever
    Attached Images Attached Images apple-wwdc23-m2-ultra-chip-230605.jpg apple-wwdc23-mac-pro-m2-ultra-mac-studio-m2-max-m2-ultra-230605.jpg apple-wwdc23-macbook-air-15-hero-230605.jpg apple-wwdc23-macos-sonoma-hero-230605.jpg

  7. #1127 SP
    Manager paul's Avatar
    M3, M3 Pro, M3 Max, new MacBook Pro, new iMac event:

    MacBook Pro cu M3:


    Battery life: Here’s how M3 MacBook Pro battery life compares to M2 | 9to5Mac.
    Attached Images Attached Images screenshot-2023-10-30-8.12.38-pm.jpg screenshot-2023-10-30-8.14.00-pm.jpg screenshot-2023-10-30-8.28.48-pm.jpg

  8. #1128 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O evolutie normala, zic eu. Nimic special. Ma asteptam inclusiv la hardware accelerated ray tracing (adica ar fi fost culmea sa vina cu asa ceva pe iPhone, si sa nu aiba pe Mac). Cel mai interesant e ca varianta cea mai mica, 14"-ul cu M3, e acum mai ieftina, ceea ce e mare lucru. Partea nasoala e ca daca te duci la cel mai tare M3 Max, echipat la maxim (normal, doh), sare de 7200 de coco.

    In rest, ma seaca atunci cand vad ca se lauda cu "1080p Camera". Macar nu mai zi nene nimic de asta, ca te faci de kko. Vii cu camera de 2Mpx in 2023? Meh... Iar taietura aia in ecran e fix ca naiba, dar nah... e la moda.

    P.S. Also, sper sa inceteze cu chestia asta, prin care compara M3 cu M1. Lasa doar comparatiile dintre M3 si M2, ca nu mai ajuta pe nimeni sa umfli atat valorile acelea. Dar nah, suna mai bine cand spui ca e 60% faster than M1, fata de 20% faster than M2.

  9. #1129 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mie mi se pare mizerabil "cel mai ieftin cu M3" (base) din cel putin 2 motive:
    1. nu-l poti lua in "noua" culoare neagra sau cum ii zic ei
    2. are doar 8GB unified memory, deci nu prea inteleg cum poti sa numesti asa ceva un Pro, cand doar Photoshop are nevoie de 8GB RAM si ala nu are de unde sa-i dea, pentru ca are nevoie si de GPU si de OS.

    Cam tot ce s-a prezentat a fost leaked inca de anu trecut, deci nicio surpriza.

    Cat de camera aia 1080p, sunt 2 lucruri diferite:
    1. in Macbooks, nu au loc, fizic, sa puna o camera mai mare - pentru ca sunt limitati de grozimea ecranului, deci acolo sa zicem ca se accepta, dar...
    2. in iMacs ce scuza au? Grozimea lor e cat 4-5+ ecrane de laptop. De ce nu pun camera de pe ultimul model de iPhone? Sau...nah. De pe un iPhone 12 sau ce mai au ei la vanzare?

    Cat de comparatiile cu modelele mai vechi, inclusiv cu intel based, eu cred ca e facuta doar ca sa para un salt mai mare. Nu prea se justifica trecerea de la M2 la M3, dar de la M1 sau old intel based, clar se justifica, daca esti Pro user.

    Pentru omul de rand, limitarile hardware-ului sunt date doar de software-ul Apple.

    Also, mie imi pare rau ca au renuntat complet la touchbar - mi se pare foarte util si personal il folosesc zilnic - si nu doar pentru volum si luminozitate - si cred sincer ca puteau pastra macar un model cu asta.

    Iar accesoriile alea care au ramas cu lightning...penibil...

  10. #1130 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu toti vor cu jde giga de RAM, si pe multi ii doare undeva de culoarea neagra. E bine ca exista optiunea pentru cei cu buget mai mic, dar care ar vrea totusi un pic mai mult decat un Air. Acum au o optiune viabila la un Pro.

    Camera aceea are fix aceeasi dimensiune, indiferent de cati Mpx are. Senzorul difera, dar foarte putin. E ca la smartphone-uri, acelasi spatiu il foloseau si camerele de 2Mpx, asa cum il ocupa si cele de 50Mpx. Dar pur si simplu nu vor, o tin cu 1080p, care mi se pare deja jenant. Hai sa fi zis ca asta as accepta la un laptop de 4-500 dolari, dar la unul pe care dau 7200, sa am asemenea camera... Meh.

    Comparatia cu Intel imi place (ca le da peste nas mereu), dar cea cu M1 e cam aiurea. Eu zic ca tocmai pentru Pro users, diferenta de la M2 la M3 e imensa, mai ales daca vrei sa mergi pe 128GB Unified.

    Ce accesorii au ramas cu Lightning?!? Exista accesorii de MacBook pe Lightning?

    De Touchbar nu zic nimic... nu mi-a placut niciodata. As prefera la orice ora sa puna si ei naibii un touch screen. Sau ca la Asus, touchpad-ul sa devina si un mini ecran. De fapt, asta lipseste la MacBook-uri de ceva ani: inovatia. Sa vad si eu ceva WoW. Ca putere au suficienta deja, da-le incolo...

  11. #1131 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nu toti vor cu jde giga de RAM, si pe multi ii doare undeva de culoarea neagra. E bine ca exista optiunea pentru cei cu buget mai mic, dar care ar vrea totusi un pic mai mult decat un Air. Acum au o optiune viabila la un Pro.
    Cand zici Pro, te astepti la mai mult decat normal. Cel putin asta e cazul la mine. Altfel nu mai e Pro. Iar 6GB RAM - at most, nu e nimic Pro. heck, ai mai mult in iPhone 15...
    Si normal ca pe multi ii doare undeva de noua culoare. Dar ei o promoveaza si cu asta au venit nou, anu asta, pe partea de design. Doar ca nu e pentru saraci...

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Camera aceea are fix aceeasi dimensiune, indiferent de cati Mpx are. Senzorul difera, dar foarte putin. E ca la smartphone-uri, acelasi spatiu il foloseau si camerele de 2Mpx, asa cum il ocupa si cele de 50Mpx. Dar pur si simplu nu vor, o tin cu 1080p, care mi se pare deja jenant. Hai sa fi zis ca asta as accepta la un laptop de 4-500 dolari, dar la unul pe care dau 7200, sa am asemenea camera... Meh.
    Nu. D-aia au iesit camerele in afara la telefoane. Pentru ca sunt puse peste senzor si au lentile, iar aia nu se poate face in ceva atat de subtire. Vezi cat de subtire este capacul unui Macbook iar apoi vezi cum arata modulele camerelor in ceva teardown de la iFixIt sau JerryRigs. Nu ai cum sa bagi ceva atat de gros in ceva atat de subtire.


    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ce accesorii au ramas cu Lightning?!? Exista accesorii de MacBook pe Lightning?
    Alea care vin cu iMac, ca vorbim si despre iMacs aici - deci tastatura, magic mouse si probabil ca si trackpad. Pe care le avem in "matching colours" ca aia conteaza.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    De Touchbar nu zic nimic... nu mi-a placut niciodata. As prefera la orice ora sa puna si ei naibii un touch screen. Sau ca la Asus, touchpad-ul sa devina si un mini ecran. De fapt, asta lipseste la MacBook-uri de ceva ani: inovatia. Sa vad si eu ceva WoW. Ca putere au suficienta deja, da-le incolo...
    Normal, e o chestie de preferinta. Eu folosesc Macbook Pro cu touchbar din 2017 (parca) si nu exista zi sa nu folosesc acel touchbar.

    Sigur ca pot gasi alte metode interesante, gen touch pad-ul sa devina ecran, dar e clar ca nu vor.
    Cat de touch screen pe un laptop, cat timp nu se poate face tableta, cel putin pentru mine, nu ar avea deloc sens. Nu ma vad sa stau cu mana pe ecran, din pozitia asta. Dar nah, poate o sa-mi schimb parerea la un moment dat.
    Dar cel putin pana acum, pe ce am testat de genu asta, am folosit fara sa ating ecranul.

  12. #1132 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Si normal ca pe multi ii doare undeva de noua culoare. Dar ei o promoveaza si cu asta au venit nou, anu asta, pe partea de design. Doar ca nu e pentru saraci...
    Am observat ca tendinta asta de a-si cumpara "culoarea momentului" o fac doar cei cu fitze, care vor sa stie toti din jurul lor ca au ultimul model. Cel putin la telefoane, stiu pe cativa care nu cumpara decat culoarea "speciala" a anului, nici nu vor sa auda de celelalte culori. Meh.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu. D-aia au iesit camerele in afara la telefoane. Pentru ca sunt puse peste senzor si au lentile, iar aia nu se poate face in ceva atat de subtire. Vezi cat de subtire este capacul unui Macbook iar apoi vezi cum arata modulele camerelor in ceva teardown de la iFixIt sau JerryRigs. Nu ai cum sa bagi ceva atat de gros in ceva atat de subtire.
    Chief, eu vorbesc de front facing cameras de pe smartphones, care au ramas fix la fel de mici. Nu ai nevoie de OIS sau de alte nebunii pentru o amarata de camera web. Doar de rezolutie mai mare. Anyway, iti gasesc daca vrei senzori 4K ce sunt mai mici decat ce foloseste Apple, si costa doar 5-10$. Nu mai vorbesc ca altii deja folosesc pe front facing cameras, senzori de 50Mpx. Care culmea, mai nou pe telefoane super slim, au loc chiar si sub ecran.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Alea care vin cu iMac, ca vorbim si despre iMacs aici - deci tastatura, magic mouse si probabil ca si trackpad. Pe care le avem in "matching colours" ca aia conteaza.
    Nu inteleg, cum adica vin tastatura, magic mouse si trackpad cu Lightning? Unde introduci cablul de Lightning intr-un MacBook care are doar USB-C? Sigur e ceva neintelegere aici... sau poate am inteles eu gresit.
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cat de touch screen pe un laptop, cat timp nu se poate face tableta, cel putin pentru mine, nu ar face deloc sens. Nu ma vad sa stau cu mana pe ecran, din pozitia asta. Dar nah, poate o sa-mi schimb parerea la un moment dat.
    Dar cel putin pana acum, pe ce am testat de genu asta, am folosit fara sa ating ecranul.
    Eeeh, aici e vorba de cei care calatoresc mult, designeri and stuff... care in loc sa-si ia cu ei si iPad Pro-ul si MacBook-ul, vor lua cu ei doar MacBook Pro-ul. Insa e clar ca nu se vrea, pt. ca si-ar canibaliza Apple toata seria de iPad-uri. Stiu ei ce stiu...

  13. #1133 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu ma refer la back normal camera de pe telefon, care poate intra pe un iMac.
    Cat de front facing camera de pe telefon, care ar intra pe un Macbook - probabil ai dreptate, desi cred ca si ala e mai gros decat grosimea unui display (vezi poza, de la JerryRigs). Dar asta ar intra, cu siguranta, pe un iMac.

    Cat de accesoriile de la iMacs - vezi aici sau aici, in josul paginii la what's in the box
    Attached Images Attached Images screenshot-2023-10-31-12.22.47.png

  14. #1134 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Geekbench 6 multi-core scores for CPU performance:

    M3: 11,836 (14-inch MacBook Pro, highest score listed so far)
    M1 Max: 12,185 (16-inch MacBook Pro, averaged)
    M2 Max: 14,495 (16-inch MacBook Pro, averaged)
    M2 Ultra: 21,182 (Mac Pro, averaged)
    M3 Max: 21,084 (16-inch MacBook Pro, highest score listed so far)

    Cu alte cuvinte, M3 Max e cam la acelasi nivel cu M2 Ultra si dublu la performante fata de un M3. Cel putin la testul de CPU multi-core.

  15. #1135 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Stiti cumva daca M2 Pro/M2 Max-urile se mai ieftinesc in perioada asta, dupa ce apare M3-ul?
    Ma gandesc la unul dintre astea doua: M2 Pro , M2 Max .
    Ma tenteaza Max-ul mai mult pentru ca are 32GB, dar pentru munca mea cred ca si 16GB mi-ar ajunge.

  16. #1136 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    A avut cineva de-a face cu asigurarea "iCare" de la iStyle pentru Macbook-uri?
    Comparativ cu cea de la Altex pare mai avantajoasa, dar ma intereseaza sa aflu niste opinii reale.
    Pe Google nu am gasit mare lucru.

  17. #1137 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Exact ce ziceam. Laptopurile cu 8GB unified memory nu au ce cauta sub numele de Pro

  18. #1138 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu ce a fost in mintea lor. Adica, sa fim seriosi, au scos deja telefoane cu 8GB RAM. TELEFOANE! Sa vii cu laptopuri (mai ales Pro-uri) cu 8GB RAM, mi se pare chiar jenant. Dar, eu unul am impresia ca modelele acestea cu memoria putina si storage mic le scot pentru cateva motive: in primul rand, pentru a atrage new adopters in ecosistemul lor (oameni care nu sunt dispusi sa plateasca prea mult la inceput). In al doilea rand, pentru ca la prezentarile lor, sa nu sune ca naiba "MacBook Pro starting at 2999$", altfel suna "MacBook Pro now starting at 1999$". Un fel de "starter kit". Daca s-ar fi si putut upgrada, ar fi fost de inteles, dar asa...

    Pe de alta parte, eu am un amic care isi cumpara Pro-uri doar pentru ca nu-i place Air-ul. Voia si extra baterie, si ceva extra woompf. Adica fix ce-i ofera noul Pro. Iar pt. ce face el, 8GB e chiar prea mult... Eu stiu, poate i-o targeta Apple pe genul acesta de utilizatori?

  19. #1139 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai Air-urile noi au design asemanator cu Pro-urile, nu mai arata ca Air-urile vechi.

  20. #1140 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    A facut un baiat niste teste pe youtube si arata cum are 48 de taburi deschise in safari si face in background editare 4k in final cut pro iar memory pressure era la 2gb swap si nu avea niciun fel de lag sau beach ball, insa, sunt in asentiment cu Monky, 8gb memorie pe un device pro suna a praf in ochi, da, poti face mai mult cu 8gb ram pe mac os dar chiar si asa unii se imbata cu apa rece, swap-ul ala termina ssd-ul destul de repede, unii spun ca ii injumatatesc durata de viata. Normal ar fi fost sa puna m3-ul cu 8gb ram pe air iar pro si max la laptopurile care pleaca de la 18gb ram in sus. La 18gb ram cu m3 pro chiar e ok si decent, poti rula aplicatii si workload-uri pro dar si pe 18gb ram daca te apuci si bubui plug inuri in logic s-ar putea sa ai o surpriza. Macar ssd-ul sa fi fost upgradabil ca sa nu arunci laptopul daca iti crapa ssd-ul si tot era ceva.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 57 of 58 FirstFirst ... 7 47 55 56 57 58 LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts