Hai ca sunt chiar curios sa aflu care este topul vostru in ceea ce priveste consolele retro. Mai exact, puneti in ordine consolele de care ati fost cel mai mult "indragostit" (si daca se poate sa spuneti si de ce). Nu trebuie neaparat sa fie 5 in top, dar... macar aproape (avand in vedere ca multi nu au prins atat de multe din ele). In cazul meu top-ul cred ca ar fi de genul acesta:
  1. SNES - Nintendo clasic gaming console in adevaratul sens al cuvantului. A avut o colectie imensa de jocuri bune!
  2. PS - Sony PlayStation a luat tot ce a avut Nintendo mai bun si a schimbat gamingul definitiv. Cred ca a avut si cea mai mare librarie de jocuri.
  3. Sega Genesis - un sistem fantastic care a adus tot ce era mai bun pe Arcade-uri in anii 90.
  4. N64 - a fost incercarea Nintendo de a trece la 3D... Jocurile first party au fost de nota 10. Pacat ca a avut o librarie mult prea mica de jocuri.
  5. NES - Precursorul SNES... ce titluri (Zelda, Kid Icarus, Contra...)
Nu as putea sa nu mentionez si Gamecube-ul (pacat de viata scurta), Dreamcast-ul, Saturn-ul sau Atari 2600... dar, m-am limitat la TOP 5. Care e topul tau?