Nu stiu daca e coincidenta sau nu dar la mine se intampla un fenomen ciudat.

De cand sunt mutat in casa noua a trebuit sa extind cablurile de conectare intre device-uri. Timp de 3 ani am folosit un cablu HDMI de 5m sa conectez la Televizor (Sony V5500) ori xbox-ul ori pc-ul.De cand m-am mutat mi-a trebuit cablu de 10m din cauza spatiului mai mare.
Problema era simpla, mai aveam un cablu de 5m identic aceiasi marca si am conectat cablurile intre ele cu un adaptor HDMI-HDMI (mama-mama).

2 saptamani am jucat pe xbox asa si a mers.Apoi s-a dus iesirea HDMI la Xbox. Thread http://www.consolegames.ro/forum/f9-...hdmi-out-xbox/

A zis, hai ca sunt ghinionist. Am cumparat cablu component lung si merge.
Am lasat cablul hdmi pentru PC conectat (Geforce 8800GT) la DVI OUT 2 (prin adaptor DVI-HDMI) in paralel cu monitorul DVI OUT 1.Modul setat era EXTEND DISPLAY.

Dupa vreo 5 filme vazute asa, a incetat DVI OUT 2 sa mai functioneze.Nu mai vrea nici cu monitorul sa marga.DEAD.Nu vede nimic in nvidia panel.(ma uitam cu TEAMviewer de pe tableta la desktop sa fac setari)

Am zis, ca ghinion iar, si m-am resemnat sa scot monitorul si sa conectez pe DVI 1 OUT cand vrau TV-ul sa vad un film. Dupa 4-5 folosiri ghici ?

Nvidia panel vede TV-ul ca SONy pot sa setez rezeolutiile dar imaginea pe TV e neagra si fara semnal. Tot in Nvidia panel zice HDCP not compatible.

Am incercat cu alte drivere, fara drivere, alte rezolutii, etc.Nimic.Nu imi mai pot conecta deloc TV-ul.

Intrebarea e daca cei 10m de cablu solicita iesirile la placa video si la xbox de le-am dat oeste cap.