Quote Originally Posted by bruudi View Post
Eu nu mi-as cumpara o tableta in momentul de fata. Mai au cale lunga pana sa ajunga la nivelul unui laptop, ca sa nu zic desktop.
De ce sa ajunga la nivelul unui laptop sau desktop? Eu sper sa nu o faca... pt. ca fac bine ceea ce stiu. La urma urmei o tableta este un smartphone cu ecran si baterie mai mare. Nu-ti cumperi o tableta ca sa faci editare video sau foto la nivel profesional (cum o faci pe un desktop). Insa toate celelalte sunt la un "touch" distanta. Jocuri, browsing, social media, office...
Quote Originally Posted by bruudi View Post
Nu ca as avea ceva impotriva tabletelor, doar ca mie nu mi se par rentabile.
O tableta de 7" gen Nexus 7 te duce pe la 600 RON or so. Ce poate fi ne-rentabil in asa ceva, care este de cel putin 10 ori mai usoara decat un laptop. Ma distreaza cand ii vad pe cei cu laptop-uri dupa ei, incercand sa scrie stand in picioare... sau ghemuiti in avion, autobuz, etc... Tableta e totusi cea mai buna solutie intermediara (intre laptop si smartphone). Din pacate multi au inceput sa cam le "incalece" si am ajuns sa vedem phablets (smartphone-uri imense) sau laptop-uri convertibile (care devin tablete). O nebunie, nu alta.
Quote Originally Posted by bruudi View Post
Am citit ca Surface RT e 1000$. Serios? 1000$ si nici macar un mail nu poti accesa de pe ea?
Cred ca nu ai citit unde trebuia. Un Surface RT de 32GB este 399 USD si de 64GB este 499 USD. Poate te referi la Surface Pro (care e alta mancare de peste) si care in varianta de 128GB este un pic peste 1000 USD. Si da, poti accesa email pe ea... si nu numai
Quote Originally Posted by bruudi View Post
Cred ca MS si ar trebui sa se ia de mana cu Nokia. Ambii au decazut enorm fata de ce erau.
Pai Microsoft s-a luat de mana cu Nokia... si a iesit Windows Phone si Lumia