De ce vorbiti voi din auzite - eu am un PUG 206 HDi din 2007 si sa bat in lemn in afara de revizii anuale si piesele de uzura normala pentru Bucuresti si gropile din tara (baterie, cauciucuri, becuri, lichid parbriz, bascula, bieleta etc) n-am schimbat nimic. Evident nu pot lua in calcul cele 4 acidente pe care le-a suferit micuta pentru ca au fost cauzate de bizoni in trafic (si nu numai, odata a fost lovita in parcare).

Dupa cei 6 ani de functionare si ~ 60K Km parcursi pot spune ca sunt super multumit - atat in ceea ce priveste consumul cat si in ceea ce priveste piesele, manopera (facute exclusiv la eurial nu la gigi din colt).

Eu as recomanda 206 oricui - nu stiu cate masini se pot lauda cu 7-900 KM de oras / luna per plin sau 1000-1200 Km de extra-urban pe plin, evident in functie de sezon (iarna mai putin / vara mai mult).

Masina perfecta de oras, consuma putin, este inca eleganta (cand am cumparat'o eu in 2007 designul avea deja 10 ani vechime, sa o comparam in ziua de azi cu masini de acum 16 ani veti vedea ca diferenta este uriasa). Este foarte vioaie in oras (trepte inferioare 1-2-3 zboara, in a 3-a va pot spune ca ruleaza intre 45-60 KM/h intre 1800-2500 ture, deci inca in registru normal pentru diesel - practic n-ai nevoie de vitezele 4/5 in oras). Usor de parcat, foarte spatioasa - volumul din interior este mai mare decat al altor autovehicule din clasa ei) din pacate nu are un porbagaj foarte incapator si unii se plang ca pedalele sunt prea tari, iar pot spune din experienta ca incarcata (foarte mult) in depasiri este ca un melc (eu sincer nu simt turbo in a 5-a, mereu trebuie sa schimb in a 4-a, forjand motorul) - deci se comporta ca o masina de pensionari pe autostrada insa nu mergi pe autostrada toata ziua, iar in oras pot spune ca e suficient de nervoasa.

Pretul fiind imbatabil, daca nu ma insel nu sare de 3-4000 EU pentru una veche de 5 ani / pentru una noua fiind undeva la 8-9000 EU. (eu am dat pe a mea 10700 in 2007, redusa de la 12400 pret de catalog cu ajutorul unei oferte interne Peugeot si a unui voucher pentru un Oltcit )