@rodarkone, scuze dar jocurile de la appstore nu sunt facute de firma Apple(HTC / Samsung in cazul android), sunt facute de firme mici(indie) - mari(EA, Gameloft, SquareEnix, others), care porteaza sau fac remake-uri la jocuri pentru platformele respective.(sunt si jocuri noi exclusive pentru mobile) iOS , android, blackberry sunt defapt platforme si trebuiesc tratate ca atare, nicidecum ca firme producatoare de jocuri. Deci hai sa nu confudam pana la urma cine face jocurile. EA and Co. face jocuri atat pentru iOS cat si pentru PSV, deci da vina pe EA and Co. pentru jocurile proaste de la iOS(daca asta crezi tu ca sunt), in rest e adevarat iOS e pentru indie games dar sa nu uitam ca sunt si firme foarte mari fac jocuri pe aceste platforme mobile.

Sau cel putin eu asa stiu, sa imi ziceti daca este altfel poate gresesc.

---------- Post added 02-09-2013 at 10:23 ----------

Quote Originally Posted by MonkY View Post
Jocurile de 30-40 de lire pentru o consola portabila sunt scumpe oriunde in lumea asta... nu doar in Romania. Eu de exp. de cand am bugetul in pioneze am zis ca in afara de super mega exceptii (jocuri carora nu as putea vreodata sa le rezist, indiferent pe ce consola sunt), nu mai accept sa dau pe niciun joc (new, sealed & retail) mai mult de 15-20 Lire. Deh, asta face AppStore-ul din oameni (acolo am regula sa nu dau niciodata mai mult de 6.99 USD pe un joc) [COLOR="Silver"]
Stii ce nu inteleg eu, jocul se face pe PC (Console) direct, unde se munceste la artwork, design, UI, functionalitaty and others, adica tot jocul. Este lansat si se cere 70E (e doar un exemplu), jocul este portat... pentru ca asta fac, pe mobile sau console portabile, aici nu se mai munceste la grafica, la functionalitate, ba chiar se scot multe chestii si se mai lucreaza 2-3 luni (tot asa medie, pentru o firma mare care stie ce face consider ca 3 luni e deja cam mult). De ce pretul este aproape identic daca timpul si munca depuse este mai putina decat cred unii ? Adica pentru un joc portat ar trebui sa fie foarte ieftin sau macar cat de cat decent. Inteleg acolo unde sunt exclusive ... si asta in cazul in care merita. Bine cred ca raspunsul ar fi power hungry cash Co.

Tin minte ca exista un thread pe aici care era legat de console / mobile sales, unde EA a castigat mai multi bani din mobile decat din console, cred ca asta arata ca mobilele sunt totusi folosite, fie ele iPad , iPhone sau alte jucarii de la HTC, Samsung si alte androide.