Tim Cook a spus o chestie foarte inteligenta cu cateva luni in urma intr-un interviu luat de cei de la AllThingsD. Intrebat daca urmatorul game-changer de la Apple va fi un iWatch, acesta a raspuns ca ar fi o problema. Dupa ce a remarcat ca atat el, cat si Walt Mossberg si Kara Swisher purtau ceasuri, a explicat ca daca ar aduce intr-o camera un numar mare de oameni tineri si le-ar spune ca toti cei care au ceas pe mana sa se ridice in picioare, probabil nu s-ar ridica nimeni. Si asta deoarece fac parte din categoria celor pentru care ceasul de mana este inutil, deoarece toata lumea are telefoane. Ca atare, ar fi nevoie de argumente extrem de convingatoare pentru a determina lumea sa cumpere asa ceva.

Si eu sunt intru totul de acord. Probabil ca pentru cei care fac parte dintr-o anumita categorie sociala, un ceas scump e un accesoriu care denota prestigiu. Aceia il vor cumpara. Dar tinerii... hell no. Am 19 ani si nu am purtat in viata mea un ceas. Rareori vad persoane de varsta mea care poarta. Lucruri precum bratari sau lanturi am avut intotdeauna, insa mi-e foarte greu sa vad utilitatea reala a unui ceas de mana. Am mereu telefonul la mine.

In orice caz, am impresia ca smartwatch-urile abia acum "isi dau drumul". E o categorie de produse care se afla in stadiul incipient si mai sunt o tona de lucruri de retusat. Recunosc ca desi nu ma tenteaza deloc, sunt interesat de modul in care vor evolua. Galaxy Gear, sa fiu sincer, nu ma atrage catusi de putin. Motivele ar fi autonomia de o zi, pretul si compatibilitatea cu atat de putine produse ( "phableta" ).