Parerea mea este ca nu ar fi trebuit sa faca update-ul ala. Nu au rezolvat nimic, ba chiar au distrus si mai tare gameplay-ul. Golurile cu capul se dau la fel ca inainte, ok, m-am obisnuit si m-am conformat, ca n-am ce face, dar pe cuvantul meu ca suturile cu plasatul nu mai intra deloc. In 6-7 meciuri nu mi-a intrat unul singur, din situatii in care venirea golului era aproape iminenta. Ce or fi inteles cand li s-a spus ca se dau prea multe goluri cu plasatul ? Ca trebuie sa nu se mai poata inscrie deloc ?

Oricum, astia care au facut jocul, se vede ca nu prea au treaba cu fotbalul, pentru ca exista in acest joc niste faze pe care, cand le intalnesti, iti vine sa iti faci cruce.

Pt numele lui D-zeu, suntem la Fifa 14, iar franciza asta e intr-un continuu regres. Pe langa toate minusurile pe care le-am specificat in pagina precedenta, vreau sa evidentiez si inaptia developerilor, care n-au fost in stare sa rezolve problema legii avantajului. De cativa ani ma seaca treaba asta.

Din punctul meu de vedere Fifa 09 si Fifa 11 au fost cele mai reusite din generatia asta de console, cu cele mai bune gameplay-uri. Cred ca nu era necesar tactical defending-ul asta, deoarece, uneori, fundasii au niste interventii total necorespunzatoare comenzilor pe care le primesc.

Bineinteles, cea mai mare problema a mea in legatura cu jocul asta sunt pasele pe sus. Daca dai de unul care nu-ti poate face fata nicicum, abuzeaza de ele. Prea usor destabilizeaza apararea o asemenea pasa. In realitate astea ies foarte rar. Fifa 11 a fost cel mai bun joc dpdv al combaterii acestor pase. Daca apasai super cancel ( LT + RT ), la duelurile aeriene, plecai de langa adversar, il lasai sa preia, si apoi ii furai de-ndata mingea. De cand s-a lansat Fifa 12, nu se mai poate, intrucat au limitat super cancel-ul si nu te mai poti opri din a urmari faza brusc.

Daca ma intrebati pe mine, de la Fifa 11 incoace, nu mi-ar fi trebuit decat sa imbunatateasca grafica, meniul, iar in legatura cu gameplay-ul, sa rezolve problema legii avantajului. Atat. La urma urmei, e un joc de fotbal. Fotbal s-a jucat si la Fifa 09 si 11, fotbal se joaca si acum. Nu trebuie alt gameplay de la an la an, deoarce nu fac decat sa ruineze jocul si sa-si indeparteze clientii. Ar trebui sa asculte parerile celor mai multi dintre jucatori si sa pastreze gameplay-ul de la un Fifa care a avut succes. Nu cred ca ar deveni plictisitor sau monoton, pentru ca e vorba despre fotbal. Si in realitate fotbalul e acelasi de cand s-a inventat. Cel putin asa vad eu lucrurile.