Incearca Vertu Ti, la ala ma refeream eu mai sus cind am spus ca are pret de doua logan-uri
Personal ma uit dupa un ascent ti, eventual ceva editie limitata, sint frumoase si arata a telefon.
Inainte sa incep perioada iPhone, ultimul meu telefon a fost un nokia 8800, al carui singur minus, foarte mare ce-i drept era bateria.
Nu ma intelege gresit, nu neg in nici un fel calitatile si avantajele telefoanelor de pe piata, chiar daca eu personal nu sint un power user. Dar parca au ajuns toate prea la fel, nu mai au nimic sa le diferentieze. Sint niste obiecte geometrice caracterizate in general printr-o suprafata plana pe o parte, si una convexa pe cealalta parte. In plus, apar modele noi pe banda rulanta, la fiecare citeva luni mai apare un lot pe piata, si mai si decit precedentul.
Asta nu face decit sa diminueze artificial valoarea lotului anterior, perceput pina atunci ca si flag ship. Progresul e bun si e de dorit, dar parca se exagereaza putintel.
Celalalt of al meu: cu foarte, foarte mici exceptii, toate-s facute din plastic. Mai mat, mai lucios, mai colorat, plastic. Adica cel mai ieftin material din industrie, pe o parte bagi granulele, si pe cealalta iese produsul finit sau semi finit. Dar in momentul in care te astepti sa scot din buzunar (tu producator) 500-600-1000 euro pentru un anumit aparat, eu client as vrea si ceva calitate. As vrea ca minunata ta realizare tehnologica sa beneficieze si de o carcasa pe masura, macar dintr-un prapadit de aluminiu sau otel daca mai sus nu ne putem intinde. O carcasa care sa reziste in timp si mecanic si estetic citiva ani, fara sa arate ca trecuta prin doua razboaie mondiale. Adica serios, putem baga un octo-core in corpul ultra slim al unui telefon, dar nu sintem in stare sa facem corpul ala dintr-un material mai acatarii.
Si atunci, eu ma gindesc asa: am laptop mai mult decit ok, am ipad, am consola mobila, am consola fixa, am camera foto. Ce nevoie am de smartphone? Niciuna.

Mai zi de pasarele