Cainii latra... caravana trece. Daca statea AMD atat de bine atunci n-ar fi fost pe punctul de a da oameni afara datorita vanzarilor extrem de proaste din ultimii ani. Singurul moment in care AMD a iesit in sfarsit pe plus, a fost acela in care au batut palma cu Nintendo (pt. Wii U), cu Sony (pentru PS4) si Microsoft (pt. X1). Daca s-ar fi bazat doar pe PC-ul unde spui tu ca statea asa bine, in maxim un an intrau in faliment. And that's a fact!

Cat despre faptul ca bat recorduri... asta a fost intotdeauna aberatia AMD/Ati. N-a zis nimeni ca n-au facut produse rapide. Problema lor a fost intotdeauna calitatea si suportul oferit. Eu am renuntat la AMD la o zi dupa ce au anuntat ca nu mai suporta chipsetul oficial pe care de-abia il lansasera cu o luna in urma. Si pe care dadusem o caruta de bani. Am trecut la Intel + nVidia, si de atunci am scapat de tone de incompatibilitati si probleme.

La firma acum cativa ani am decis sa renuntam complet la sisteme AMD pentru ca insemnau aproape 90% din probleme la service, si ne saturasem sa ne pacalim clientii (asa cum vad ca te pacalesc si pe tine diverse articole). Unora nu le pasa ca AMD a batut nu stiu ce record... insa in momentul in care memoria cutare nu e compatibila, cand crasheaza sistemul pt. ca chipsetul AMD are probleme de compatibilitate cu nu stiu care pe USB... cand driverul de la Ati consuma mai mult RAM decat tot restul sistemului de operare... cand jocul cutare nu merge deloc daca nu pui driverul cutare... atunci le pasa.

Legat de "au driverii foarte buni" ma bufneste rasul. La ultimul lor flagship, isi cumparase Webpredator cea mai "smechera" placa Ati. Nu conteaza ca a dat o caruta de bani pe ea... conteaza ca in momentul in care vroia sa se joace, ii aparea pe ecran un cursor IMENS (care-i ocupa cam tot ecranul) si aia era. Nu putea face nimic. Am incercat sa-l ajut sa caut pe site-ul AMD/Ati un driver mai nou. Nu exista decat unul... si pe pagina de support scria ceva de genul "Momentan sunt in concediu, fac surfing. Cand ma intorc peste 2 saptamani, vom da resume la suportul pentru noile drivere". I was like... wtf? Genul de tech support la care te astepti la o "firma de garsoniera" si nu la un mastodont ca AMD.

Anyway... nu vreau sa intru in polemici. Poti sa stai linistit cu AMD si sa bati recorduri in continuare. Pentru noi (ca firma) AMD/Ati nu mai exista decat ca o posibila concurenta, si cam atat. Nu doar ca am renuntat de cativa ani la AMD, dar nici nu cred ca am avut mai mult de 2 clienti (din cateva sute) care au cerut AMD doar pentru ca aveau impresia ca ies mai ieftin.

In concluzie... AMD/Ati mai exista in momentul de fata doar pentru ca vand in draci chip-uri pentru Nintendo, Sony si Microsoft. Pe piata laptop-urilor, a mobilelor, a tabletelor... sunt inexistenti. Pe PC sunt in cadere libera... si daca erau asa buni cum ii vezi tu, poate ar fi facut Apple vreun sistem cu procesor si chipset AMD. Insa spre deosebire de tine, unii nu sunt fanboys AMD si vad ce sta in spatele gardului vopsit.

In final... dupa fiasco-ul cu Nintendo Wii U (unde se vede clar ca promisiunile AMD au fost desarte - unul din motivele pentru care se si vinde atat de prost este hardware-ul la pamant si toti developerii mari gen EA fug de consola respectiva, care culmea, a fost lansata la multi ani dupa Xbox 360 si PS3), tare mi-e ca AMD o sa o faca lata si pe PS4 si X1. Pe X1 deja e varza... au inceput sa faca overclock pentru ca si-au dat seama ca AMD nu le-a oferit next-gen-ul promis. Si stati ca inca n-au inceput problemele. Ce a fost RRoD-ul in trecut, va fi mic copil pe langa ce probleme poate genera AMD/Ati. Eu sper sa nu se intample asa... dar uitandu-ma la trecut, nu pot sa nu fiu pesimist. Si daca se va intampla asa si consolele next-gen vor esua din vina AMD/Ati, probabil in cativa ani le vom spune bye-bye definitiv (ceea ce ar fi rau - concurenta e intotdeauna buna, indiferent cat de slaba este)...

P.S. Sper ca Google si Apple sa vina si ei cu console proprii... care sa se bazeze pe Intel + nVidia. Eu unul vreau calitate si performanta, nu recorduri de overclock...