Single post: Viitorul CEO Microsoft ar dori sa vanda Xbox-ul

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Viitorul CEO Microsoft ar dori sa vanda Xbox-ul

    Desi am fost unul dintre cei care a rasuflat usurat dupa plecarea lui Steve Ballmer (acesta neridicandu-se la standardele impuse de Bill Gates si esuand in promovarea mai multor servicii si produse Microsoft), m-a trecut un fior rece in momentul in care am citit despre "planurile" viitorului posibil CEO Microsoft. Mai exact este vorba despre fostul CEO Nokia, Stephen Elop, care este unul dintre candidatii favoriti la Microsoft. Acesta se pare ca doreste o schimbare completa de perspectiva in cadrul Microsoft, una dintre aceste schimbari fiind aceea de a renunta la segmentul de divertisment, alias Xbox!

    Teoria Conspiratiei din ultima perioada ar indica faptul ca nu e o surpriza ca in acelasi timp China a primit unda verde pentru comercializarea consolelor... gurile rele spunand ca Microsoft ar avea intentia de a vinde unei companii chinezesti divizia Xbox. Eu unul refuz sa ma gandesc la asa ceva... insa trebuie sa recunosc ca nu mai inteleg ce doreste sa faca Microsoft. Mai ales ca printre planurile de a renunta la Xbox ar fi si acela de a inchide bing.com (poate singurul serviciu care mai face concurenta pentru google.com).

    Mai rau este ca opinia lui Stephen Elop este impartasita de catre Paul Allen (co-fondator Microsoft), acesta spunand ca "Bing and Xbox have been distractions for Microsoft".

    Nu stiu ce sa mai spun. Pentru mine brand-ul Xbox a insemnat (si inseamna inca) mare lucru. Nu am idee daca aceste zvonuri au aparut pentru a face rau vanzarilor de Xbox One, sau daca sunt 100% veridice, insa avand in vedere ce vrea sa faca Valve cu Steam (sa treaca de la Windows la Linux)... daca Microsoft vinde si Xbox-ul, platforma Windows va ramane cam "de caruta".

    Well, sper doar sa nu se intample... chiar daca asta ar insemna ca Stephen Elop sa nu ajunga CEO.

    Sursa: Microsoft CEO candidate Stephen Elop said to consider selling Xbox business, killing Bing | The Verge.
    Attached Images Attached Images stephen-elop_ceo.jpg