Il folosesc de o saptamana, desi unele aspecte sunt subiective uite si parerea mea.
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Si l-a luat un prieten saptamana trecuta, cel negru. Eu personal nu as da nici 100 EUR pe el. Plasticul e plastic, chiar daca are o textura fina. Fata este oribila, cu spatiu complet inutil jos, dupa care pe ecran sunt butoanele care nu dispar niciodata (si care sunt transparente doar in meniu, nu si in aplicatii, nici macar in camera).
Cu plasticul sunt de acord, nu se compara cu finisajele premium; totusi, am folosit doua saptamani HTC One si nu as da N5-ul pe unul decat sa il vand si sa raman cu diferenta datorita problemelor de soft, bloatware, baterie si dimensiunilor chiar mai mari ca si la Nexus 5.
Bara de butoane dispare daca aplicatia are nevoie, asta de la 4.4 in sus (API disponibil).
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Tot la build quality, nu-mi plac butoanele, alea de volum sunt praf, la fel ca la iPad 2, te taie la mana, dar spre deosebire de iPad 2, nu exista o curba delimitatoare dintre volume up si down si daca apesi fix pe mijloc, face urat, ca se misca volume incontinuu sus/jos.
La fel, butonu de power e fff prost amplasat si greu de apasat la utilizare normal, dar am reusit sa apas accidental pe el si in buzunar si cand il scoteam din buzunar si cand incercam sa fac poza.
Sunt de acord ca era frumos sa fi fost butoanele finute ca si la S4 desi acestea au avantajul ca sunt mai usor e nimerit. Nu pre inteleg ce scenarii de utilizare ai avut dar eu nu am intalnit nici una din probleme semnalate de catre tine. Butonul de power mi se pare excelent pozitionat, ajung cu degetul mare si avand in vedere ca in buzunar il tin vertical, nu ca ar incapea altfel, nu am patit ca la HTC ONE (butonul de power e sus) sa activez power-ul.
Aici mentionez ca, cu modelul meu au dat-o in bara, e spatiu mare intre rama si ecran in partea, in timp va intra praf mult acolo
Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
Sistemul de operare este la fel cum ne-am obisnuit. Intra greu in aplicatii, are stutter in meniu si delay cam in orice am incercat sa fac.

Daca nu esti prea pretentios, pot spune ca este un telefon de nota 10. Eu personal nu as face nici macar schimb pe schimb, 4S-N5 nici cu diferenta din partea lui.
Aici consider ca gresesti amarnic, se misca cel mai bine dintre androizi si la egalitate cu 5S-ul. Colegii de servici se plang ca merge groaznic iPhone 4-ul cu noul update de iOS 7 si am vazut asta cu ochii mei, nu se compara. N5 meu merge impecabil cu doua homescreen-uri pline de widget-uri.
Nu consider ca e de nota 10 N5-ul, dar ca si raport ce oferta per pret (ce ma intereseaza la un dispozitiv) este de 10.